MYSLI WRZESNIOWE

MYŚLI  WRZEŚNIOWE - Kolejne rocznice najazdu obu naszych sąsiadów na Polskę jak zawsze skłaniają do refleksji. Fakt, że dopiero siedemnaście dni później doszło do inwazji ze strony Rosji jakby zacierało odpowiedzialność Kremla za współudział w rozpętaniu drugiej wojny światowej. A przecież to układ Ribentropp-Mołotow stworzył właśnie warunki do wywołania wojny i do okupacji naszych ziem przez Niemcy i Sowiety. W protokole między Stalinem a Hitlerem ustalono, że Litwa wejdzie w skład niemieckiej sfery wpływów, a Finlandia, Estonia, Łotwa i rumuńska Besarabia – w obręb sfery rosyjskiej. Sowiety anektowały też nasze kresy ze Lwowem. Jeszcze przed wkroczeniem w granice Rzeczypospolitej Armia Czerwona współdziałała z niemieckim agresorem w ten sposób, że sowiecka radiostacja w Mińsku orientowała Luftwaffe w nalotach na polskie miasta. A po inwazji 17 września Kresy spłynęły krwią, także więzienia we Lwowie, miejsca masakry tysięcy Polaków. Sowieci mordowali też polską ludność cywilną i wojskowych zajmując Grodno, Oszmianę czy Wilno i „zapominając” o ustalonych strefach wpływów. Kulminacją układu Ribentropp-Mołotow była wspólna defilada wojsk niemieckich i sowieckich w Brześciu Litewskim, o czym prawie nie wie się na Zachodzie jak zresztą w ogóle o inwazji Sowietów 17 września.  Rząd polski powinien więc wydać niedużą broszurkę informującą opinię międzynarodową o tych wydarzeniach i o wspólnej odpowiedzialności Niemiec i Rosji za wywołanie wojny.
     Londyński „Times” słusznie nazwał najazd Armii Czerwonej „pchnięciem Polski nożem w plecy”. Niestety, Anglia i Francja – choć 3 września  wypowiedziały wojnę Niemcom – nie podjęły operacji, choć Francja była zobowiązana do natychmiastowych działań lotnictwa, a wojsk lądowych poczynając od 15 tego dnia wojny. Ba, Francuzi ruszyli nawet już 8 września, ale po przekroczeniu granicy niemieckiej i zajęciu małego obszaru Niemiec stanęli w miejscu. A 12 września w Abbeville, nad rzeką Sommą, spotkali się premierzy Francji Edouard Daladier orazi Anglii Neville Chamberlain i uzgodnili wstrzymanie jakichkolwiek militarnych działań przeciwko Niemcom.
Pomimo dysproporcji sił na korzyść Niemiec ( zwłaszcza w lotnictwie i w ilości czołgów ) Polacy byli się dzielnie i zadali znaczne straty dywizjom Wehrmachtu ( 16.343 zabitych i 27.280 rannych), jednak agresja rosyjska zadała ostateczny cios Polsce. Nasz rząd kończący obrady w Kutach, przed przekroczeniem granicy z Rumunią ( 18 września), uznał za bezcelowy opór wobec połączonych sił Wehrmachtu i Armii Czerwonej. Fakty te są jednak zupełnie nieznane Australijczykom i innym narodom świata. Dlatego sugeruję, by rząd polski przybliżył światu te mało znane wydarzenia. Do tej sugestii zmierzają moje myśli wrześniowe.
                                                                                                               

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika nonparel

23-09-2020 [19:15] - nonparel | Link:

W komentarzach nastała moda na linki, więc proszę bardzo:
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...
Co społeczeństwo wiedziało o najbliższej przyszłości Polski w lecie 1939?
A ile czasu dzieliło wtedy Polskę od niemieckich pacyfikacji, radzieckich zsyłek i rzezi wołyńskiej?
Refleksja?
Wolność nie jest nam dana bezwarunkowo i na zawsze.
Nie wolno rozmieniać jej na drobne.
Umiesz liczyć? Licz na siebie.

nonparel
 

Obrazek użytkownika Czesław2

23-09-2020 [19:47] - Czesław2 | Link:

Nie jesteśmy już wolnym krajem, więc linki tylko dla przypomnienia.

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

24-09-2020 [01:34] - hr.Levak-Levatzky | Link:

@Czesław2
Czyli kto i kiedy nas podbił,że jesteśmy teraz w niewoli,a ty się czujesz niewolnikiem,biedaku - hę?

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

25-09-2020 [00:14] - hr.Levak-Levatzky | Link:

Sz.Pan Dr
w myślach swych wrześniowych poza rocznicami nie dojrzał niczego  interesującego we wrześniowej awanturze w jego uwielbianym obozie obecnych właścicieli Polski - ciekawostka...Może to zwiastun niepokojących lub typowych dla sędziwie podeszłego wieku zmian przeszkadzających w dostrzeganiu oczywiście oczywistej rzeczywistości sprzecznej z wyimaginowaną rzeczywistością Sz.Dra .Ech, życie...