Plusy ujemne plusy dodatnie

Wiele lat temu próbowano w Polsce wprowadzić podatek katastralny zwany przez niektórych słusznie podatkiem katastrofalnym. Zaangażowałam  się w  walkę z tą daniną. Niezawodny Ojciec Rydzyk udostępnił mi swoją antenę i po audycji w Radiu Maryja posypały się artykuły na ten temat. Przełamana została zmowa milczenia. Pracowałam wówczas w piśmie „Ładny Dom”, którego redaktor bardzo dbał, żeby jego pismo nie naraziło się potencjalnym sponsorom i klientom zamawiającym reklamy. Była to słuszna polityka gdyż pismo( jak zapewne wiele innych ) żyło z reklam a nie ze sprzedaży. Nie było to przy tym pismo społeczne, nie miało ambicji politycznych, pisaliśmy o kwiatkach , rabatkach oraz pięknych i oryginalnych wnętrzach. Ku memu zdumieniu redaktor nakazał mi naświetlić problem podatku katastralnego i wydrukował mój tekst na ten temat bez żadnych skreśleń, których się spodziewałam ze względu na ostre sformułowania.
Nie wchodząc w szczegóły- jednym z celów wprowadzenia podatku katastralnego była zmiana  struktury własności nieruchomości. Planowany poziom podatku od wartości rynkowej nieruchomości rzędu 2% oznaczałby konieczność płacenia 10 000 rocznie za zwykłe mieszkanie ( 0,02x 500 000= 10 000) oraz 20 000 rocznie za dom w Warszawie( 0,02 x 1000 000= 20 000) . Takie obciążenie byłoby nie do udźwignięcia przede wszystkim dla starych ludzi zajmujących własnościowe mieszkania i domy i żyjących z emerytury. Zmuszeni byliby swoje nieruchomości sprzedać, ceny na rynkowe nieruchomości spadłyby i jak wynikało z symulacji wykonanej w Ministerstwie Finansów skorzystaliby na tym  młodzi ludzi w wieku rozwojowym. Jestem przekonana, że skorzystaliby na tym łowcy nieruchomości posiadający środki na ich zakup pochodzące choćby z FOZZ albo innych złodziejskich przedsięwzięć, które pani Staniszkis raczyła nazwać akumulacją pierwotną. Pomysł podatku katastralnego nie przeszedł, jak mi powiedział premier Olszewski dopytywano go w ministerstwie o wredne babsko, które uwaliło  (użyto zdecydowanie ostrzejszego terminu) tak świetny deal. Nie muszę dodawać, że byłam bardzo dumna choć moje zasługi zostały mocno przecenione.
Po niepowodzeniu z przejmowaniem nieruchomości poprzez mechanizm katastralny kolejnym na to sposobem stała się złodziejska reprywatyzacja. W tym dzikim kraju ( jak raczył się wyrazić pewien prominent PO) ze zdegenerowanym i skorumpowanym systemem prawnym nietrudno przeprowadzić rabunek w majestacie prawa. Przecież zasadność roszczeń do nieruchomości potwierdzały niezależne sądy, notariusze firmowali sprzedaż kamienic za kilkadziesiąt złotych przez osoby niezdolne na pierwszy rzut oka do czynności prawnych, a rdzeń firm przejmujących te nieruchomości stanowili prawnicy. Rabunek nieruchomości pomimo pojawiających się artykułów na ten temat trwał bardzo długo, wreszcie został przerwany, ale kto miał skorzystać ten moim zdaniem skorzystał.
Uświadommy sobie, że wyprzedaż po preferencyjnych cenach mieszkań w Warszawie trwała tak długo dopóki nie zostały za grosze wykupione mieszkania służbowe i kwaterunkowe w Alei Róż, Alei Przyjaciół czy Alei Szucha zrabowane przez komunistów prawowitym właścicielom. Z okazji wykupienia mieszkania skorzystali również zwykli ludzie, ale obecnie lokatorzy zostali pozbawieni tej możliwości niezależnie od czasu zamieszkiwania i nakładów poniesionych na remonty.
Teraz w sukurs cwaniakom przyszła epidemia. Nieuchronnym skutkiem ekonomicznym tej epidemii będzie pauperyzacja społeczeństwa. Bezwzględna bieda dotknie przede wszystkim ludzi starych, niezdolnych do ciężkich prac fizycznych i będą oni zmuszeni do pozbywania się swoich mieszkań i domów. Ceny nieruchomości spadną i staną się one dobrą okazją dla kolekcjonerów (napisałam kolekcjonerów zamiast spekulantów żeby nie narazić się na zarzut myślenia kategoriami komunistycznymi) domów i mieszkań. Zwolennicy drapieżnego kapitalizmu a właściwie darwinizmu społecznego powiedzą, że zbankrutują najsłabsi a na ich miejsce wejdą lepsi, bardziej zaradni. Ja twierdzę, że przede wszystkim wygrają ludzie o mentalności hieny, ścierwojada. To tacy którzy zamiast pożyczyć sąsiadowi pieniądze na czynsz, pędzą do administracji zgłosić gotowość spłacenia zadłużenia w zamian za prawo przejęcia jego mieszkania. To tacy, którzy gorliwie uczestniczą w komorniczych licytacjach a potem eksmitują z mieszkań rodziny w opałach.
Nie przyszłoby mi do głowy twierdzić, że epidemia została wywołana celowo. Trzeba się jednak liczyć z jej skutkami ubocznymi. Po każdym kataklizmie następuje zmiana układu sił i stanu posiadania ogromnych mas ludzi. Takimi kataklizmami były obydwie wojny światowe i rewolucje, ale wojny i rewolucje poza upustem krwi powodują ogromne zniszczenia. Zniszczenia miast, fabryk, rolnictwa i struktury społecznej. Epidemia, która atakuje tylko ludzi była od lat celem poszukiwań zwolenników zmiany struktury społecznej przez wojnę biologiczną. Niezależnie od intencji pracujących nad bronią biologiczną naukowców, polityków i możnych tego świata ta wojna stała się faktem. Kataklizmy zbiorowe zawieszają prawa, niszczą więzi rodzinne, likwidują empatię, wyzwalają postawy egoistyczne. W czasie tych kataklizmów grasują różnego rodzaju hieny.  Oczywiście w czasie kataklizmów pojawiają się również albo ujawniają bohaterowie i święci. Takim świętym był Maksymilian  Kolbe, takim bohaterem Witold Pilecki.  Musimy się jednak zastanowić kto na obecnej epidemii skorzysta, jak  zachować tkankę społeczną, ale przede wszystkim jak  przenieść wartości którym hołdujemy. Czeka nas redefiniowanie pewnych podstawowych pojęć. Patriotyzm, nie sprowadza się jak twierdziła pewna niezbyt mądra posłanka do sprzątania po psie oraz płacenia podatków. Państwo narodowe nie jest reliktem, a jego granice nie są kwestią rytualnych konwencji. Elitą są nie ci, którzy jadają kawior czy ostrygi lecz ci którzy chcą i umieją służyć zbiorowości według hierarchii ordo caritatis (porządku miłowania) ustalonej przez Kardynała Wyszyńskiego: rodzina, naród i inni.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

03-05-2020 [13:00] - NASZ_HENRY | Link:

Rządy PiSu ratują katecheci (w czasie strajku nauczycieli) i szarytki (w czasie pandemii) a PISmeni ciągle dekret Bieruta popierają - to ten plus ujemny☺
 

Obrazek użytkownika Jan1797

03-05-2020 [15:25] - Jan1797 | Link:

Szanuję Henry Twą pracę w trakcie pandemii, lecz o pisząc o nieruchomościach kierujesz się raczej uprzedzeniami.
Sama skala problemu była porażająca. Mogę jedynie za Szanowną Autorką wpisu określić zadłużenie na przykładzie
dużej wspólnoty z 24% w 2014 roku do 2,7 % w roku ubiegłym. Niby wszyscy pracowali na zielonej wyspie i płacili
należności a zadłużenie rosło gigantycznie, wspomnę tu o spółdzielniach mieszkaniowych przejmowanych za długi.

Tylko kilka lat wstecz, pozdrawiam.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

03-05-2020 [18:19] - NASZ_HENRY | Link:

Jaki okazał się byle jaki ☺
 

Obrazek użytkownika Jan1797

03-05-2020 [20:38] - Jan1797 | Link:

Jaki? Przy Haninym referendum, czy przy wyborze Trzaskowskiego?
W cudzą pierś jednak łatwo?:) Z drugiej strony, materiał na trylogię od Josifa począwszy
zajawki się nie doczekał.

Obrazek użytkownika Jabe

03-05-2020 [14:08] - Jabe | Link:

Ja twierdzę, że przede wszystkim wygrają ludzie o mentalności hieny, ścierwojada. – Hieny dlatego, że na spadku cen zarobią. Nie tłumaczy ich, że nie oni kryzys wywołali, że on obiektywnie istnieje. Nie od dziś wiadomo, że zarobek jest, jeśli nie czymś złym, to w każdym razie moralnie wątpliwym. Tak przynajmniej myślą ludzie ukształtowani przez kumunę, która dzielnie walczyła z s̵p̵e̵k̵u̵l̵a̵n̵t̵a̵m̵i̵ cwaniakami i wszelkimi innymi przejawami przedsiębiorczości.

Przypomniała mi się sytuacja z powodzi we Wrocławiu, gdy „cwaniacy” łódkami rozwozili ludziom wodę pitną, niecnie przy tym zarabiając. Szczęśliwie proceder zarabiania na ludzkim nieszczęściu ukrócono.

Mentalność sowiecka została ludziom wpojona nieodwracalnie, skażone pokolenie musi wymrzeć.

Obrazek użytkownika izabela

03-05-2020 [23:59] - izabela | Link:

Przypominają mi się zaradni z Oświęcimia, którzy robili abażury z ludzkiej skóry i mydło ze zwłok.Przecież to nie oni wywołali wojnę, a bez sensu byłoby marnować taką okazję.. Również ci którzy wyrywali trupom złote zęby. Po co dobre złoto miało iść wraz z ludźmi do piachu. Również ci którzy sprzedawali bochenek chleba za brylant. Zawsze jest jakaś cena równowagi i działa niewidzialna ręka rynku.

Obrazek użytkownika Jabe

04-05-2020 [05:46] - Jabe | Link:

No sama Pani widzi.

Obrazek użytkownika maxilampus

03-05-2020 [14:30] - maxilampus | Link:

..."posypały się artykuły na ten temat. Przełamana została zmowa milczenia"...
Witam i dziekuje za tak pryncypialne stanowisko..Od pewnego czasu na NB toczy sie polemika na temat LGBT i stosowania przez nia  jej narzedzi w postaci Aborcji,Eutanazji,Edukacji Homoseksualnej nieletnich,nielegalnych Islmskich migrantow ,ze tylko te wspomne..Zaczelismy dostrzegac cenzurowanie postow i komentarzy z powodow komercjalnych i poprawnosci politycznej w obawie uwiklania wlasciciela w spory sadowe..Ciekawa dyskusja na ten temat nawiazala sie tutaj :  https://naszeblogi.pl/comment/...
Temat ten i zagrozenia plynace z Ideologi LGBT dla Polski i Polakow jest pomijany milczeniem i nie figuruje w agencji politycznej rzadzacej parti..
Powstalo wiele Inicjatyw Spolecznych jak chocby "Prawo do Zycia" "Stop Seksualizacji" "Stop Pedofili" ktore adresuja ten pomijany przez PIS problem..
Jak pani zdaniem mozna pogodzic prawo do wolnosci slowa i swobode praktyk i swobod religijnych z brakiem politycznego zainteresowania tym tematem rzadzacych Parti danego dnia ? Pzdr..
 

Obrazek użytkownika izabela

03-05-2020 [16:14] - izabela | Link:

Poprawność polityczna moim zdaniem działa jak knebel zakładany ofiarom przemocy. To nie jest zwykła cenzura bo cenzurę umieliśmy za komuny omijać. To cenzura wewnętrzna, to rodzaj groźnego syndromu sztokholmskiego. Obserwowałam ze zdumieniem środowiska naukowe USA podczas imprez towarzyskich. Mówiło się o.... Maryni , bo nikt nie zaryzykowałby poważnej wypowiedzi. Ale ta zaraza u nas? 

Obrazek użytkownika Kaciszek

03-05-2020 [17:33] - Kaciszek | Link:

Obecnie rządząca partia (podobnie jak i jej poprzedniczka) nie tylko "nie jest zainteresowana" ale wręcz sekuje wymienione przez Ciebie tematy. Tematy aborcji, eutanazji, seksualizacji dzieci etc. są zamrażane przez PiS i trzymane w "szarej strefie" tak aby można było nimi grać wobec społeczeństwa a także wobec pewnej części własnej partii. Udawanie, że "coś z tym zrobimy już wkrótce, zobaczycie, już już, tylko jeszcze podkomisja się tym zajmie" trwa już od kilkunastu lat ze strony PiS. Jaka jest wobec tego wiarygodność Pana A.Dudy, który co prawda deklarował, że podpisze ustawę antyaborcyjną ale przecież każde dziecko widzi, że nie jest on samodzielnym politykiem gdyż jest uzależniony od manipulującego PiS.

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

03-05-2020 [21:15] - Lech Makowiecki | Link:

Pani Izabelo. Pandemia może być również rozwiązaniem problemu niemiłosiernego zadłużania się większości państw. Dlaczego prawie żaden z krajów nie równoważy swego budżetu, tylko żyje na kredyt - z roku na rok coraz większy i większy, czyli (jak wnioskuję) raczej niespłacalny? I nikt - żaden wybitny ekonomista czy nawet minister finansów - w ogóle się tym nie przejmuje!? Polska miała ponoć w tym roku wyjść na zero - co oczywiście jest już mrzonką... Tymczasem sytuacja się klaruje: nagle pojawia się koronawirus - i jak ten walec - wszystko wyrównuje... Teraz zrzuci się winę na zarazę - a za straty zapłacimy my wszyscy - przez gwałtowne zubożenie znakomitej większości społeczeństwa... Inflacja poszaleje -  po długu... PS Gdyby każda polska rodzina zadłużała się tak niefrasobliwie jak rządy europejskich (nie tylko) państw - dawno wylądowalibyśmy wszyscy pod mostem lub w więzieniu...
 

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

03-05-2020 [19:44] - Lech Makowiecki | Link:

I jeszcze stosowny wierszyk do mojego komentarza:, napisany jeszcze za kadencji min. Vincenta Rostowskiego...

             BABCIA  NA  MINISTRA

Mieszkam – tak po sąsiedzku – z siwiuteńką babcią.
Staruszka jest przykładem mądrości jak rzadko,
Którą dzieli się z każdym, kto jej chce wysłuchać.
Lubię czasem z nią gwarzyć... Tak – z potrzeby ducha.

Babcia jest emerytką portfela starego,
Gdy pieniądze odbiera (koło piętnastego),
Zaraz na bok odkłada: na czynsz, gaz i światło,
I robi szybki bilans –  by środków nie zbrakło...

Obiad za trzy pięćdziesiąt... Dwa złote - śniadanie...
Kolacja jest niezdrowa... Zaoszczędzi na niej...
Buty ma jeszcze dobre... Modny (znowu!) fason...
Marynarkę dla dziadka weźmie z „Caritasu”...

Babcia przy tym chronicznie kredytów nie lubi.
Jeden – przez wnuczkę wzięty –  omal jej nie zgubił;
Żyrując nie wiedziała, co ją może spotkać;
(Dobrze, że dziadek trafił piątkę w Toto-Lotka).

Pani starsza zna ceny... Targuje zawzięcie...
Rynek zwykle odwiedza tuż, tuż przed zamknięciem,
I za bezcen dostaje czerstwy chleb (bez pleśni).
Musi się wszak natrudzić; konkurencja nie śpi...

Zwykle nasza staruszka optymizmem tryska.
Czasem jednak, gdy przyjdzie  „kryska na Matyska”
Pod apteką miedziaki przelicza wytrwale;
Waha się... Kręci głową... Westchnie... Idzie dalej...

Babcia ma swoją godność. I zdrowe poglądy.
Życie zna od podszewki – to największa mądrość.
A że była w Powstaniu, wnuczkom się nie dała;
(Sama im swego czasu dowody schowała)...

Babci nikt z celebrytów rozumu nie zmąci;
Wie dobrze, czym beztroska może się zakończyć.
Swój budżet kalkuluje logicznie i z troską,
Mógłby się od niej uczyć sam Vincent Rostowski!
Jej szczyt oszczędności – to (bezkredytowo!)
Zakupić prawnuczkowi na komunię rower...

„Dać babcię na ministra!” – czyjś głos się odzywa...
 Nie zgodzi się. Nie umie ludzi okłamywać...

 

Obrazek użytkownika izabela

04-05-2020 [00:01] - izabela | Link:

Dziękuję i pozdrawiam serdecznie 

Obrazek użytkownika Edeldreda z Ely

07-05-2020 [20:20] - Edeldreda z Ely | Link:

Wielce Szanowna Pani Izabelo, zawsze, gdy ktoś powołuje się na sylwetkę św. Maksymiliana Kolbe, przykro mi trochę, że zaraz obok nie wymienia nazwiska Janusza Korczaka, to przecież też piękna postać i syn naszej ziemi... A propos ostatniego akapitu: ostatnio miałam okazję zapoznać się z teorią dezintegracji pozytywnej naszego też wielkiego rodaka, Kazimierza Dąbrowskiego. On i Jego kontynuatorzy twierdzą, że jesteśmy w stanie osiągnąć pięć etapów rozwoju, podczas osiągania których dzieją się z nami coraz lepsze rzeczy, a na pewno wzrasta samorealizacja oraz, co najważniejsze - poziom empatii. Gdy K. Dąbrowski wraz ze swoim pomocnikiem M. Piechowskim podczas pracy na uniwersytecie przebadali 1500 osób na przestrzeni 3 lat okazało się, że... nie ma ani jednej, która reprezentowałaby poziom IV... Wzięto się wobec tego za przegląd biografii sławnych ludzi... Okazało się, że od biedy Antoine de Saint-Exupery wpisuje się w godnego reprezentanta... Może jeszcze paru innych, reszta, jest milczeniem. Wg wspomnianych naukowców większość ludzi nie wykracza poza poziom drugi, będąc zdanym na łaskę i niełaskę swoich ambiwalencji i ambitendencji... Szczerze wątpię, by istniał jakiś cudowny sposób rozmnożenia prawych i osadzenia ich w rządzie... 

Obrazek użytkownika lala

14-05-2020 [16:26] - lala | Link:

1. państwo jako organizacja społeczeństwa - a nie mrzonki narodowe (niby kto miałby być narodem?? ustawy norymberskie chce Pani na nowo napisać?? w czasach potężnej Polski Jagiellonów nie stosowano kryterium "narodu" - wymysłu Herdera rozbudowanego i wzmocnionego XIX/XX wiecznymi nacjonalizmami, które kosztowały wiele istnień ludzkich - jeśli Pani ojciec przeżył Oświęcim, to może warto pamiętać, że to, co się tam działo - zrobiono w imię idei narodowych)
2. niszczycielskie dla polskiego państwa działania obecnej władzy (zwłaszcza całej formacji od czasów powstania i  "dziwnego" finansowania PC, może Pani powinna jednak pamiętać o tym, co mówił na ten temat Anatol Lawina) - doskonale wpisują się w projekt pt. słaba Polska albo bezsens jej istnienia
3. gdy (z daleka) patrzę na co wyprawiają rządzący z prezesem KCPIS na czele - jakoś lepiej pojmuję czemu możliwe były rozbiory....
 

Obrazek użytkownika Jabe

14-05-2020 [16:54] - Jabe | Link:

W imię internacjonalizmu też niejedno zrobiono.

Obrazek użytkownika maxilampus

14-05-2020 [17:19] - maxilampus | Link:

.."XIX/XX wiecznymi nacjonalizmami, które kosztowały wiele istnień ludzkich -"..
Kimkolwiek jestes NIC cie nie upowaznia do takich Falszywych stwierdzen,Wlasna ,Ignorancja rowniez..
Germanie ,Skandynawowie,Rosjanie Nigdy nie kierowali sie Ideologia..Pycha,przekonanie o wlasnej Wyjatkowosci i Wyzszosci od poczatkow ich dziejow byly zrodlem ich poczynan wobec sasiadow..
Rzekoma "panstwowosc Germanska" nie istniala..ta ostatnia trwala 14 lat..i byla 3 proba stworzenia "panstwa wszech germanskiego".w okresie okolo 1500 lat....wiadomo z jakim skutkiem
Cel wiadomy..German Herrenvolk over Untermansch and Drang nach Osten w imie Lebensraum..