Ostatni Żołnierz Cesarza

Hirō Onoda

Hirō Onoda, japoński żołnierz, który ukrywał się i kontynuował działalność partyzancką przez 29 lat po zakończeniu II wojny światowej w dżungli na filipińskiej wyspie Lubang okupowanej przez Japonię do 1945 r. Onoda, jako ostatni z grupki żołnierzy wyszedł z ukrycia i złożył broń dopiero w 1974 r. na rozkaz swojego byłego dowódcy, majora Taniguchi, po wojnie właściciela księgarni, na widok którego rozpłakał się. Swój oficerski miecz złożył na ręce prezydenta Filipin Ferdinanda Marcosa. 

         

Wcześniej, w roku 1954 oraz 1972 w potyczkach z lokalną policją zginęli dwaj ostatni towarzysze broni Onody.
Po powrocie do Japonii Onoda z dnia na dzień stał się bohaterem narodowym, a po jego śmierci w 2014 r. rzecznik premiera Abe wyrażał się z uznaniem o jego odwadze, poczuciu obowiązku, twardym charakterze i miłości do ojczyzny.

Zakończenie II wojny światowej nie dla wszystkich przyszło w 1945 roku. Choć światowe mocarstwa podpisały wówczas akty kapitulacji, dla wielu żołnierzy formalne dokumenty nie oznaczały końca walki. Wystarczy wspomnieć polskie podziemie niepodległościowe, które zaangażowało się w zwalczanie ustroju komunistycznego zainstalowanego przez Sowietów na ziemiach polskich. Bodaj najbardziej ekstremalnym przypadkiem kontynuacji walki stała się historia porucznika Hiro Onoda z japońskiej armii, który po 1945 roku ukrywał się na Filipinach, wiernie trwając na pozycji. Początkowo towarzyszyło mu trzech innych japońskich żołnierzy. W następujących po wojnie latach prowadzili oni ograniczoną wojnę partyzancką, głównie w celu zdobycia pożywienia. Przez blisko trzydzieści lat Onoda i jego grupa ukrywali się górach Filipin, nie dowierzając informacjom o dawnej kapitulacji Japonii. Miejscowe władze dostarczyły nawet ulotki informujące o zakończeniu wojny w sierpniu 1945 roku. Mimo tego grupa nie chciała się poddać, traktując doniesienia jako wrogą propagandę, która miała na celu wywabienie ich z kryjówki. W 1972 roku ostatni z kompanów Onody został zastrzelony podczas jednej z wypraw partyzanckich. Dwa lata później do porucznika dotarł młody podróżnik Norio Suzuki, który próbował odnaleźć legendarnego żołnierza. Udało się mu porozmawiać z Onodą, który zadeklarował, że opuści ukrycie tylko, jeśli otrzyma odpowiednie rozkazy. W efekcie rozmów, w które zaangażowano japońskie władze, jego przełożony z czasów wojny major Yoshimi Taniguchi przyleciał na Filipiny i nakazał podwładnemu zaprzestanie walki. Trzydziestoletnia wojna Hiro Onody wreszcie została zakończona.
Źródło :
Twitter
https://twitter.com/dal_refleksje/status/1392381652521787392

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

14-05-2021 [19:21] - Pers | Link:

Typowa taktyka hasbary.
Odwracanie uwagi od spraw istotnych.
Po co ta notka o jakimś japońskim idiocie? I jeszcze porównywanie go do Żołnierzy Wyklętych?

husky! Macie dziś na zmianie pijanego prowadzącego?

Obrazek użytkownika J z L

14-05-2021 [20:24] - J z L | Link:

Spadaj leszczu

Obrazek użytkownika Pers

14-05-2021 [20:47] - Pers | Link:

husky
Wiesz? Bardzo sympatycznie zrobiło się na NP jak was wyrzucili.
Już nawet wycofałem Szperaczkę i Dłubaczkę. Zrobiły dobrą robotę, leszczu :)))))))))))

Obrazek użytkownika Kaczysta

14-05-2021 [21:53] - Kaczysta | Link:

Onuco
Jak długo będziesz zostawiał swoje odchody pod każdym tu wpisem.
​Won na swoje szambo pajacu

Obrazek użytkownika Pers

14-05-2021 [22:13] - Pers | Link:

kaczysta
Już dość kaczysta.
Rączki na kołderkę.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

14-05-2021 [19:49] - Trotelreiner | Link:

Opowiem Ci historię,która sie wydażyla w 2008 roku w Osace.
Pociąg Shinkansen z Tokio do Osaki...maszynista dostaje komunikat,że gdzieś po drodze wydażylo lekkie trzęsienie ziemi i należy zwolnić na odcinku 20 km pomiędzy
takimi a takim stacjami.
Pociągi i tak są sterowane przez komputery,ale kierownik musiał wypełnic polecenie.

W Osace pociąg mial 1minutę i 23 sekundy opóźnienia...ludzie wysiadają...i z kabiny maszynisty wypada maszynista,klęka na peronie,bije pokłony podróżnym
i przeprasza za spóźnienie! Po czym wyciąga koszule ze spodni,otwiera scyzoryk i szykuje sie do seppuku....na to wypada ochrona i po bijatyce odbiera mu scyzoryk...

Tłumaczenie maszynisty: straciłem twarz,straciłem honor,mój ojciec byl maszynistą na tej trasie,mój syn też jeździ ...zawiodłem Cesarza i ludzi...nie mogę z tym życ!
Został przeniesiony na emeryturę,dostał order od Cesarza i nagrodę od kolei japońskich za honorowe zachowanie...której nie przyjął,bo sie spóźnił.

Rozumiesz psychikę Japończyków? Juz teraz wiesz dlaczego Japonia jest o 200 lat przed nami?

sayonara
 

Obrazek użytkownika J z L

14-05-2021 [20:06] - J z L | Link:

Mentalność i lojalność nijak się mają do strat w czasie II W.S

Obrazek użytkownika Guildenstern

15-05-2021 [07:12] - Guildenstern | Link:

To musiał mieć niezły scyzoryk ten Japączyk ;-)  Może chowany specjalnie na tę okazję. Nie sądzę natomiast, by nasze zapóźnienie wobec Japonii wynikało z braku zaangażowania rodaków w pracę. Pan @Trot powinien to wiedzieć najlepiej. A co do porównań, to do Japonii w zasadzie nigdy nie mieliśmy startu. Prędzej bym się pytał o nasz dystans do Korei Południowej. 
Arigatou gozaimasu
P.S.: Przyszło mi również do głowy, że akcja tego maszynisty mogła być równie "potrzebna" jak akcja Bohaterów Basenu Narodowego. Rozładowanie emocji, odwrócenie uwagi. Przy okazji "BBN" Tusk i Gowin wypromowali się jako "ludzcy panowie". No i Wyborcza miała pretekst by uderzyć w papieża Jana Pawła II.