Bliżej finału półrocznego pata ws. RPO

Mimo, iż pięcioletnia kadencja obecnego Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara, upłynęła z górą pół roku temu, Bodnar wybrany w 2015 r. głosami PO, PSL, SLD i posłów niezrzeszonych wciąż pozostawał na swym stanowisku. Wciąż bowiem, mimo kilkukrotnych prób wyboru jego następcy, kolejni kandydaci na nowego RPO nie zyskiwali odpowiedniej większości zarówno w Sejmie, jak i w Senacie. Ten stan rzeczy może zmienić wyrok Trybunału Konstytucyjnego.
„Przepis ustawy o RPO, który pozwala pełnić obowiązki Rzecznikowi Praw Obywatelskich po upływie kadencji do czasu objęcia stanowiska przez następcę, jest niezgodny z konstytucją” - stwierdził TK. Co więcej, jak poinformowała prezes TK, Julia Przyłębska, przepis ten traci moc obowiązującą po upływie trzech miesięcy od opublikowania wyroku.
Bodnar może swoje stanowisko stracić rzecz jasna już wcześniej, pod warunkiem wszakże dokonania wyboru jego następcy łącznie przez Sejm i Senat. Przypomnijmy, że RPO powołuje Sejm za zgodą Senatu na wniosek marszałka Sejmu albo grupy 35 posłów. Jeżeli zaś Senat odmówi wyrażenia zgody na powołanie rzecznika (na podjęcie uchwały wyrażającej zgodę lub sprzeciw ma miesiąc), Sejm powołuje na to stanowisko inną osobę.
Dopóki jednak tak się nie stanie warto przypomnieć sobie kilka „dokonań” i zaniechań obecnego RPO, tak bardzo chwalonego przez obecną opozycję parlamentarną za jego rzekomy obiektywizm i odwagę.
Ten laureat m.in. „Nagrody Tolerancji” Stowarzyszenia Lambda (2011 r.), czy Nagrody Specjalnej „Korony Równości” (2020 r.) przyznanej przez Kampanię Przeciw Homofobii za „zaangażowanie w walkę o równe prawa dla społeczności LGBTQI”, odmówił interwencji, o którą prosili dziennikarze z portalu tvp.info w związku z próbą ich zastraszania przez Rafała Trzaskowskiego, do której doszło, kiedy prezydentowi stolicy nie spodobały się pytania o realizację wyborczych obietnic. Portal przypomniał, że kiedy przesłał Rafałowi Trzaskowskiemu 12 pytań, ten odpowiedział: „Spieszcie się, państwo zadawać pytania z TVP Info, bo niewiele tygodni już zostało”.
Tymczasem Bodnar odniósł się nie do meritum, ale do zupełnie niezwiązanym z pytaniem wydarzeniem, a więc do wystąpienia Trzaskowskiego u Katarzyny Kolendy-Zaleskiej w TVN. RPO stwierdził, że „zgodnie z Konstytucją RP podejmuje działania wobec organów władzy publicznej”, a „w udzielonym (…)wywiadzie stacji TVN (…) Rafał Trzaskowski występował jednak w charakterze kandydata na stanowisko Prezydenta RP, a nie jako Prezydent m.st. Warszawy, co uzasadniałoby podjęcie sprawy przez RPO”. Nawiasem mówiąc, kandydatem na prezydenta jeszcze Trzaskowski jeszcze nie był, w tej roli występowała bowiem wówczas Małgorzata Kidawa-Błońska.
Z kolei, Bodnar w ogóle nie zabrał głosu, gdy podczas ubiegłorocznej kampanii prezydenckiej, Trzaskowski wyśmiewał dziennikarza, który pytał o zrzut ścieków do Wisły, w związku z kolejną awarią oczyszczalni ścieków „Czajka”. - Kto jak kto, ale akurat ja i prezydent Płocka świetnie pamiętamy te wszystkie manipulacje sprzed ostatnich lat - mówił wówczas Trzaskowski pytany o awarię. - I właśnie słuchajcie, drodzy państwo, o tym właśnie są te wybory, żeby przez cały czas nie były nam zadawane tego typu pytania. Czyli pytania, które nie mają nic kompletnie wspólnego z rzeczywistością - dodał.
I kolejna sprawa. Oto jak RPO skomentował w TVN przejęcie Grupy Polska Press przez PKN Orlen. Przypomniał, że UOKiK, podejmując decyzję akceptującej kupno przez Orlen grupy wydawniczej, nie wziął pod uwagę stanowiska Towarzystwa Dziennikarskiego, Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka czy pisma RPO. - Pamiętajmy, że na rynku mediów regionalnych nie funkcjonują jedynie gazety, tygodniki, ale także regionalna telewizja publiczna i radio publiczne. Jeżeli nagle ten sam właściciel, czyli państwo, za pomocą różnych swoich podmiotów kontrolnych sprawuje nadzór nad wszystkimi mediami w danym regionie, to już nie mamy do czynienia z wolnością słowa - ocenił Bodnar.
Zaś o demonstracjach Strajku Kobiet i wulgarnym języku używanym przez jego uczestników wygłosił jedynie opinię na zasadzie „Panu Bogu świeczkę, a diabłu ogarek”: - Mamy wolność wyrażania poglądów, a wyrażanie poglądów to nie tylko słowa, które są powszechnie uznawane za akceptowane, czasem ten poziom emocji jest tak daleko idący, że pojawiają się słowa, które są niespecjalnie przyjemne. Ja takich słów nie używam. (...)czym innym jest mowa nienawiści, czyli używanie słów pod adresem grup, które są powszechnie uznawane za dyskryminowane, grup, które powinny być szczególnie chronione, (...) a czym innym jest skandowanie słów, które mogą być uznawane za wulgarne. To są zupełnie dwie inne kategorie - dodał. 
Miejmy nadzieję, że już wkrótce podobnie „obiektywne” opinie będzie wypowiadał tylko na swój prywatny rachunek.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

16-04-2021 [09:20] - u2 | Link:

Ze "stajni" RPO p. Adama Bodnara weszły do życia publicznego takie polityczki jak Sylwia Spurek, Kamila Gasiuk-Pihowicz, oraz ... Marta Lempart. Czy ktoś ma jeszcze jakieś złudzenia o bezstronności obecnego RPO ?

Obrazek użytkownika sake3

16-04-2021 [09:56] - sake3 | Link:

O ,,bezstronności'' tego niedorzecznika na ogół słyszymy to co już podał autor notki.Ale ze świecą szukać o działalności Bodnara w obronie szarego obywatela.Wydaje się bowiem że ta groteskowa postać obywatela nawet nie zauważa.Czy dowiedzieliśmy się choć o jednym takim działaniu pana Bodnara w obronie zwykłego człowieka? Czemu nie kiwnął palcem kiedy na sali sądowej doszło do żenującego zachowania pani sędzi która inwalidzie (bo się przewrócił na sali) kazała się czołgać do stołu sędziowskiego w celu podania jej dokumentów a nawet zabroniła pomagać mu przy wstawaniu.Oczywiście taka wielka postać jak Bodnar nie raczył się pochylić nad tym przykrym problemem i nim zająć. 

Obrazek użytkownika Pers

16-04-2021 [11:54] - Pers | Link:

sake3
Może akurat nie było go na tej rozprawie?
Zresztą masz rację, że był kiepski. W sprawie bezprawnego przetrzymywania w areszcie M.Piskorskiego w maju 2018 grupa robocza ONZ ds. arbitralnych zatrzymań zaapelowała do polskich władz o jego uwolnienie i zakończenie śledztwa a rzecznik Bodnar nie zrobił nic.

Obrazek użytkownika J z L

16-04-2021 [12:37] - J z L | Link:

Piskorski razem z innymi sowieckimi onucami powinien "zgnic" w kryminale

Obrazek użytkownika Tomaszek

16-04-2021 [21:57] - Tomaszek | Link:

To Pers będzie z kryminału tu pisał ?

Obrazek użytkownika sake3

17-04-2021 [11:09] - sake3 | Link:

@Pers.......Dlaczego przetrzymywanie Piskorskiego uważasz za bezprawne? Bo to Piskorski a nie zwykły obywatel?Może zatrzymanie Nowaka też było bezprawne nawet w obliczu dowodów? Jak będą wyglądały inne zatrzymania w takim razie i jak bedzie wyglądała sprawa szarego obywatela przy takich rzecznikach jak Bodnar?Za co ta kukła bierze pieniądze i śmieje się w twarz społeczeństwu swoją nalaną gębą? Teraz marzy o dostaniu się do Rady Europy i decydowaniu o sądach,wyrokach.Czy człowiek tak skrajnie upolityczniony i stronniczy będzie spełniał się na nowej funkcji?

Obrazek użytkownika Pers

17-04-2021 [12:03] - Pers | Link:

Nikt nie powinien być bezprawnie przetrzymywany. Sprawa Piskorskiego była sprawą polityczną. To jedna z największych plam obecnego rządu.   

Obrazek użytkownika J z L

16-04-2021 [10:04] - J z L | Link:

Tak jak u Mickiewicza umarł Gustaw i narodził się Konrad, tak słuszną decyzją TK umarł Bodnar jako RPO, a narodził się jako jeden z najgłupszych graczy na scenie politycznej

Obrazek użytkownika sake3

16-04-2021 [10:55] - sake3 | Link:

@JzL.......Jakże to to tak-najgłupszy?O ten tytuł biją się gryzą i kopią największe opozycyjne tuzy.Każdy z nas ma swojego faworyta.

Obrazek użytkownika Tomaszek

16-04-2021 [21:59] - Tomaszek | Link:

Rycha z Rafauem pogodzi . A Gocha KiBło jako honorowa blondynka .

Obrazek użytkownika J z L

16-04-2021 [12:31] - J z L | Link:

Które z "wybitnych" interwencji/dokonań odchodzącego RPO najbardziej zapadły Wam w pamięci? Mnie najbardziej ta, kiedy ten debil utyskiwał na założone kajdanki zespolone podejrzanemu o mord na 10 letniej dziewczynce

Obrazek użytkownika Marek1taki

16-04-2021 [15:09] - Marek1taki | Link:

Podczas wyboru RPO w 2015r. w szranki stanął Bodnar z Romaszewską. Tak tylko przypominam kogo lansował PiS przeciw PO. Z perspektywy należy żałować bo zajęta byłaby sianiem lewicowego zamętu jak Bodnar i może nie otwarto by drogi ruskim tankom stojącym w Bramie Smoleńskiej.
Kibicowanie polskiej polityce to jak kibicowanie polskim piłkarzom nożnym.

Obrazek użytkownika J z L

16-04-2021 [19:43] - J z L | Link:

Stawiam dolary przeciwko orzechom że pełniącym obowiązki RPO będzie wyznaczona przez Bodnara Rudzińska Bluszcz co potwierdzi sędzia z rejonówki w Końskich albo w Wejherowie. Tak będzie zaprawdę powiadam wam.
Władza ustawodawcza jest już w rękach bandytów w togach

Obrazek użytkownika filand

17-04-2021 [00:27] - filand | Link:

Temat Rzecznika Partii Oszustów w skrócie RPO jest tematem drugorzędnym i już zamkniętym.
Scenariusz widzę naatępujący  wariant A. Wybór posła Bartłomieja Wróblewskiego przez Senat. Wariant B .Brak wyboru. Czekamy 3 miesiące i Sejm wyznacza P.o.Rzecznika Praw Obywatelskich . Kadencja trwa do najbliższych wyborów. Przedterminowych lub tych według kalendarza wyborczego. Zarówno wariant  A i B są zamknięte.
Otwarte pozostaje pytanie ile będą kosztowaly akcje Dogecoin na NYSE za trzy miesiące?
https://iv.pl/images/482c5d4b213e508fff2928598268778c.jpg
Z wyrazami szacunku oraz poważaniem 
Zwolennik dywidend NYSE lub szalony matematyk. 

Obrazek użytkownika Centrystka

17-04-2021 [01:22] - Centrystka | Link:

Faktycznie; jest za co opluwać Bodnara - jak mógł nie wtrącać się do kampanijnych pyskówek wyborczych,dlaczego nie interweniował (na korzyść pisowskich oczywiście pyskaczy) ?!? Przecież to należało do jego obowiązków! I dlaczego za cholerę Senat nie chce się zgodzić na pisowskiego czynnego polityka jako kandydata na RPO - no,dlaczego??? A taka Sake nawet nie zna nikogo,komu Bodnar jako RPO by w czymś pomógł, bo jej rzecznik o tym nie powiadamiał, nie wiedzieć dlaczego.

Obrazek użytkownika spike

17-04-2021 [11:56] - spike | Link:

Centrystka jest tak centrowa jak środkowy palec, wam na rzecznika pewnie by pasował nijaki Biedroń, a może Nowak ?
Co do Senatu, wam nie przeszkadza, że skompromitowany zarzutami łapówkarskimi marszałek nie przeszkadza, a co do rzecznika, jako czynnego polityka, to tylko miernota może wytykać, wiele państwowych urzędów tego wymaga, ale kandydaci często pochodzą z jakiejś partii, do tego partie ich wybierają, Konstytucja nie mówi, że kandydat ma być bezpartyjny, a tylko i wyłącznie pełniący funkcje, tak jest np. z Prezydentem, prezesem NIK, RPO itd.
Ile jest warty obecny rzecznik RPO, który wychował syna bandytę ? z pewnością wykorzystał swje wpływy na łagodny wyrok dla synalka, musi się podszkolić w nowym fachu.

Obrazek użytkownika Pers

17-04-2021 [16:23] - Pers | Link:

spike
"skompromitowany zarzutami łapówkarskimi "
Skompromitowanym można być po wyroku skazującym a nie po "zarzutach".
Kiedy wy, bolszewicy, liźniecie trochę wiedzy prawniczej? Takiej podstawowej chociaż...

Obrazek użytkownika J z L

17-04-2021 [17:28] - J z L | Link:

Oszustwo z art. 286 k.k. należy do jednych z najczęściej popełnianych przestępstw w Polsce. Jest to specyficzne przestępstwo przeciwko mieniu, gdzie sprawca nie posługuje się przemocą, a pokrzywdzony dobrowolnie przekazuję swoje (lub cudze) mienie. Sprawca wykorzystuje tutaj błąd po stronie pokrzywdzonego lub jego niezdolność do należytego zrozumienia podejmowanych działań. W praktyce największe znaczenie będzie mieć przy tym wprowadzenie ofiary w błąd co do zakładania spółdzielni

Obrazek użytkownika spike

17-04-2021 [20:10] - spike | Link:

Wy czerwone koty nie uznajecie moralności, dla was liczy się wyrok skorumpowanego sądu, który może orzec, że kot to kura, z czym bym się wyjątkowo zgodził w twoim przypadku, nie ja prowadziłem agenturalny portal, więc do ciebie jak najbardziej pasuje określenie bolszewik. Koperciarz sam się publicznie przyznał do łapówek, jest wielu świadków, a jakby był niewinny, to by zrzekł się immunitetu, by sprawę wyjaśnić, ale będzie go bronić "jak niepodległości"  twoja ulubiona mafia.

Obrazek użytkownika Pers

17-04-2021 [21:56] - Pers | Link:

spike
"nie ja prowadziłem agenturalny portal"
Ja też nie prowadziłem :) To mamy nawet coś wspólnego, no no :)
Chociaż mieć coś wspólnego z bolszewickim trollem takim jak ty to żaden zaszczyt.

Obrazek użytkownika Centrystka

17-04-2021 [18:17] - Centrystka | Link:

@Sake
Co do sprawy marsz.Grodzkiego, to objaśnił cię Pers,zapewne bezskutecznie. A ja mam tylko pytanie: czy zwracając się do mnie per "wy", Sake ciągle wspomina dawne zebrania partyjne,gdzie się do wszystkich zwracano per "wy towarzyszu"?

Obrazek użytkownika spike

17-04-2021 [20:16] - spike | Link:

"czy zwracając się do mnie per "wy"
nie mam siły tłumaczyć znaczenia słowa pisanego komuś z rozumkiem łasicy.

Obrazek użytkownika Centrystka

17-04-2021 [21:18] - Centrystka | Link:

@spike
- powiedział osobnik z rozumkiem ameby.

Obrazek użytkownika Pers

17-04-2021 [22:02] - Pers | Link:

Centrystka
Une już tak mają, myślenie to dla nich bolesna czynność.
Najśmieszniejsze jest to, że plując na kogo się da uważają się za "patriotów" i "prawicowców".
Masz rację, rozumki ameby :)

Obrazek użytkownika spike

19-04-2021 [10:51] - spike | Link:

giganci intelektu, rozumek łasicy i kota, brawo wy, widać macie wspólną kuwetę :)))))))))))))))))