Wyznanie Zmęczonego Czasu

Czy zastanawiacie się czasem nad czasem? A może myślicie, że taka refleksja to marnowanie czasu, który wciąż gonicie, a ten wam ucieka? Mnie też, więc dziś chciałam go uchwycić i metaforycznie spojrzeć Czasu oczami. Oto “Wyznanie Zmęczonego Czasu”.

WYZNANIE ZMĘCZONEGO CZASU

Próbują mnie zmierzyć i wykorzystują do tego zegary.

Te dzielą mnie na części – coraz mniejsze i mniejsze - jakby chciały mnie unicestwić. Obracają swoje wskazówki niczym żarna i mielą: godziny na minuty, minuty na sekundy, o milisekundach nie wspomnę, bo nie wszystkie zegary to potrafią.

Próbują wyznaczyć mi granice od-do i wykorzystują do tego kalendarze.

Mam zmieścić się w roku, miesiącach, tygodniach, dniach. A potem z kalendarzy wyrywają kartki i wyrzucają na śmietnik.

I tak tworzą rozdrobnione godziny, zużyte lata, a jednak wciąż próbują mnie zmierzyć i wyznaczyć granice. A mimo to żyją, jakby mnie nie było.

Eh, ludzie! Myślicie, że jesteście moimi panami albo że nie musicie się ze mną liczyć?
A przecież to ja, Czas, wami władam!

Sam będąc niezmiennym – zmieniam wszystko.
Sam będąc niepoliczalny – wszystko odliczam.
Sam będąc bez końca – koniec wyznaczam.
Sam wszystko pamiętając – zabieram pamięć, czasem zostawiając wam mgliste wspomnienia, tak na pocieszenie.

Ach, jak pysznie jest być Czasem! Jak pysznie!
….
Nie, jednak Prawda jest taka, że nie wszystko pamiętam.
Jak się począłem?
Kto nadał mi imię?
Kto mną poruszył, bym zrobił pierwszy krok w przestrzeń?
Kto? Kto? Kto?
---
Nie pamiętam i jestem zmęczony tymi pytaniami.
Pytania nieznośne - odejdźcie ode mnie, odejdźcie! Zostawcie mnie, Czas, w spokoju…

Kto? Kto? Kto?
To przecież tylko słowo, słowo, słowo…

Słowo?

Mój Boże, Panie Czasu…
__________________________________________
Tekst ukazał się na mojej stronie autorskiej MIROSLAWSKA.PL na którą serdecznie Was zapraszam :-). 
A jeśli lubicie wędrówki, zapraszam też na moje ukochane OPOWIEŚCI WĘDROWNE. Dziś polecam uwadze króciutki tekst Chwila #1. Żywopłot.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

24-04-2021 [17:11] - u2 | Link:

Im szybciej się poruszam, tym mniej odczuwam upływ czasu. Zgodne to jest ze szczególną teorią względności. Na plaży nad morzem może dojść do relatywistycznego skrócenia odległości. Na przykład tabliczka z ogloszeniem mówi, że do WC jest 200 metrów, ale biegiem już tylko 50.

Obrazek użytkownika EsaurGappa

24-04-2021 [22:14] - EsaurGappa | Link:

CZASIE Mój ukochany wrogu!  Nieśmiertelna chwila teraz tu jest.Nie musisz wracać do swojego kosmosu,wczoraj nie istnieje,a jutro jeszcze śpi.Słyszałem że widzieli co czują,ale zapomnieli że żyją,słowa ich jak wskazówki na cyberblacie śmierci.Duch ma klucz i potrafi rozciągnąć dzień w nieskończoność,a dekadę zamknąć w mgnieniu oka.Dziecko jak wolny anioł umyka tobie ,a cyfry nie nadążają jego śladem,starzec młodo umarł a jeszcze jest.Należąca do ciebie mapa do żródła, niczym tajemnicza symfonia myśli,wspomnień,a nawet marzeń,to twój upragniony koniec.

Obrazek użytkownika Centrystka

24-04-2021 [23:33] - Centrystka | Link:

Świetny tekst - gratuluję!

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

25-04-2021 [18:54] - Ryszard Surmacz | Link:

Inspirujacy tekst.