Umowa Chiny - Iran

  Wczoraj [29.03.2021] NASZ_HENRY umieścił pod moją notką komentarz:

  "Wszyscy patrzyli na kontenerowiec a w jego cieniu Iran i Chiny podpisały umowę o "kompleksowym partnerstwie strategicznym" na okres 25 lat.
Dopiero będzie się działo ☺☻" {TUTAJ}.

  Poczułam się wywołana do tablicy i wpisałam w Google "umowa Chiny Iran".  Natychmiast znalazłam w sieci dwa ciekawe teksty.  Pierwszy to opinia Michała Zielińskiego "Sekretny pakt Chin z Iranem" {TUTAJ} zamieszczona w portalu RMF24.pl.  Autor pisze:

  "Oto kolejny dowód na to, że Chiny coraz mniej obawiają się Stanów Zjednoczonych. Zaczynają rozpychać się w obszarze dotychczasowej dominacji USA, czyli w Zachodniej Azji. Chińczycy właśnie podpisali wieloletnią, strategiczną umowę z Iranem, która wiąże oba kraje sojuszem gospodarczym i wojskowym. Według "New York Timesa", który powołuje się na uzyskane dokumenty w sprawie umowy, Chiny obiecują Iranowi 400 mld dolarów inwestycji w 25 lat, w zamian za zapewnienie preferencyjnych dostaw ropy. Oba kraje planują też współpracę wojskową. (...)
 W ostatnich latach Chińczycy sukcesywnie budują pozycję w całym regionie. Coraz bliżej współpracują ze skręcającym w stronę autorytaryzmu tureckim prezydentem Recepem Erdoganem, udzielając Turcji pomocy finansowej, ratując nietrafione inwestycje i kupując udziały w infrastrukturze transportowej. Nawet izraelskie władze podejmują współpracę z Chińczykami w transporcie i rozwoju nowoczesnych technologii. W ostatnim czasie Zjednoczone Emiraty Arabskie kupują chińskie szczepionki, dzięki czemu ich program szczepień jest najbardziej zaawansowany na świecie, nie licząc izraelskiego.  (...)
  Sojusz Chin i Iranu zmienia rozkład sił w Zachodniej Azji, utrudnia próby powstrzymania irańskiego programu nuklearnego, realizuje plany ekspansji handlowej i inwestycyjnej Chin w tej części świata, ale przede wszystkim demonstruje śmiałość chińskich ambicji w regionie, który od wielu dziesięcioleci stanowił przedmiot żywotnego zainteresowania Stanów Zjednoczonych.
Ameryka już może żyć bez bliskowschodniej ropy, ale próbując zachować pozycję jedynego supermocarstwa zapewne nie pozwoli sobie na stopniową utratę wpływów w kolejnej części świata.".

  Drugi tekst to wczorajszy komentarz Radosława Pyffela "Chiny i Iran podpisały porozumienie. Pyffel: Niezwykle ważny ruch na światowej szachownicy" na stronie internetowej tygodnika "Do Rzeczy" {TUTAJ}.  Pyffel stwierdza:

  "zacieśnienie sojuszu między Chinami a Iranem oznacza trzy rzeczy.
Po pierwsze, potwierdza, że niedawne rozmowy amerykańskich i chińskich dyplomatów na Alasce (18, 19 marca) na pewno nie przyniosą resetu w stosunkach Waszyngtonu z Pekinem.
Po drugie, Chiny wchodzą na obszar zarezerwowany do tej pory dla USA. – Jest to rzecz bez precedensu, bowiem w ostatnich dekadach Bliski Wschód był wyłącznym dominium USA – zauważył Pyffel. Teraz chińskie firmy dostają „zielone światło” do działania i pozostaje pytanie, czy będą w stanie te wielkie inwestycje przeprowadzić. – New York Times podaje, że będą to inwestycje na kwotę 400 miliardów dolarów przez okres 25 lat – zwrócił uwagę Pyffel.  
Po trzecie, Chiny wydobywają w ten sposób Iran z międzynarodowej izolacji. Ekspert wyjaśnił, że takim ruchem Chiny utrudniają Stanom Zjednoczonym możliwości narzucenia dyscypliny Iranowi, podając "podają mu tlen", w sytuacji, w której Teheran jest "duszony" kolejnymi sankcjami.
Co zyskuje Państwo Środka?
Chiny zyskują z kolei nie tylko podłączenie Iranu w projekt Pasa i Szlaku, ale także 25 lat stabilnych dostaw ropy z Iranu, tłumaczył w dalszej części nagrania Radosław Pyffel. Podsumowując, wskazał, że relacje między USA a Chinami coraz wyraźniej się zaostrzają. Stany Zjednoczone będą musiały w tej sytuacji stanowczo zareagować. – Spodziewam się, że będzie to ostry, zdecydowany ruch – podsumował polski specjalista ds. chińskich.">

  Rzeczywiście - będzie się działo.  Chiny wykorzystują to, że światowa opinia publiczna zainteresowana jest głównie pandemią oraz wypadkami takimi, jak tego statku w Kanale Sueskim, i bez przeszkód rozszerzają swe wpływy.  Najpierw utworzyły największą na świecie strefę wolnego handlu a teraz zawarły pakt z Iranem.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika RinoCeronte

30-03-2021 [16:08] - RinoCeronte | Link:

Persowie nie dają sobie w kaszę dmuchać ;-) To bardzo stara kultura, podobnie jak chińska...

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

01-04-2021 [01:00] - Zygmunt Korus | Link:

Odnośnie Persji to polecam debiut, który zredagowałem i jest w księgarni. Ale można nabyć książkę tutaj:
https://allegro.pl/oferta/ksia...(link is external)
Rzecz niesamowita! Autor pokazuje życie codzienne Irańczyków od kuchni - informacje z pierwszej ręki zdumiewające. Nie zaskakuje, że podziwia się tę dumną i wojowniczą nację. Są jak Lachy w naszym najlepszym wydaniu. Ongiś. Bo teraz to nas leją w kulturze, miłości do ojczyzny oraz cywilizacyjnie na odlew, jak pętaków spod budki z piwem. Szkoda słów.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

31-03-2021 [21:51] - RinoCeronte | Link:

Szkoda się załamywać. Trzeba równać do tych dzielnych i dumnych.

Obrazek użytkownika u2

30-03-2021 [17:16] - u2 | Link:

"w ostatnich dekadach Bliski Wschód był wyłącznym dominium USA"

Stąd niekończące się konflikty zbrojne w tym regionie świata ?

Obrazek użytkownika Marek1taki

30-03-2021 [18:47] - Marek1taki | Link:

Polska też powinna opierać swoją politykę na eksploatowaniu cudzych błędów. USA same pozbawiły się wpływów w Iranie i były w tym bardzo konsekwentne. Następnie przykręciły Iranowi śrubę w sytuacji gdy zaostrzyły politykę wobec Chin. Z chronologii zdarzeń wygląda, że Chiny chciały pozyskać współpracę zmiękczonego przez USA Iranu jeszcze taniej ale Persowie wytrzymali, okazało się, że Trump przegrał.
Tłumaczyć to należy interesami globalnymi. Interes USA się nie liczył. Stawiano warunki jak np.Polsce, tylko Irańczycy od 1978r. z powodzeniem walczą o suwerenność więc oczekiwania bezwarunkowej kapitulacji były nierealne.
Podobnie sytuacja wygląda w stosunku do Białorusi. W imię interesów nie Polski a międzynarodowej lewicy systematycznie pozbywamy się wpływów w tym kraju na korzyść Rosji.
To wygląda na przygotowywanie konfliktu, który zmiecie niedobitki cywilizacji łacińskiej by wprowadzić Nowy Ład. Tak samo w latach 30tych finansjera amerykańska tuczyła IIIRzeszę i Sowiety by zaorać świat.

Obrazek użytkownika u2

31-03-2021 [08:38] - u2 | Link:

"systematycznie pozbywamy się wpływów w tym kraju na korzyść Rosji"

Jakich wpływów ?

Obrazek użytkownika Marek1taki

31-03-2021 [23:39] - Marek1taki | Link:

:-) Złapany. Potencjalnych, niezrealizowanych małym kosztem.