O wielkiej wojnie o pieniądze UE i pochwałach Polski

A oto zapis fragmentów mojej telewizyjnej rozmowy w Fakt24.pl w programie „Raport Faktu”. Prowadziła ją red. Beata Grabarczyk  
  
Beata Grabarczyk, dzień dobry,  to jest program „Koronawirus raport Faktu”, witam Państwa, dzisiaj jest 4 czerwca, 31 rocznica wyborów z 1989 r. a pierwsza rocznica wyborów prezydenckich z tego roku będzie za rok, 28 czerwca, bo już wiemy, że w Polsce wybory w tym roku odbędą się 28 czerwca, przynajmniej pierwsza tura. Kampania w czasach zarazy rusza więc po raz drugi... 
A my sobie porozmawiamy nie o przyszłych wyborach, ale o teraźniejszych problemach. Naszymi gośćmi są teraz Ryszard Czarnecki europoseł Prawa i Sprawiedliwości oraz Marek Borowski senator, który kandydował z list Koalicji Obywatelskiej, ale jest senatorem niezależnym, dzień dobry Panom. 
- RCz. Dzień dobry. 
BG:Ja bym chciała troszkę o ministrze Szumowskim porozmawiać, ale na takim wyższym stopniu ogólności, ponieważ, to co się dzieje, to nie jest tylko problem ministra Szumowskiego, to jest chyba taki problem, że nasze prawo, prawo dotyczące polityków nie nadąża za rzeczywistością. Najpierw zacznę od Pana Posła Czarneckiego, który w PolsatNews ostatnio powiedział, że po wyborach może dojść do zmian w rządzie, padło zdanie, że „tak bym uczynił na miejscu premiera”, to kogo by Pan podmienił, Panie Pośle? 
- RCz. Witam Panią Redaktor, witam Pana Senatora, witam Państwa bardzo serdecznie, ukłony z Brukseli z gmachu Parlamentu Europejskiego, w którym teraz się znajduję. Trwa tu wielka wojna o unijne pieniądze, 19 czerwca szczyt Unii Europejskiej jednak się odbędzie, ale wbrew temu, co mówiono wcześniej będzie to szczyt zdalny, a na szczytach zdalnych żadnych finansowych deali się nigdy nie zrobi, bo tutaj potrzeba dziesiątek negocjacji bilateralnych, w ramach koalicji, w związku z tym tak naprawdę przesuwamy zapewne termin przynajmniej do momentu, kiedy Rada Europejska podejmie decyzję ws. Recovery Fund. Wracając do Pani pytania, bo od niego nie uciekam, to jest tak, że wybory prezydenckie, tak jak wybory samorządowe w wielu krajach w przeszłości bywały dobrym powodem albo pretekstem do tego, żeby zmienić skład rządu. Ja na ten temat żadnej wiedzy nie mam, zresztą pewnie Pani o to mnie nie podejrzewa, natomiast mam pewną intuicję, że na miejscu Prezesa Rady Ministrów, a także przede wszystkim na miejscu szefa zaplecza politycznego rządu, czyli prezesa Kaczyńskiego, bym to uczynił z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że trzeba, aby ten nowy-stary rząd zmierzył się z wielkim wyzwaniem, jakim będzie wychodzenie z kryzysu gospodarczego związanego z pandemią w sytuacji, gdy ta pandemia trwa i może być nawrót. W Belgii, w kraju, w którym teraz się znajduję, oficjalnie w mediach mówi się o tym, że może być szczyt tej pandemii właśnie we wrześniu. A po drugie, nie ma co ukrywać, że ponieważ też spodziewamy się tego, że mogą być kolejne ataki koronawirusa, to myślę, że tutaj rząd powinien przede wszystkim skupić się na tych dwóch wyzwaniach, które się ze sobą łączą. W związku z tym tutaj nie chodzi o personalia, ja od personaliów ucieknę świadomie, będę konsekwentny, natomiast chodzi o pewne kwestie strukturalne. Być może, to będzie powód czy pretekst, żeby dokonać pewnych zmian strukturalnych w rządzie, być może pewne resorty połączyć, chociaż podkreślam, nie jest to temat na dzisiaj, jest to kwestia raczej lipca. 
BG: No, to z tego, co mówi Pan Poseł Czarnecki, to można by wyciągnąć dwojakie wnioski. Jeden wniosek: zmieniamy premiera i zmieniamy  ministra zdrowia. Albo drugi wniosek Łukasz Szumowski powinien zostać jednocześnie i premierem i ministrem zdrowia. (...)
-RCz. Pozycja pana premiera jest niezagrożona według mnie. 
BG: Czyli ten wniosek odpada.  (...) To ja chciałam zadać kilka pytań w kwestii ministra Szumowskiego. To znaczy tak pierwsza uwaga, nie uważam... myślę, że wielu ludzie tez ma tę myśl z tylu głowy, że minister Szumowski przyszedł do rządu po to, żeby się nachapać, ponieważ jak przyszedł do rządu, to był już bardzo bogatym człowiekiem, pracował, miał udziały w filmie swojego brata, przepisał te udziały na żonę, więc niewątpliwie problemów z pieniędzmi nie ma i raczej nie potrzebuje ich więcej, ja w takim razie pytam i to chyba Pana Posła Czarneckiego. Dlaczego minister Szumowski nie może odpowiedzieć na takie proste pytania, to znaczy ile tych udziałów ma jego żona w firmie Szumowski Investment i ile pieniędzy inwestuje w te firmy biotechnologiczne, czy pan minister po opuszczeniu, po opróżnieniu stanowiska ministra zamierza wrócić do tego biznesu, czy nie zamierza wrócić do tego biznesu, czy będzie tylko politykiem, dlaczego wchodząc do rządu i to tuż przed wejściem do tego rządu przepisał swoje udziały z rodzinnej w spółce właśnie na żonę, dlaczego nie powiedział nam publicznie tego, że miał takie udziały ok, ale już się tym nie zajmuję? Panie Pośle to są w sumie proste pytania i myślę, że ministrowi w niczym te odpowiedzi nie zaszkodziły, więc dlaczego minister na nie nie chce odpowiedzieć?
- RCz. Po pierwsze bardzo dziękuję Pani Redaktor za te dobre słowa wobec ministra Szumowskiego, także doceniam to, że Pan senator Borowski, którego bardzo dobrze znam, który raczej jest skąpy, gdy chodzi o miłe słowa czy komplementy wobec obecnej ekipy, wyraził opinię bardzo pozytywną o panu ministrze Szumowski, że to bardzo dobry lekarz, w pełni się z Panem zgadzam. Ja chciałem tylko po pierwsze powiedzieć, że wczorajszy niemiecki „Die Welt” napisał, że Polska -napisał to w kontekście koronawirusa - że Polska doskonale poradziła sobie z pandemią  . I jako żywo nie jest to zasługa krasnoludków i Sierotki Marysi - to zasługa po pierwsze bardzo  zdyscyplinowanego polskiego społeczeństwa, mądrego, dojrzałego, które potrafiło pewną samodyscyplinę sobie zafundować, a to też jest zasługa tego rządu i ministra zdrowia i służb mu podległych, trzeba to powiedzieć. 
BG: Panie Pośle, ja nie o to pytam, za chwilę  czas nam się skończy, a Pan mi nie odpowiedział, ja chcę wiedzieć, dlaczego minister nie odpowiada na proste pytania? 
- RCz: Muszę powiedzieć, że nawet nie znam tej sytuacji , o której Pani mówi, nie śledzę tego będąc w Brukseli, natomiast jest powszechne przekonanie, ja w to głęboko wierzę i to wiem, że pan profesor doktor habilitbowanany Łukasz Szumowski ,minister zdrowia w tym rządzie, jest człowiekiem absolutnie uczciwym, a to co robi, robi z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem i bardzo mi się nie podoba, tutaj nikogo o to nie oskarżam, bo to jest akcja anonimowa, bardzo mi się nie podoba ta haniebna akcja takiego linczu wobec niego, którą ostatnio widziano w Warszawie. Natomiast oczywiście jest tak, że według mojej wiedzy, ale myślę, że Pani Redaktor się ze mną zgodzi, a także pan marszałek Borowski również, że przepisanie udziałów na żonę jest zgodne z prawem i tutaj absolutnie minister Szumowski nie naruszył prawa i to dobrze. Już na koniec : nie tyle polemika ,co informacja, dla pana marszałka Marka Borowskiego, którego bardzo szanuję i cenię, że o większości wyborczej, o rządzie decydują wyborcy, oni po prostu wybrali ten rząd i myślę, że trzeba szanować fakty. Było to jedno z sześciu pod rząd zwycięstw wyborczych Prawa i Sprawiedliwości. 
 BG: Wybiorą też wyborcy prezydenta wkrótce, także tu się wszystko... zgoda, pełna zgoda. 
  (...) 
BG :  Marszałek Marek Borowski senator niezależny oraz europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki, dziękuję panom za uwagę. 
 - RCz. Dziękuję bardzo. 

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

10-06-2020 [08:30] - Marek1taki | Link:

Na jakiej podstawie sądzi Pan Poseł, że min. Szumowski jest człowiekiem uczciwym?
Pytam, bo oprócz powszechnego przekonania i wiary wskazał Pan jako źródło również wiedzę własną.

Obrazek użytkownika Jabe

10-06-2020 [16:40] - Jabe | Link:

Jest uczciwy, bo nie naruszył prawa.

Obrazek użytkownika maxilampus

11-06-2020 [11:35] - maxilampus | Link:

yeah...pusta dialektyka..Prawo w Polsce i jego interpretacja ,rowna tym niezbadanych  do konca ,tajemnicach Talmudu..Jabe ,jak to nie byl zamierzony sarkazm,to sie osmieszyles..

Obrazek użytkownika Jabe

11-06-2020 [13:05] - Jabe | Link:

Jedni odróżniają prawo od moralności, inni nie. To kwestia cywilizacyjna. Dlatego trudno się czasem porozumieć.

Obrazek użytkownika maxilampus

11-06-2020 [15:40] - maxilampus | Link:

hehehe.Caly Jabe :-) ale trudno ci nie przyznac odrobiny racji w tej dialektycznej refleksji "-))
Intryguje mnie od wielu lat twoja obecnosc na NB ..Przyznam ,ze praktycznie nie wiem co naprawde za twoimi przytomnymi i trzezwymi komentarzami stoi :-)) Jestes dla mnie "emeferyda"..:-)) Pzdr. Serdecznie

Obrazek użytkownika Jabe

11-06-2020 [19:51] - Jabe | Link:

Dziękuję. Długoletnia efemeryda to prawdziwa rzadkość.