Msza w intencji diabła

6 sierpnia o 18.00 w kościele wizytek na warszawskim Krakowskim Przedmieściu odprawiona zostanie msza w intencji Bronisława Komorowskiego i jego małżonki. Jak informuje rektor świątyni ksiądz Aleksander Seniuk ma to być swoistego rodzaju podziękowanie za służbę narodowi, wyrażone w ten specyficzny sposób na prośbę wielu wiernych.

Znamienne, że informacja ta wypływa do opinii publicznej w dniu, w którym prezydent Komorowski podpisuje ustawę o in vitro (nazywanie jej walką z bezpłodnością jest cynicznym kłamstwem, czego tu się wstydzić nawiasem mówiąc?). Abstrahując od zasadności samej ustawy i próbując uniknąć kolejnej, pozbawionej rzetelnej argumentacji pyskówki pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami tej metody (czy sposoby prawnej i finansowej regulacji tej metody), zastanówmy się przez chwilę nad tym, jak niespójny sygnał jest dziś wysyłany wierzącym przez kościół katolicki w Polsce.

Z jednej strony mamy bowiem wyjątkowo ostry, potępiający wręcz komunikat episkopatu, czy też pełne mocnych, brutalnych wręcz ocen opinie katolickich publicystów (vide Terlikowski). Z drugiej mamy mszę, na której nie modlimy się o nawrócenie czy mądrzejsze decyzje błądzącego za kompromisem grzesznika - lecz dziękujemy za piękną i godną podziwu służbę narodowi. Jakby się ktoś zastanawiał kiedyś jak wygląda ironia w kościelnym wykonaniu, to ma dziś tego piękny przykład.

Jest coś zadziwiającego w postawie wybranych hierarchów kościelnych - w dobie, gdy tak wielu przeciwników tej organizacji zwiera wręcz szeregi by przy każdej okazji walić w kościół katolicki i wierzących niczym w bęben, głosy dyskusji przy okazji metody in vitro sprowadzają się w dużej mierze do ataku na "ograniczonych moherów i czarną sektę" a w telewizji króluje prezydencki błazen Niesiołowski, który kpi z pochówku śp. Lecha Kaczyńskiego oraz stawia Kościół po stronie kłamstwa i nienawiści.

Miast walki o wizerunek o promowania wybranych postaw, w tak trudnym dla szerzonych idei czasie, hierarchowie robią z siebie i Kościoła, przepraszam za słowo - cyrk. Nie będę wspominał już szerzej dziś pogrzebu śp. Jaruzelskiego, on podobno wrócił w ostatniej chwili na ścieżkę katolickiej miłości i przebaczenia (hmm). Ale walka niektórych hierarchów o wybór Komorowskiego na kolejną kadencję (Gocłowski), z jednoczesnym krzykiem o in vitro i mszą dziękczynną dla odchodzącego prezydenta, w czasie gdy nowo wybranego Dudę oskarża się i żartuje (za hostią lata itp.)?

Przecież to, najdelikatniej rzecz ujmując, kpina. Zastanawiam się tylko, czy Komorowski te regularne jajca z hierarchów kościelnych robi sobie celowo, czy on tak serio będzie sobie na tej dziękczynnej mszy drzemał z poczuciem dobrze spełnionego, katolickiego obowiązku?

A może przesadzam i sprawa jest jak zwykle banalnie prosta - kasa... Panu Bogu świeczkę, a od diabła datek.

Zachęcam do śledzenia: http://twitter.com/MarcinTomala

Można mnie także polubić (lub znienawidzić, co kto woli), porozmawiać, zapytać, zganić: https://www.facebook.com/okiememigranta

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Leming

23-07-2015 [02:05] - Leming | Link:

"na prośbę wielu wiernych"
I tu można polemizować czy duchowny powinien się zgodzić czy nie. Ale skoro wiernych było "wielu" to czy powinien odmawiać wiernym?

Obrazek użytkownika Leming

23-07-2015 [02:09] - Leming | Link:

Mszę chyba może zamówić każdy za każdego, prawda?
Gwoli jasności - jestem tu nowy, ale nie jakiś troll, ani wyborca PO
Co byście pomyśleli o księdzu który odmawia modlitwy w czyjejś intencji, bo ten ktoś działa sprzecznie z nauką KK?

Obrazek użytkownika Sir Winston

23-07-2015 [09:57] - Sir Winston | Link:

Nie za każdego i nie za wszystko.

Obrazek użytkownika Freiherr

23-07-2015 [14:48] - Freiherr | Link:

Można. Można (nawet trzeba) i za największego grzesznika. Pan Tomala słusznie zwrócił uwagę na intencję. Cytuję: "Jak informuje rektor świątyni ksiądz Aleksander Seniuk ma to być swoistego rodzaju PODZIĘKOWANIE ZA SŁUŻBĘ NARODOWI, wyrażone w ten specyficzny sposób na prośbę wielu wiernych." Służba Narodowi, wielokrotnie wbrew nauczaniu Kościoła? Wbrew żywotnym interesom tego Narodu? Taka intencja to kpina z nas wszystkich, porządnych katolików. Sorry, taki mamy kler.

Obrazek użytkownika angela

23-07-2015 [07:28] - angela | Link:

6 sierpnia, powinna byc odprawiona msza w intencji, prezydenta Dudy,
a Bronkowi egzorcyzmy.

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

24-07-2015 [22:50] - Marcin Tomala | Link:

:) Celne.

Obrazek użytkownika ruisdael

23-07-2015 [07:52] - ruisdael | Link:

Jako gorliwy katolik-dziękuję za ten tekst. Obłuda polskich hierarchów (absolutnie nie KOSCIOŁA) doprowadza mnie do obrzydzenia. Z jednej strony wyłożą w sposób oczywisty fundamenty wiary i sprzeciw wobec in vitro, aborcji, a z drugiej nie wiążą absolutnie SKUTKU z PRZYCZYNĄ i nie wskażą winowajców. Zawsze pokrętny język, rozbudowane zdania złożone, w rozumieniu których pogubi się każdy przeciętny wierny. A tymczasem: EKSKOMUNIKA, jasne przedstawienie listy głosujących i partii, których parlamentarzyści nie mają co podchodzić do balasek. Jasne odczytanie w kościołach homilii na temat moralności prezentowanej w różnych partiach politycznych i skutków jakie ponoszą ich wyborcy, szczególnie ci, którzy uważają się za praktykujących.
Wiem ,że nie jest to łatwe, bo ekskomunika dotyczyłaby również takich Gocłowskich...ale tak ma zachowywać się PRYMAS, jeśli chce dorastać do osobowości swoich wielkich poprzedników.

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

24-07-2015 [22:50] - Marcin Tomala | Link:

Dzięki za ten komentarz, pozdrawiam serdecznie

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

23-07-2015 [09:55] - NASZ_HENRY | Link:

TenKtóryNieOmijaŻadnejOkazji biskupom też nie POpuści ;-)

Obrazek użytkownika krystal

24-07-2015 [09:45] - krystal | Link:

Szanowny Panie, pisze Pan o atakach nienawiści niezrównowazonego Niesiołowskiego. Ale co się dziwic, skoro na NB jest podobnie? Proszę poczytać chamskie wypowiedzi blogera echo24 (ostatnio do p. Agnieszki, ale to trwa od dawna, sugerowanie paniom, ze chciałyby zrobic mu "laskę" itp, ale nie dla psa kiełbasa,"Szamance" bez najmniejszych podstaw zarzucał współpracę itd). Wie Pan co, chyba nie zagłosuję na PiS- Pan i paru innych tutaj blogerów nie jest w stanie zmienić obrazu budowanego przez sprytnych i chamskich mitomanów, ktorym naiwni ludzie dają wiarę. Zdaję sobie sprawę, że rzeczony bloger i jego współpracownicy mogą celowo psuć wizerunek PiSu i NB -nie krytyką, nie, zwłaszcza "konstruktywną" :)- ale prezentowaniem głupoty i hipokryzji. A jeśli takich pisowców jest wiećej? A dlaczego ci, którzy są inteligentni to tolerują? Takie pytania zadał mi kolega, z którym wczoraj się z lekka poprztykałem broniąc opozycji.

Obrazek użytkownika andzia

24-07-2015 [12:42] - andzia | Link:

Proszę Pana,ani echo24,ani jego hmmm grotowłazy,to żadni PIS-owcy.To zmutowane intelektualnie głąby które robią tutaj dla nas PIS-owców złą robotę.Ale my się nie damy :)Myśli Pan,że dlaczego ja znoszę te haniebne komentarze kierowane przez w/w do mojej osoby? Gdyby im odpuścić,to jak szczury rozpleniłyby się wszędzie.Za komplement uważam nazywanie mnie moherem czy pisowskim betonem.To ich nazewnictwo świadczy o tym,jak nas się boją,bo my trwamy przy najpiękniejszych wartościach i tradycji Najjaśniejszej Rzeczypospolitej,że nas nie sqrwi mamona,stanowisko ani poklask ograniczonych do ciepłej wody (...).
Teraz mamy ostatnią szansę,żeby zatrzymać POtop i przywrócić Ojczyźnie Boga i Honor.

Obrazek użytkownika JJC

24-07-2015 [16:39] - JJC | Link:

Blog Echo24 to blog szczególnie szkodliwy. Jego autor K.Pasierbiewicz deklaruje się hałaśliwie jako prawicowiec.
Równocześnie Pasierbiewicz nachalnie kreuje się w swoich tekstach na intelektualistę, także samochwalczo (i komicznie, ale o tym nie wie) zredagował swoją blogową wizytówkę, jak również podpisuje się pod każdym tekstem "nauczyciel akademicki".

Dla wielu wyrobionych czytelników ta autoreklamiarska nachalność i całkowicie bezpodstawna, uzurpatorska autokreacja staje się widoczna już po krótkim zapoznaniu się z zawartością blogu Pasierbiewicza, miałką w treści, a tandetną i prostacką, a często wręcz chamską w formie. Całość stanowi tak wielki i niesmaczny dysonans, że czytelnicy mogą reagować rozczarowaniem nie tylko w stosunku do blogera, ale także i portalu, który toleruje takie treści, a nawet całej prawicy.

Ale są zapewne i tacy czytelnicy, którzy biorą za dobrą monetę wizerunek Pasierbiewicza jako intelektualisty i członka, jak z lubością podkreśla,cyt.: "starannie oddestylowanego", choć bliżej niesprecyzowanego, elitarnego towarzystwa.
A jesli tak, to przyjmują także przekazywane przez niego treści, które w większości atakują, głupio bo głupio, ale jednak atakują, główną partię polskiej prawicy, czyli PiS. Mało tego. Równie często, choć w sposób mniej lub bardziej zawoalowany, zachwala Pasierbiewicz dobre strony partii konkurencyjnych, w tym PO, PSL i SLD.

Muszę powiedzieć, że powody, dla których bloger Pasierbiewicz jest na NB, czyli na "Niezależnej", nie tylko akceptowany, ale nawet, przynajmniej do niedawna, ochraniany przed uzasadnioną krytyką, są dla mnie niezrozumiałe.

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

24-07-2015 [22:49] - Marcin Tomala | Link:

Oj, nie do mnie chyba te pytania ;) Ja sam nieraz krytykowałem partię opozycyjną, zachowując proporcje - to nie PiS rządzi od 8 lat i tyle w temacie. Wierzę, że mają w swych szeregach więcej tych, którym zależy na dobru ojczyzny, niż zwykłych karierowiczy. Tyle w temacie wiary, rzeczywistość zweryfikuje - ale myślę, że po tym co zaserwowała nam PO jeśli chodzi o jakość sprawowania władzy, PiS zasługuje na szansę. Proszę koledze przekazać ;)

Co do KP, niech pan zerknie na jedne z moich pierwszych notek, przecież to jest przypadek wyjątkowy i nie ma co uogólniać - NB jest portalem różnych opinii, miejscem specyficznym, na swój sposób... uroczym ;)

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Zofia

24-07-2015 [12:58] - Zofia | Link:

Panie Marcinie ujął Pan ten temat krótko i sugestywnie. Niestety takich mamy "zarządców kościelnych". Tyle moralnego zła uczynił odchodzący prezydent i mu za to "wielu wiernych "dziękuje? Chyba to są lewacy! A oni kościół omijają dużym łukiem. Więc kto to są ci "wierni"? Homo-niewiadomo, popierani przez władze kościelne? Jak porządek współczesnego świata ma być zburzony ( ślub baby z babą, chłopa z chłopem, dzieci robione na zamówienie na szkiełku, seks od przedszkola-coby małolat był zaspokojony,dozwolone narkotyki i dopalacze w imię "wolności"to dlaczego osądzają pedofilów ? Toż to naturalne zachcianki zboków.
Po przeczytaniu tego wspaniałego tekstu zapytałam się sama siebie, czy warto popierać taki Kościół?
Pozdrawiam serdecznie.

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

24-07-2015 [22:44] - Marcin Tomala | Link:

Pani Zofio, Kościół całe szczęście to nie tylko wybrani hierarchowie, na których działania żal i rozczarowanie są uczuciami nadto łagodnymi... Można spotkać wśród kapłanów jak i wśród wiernych ludzi wspaniałych, mądrych, otwartych, uczciwych. Dzięki Bogu, Kościół to nie tylko Nycz czy Gocłowski, ale i... a może przede wszystkim, tacy jak pani.

Pozdrawiam również.