Boże, zachowaj Prezydenta!

Duda chce na nowo podjąć misję polityczną Lecha Kaczyńskiego w Europie środkowej. W rozmowie z PAPstwierdził, że potrzebna jest budowa porozumienia państw Europy Środkowo-Wschodniej. Mówiąc „Europa Środkowo-Wschodnia” definiuje ją jako obszar między trzema morzami: Bałtykiem, Morzem Czarnym i Adriatykiem. Chce stworzyć w ramach Unii Europejskiej ośrodek, który mógłby występować w imieniu szeroko rozumianego międzymorza na forum Unii Europejskiej, reprezentować jego interesy.

To w zasadzie wystarczający powód, aby początek Jego prezydentury przyjąć z ostrożną nadzieją. Ostrożną, bo choć Prezydent ma dobre przygotowanie i jak najlepsze chęci, to jednak nie będzie mu łatwo odzyskać zaufania, utraconego przez Polskę po 10.04.2010 r. Kraje sąsiednie doskonale wiedzą, że 10.04 i potem państwo polskie oblało egzamin. I nie chodzi tu o zaufanie personalne do tego czy innego polityka – chodzi o funkcjonowanie aparatu państwa, do szpiku kości przeżartego korupcją i agenturą. Ciężko jest na przykład zarządzać MSZ-em, w którym panują przyzwyczajenia z epoki komunizmu, a tłumy młodych replikantów zastępują starych aktywistów. Ciężko sprawować zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi, które, śmiem podejrzewać, znajdują się w stanie podobnym do stanu armii ukraińskiej pod rządami Janukowycza. Dywersja i sabotaż aparatu państwa będą widoczne na każdym kroku; będą one starały się podważyć zaufanie do każdego słowa i każdego posunięcia Andrzeja Dudy w dziedzinie polityki zagranicznej.

Trwa także kampania wyborcza, o czym nie sposób zapomnieć, głównie dzięki kotlecikowi, który „ładnie pachnie”. Wezwanie przez Ewę Kopacz do zwołania rady gabinetowej to jedna z takich właśnie zasadzek; chodzi o medialny show z samotnym (a jak „dobrze pójdzie”, to może i naburmuszonym?) Dudą, otoczonym przez sforę wielbicieli drogich zegarków, którzy będą mu się chwalić z osiągnięć rządu. Takie medialne show mozna rozegrać na wiele sposobów, a przekaz skierować do wielu środowisk, i wcale nie musi to być przekaz spójny – ważne, by Duda na nim tracił, a Prawo i Sprawiedliwość nie osiągnęło progu 50% głosów w wyborach parlamentarnych.

Czeka nas więc wiele złych emocji i wielka kampania dezinformacyjna. Dlatego od pierwszego do ostatniego dnia pierwszej i (daj Boże) drugiej kadencji dawajmy do zrozumienia uśmiechem, że politykę Dudy popieramy, że mamy wyrozumiałość dla potknięć i błędów, że oczekujemy realizacji programu wyborczego i nakreślonej przez Prezydenta wizji Międzymorza.

 

Jakub Brodacki

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

06-08-2015 [08:54] - NASZ_HENRY | Link:

Politykę Dudy popieramy pod warunkiem, że samolotem do Rosji nie będzie latał ;-)

Obrazek użytkownika angela

06-08-2015 [08:55] - angela | Link:

Psie głosy, nie idą pod Niebiosy. Narod WIE.

Obrazek użytkownika Mikołaj Kwibuzda

06-08-2015 [09:55] - Mikołaj Kwibuzda | Link:

Ja naprawdę mam wrażenie, że rozgrywający w tej partii nazywa się Andrzej Duda. Banda wyciąga przeciwko niemu wszystkie swoje bronie, i wszystko to nie usuwa uśmiechu z jego twarzy. Inicjatywa należy do niego.

Ale musimy mu pomagać. Każdy tam, gdzie jest, w swoim środowisku. Dał nam nadzieję, daje nam sens.

I niech go Bóg ma w swej opiece, bo następnej szansy nie będzie.