Mocna propozycja Dudy- zwolnienie przedsiębiorców z ZUS

Mocna propozycja Andrzeja Dudy, zwolnienie przedsiębiorców na 3 miesiące ze składek ZUS 
 
1. Trwają intensywne prace rządowe nad ostateczną wersją specustawy nazwanej przez premiera Morawieckiego Tarczą antykryzysową, która ma na celu zarówno wsparcie ochrony zdrowia jak i gospodarki w związku z pandemią koronawirusa.
 
W tych pracach bardzo aktywnie uczestniczy też prezydent Andrzej Duda, który konsultuje jego kolejne wersje nie tylko z szefami poszczególnych resortów ale także przedstawicielami związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz przedstawicielami poszczególnych klubów parlamentarnych.
 
Wczoraj przed upublicznieniem projektu ustawy, prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem  Mateuszem Morawieckim ale także prezes ZUS Gertrudą Uścińską i prezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) Beatą Daszyńską-Muzyczką.
 
2. Po ponad 3 godzinnych rozmowach w Pałacu Prezydenckim, na krótkim briefingu Andrzej Duda ogłosił, że uzgodnił z premierem wprowadzenie do projektu ważnego uzupełnienia, którego jak podkreślił wręcz domagali się mali przedsiębiorcy.
 
Chodzi o uzupełnienie dotychczas proponowanych rozwiązań o zwolnienie osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, a także mikroprzedsiębiorców (a więc zatrudniających do 9 pracowników) ze składki ZUS na 3 miesiące.
 
W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej będzie to dotyczyło osób, których obroty w marcu tego roku spadną o co najmniej 50% w stosunku do lutego 2020, w przypadku mikroprzedsiębiorców to zwolnienie nie jest niczym uwarunkowane.
 
To zwolnienie jest powszechne i będzie dotyczyć między innymi około 2 mln osób zatrudnionych w mikrofirmach. Łącznie oznacza to obniżenie wpływów ZUS o około 13 mld zł miesięcznie, sumarycznie więc ta utrata wpływów przez ZUS sięgnie blisko 40 mld zł. 
 
To bardzo mocne posunięcie prezydenta Andrzeja Dudy, który wsłuchał się głosy osób samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców i przekonał do tego rozwiązania premiera Morawieckiego mimo tego, że będzie wymagało to wyraźnego zwiększenia dotacji budżetowej do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
 
3. Przypomnijmy, że zaprezentowana wcześniej Tarcza antykryzysowa, w odniesieniu do pracowników zawierała już instrumenty wsparcia dla przedsiębiorstw, które poniosły straty w związku z epidemią koronawirusa, między innymi współfinansowanie przez 3 miesiące płac pracowników etatowych w wysokości 40% (do wysokości średniej krajowej), albo w przypadku samozatrudnienia, umów zleceń i umów o dzieło przez 2 miesiące wypłata wynagrodzenia w wysokości 80% najniżej płacy czyli ok. 2 tys. zł miesięcznie.
 
Dla firm małych do 9 osób zatrudnionych, będzie także możliwość uzyskania pożyczki przez właściciela w wysokości 5 tysięcy zł, która będzie umarzana w sytuacji kiedy taki przedsiębiorca nie zwolni zatrudnionych pracowników przez najbliższe 6 miesięcy.
 
4. Pakiet rozwiązań antykryzysowych zawiera także gwarancje dla przedsiębiorstw w wysokości ponad 74 mld zł w całości znajdą się w Banku Gospodarstwa Krajowego i mogą one sięgać aż 80% wartości kredytu, co powinno ułatwić przedsiębiorcom zaciąganie kredytów.
 
Z kolei zakupy sprzętu medycznego i wyposażenia szpitali i przeznaczenie na ten cel ponad 7 mld zł w tych warunkach jest oczywistością i zapewne taki zastrzyk finansowy poprawi znacząco bazę materialną polskiej ochrony zdrowia.
 
Wreszcie przeznaczenie dodatkowych 30 mld zł na inwestycje publiczne jest znaczącym sygnałem dla rynku, że w sytuacji kiedy mogą spadać wydatki na inwestycje prywatne w ich miejsce wchodzą dodatkowe inwestycje publiczne.
 
5. Uzupełnienie dotychczasowych rozwiązań Tarczy antykryzysowej o propozycje prezydenta nt. zwolnienia na 3 miesiące samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców ze składki ZUS wprawdzie znacząco podniesie koszt przedsięwzięcia z dotychczasowych 212 mld zł na ponad 250 mld zł ale nie ulega wątpliwości, że to właśnie na takie rozwiązanie czekała największa część małych przedsiębiorców. Są oni ważną częścią polskiej gospodarki, mogącą nie przetrwać konsekwencji zamrożenia ich działalności gospodarczej spowodowanej pandemią koronawirusa.
 
W najbliższy poniedziałek cały pakiet rozwiązań ma być skonsultowany z opozycją na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego zwołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę i jeżeli uda się przeprowadzić je przez Sejm piątek, a przez Senat w następnym tygodniu, to wejdą one w życie już od 1 kwietnia.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

22-03-2020 [08:07] - Jabe | Link:

No to kogo miała ratować owa tarcza?

Obrazek użytkownika Obserwator_3

22-03-2020 [09:12] - Obserwator_3 | Link:

To nawet nie propaganda, ale głupoty, których przepisywanie przynosi po prostu wstyd, szczególnie doktorowi ekonomii:

Ad. 2: (cytat: "...To zwolnienie jest powszechne i będzie dotyczyć między innymi około 2 mln osób zatrudnionych w mikrofirmach. Łącznie oznacza to obniżenie wpływów ZUS o około 13 mld zł miesięcznie, sumarycznie więc ta utrata wpływów przez ZUS sięgnie blisko 40 mld zł...") - ZUS od minimalnego wynagrodzenia wynosi 850 PLN, od samozatrudnienia 1.100 PLN (circa) bez zdrowotnego, ze zdrowotnym 1.450 PLN.
Tak więc jeżeli 2 mln osób zostaje zwolnionych z opłat na ZUS, to miesięcznie jest to kwota co najwyżej 2 mln x 1.450 PLN = <3 mld miesięcznie, czyli za kwartał co najwyżej 9 mld (a nie żadne 13 mld MIESIĘCZNIE).

Ad. 4: Jaki podmiot mając zero przychodów uzyska kredyt? Przecież przepisy zabraniają tego bankom. ITAKA (3 mld obrotu rocznie) nie może dostać, a co dopiero inni. "Pic na wodę" i bicie piany.

Ad. 5: Największa część małych przedsiębiorców to czeka na cud pod nazwą "skąd mogę pożyczyć pieniądze, żeby mieć pewność że przetrwam do końca tego cyrku", a nie na zwolnienie ze składek na ZUS. Jak nagle się nie ma obrotów (gastronomia) czy po "martwym sezonie" w zimie i kosztownych przygotowaniach do sezonu (turystyka, eventy, branża motorowodna), to przy takiej postawie tych harcerzyków z rządu, najprościej zwolnić ludzi, przekazać ich na utrzymanie Państwa (zasiłki) i zawiesić firmę.
Ryzykuje się, że wtedy firma może się już nie dać podnieść, bo tak potraktowani ludzie nie wrócą, ale żeby im wypłacić choć netto-netto minimalną, TRZEBA TE PIENIĄDZE MIEĆ (!!!). I to w dodatku nie wiadomo na jak długo.
Łatwiej się z ludźmi dogadać, niech się rejestrują na zasiłek i wypłacać im różnicę "do ręki" - na trochę dłużej wystarczy.

Czy szanowny pan doktor raczył zauważyć z Brukseli, że np. NAJWIĘKSZY PRACODAWCA W ELBLĄGU, firma "Wójcik", zresztą bardzo w porządku wobec pracowników, w porozumieniu ze wszystkimi posłała ich na urlopy i postojowe DO KOŃCA CZERWCA (!!!). Pan sobie sprawdzi w internecie ich zatrudnienie i policzy (tylko trochę lepiej niż we wpisie) jakimi zasobami dysponuje właściciel, żeby wziąć na siebie utrzymanie takiej ilości osób przez kwartał. Więc Skarbowi Państwa lepiej dołożyć mu do ZUS, niż płacić zwolnionym pracownikom zasiłki. Kto tu komu pomaga ?!? Czym tu się chwalić ?!? Raczej dziękować.

W całym tym pomyśle tarczy chodzi tylko i wyłącznie o budżet i ZUS, w dodatku w kategoriach co najwyżej kwartału, bo jak w kwietniu produkcja stanie (jak we Włoszech) to po miesiącu będzie dziura na 100 mld

A ludzie muszą z czegoś żyć.

Hallo, orbita, jak mnie słyszysz ?!?

Obrazek użytkownika sake3

22-03-2020 [09:33] - sake3 | Link:

Autor ma jakieś alternatywne propozycje względem firm?

Obrazek użytkownika kaliszanin

22-03-2020 [10:32] - kaliszanin | Link:

oczywiście, że mam: ubezpieczyć się - nie, nie to już było, kredycik i zmiana branży też była,  mirabelek jeszcze nie ma, szczaw też jeszcze w podziemiu. ok zdradzę pierwszemu, który znajdzie 5 różnic na zdjęciach moim i mojego kumpla Ryszarda Cz.

Obrazek użytkownika Obserwator_3

22-03-2020 [10:42] - Obserwator_3 | Link:

@sake3
To do mnie czy do doktora Kuźmiuka?

Obrazek użytkownika sake3

22-03-2020 [11:34] - sake3 | Link:

Do Pana.Zresztą nie zwróciłam się pytaniem z kpiną czy ironią tak dominujacym w sieci ale dopiero z róznych wypowiedzi wyciągam wnioski.Przy okazji zapytam też o opinię w sprawie planu Balcerowicza 2.0.

Obrazek użytkownika Obserwator_3

22-03-2020 [12:59] - Obserwator_3 | Link:

Bardzo proszę: link - sposób do wprowadzenia "od ręki". Jak przeczytasz, zapraszam do dyskusji pod materiałem

Co do "planu Balcerowicza 2.0" - nie znam żadnych informacji na ten temat, natomiast nieco wiem o "planie Balcerowicza 1.0" i jak na jedno ludzkie życie pomysłów firmowanych przez tego pana naprawdę wystarczy...

Obrazek użytkownika angela

22-03-2020 [13:36] - angela | Link:

ANTYPIS!!!!  nie siejcie tutaj defetyzmu, wymądrzać się  każdy potrafi, kiedy nie musi nic robić,  a tym bardziej  kiedy rząd porusza się,   i działa  w nieznanej dotąd sytuacji.
A tym bardziej ze,  kazda decyzja, z rozwojem sytuacji,  będzie modyfikowana.
 

Obrazek użytkownika Obserwator_3

22-03-2020 [14:49] - Obserwator_3 | Link:

@angela

Wypraszam sobie wrzucanie mnie do worka "antyPiSu"

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika sake3

22-03-2020 [16:44] - sake3 | Link:

Pani Angelo -nikt nie sieje defetyzmu,ale w nowej rzeczywistości zawsze jest więcej pytań niż zwykle.Pracujemy w różnych formach zatrudnienia stąd niejasności wiele.Każdy projekt zawsze jest przewaznie poprawiany a ustawy nowelizowane.

Obrazek użytkownika angela

22-03-2020 [19:16] - angela | Link:

@Obserwator 3, Sake 3.
To zaczekajcie troche, aż te wszystkie problemy, i watpliwosci, choć trochę się ustabilizują, to nie pomaga nikomu takie roztrząsanie nie do końca załatwianych spraw.
Pozdrawiam.