Wigilia-czas narodzin Chrystusa. I nie tylko…

„Przybieżeli do Betlejem pasterze, grając skocznie dzieciąteczku na lirze” – 24 grudnia w tym roku, tak, jak w zeszłym roku, jak 10, 50 i 150 lat temu będziemy śpiewali kolędy obchodząc Boże Narodzenie. Było to najważniejsze wydarzenie w dziejach ludzkości. Ale przecież nie było to 24 grudnia wydarzenie jedyne. Właśnie w Boże Narodzenie 1287 roku zaczął się kolejny, III najazd Mongołów na Polskę. Ich armia dowodzona przez Nogaja rozpoczęła oblężenie Krakowa. Skądinąd wyznawcy Mahometa  wybrali sobie szczególny dzień na oblężenie chrześcijańskiego miasta...
 
Warszawa jest stolicą Polski od roku 1596 roku. To wiedza niemal wszyscy. Ale mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, że formalnie Mazowsze z Warszawa zostało włączone do Królestwa Polskiego decyzją Sejmu w Piotrkowie ledwie 67 lat wcześniej czyli w 1529 roku.   
 
Boże Narodzenie było radosnym dnem nie tylko dla chrześcijan, ale też, partykularnie, dla wrogów Rosji będącej zaborcą Polski. Właśnie w wigilię 1806 roku Francuzi dali łupnia Rosjanom w bitwie pod Czarnowem koło Pułtuska. Równo rok późnej w nieodległej Warszawie powołano Radę Stanu Księstwa Warszawskiego, która była rządem – zalążkiem polskiej państwowości.
 
W tejże Warszawie 91 lat później odsłonięto – w stulecie urodzin Wieszcza – pomnik Adama Mickiewicza. Stało się to asumptem do zamanifestowania wolnościowych dążeń Polaków pod zaborem rosyjskim.  
 
Po agresji Niemiec na Polskę, co stało się -przypomnijmy wszystkim chorym na historyczna amnezje - początkiem II wojny światowej, właśnie w Boże Narodzenie Niemcy spalili synagogę w Siedlcach. Warto o tym fakcie powiedzieć tym wszystkim, którzy dzisiaj, fałszując historię, przypisują ludobójstwo Żydów nie germańskiemu „Narodowi Panów” tylko tym, którzy -obok Żydów - najbardziej z ręki Niemców ucierpieli czyli Polakom. 
 
Mieliśmy  w tamtym czasie swoją martyrologię nie tylko z ręki Niemców. Charakterystyczne, że w czasie Bożego Narodzenia Niemcy unikali publicznych egzekucji. Tymczasem Ukraińcy właśnie w Boże Narodzenie 1942 roku zamordowali 60 naszych rodaków - mieszkańców wołyńskiej wsi Połonka. Równo rok później w wigilię Ukraińcy w innej części Kresów Wschodnich RP, bo na Podolu, w Ihrowicy dokonali ludobójstwa 89 Polaków.
 
Tego też dnia w 1955 roku Uniwersytet Poznański otrzymał imię Adama Mickiewicza, który przecież przyszedł na świat równo 157 lat wcześniej na Nowogródczyznie.
 
Skądinąd  nie on jeden spośród zasłużonych dla Ojczyzny Polaków urodził się w ten sam dzień, co Jezus Chrystus. 21 lat przed narodzinami Wieszcza przyszedł na świat znany późniejszy aktor  teatralny Ludwik Adam Dmuszewski. A 14 lat przed Mickiewiczem urodził się wybitny generał Tomasz Łubieński. Wigilia 1796 roku była dniem narodzin polskiego arystokraty, polityka, wydawcy źródeł historycznych i mecenasa sztuki – Tytusa Działyńskiego. 
 
W tym samym dniu co Mickiewicz przyszedł na świat architekt Adam Idźkowski. Już w XIX wieku  w Boże Narodzenie rodzili się Adam Epstein, bankier i filantrop (1800), Adam Raciborski, polski lekarz, autor podręczników do medycyny, uczestnik Powstania Listopadowego (1809). Adam Stanisław Krasiński, biskup wileński i pisarz (1810), Adam Jasiński, biskup przemyski (1812), Ignacy Krzyżanowski, pianista i kompozytor (1826), Ludwik Wierzbicki, budowniczy kolei (1834), Adam Wiślicki, dziennikarz i publicysta (1836), Adam Bełcikowski, historyk literatury, poeta i dramaturg (1839), Jan Massalski, porucznik powstaniec styczniowy (1844), August Potocki, działacz rolniczy i społeczny (1847), Adam Kopyciński, ksiądz katolicki, teolog i publicysta (1849), Seweryn Udziela, etnograf (1857), Roman Statkowski, kompozytor (1859), Józef Klebba, polski kowal, a jednocześnie kaszubski poeta i pisarz (1860), Adam Didur, śpiewak operowy (1874), wreszcie Józef Trzemeski, generał, polarnik (!), lekarz (1878) i Stefan Jaracz, wielki aktor i dyrektor teatru (1883) oraz Walerian Czuma (1890),generał, obrońca Warszawy we Wrześniu 1939...
       
Cóż, ktoś, kto urodził się 25 stycznia jak ja, może tylko zazdrościć tym, którzy przyszli na świat w dniu narodzin Naszego Pana…
 
*tekst ukazał się w miesięczniku „Nowe Państwo” (grudzień 2020)