Śmierć nie usprawiedliwia terroru

Jak na razie polskie władze skutecznie zapobiegają szerzeniu się epidemii koronawirusa, w wielu krajach systemy obronne okazały się wadliwe.  Mimo to, dotychczas na komplikacje związane z wirusem COVID 19 zmarło na świecie "zaledwie" nieco powyżej 20 tysięcy osób. Ilość zgonów na pewno wzrośnie kilkakrotnie, czy jednak przekroczy 1,3 miliona, a więc liczbę zgonów każdego roku spowodowanych wypadkami drogowymi? Raczej mało prawdopodobne.

Pomimo, że COVID 19 powoduje niewielką śmiertelność, i to głównie wśród ludzi już w chwili zarażenia śmiertelnie chorujących na inne schorzenia, rządy większości krajów postanowiły pozbawić swoich obywateli podstawowych praw człowieka.

W większości krajów powracającym z zagranicy nie wolno wychodzić z domu.  Wszystkim osobom, bez względu na okoliczności, zabroniono spotykać się w większych grupach.  Odebrano ludziom możliwość modlenia się w wspólnotach religijnych, czy też swobodnego poruszania się, ograniczono możliwość nauki i prawo do pracy.

Podobne restrykcje wprowadzone były w historii ludzkości przez totalitarne reżimy odpowiedzialne za śmierć milionów ludzi.  Teraz takie same, drakońskie ograniczenia wolności osobistej, wprowadzają prawie wszystkie demokratycznie wybrane rządy bez względu orientację polityczną.  

Czy śmierć innych ludzi spowodowana chorobą zakaźną, usprawiedliwia odebranie praw człowieka wszystkim członkom społeczeństwa?  Dla mnie odpowiedź jest oczywista: śmierć spowodowana chorobą nie może przyzwalać na pozbawianie praw człowieka innych osób.

To gwałtowne i rażące pozbawienie milionów ludzi na świecie ich podstawowych praw, możliwe stało się dzięki wywołaniu nieuzasadnionej, aczkolwiek zapewne celowo wprowadzonej paniki. 

Paniki zwykłych ludzi, których wystraszono, że grozi im wszystkim śmierć. Rzeczywiście zarażenie wirusem COVID 19 stanowi zagrożenie życia dla osób starszych lub chorujących na inne schorzenia, jednak u zdecydowanej większości zarażonych, przebieg infekcji jest stosunkowo łagodny.

Ograniczanie wolności i pozbawianie praw obywatelskich tej większej części społeczeństwa pozostaje działaniem bezprecedensowym i spowodowanym paniką rządzących obawiających się o swoją polityczną przyszłość, a zarazem opozycji mającej nadzieję na przejecie władzy „po trumnach” epidemii.

A przeciętni, nie zaangażowani w politykę ludzie, mimowolnie, i miejmy nadzieję, że przez przypadek, stali się obiektami straszliwego eksperymentu testującego odporność społeczeństw na pozbawienie wolności osobistej.

Wynik tego, przez nikogo nie zamierzonego testu (czy na pewno?), budzi wielki niepokój. Pokazuje bowiem jak łatwo pozbawić ludzi ich podstawowych praw, i na dodatek uzyskać na te drakońskie sankcje przyzwolenie większości społeczeństwa.  Strach przed śmiercią, jaka podobno wszystkim grozi, stał się, u większości osób mocniejszy od chęci zachowania swoich podstawowych praw obywatelskich.

Czy ludzie obudzą się i zaczną żądać od władz przywrócenia podstawowych praw?  Czy raczej wszyscy staliśmy się lemingami dobrze odnajdującymi się w orwellowskim totalitaryzmie, bez względu na to, w jakim kraju mieszkamy i jakie są nasze preferencje polityczne?
 
=====

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

26-03-2020 [08:00] - Jabe | Link:

Pandemia gorsza od choroby. I może mieć dalekosiężne skutki.

Obrazek użytkownika ruisdael

26-03-2020 [08:24] - ruisdael | Link:

Ludzie wychodzą z prostego założenia- po co umarłemu prawa obywatelskie? (wyjaśniam przy okazji, że nikt nie uważa, że we własnym przypadku objawy będą łagodne- każdy bierze wariant pesymistyczny. Gdzie ci optymiści?)

Obrazek użytkownika Marek1taki

26-03-2020 [08:32] - Marek1taki | Link:

Ilość zgonów w wypadkach drogowych spadnie, i to też będzie pretekst by ludzie nie wychodzili z domów.
Nikt z polityków nie wyciąga nigdy wniosków, że ograniczenie biurokracji i ograniczenie pracy kobiet w biurokracji dałoby taki sam efekt.

Obrazek użytkownika sake3

26-03-2020 [09:01] - sake3 | Link:

Gdyby wybuchła wojna i ludnośc była zmuszona do krycia się w schronach też nazwałby Pan to terrorem i odbieraniem praw człowieka?Przecież pandemia nie będzie trwac wiecznie,ustąpi za miesiąc ,może dwa i jest szansa powrotu do stanu sprzed zarazy i do tak,,zagrożonych''wg Pana praw czlowieka.Zamiast słowa terror i totalitaryzm raczej należy obecne obostrzenia nazwać przejsciowym utrudnieniem.Trochę logiki. 

Obrazek użytkownika Marek1taki

26-03-2020 [09:41] - Marek1taki | Link:

To jest wojna, ale nie wybuchła w sensie o jakim Pan pisze więc nie ma potrzeby chowania się w schronach. Straszą ludzi śmiercią na respiratorze albo z braku respiratora. Ograniczenie zgromadzeń do 50 osób nie wystarczyło, więc zrobiono pogrzeby na 5osób - oczywista bzdura. Ludzie zachowali się w sposób zdyscyplinowany, więc dorobiono przepisy, które to zdyscyplinowanie (nie widziałem nigdzie łamania, słyszałem o jednym błędnym zachowaniu) więc przykręcono śrubę. Słyszę już o pomysłach na skoszarowanie, a sejm miałby pracować bez zbierania się mimo posiadanego przez posłów zakwaterowania w Warszawie. Zieleniaki chcą zamknąć, aby potem walczyć z głodem i ruiną rolnictwa. Nie komentuję zwykle Pana komentarzy, ale "trochę logiki".

Obrazek użytkownika sake3

26-03-2020 [10:17] - sake3 | Link:

Traktuje Pan obecne przepisy jako symbol zastraszania który jest perfidnym posunieciem rządu aby wprowadzić dyktaturę.Staram się do tych tymczasowych przepisów stosować a nie krytykować.Ja być może się nie zarażę albo przejdę zakażenie w miarę łagodnie,ale mając w domu chorych przewlekle członków rodziny musze uważać.,,Prawa człowieka'' mogą trochę poczekać.

Obrazek użytkownika Marek1taki

26-03-2020 [12:31] - Marek1taki | Link:

Potrzebował Pan przepisów do stosowania się? Inni też nie. Jednocześnie nie ma żadnych przepisów o izolacji ludzi zagrożonych. Są tylko o wszystkich. O dobrowolnym skorzystaniu z możliwości izolacji w pustych hotelach i domach wczasowych dla grupy ryzyka nie ma decyzji. Jest sabotaż władzy, są klakierzy reżimu.

Obrazek użytkownika sake3

26-03-2020 [13:50] - sake3 | Link:

O ,to Pan już widzi reżim?Żołnierzy strzelających do ludzi uciekajacych z kwarantanny pewno też? Proponuję przemknąć się ulicami do sklepu monopolowego i zaopatrzyć w pół litra i zgrzekę piwa.Gwarantuję,że ponure myśli i majaki o dyktaturze ustąpią a zamiast reżimu ujrzy Pan co najwyżej kochane,znajome białe myszki. 

Obrazek użytkownika Marek1taki

26-03-2020 [17:19] - Marek1taki | Link:

Reżim się może wycofać, a z myszkami proszę sobie dać spokój. Ma pan nietypowe objawy.

Obrazek użytkownika Jabe

26-03-2020 [16:18] - Jabe | Link:

To wprowadzono stan wyjątkowy, czy nie?

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

26-03-2020 [09:49] - AŁTORYDET | Link:

Daj Pan spokój ze skrzydlatymi porównaniami. "Terror"??? Naprawdę nie mógł Pan znaleźć właściwszego terminu? Znaj proporcje, mocium panie. 

Obrazek użytkownika Kryspin

26-03-2020 [15:38] - Kryspin | Link:

Przesłanie tego tekstu zdaje się świadczyć o przynależności jego autora do niebezpiecznej sekty antyszczepionkowców. Oni też walczą przeciwko rzekomemu ograniczaniu praw obywatelskich przez zmuszanie do szczepień dzieci, a niestosowanie przez państwo takich "ograniczeń praw obywatelskich" wygląda w praktyce tak, jak o tym możemy się właśnie  boleśnie przekonać.

Obrazek użytkownika mmisiek

26-03-2020 [19:56] - mmisiek | Link:

Najboleśniej to przekonują się o tym emeryci z Bergamo poddani masowym szczepieniom, bodajże w listopadzie zeszłego roku.

 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

26-03-2020 [17:22] - rolnik z mazur | Link:

Strach przed śmiercią, jaka podobno wszystkim grozi,....Dlaczego podobno ? To pewnik. Zgadzam się z kolegą co do wymowy tekstu. Obawiam się , że covid 19 rządzącym spadł jak manna z nieba. Gdyby go nie było to trzeba by go wynależć.  Zaraza minie a przepisy ograniczające wolności obywatelskie pozostaną.  Przypominam, że na zwykłą grypę 2019/ 20 zmarło w PL 50 osób, a na całym świecie podajże z pół miliona. Pzdr

Obrazek użytkownika Jabe

26-03-2020 [17:41] - Jabe | Link:

Wygląda na to, że etapy Solidarności i stanu wojennego pominiemy.

Obrazek użytkownika sake3

26-03-2020 [20:15] - sake3 | Link:

Covid-19 spadł jak manna z nieba ale opozycji.Każdą chwilę wykorzystuja by zaprezentowac swoje chamstwo.Zastanawiam sie,czy dzisiaj w sejmie byli na prochach czy tylko pijani.No ale część tu piszących uzna zapewne ,że owo pokazowe chamstwo to przecież prawa obywatelskie i prawa człowieka.,a racjonalne działania rządu to reżim i terror.

Obrazek użytkownika Jabe

26-03-2020 [21:11] - Jabe | Link:

Komu słupki rosną?

Obrazek użytkownika adarus2

26-03-2020 [20:37] - adarus2 | Link:

Podpisuję się pod tym wpisem. Dodam, że panika oraz działania rządu prowadzą do śmierci tysięcy osób chorych na inne choroby. Zamykanie oddziałów szpitalnych i przekładanie terminów operacji z powodu zwykłej grypy ma tragiczne konsekwencje dla chorych na raka, na serce itd. Zastosowane metody uderzają też w gospodarkę. Krótko mówiąc przypomina to wszystko leczenie chorób rtęcią w średniowieczu.

Obrazek użytkownika Marek1taki

26-03-2020 [21:41] - Marek1taki | Link:

Ku pokrzepieniu serc - od 24:20 do 26:20
https://www.youtube.com/watch?...
Trochę to wyprostuję, że z obawy o zarażenie koronawirusem wiele osób przetrwa w domach i uniknie zakażeń i innych skutków ubocznych diagnostyki, leczenia i samego przebywania w szpitalu. Odpoczynek w chorobie ma sens. Skutkiem ubocznym będzie oczywiście zwłoka w opisanych przez Pana przypadkach.
Kiłę rtęcią leczono do lat 80 XX wieku  - maść rtęciowa https://pl.wikipedia.org/wiki/...
Wyparł ją salvarsan https://pl.wikipedia.org/wiki/...
Salvarsan uległ penicylinie
Z tym, że te terapie nie były przymusowe.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

26-03-2020 [22:00] - Imć Waszeć | Link:

Czemu to średniowiecze jest takie złe? Hiszpankę też tak leczyli, a to nie było w średniowieczu.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

26-03-2020 [21:17] - Kazimierz Kozio... | Link:

dyskusja z koronasekta nie ma szans. wyznawcy sa odporni na wszelkie argumenty, fundatorzy sekty skorzystali z bogatych doswiadczen nieudanych akcji wzniecenia pandemii paranoi medialnej ostatnich parunastu lat i w koncu akcja wypalila. przepis jest prosty: wez wirusa ktory endemicznie wczesniej czy pozniej ujawni sie na dalekim wschodzie i zmanipuluj masy w mediach. ten drugi warunek dotychczas nie byll spelniony w stopniu wystarczajacym, trzeba bylo przysponsorowac smartfonow zstapienie pod strzechy z dostepem socjalnym do internetu. inwestycja oplacila sie i politycy otrzymali w zamian niemal nieograniczone mozliwosci sterowania wiernymi koronasekty. to nie jest wcale spisek "rzadu swiatowego". to przejscie do nastepnego etapu. postdemokracja. wyznawcy sekty zgodza sie na kazda ofiare objawiona przez guru. na poczatek zapewne zgodza sie ze konczymy z gotowka, terminalami platniczymi dotykowymi na rzecz metod stosowanych w inwigilacji biometrycznej. w koncu ktos im uswiadomi i zgodza sie ze kwarantanna bez zaobraczkowania lub zachipowania w strzezonych obozach jest bez sensu, powstana XXI w. odpowiedniki swietej inkwizycji, palenia na stosie. 

Obrazek użytkownika mmisiek

26-03-2020 [22:34] - mmisiek | Link:

Wbrew obiegowej opinii tzw. polowania na czarownice i palenia na stosie to głównie domena protestantów. Tam nie było żadnej Inkwizycji, która by to hamowała, więc poszło na całego.