Trzeba wziąść internet od Krystyny Pawłowicz

Na wstępie muszę wyraźnie zaznaczyć, że jeśli chodzi o skalę afer i stopień ich obecności w mediach, z jednej strony (rządzącej) mamy milionowe afery, korupcję, kłamstwa, hipokryzję i nieudolność, aferę taśmową, nocne próby zmiany konstytucji itd. z drugiej (opozycyjnej) naciągane kilometrówki Dudy, Hofmana i ubóstwianą przez środowisko GW bohaterkę prawicy - posłankę Krystynę Pawłowicz. 

Takie czasy mamy jednak śliczne i demokrację świadomą, że dla wielu potencjalnych wyborców kluczowe w dokonywanych wyborach politycznych nie jest to, że ktoś chce i próbuje do reszty zagrabić narodowy majątek, lecz to, że posłanka Pawłowicz wcina sałatkę bezczelnie i głośno, a swe językowe wpadki broni z pasją godną lepszej sprawy.

Uczciwie muszę przyznać, iż wpis pani Pawłowicz na jej facebookowym profilu jest naprawdę zabawny. Komentując złośliwie odejście Kuźniara (to ten skąpiradło, centuś i mądrala, jakby ktoś nie wiedział) zdarzyła się jej powszechna (niestety) językowa wpadka - użyła zwrotu wziąść miast wziąć. Na uwagę internautów postanowiła zareagować z godną lepszej sprawy werwą: Obie formy dozwolone.Mnie w szkole w latach 60-tych ub.wieku uczono tak, jak napisałam:WZIĄŚĆ.I tego będę się trzymała.Wy,dzisiaj wszystko skracacie i stosowanie niechlujnych,często prymitywnych skrótów jest Waszą ,lewactwa cechą ,przejętą zresztą po komunistach psujących język.Np.spoko,zara itp. Pouczacie też innych,bo nie znacie języka polskiego,a jedynie jego pojedyńcze wersje słownikowe,wymyslane i dołączane później. To ignoranckie czepialstwo,to właśnie styl Waszego zdetronizowanego idola ,kłamczucha J.Kuźniara (pisownia oryginalna).

Warto zauważyć, że ktoś rozsądnie we władzach PiS-u dostrzegł, iż kontrowersyjna postać pani profesor na miejsce na listach do wyborów parlamentarnych raczej nie zasługuje (a może to siedleckie struktury lokalne, jakaś podpowiedź?). Refleksja słuszna i z punktu widzenia marketingu politycznego jak najbardziej słuszna.

Trzeba tylko jeszcze komputer lewacki zabraść i spokój. A nawiasem mówiąc, korygując podniecających się nad wyraz wybranych komentatorów (nie, nie cały PiS jest jak pani Pawłowicz, dzięki Bogu) wziąść nie jest błędem ortograficznym, lecz fleksyjnym. Poprawnie się proszę naśmiewać, ot co!

Zachęcam do śledzenia: http://twitter.com/MarcinTomala

Można mnie także polubić (lub znienawidzić, co kto woli), porozmawiać, zapytać, zganić: https://www.facebook.com/okiememigranta

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Andrzej_były_gość

28-08-2015 [00:24] - Andrzej_były_gość | Link:

Pano profesor popełniła błąd i się nie pokajała. Straszne!!! Przeciwna strona zawsze się kaja za błędy, A Pan Marcin jest mądry, jak Maćków Kot.

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

28-08-2015 [07:35] - Marcin Tomala | Link:

No tak, bo ja o przeciwnej stronie nic nie piszę nigdy. Tylko jakieś 300 notek i 1700 komentarzy.

Ale śmiał złe słowo o pani Pawłowicz wspomnieć, zdrajca! Na szafot mądralę! :)

Obrazek użytkownika emilek

28-08-2015 [01:11] - emilek | Link:

Mlody czlowieku .Kazda dziedzina czy nauka podlega ewolucji.

Podobnie jak w przyrodzie czy w tym przypadku w wypowiedziach .

Czyli w jezyku Polskim. Prosze sie troche lepiej doksztalcic w tej dziedzinie.

I WZIASC pod uwage, ze nieslusznie krytykuje Pan Pania Pawlowicz.

W moich mlodych latach forma ta byla nie dosc ,ze poprawna to mozna powiedziec:

BYLA PERFEKT.

Bez zlosliwosci ,ale z dwojga zlego . To najpierw zabralbym Panu dostep do kompa.

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

28-08-2015 [07:33] - Marcin Tomala | Link:

Wbrew temu, co wynika z uzusu językowego, ani w starannej, ani w potocznej polszczyźnie nie toleruje się bezokolicznika wziąść – jest on niezmiennie kwalifikowany jako rażący błąd językowy, zarówno w wymowie, jak i w pisowni.

Proszę mi znaleźć jakąś wypowiedź polonisty albo językoznawcy, świadczącą inaczej.

Zresztą, nie o błąd chodzi, ale o "lewacką" reakcję i zapalczywość.

Jeszcze raz - dlaczego Duda wygrał? Bo ludzi zachęcał, a nie zniechęcał. Lekcja dla wielu zbyt trudna do zrozumienia jak widzę.

Obrazek użytkownika krystal

28-08-2015 [13:14] - krystal | Link:

I ma Pan rację, jesli chodzi o "wziąć" i "wziąść". Poprawne jest tylko "wziąć". Ale ponieważ mnostwo ludzi popełnia ten błąd, to zapewne niedługo rownież forma niepoprawna wejdzie do słownika, jako ta, ktora przestała byc błedna-- podobnie jak było z zaakceptowaniem "tą", formy uzywanej zamiast poprawnego "tę".
Co do reakcji lewactwa też ma Pan rację- czepiają się każdej bzdury i ją rozdmuchuja,no bo i cóż mają, biedni, robić-- prawica -szęśliwie- nie zafundowała Polakom Pro Cyvili, Amber Gold, NPOZZ, "Żelaza", odstąpienia za niemal darmo banków polskich i Telekomunikacji Polskiej, przehandlowania PKP, Kolejek Linowych itp, itd.
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika gorylisko

28-08-2015 [06:10] - gorylisko | Link:

Szanowny Panie... mnie też uczono formy wziąść... ale język podlega ewolucji, rozwojowi... podobnie umysł... życzyłbym panu 10% umysłowości pani profesor Pawłowicz...to juz by pan miał albo mniał ;-) kwa, kwa, kwa, kwalifikacje do umieszczenia pana na jednej z list wyborczych PiS...

Obrazek użytkownika Andrzej_były_gość

28-08-2015 [07:18] - Andrzej_były_gość | Link:

Brawo Gorylu! Ładnie to napisałeś.
Już wczoraj wieczorem zauważyłem, że mamy tutaj nowego Maćków Kota.
Pozdrówka Andrzej R.

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

28-08-2015 [07:31] - Marcin Tomala | Link:

Oj Gorylisko moje ulubione, niczego Cię zwycięstwo Dudy nie nauczyło? :) Przecież to nie o błąd chodzi, lecz o reakcję na jego wytknięcie.

Pierdoła, jasne - co zaznaczyłem w tekście, ale chcecie te cholerne wybory wygrać, czy nie?

Obrazek użytkownika Jabe

28-08-2015 [08:44] - Jabe | Link:

Pani posłanka słusznie twierdzi, że to lewactwo próbuje język przerabiać. Ty Gorylu próbujesz usprawiedliwiać ponoć rozwiniętą ewolucyjnie formę. To kto w tym wypadku wg Ciebie język przerabia, posłanka Pawłowiczówna, czy lewactwo? (Tu kilka słów o „wziąść”)

Obrazek użytkownika gorylisko

28-08-2015 [09:47] - gorylisko | Link:

no cóż, jak pan widzi ja sam w sobie jestem wyzszą forma ewolucji wśród człekokształtnych...tedy ewolucja mnie tyczy jako taka, choć zawsze mogę ewoluować w kierunku form pierwotnych bardzo takich jak niesiołopodobny...
co do formy wziąć, wziąść...to o co biega ? czy na podstawie jednego wpisu w necie mam wyciągnąć wniosek uniwersalny? tyle interpretacji ilu językoznawców albo jęsykosnafcuf... do których mam pana zaliczyć ? przypominam, że niejaki józef stalin też był językoznawcą... ergo, czep się pan tramwaja na Helu... no i jestem do wzięścia... ale nie dla pana

Obrazek użytkownika andzia

28-08-2015 [10:15] - andzia | Link:

No,no,no ... no to może ja się załapiem,och załapię,na tę wziątkę ???
Jak by co,to daj znać Gorylisko :)

Obrazek użytkownika Jabe

28-08-2015 [11:32] - Jabe | Link:

Może sobie Pani Gorylisko „wziąść” – nie jest w moim typie. Staromodny jestem.

Obrazek użytkownika Andrzej_były_gość

28-08-2015 [07:29] - Andrzej_były_gość | Link:

Pani prof. Pawłowicz jest dla p. Marcina postacią "kontrowersyjną". Stali czytelnicy i komentatorzy Naszych Blogów znają jeszcze przynajmnjiej jednego glogera, który podobnie myśli o p. prof. Pawłowicz.
W związku z tym, Panie Marcinie nie jest Pan sam.
Doradzał bym częstsze wizyty w Polsce, bo na tych wyspach chyba za silne wiatry wieją. Albo przynajmnie stale nosić czapkę.
Andrzej R.

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

28-08-2015 [07:45] - Marcin Tomala | Link:

Ma pan podobne poczucie humoru, co pani Pawłowicz, panie Andrzeju :)

Podziwiam, bez cienia złośliwości, taką bezrefleksyjną i ideową wręcz wiarę w swych ikonicznych bohaterów. Troszkę zazdroszczę nawet, że tak nie mam.

A teraz, na szafot mnie! Z czapką, lub nie.

ps. Ale porównanie mnie z tym "glogerem" to przesada i sobie wypraszam. Foch.

Obrazek użytkownika andzia

28-08-2015 [09:06] - andzia | Link:

Panie Marcinie,w żadnym wypadku nie mam zamiaru krytykować Pana wpisu,a jedynie powiedzieć,że absolutnie się z nim nie zgadzam.Przede wszystkim ci,co zarzucili Pani Pawłowicz błąd,dostali za swoje,bo jeśli się komuś coś zarzuca,najpierw trzeba sprawdzić jak jest naprawdę,a w tym wypadku było to bardzo proste.
Jeśli chodzi o tę nieszczęsną sałatkę,to uważam,że jest ona bardziej na miejscu,niż śpiący posłowie.
Wrócę do języka Pani Pawłowicz.Wg mnie jest świetny:prawdziwy,soczysty,bogaty... Kapitalnie,jasno pokazuje to,co należy zobaczyć,nie owija w bawełnę prostych prawd,a jednocześnie wprawia wytrawnego czytelnika w świetny humor za pomocą tegoż języka.Bardzo mi przypomina niegdysiejsze felietony Łysiaka w GP.
Tym wpisem uradował Pan drrr,bo to on -tyle,że w obrzydliwy sposób- atakował Panią Pawłowicz.
Acha !!! Pani Pawłowicz jest na liście wyborczej !!!

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

28-08-2015 [16:57] - Marcin Tomala | Link:

Dziękuję za normalny i wyrażony grzecznie komentarz :) Swoją drogą powiem pani, że ma pani identyczne zdanie o Krystynie Pawłowicz, co moja mama. A jej zdanie szanuję niezmiernie.

Cóż, ja za kontrowersjami pani profesor nie przepadam, zwłaszcza dlatego, że żyjemy w takim kraju a nie innym, i są one wykorzystywane jako broń dla lemingozy, tyle.

Ale argumentację rozumiem.

Pozdrawiam serdecznie!

ps. Nie tylko jest na liście ale jak znam życie to spokojnie "awansuje" :)

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

28-08-2015 [09:52] - NASZ_HENRY | Link:

Wziąść jest staropolskim wyrazem (potocznie: wziuńść) i tak nauczano w szkołach. Tak jak nauczano, tak też Asnyk, Mickiewicz, Sienkiewicz i normalni ludzie pisali i mówili. I normalni dalej tak piszą i mówią ;-)

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

28-08-2015 [16:55] - Marcin Tomala | Link:

Mogłem tego argumentu na dyktandach w liceum używać ;)

Obrazek użytkownika Kaśka

28-08-2015 [10:23] - Kaśka | Link:

Witam :-))
Taka mała niespodzianka dla autora wpisu.http://kpbc.umk.pl/publication...

Kujawsko-Pomorska Biblioteka Cyfrowa Słownik języka polskiego tom 4 strona 659 Linde Samuel Bogumił 1814

"Wziąć, wziąść, wziążć we wszystkich znaczeniach swoich masz pod słowem brać"

Podobno Mickiewicz w Panu Tadeuszu też tej formy użył. Nie sprawdzałam, więc może tylko pogłoska.
Pozdrawiam :-))

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

28-08-2015 [16:54] - Marcin Tomala | Link:

Z którego to roku? :)

Obrazek użytkownika gal

28-08-2015 [10:31] - gal | Link:

Chciałbym uprzejmie przypomnieć, że "Duda" ma ładne imię i jest Prezydentem naszego kraju. Trochę kultury please!

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

28-08-2015 [16:52] - Marcin Tomala | Link:

Bardzo ładne nawet.

Obrazek użytkownika xena2012

28-08-2015 [11:54] - xena2012 | Link:

jedyne w czym mogę przyznać rację Autorowi to fakt ,że internetowe harce pani profesor staja się tematem zastępczym w smutnej rzeczywistości polskiej.Zamiast mówić o prawdziwych problemach Polacy z wypiekami na policzkach godzinami bedą debatować czy pani Pawłowicz jest postacią kontrowersyjną,dyskutować nad jej ekspresyjnoscią wypowiedzi i sałatką w sejmie.Kiedy przyjdzie czas na powagę a nie internetowe potyczki posła z dziennikarzyną?

Obrazek użytkownika Kaśka

28-08-2015 [12:08] - Kaśka | Link:

A jaka to wina pani profesor, że nagonką na nią zaśmiecają internet? To oponenci skupiają się na bzdurach i wyszukują każdego nawet nieistotnego powodu do nagonki.
Pani profesor na tak dużym forum wywołała dyskusję na temat meandrów języka polskiego , co często nie udaje się większości polonistów. :-)))))))))))))

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

28-08-2015 [16:52] - Marcin Tomala | Link:

I o to autorowi chodziło. Tego powinna się nauczyć pani Pawłowicz, której cięty język stać na więcej.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

28-08-2015 [12:43] - Chatar Leon | Link:

"wziąść" - też stosuję tę formę, wręcz uwielbiam ją stosować, brzmi piękniej niż "wziąć"
(choć językoznawcy upierają się, że to forma niepoprawna).

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

28-08-2015 [16:50] - Marcin Tomala | Link:

Brzmi faktycznie nieźle ;) Ale nie my ustalamy reguły i tyle ;)

Obrazek użytkownika Antykacap

28-08-2015 [13:15] - Antykacap | Link:

Lubie Pana czytać, ale tym razem zapachnialo poprawnością polityczną...
Pozdrowienia z Isles of Scilly

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

28-08-2015 [16:50] - Marcin Tomala | Link:

Oj tam zaraz poprawność polityczna, czasem mi się ironia właśnie włącza i tyle ;)

pozdrawiam serdecznie

Obrazek użytkownika EugeniuszP

28-08-2015 [14:57] - EugeniuszP | Link:

"...naciągane kilometrówki Dudy..."

Przypominam, że "naciągane kilometrówki" polegały na pobieraniu pieniędzy
jako zwrot kosztów, które faktycznie nie zostały przez pobierającego poniesione.
Pobierający oświadczył niezgodnie z prawdą, że podróżował samochodem,
a albo wcale nigdzie nie jeździł,
i p.o.b.i.e.r.a.ł...z.a...t.o...p.i.e.n.i.ą.d.z.e,
jako zwrot kosztów, lub podróżował, ale czymś zupełnie innym,
a r.ó.ż.n.i.c.ę...s.o.b.i.e..."p.r.z.y.t.u.l.i.ł".

Albo @Marcin Tomala jest jednym z einsteinów, przed którym internet otworzył swoje podwoje,
albo świadomie umieszcza Dudę (w domyśle Pana Prezydenta Andrzeja Dudę)
razem z Panami Radosławem Sikorskim, Adamem Hofmanem,
w kontekście "naciąganych kilometrówek"
(w domyśle z Panem Zbigniewem Giżyńskim itp.),
a Pani Poseł Krystyna Pawłowicz i "wziąć czy wziąść" są tylko pretekstem.

Pytanie, czy wszyscy komentujący mają świadomość co, po co,
(w domyśle - i u kogo) komentują :)

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

28-08-2015 [16:49] - Marcin Tomala | Link:

Świadomie umieszczam Andrzeja Dudę z Sikorskim czy Hofmanem.

Proszę albo przeprosić, albo udowodnić. Są granice mojej tolerancji dla głupoty, niezależnie od jej politycznych barw.

Obrazek użytkownika Ewa G

28-08-2015 [23:10] - Ewa G | Link:

A ja kocham Panią profesor Pawłowicz miłością absolutną! A na poważnie rzecz ujmując, to bardzo są potrzebne osoby walące prawdę prosto z mostu. Od tej poprawności politycznej to mi się słabo robi. Tym bardziej, że druga strona z naszymi uczuciami się nie liczy, tylko wali na oślep, a my delikatnie... to przynajmniej Pani Pawłowicz nazywa rzeczy po imieniu.