Balcerowicz w kącie stał i laurkę sobie dał...

Dziś w internetowym wydaniu "Gazety Prawnej" jest wywiad z Balcerowiczem, z którego wynika, że p. Jackowski ma wyjątkowe szczęście iż profesor zajął się ekonomią zamiast robić mu konkurencję, bo p. Jackowski przyszłość próbuje przewidywać, zaś Balcerowicz ją po prostu zna. Ba, co więcej zna również alternatywne wersje przyszłości, a przecież nawet Pan Bóg nic o alternatywnych wersji przyszłości nie może powiedzieć, bo Pan Bóg wie to "co jest", a że jest poza czasem, to wie wszystko "co jest" od początku do końca naraz, ale nic o tym "co być by mogło" (wymaga to uwikłania w czas, ale mniejsza z tym).

No nic, konkluzja jest taka, że Balcerowicz wie więcej od Pana Boga i - co gorsza - jest chyba tego świadom. Z taką lekkością stwierdza iż: "...Trzecia droga istniała, tylko była gorsza. Wtedy mielibyśmy Białoruś albo dawną Jugosławię, a czegoś takiego nie życzyłbym Polsce. Ci, którzy potępiają terapię „szokową” zawsze mają wolną drogę – niech zażyją rozkoszy Białorusi...".

Na jakiej podstawie to stwierdza? Nie wiadomo, z wymowy wywiadu wygląda na to, że źródłem jego głębokich przekonań są jego poglądy, ugruntowane na podstawie przemyśleń wskutek obserwacji, w których kryterium oceny były normy wynikające z jego głębokich przekonań. Tu kółko się zamyka, więc nic mądrego więcej nie da się wywnioskować, ale pozytywne jest, że profesor przynajmniej zachowuje dobre samopoczucie.

No i słuszna jego racja, bo widocznie z jego punktu widzenia najważniejsze jest to dobre samopoczucie, pozwalające bez większych stresów krok po kroku i rok po roku zmierzać w kierunku zamykającej wszelkie tematy pompatycznej uroczystości na koszt Państwa, ale z mojego punktu widzenia mającej ciąg dalszy w postaci nieuniknionej konfrontacji z Prawdą o sobie i swoich działaniach - i szczerze powiem, że bardzo profesorowi współczuję tej chwili, kiedy sam będzie musiał siebie ocenić i osądzić pod bezlitosnym ostrzałem Prokuratora z piekła rodem.

Rozumiem, że profesor nie może dopuścić do siebie myśli, że zamiast genialnym przewodnikiem był najemnym rzeźnikiem i że zamiast Polskę uratować, jak to sobie megalomańsko roi, wepchnął na trzydzieści lat 90% Polaków w czarną dziurę bezlitosnej walki o codzienny byt pod pogardliwym batem ex-komuchów, ex-uboli, ex-WSIarzy i innych żenujących kreatur na ich pasku i żołdzie, tworzących w Polsce trzon biznesu (zgodnie z danymi GUS za 2017 r. dochody przekraczające 50 tys. PLN rocznie, czyli ok. 4 tys. brutto miesięcznie, sytuują człowieka w 10% najbogatszych Polaków...).

Jeszcze bym zdzierżył ten tromtadracki bełkot z wywiadu, gdyby nie to, że o kluczowych momentach Balcerowicz po prostu kłamie jak pies ostatni. Trzeba trafu że akurat wiem z pierwszej ręki, jak to we wrześniu 1989 r. Balcerowicz pisał "swój" słynny coś dziesięciopunktowy "program" na kolanie w samolocie do Waszyngtonu lecąc na to spotkanie z MFW i pod czyje dyktando to robił. Podobnie jak mówiąc o inflacji albo łże, albo do dziś się nie zorientował (albo nie chce się zorientować), że jego pseudo-diagnoza o przyczynach tej "hiperinflacji" była dla 1989 r. całkowicie błędna, bo jej źródłem nie był dodruk pieniądza, ale uwolnienie kursu dolara, wskutek czego z polskiego rynku wymiany towarowej w jednej chwili "zniknęło" 17 mld USD "supertowaru" pod nazwą "twarde waluty", zmieniając charakter na 17 mld USD "superpieniądza", za który można było kupić wszystko.

Pomija też istotny wątek, jak to w konsekwencji tegoż "programu" za utrzymanie kursu dolara przez co najmniej rok, wybrane osoby mogły liczyć na nisko oprocentowane kredyty dolarowe. Przecież chyba pamiętacie, jak to "stabilizowany" do lutego 1991 r. i w efekcie niezmienny kurs dolara miał się do stopy procentowej kredytów za sam styczeń 1990 r  (40%) czy luty 1990 (25%) a za cały rok 250% i że wystarczyło zdeponować uzyskane z pożyczki zachodniej milion dolarów na koncie, sprzedać po kursie i ze złotówkami nawet nie robić "oscylatora" a'la Bagsik, ale po prostu wpłacić na konto NBP, po roku mieć lege artis dwa razy więcej, odkupić dolary + 2% odsetek, zwrócić w całości i mieć coś, co w zdychającej z braku kapitału Polsce było przepustką do kasty panów życia i śmierci - kasę w ręku.

Do dziś szlag mnie trafia, jak sobie przypominam prowadzoną w 1992 r. korespondencję faksową z przebywającą wtedy w Stanach koleżanką pisującą do "Gazety Wyborczej", gdzie w odpowiedzi na opisywane dramaty ludzi z obszarów poPGRowskich otrzymałem odpowiedź typu "świat jest dla przystosowanych" (zdaje się, że w "GW" ten sposób myślenia jest obowiązujący do dziś, cała nadzieja w tym, że oni się stali nieprzystosowani, więc w ramach żelaznej konsekwencji powinni uczynić to samo, co życzyli ludziom z PGRów...).

Nie będę się zresztą rozpisywał, każdy ma swoje wspomnienia z tej "terapii szokowej", ale poziom buty, pychy, bezrefleksyjności, sklerozy, konfabulacji i zwykłego kłamstwa w tym wywiadzie jest rzeczywiście czymś imponującym - chyba że żyliśmy w różnych krajach...

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika HenrykH.

05-06-2019 [00:00] - HenrykH. | Link:

Balcerowicz to "żywy" przykład debilizmu minionej epoki .Jak większość umoczonych w komunie miał mózg wyprany przez chorą ideologię .Te ich słynne eksperymenty (ekonomia ,służba zdrowia czy szkolnictwo ) umiejscowiły nas w okolicach Albanii .Mentalnie i gospodarczo  dalej tam tkwimy , bo prawie  nikt  nie mówi głośno prawdy o tzw.przemianach .Fakt ,wstyd się przyznać że daliśmy wiarę takim dyzmokratom ,ale trzeba to wreszcie przyjąć do wiadomości.Bo jezeli nie ,to dalej będą w sejmie Ryśki ,uczniowie owego geniusza oraz Palikoty czy inne nowoczesne wynalazki .

Obrazek użytkownika Marek1taki

05-06-2019 [05:34] - Marek1taki | Link:

Nie nazwałabym inteligentnego planu wykończenia kolonizowanego obszaru debilizmem. Tego co się dzieje teraz też nie.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

05-06-2019 [07:01] - AŁTORYDET | Link:

Balcerowicz, to jedna wielka witkacowska glątwa. Przeciętnie uzdolniony, naukowo, nic specjalnego, socjopata i psychopata. Opowiastki jak bił kolegów, których rodzice pracowali w tuczarni świń, którą zarządzał tatuś B., znamienne. Warto przypomnieć, że tzw. plan Balcerowicza, nie przyniósł prognozowanych skutków, a jego autor, nawet wpadł z tego powodu w depresję. Poważnym błędem było przyjęcie, że główną przyczyną inflacji, był dodruk pieniądza. A przecież jeśli przyjąć, że za stabilne ceny odpowiada równowaga między podażą towarów/usług, a ilością pieniądza, to równowagę tą, można zaburzyć dwojako: drukując pieniądz lub usuwając z rynku towar(y) lub usługi. Polityka drogiego pieniądza, stopy procentowe sięgające 80% (sic!), wymiotły z rynku całe segmenty towarów/usług, powodując wzrost cen. Tępy monetaryzm niszczył rynek, psuł walutę. Do tego koszmarne koszty cywilizacyjne. Jak można się tym szczycić! Widać on może.
 

Obrazek użytkownika tricolour

05-06-2019 [11:30] - tricolour | Link:

A może kolega napisać, jakie to towary i usługi zostały wymiecione?

Z pewnoscia komitety kolejkowe. Szewcy. Magli tez nie ma, to prawda. Cos jeszcze?

Obrazek użytkownika tricolour

05-06-2019 [10:38] - tricolour | Link:

Kolega przessaza.

Wystarczy botox i 65000 misiecznie jest. Proszę też nie narzekać na niskie zarobki bo się okaże że nauczyciele mają rację.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

05-06-2019 [12:54] - AŁTORYDET | Link:

Kolega tricolour, znaczy red-red-red?

Obrazek użytkownika tricolour

05-06-2019 [16:04] - tricolour | Link:

@autorydet

Jeśli Kolega potrzebuje szufladkować, to znajdzie dla mnie miejsce bez względu na to jaki kolor wymienię. Ale dla porządku warto przyjąć trzy kolory tak jak deklaruję.

Obrazek użytkownika maxilampus

05-06-2019 [18:39] - maxilampus | Link:

to teczowy motyl :-)0

Obrazek użytkownika maxilampus

05-06-2019 [17:59] - maxilampus | Link:

Hej teczowy..dales juz popis na blogu pani Izabeli..wiec stul sciuke..

Obrazek użytkownika tricolour

05-06-2019 [20:53] - tricolour | Link:

E, bez przesady. To nie był żaden popis tylko zwyczajne wyrażenie własnego zdania. 

A szczegółów portretów wlasnej rodziny nie musi kolega zdradzać.

Obrazek użytkownika Darek65

05-06-2019 [11:40] - Darek65 | Link:

Pisanie o tym, że oni nie wiedzieli, co robią, że byli zaskoczeni tym, co się stało, to kłamstwo. Tacy, jak Balcerowicz i mu podobni bandyci dobrze wiedzieli, co robią, dla kogo robią i jakie będą efekty. Robili to z wyrachowaniem, cynizmem i żelazną konsekwencją. Niestety, większość Polaków miała wtedy minimalną wiedzę ekonomiczną, zajęta była przetrwaniem i dlatego nie reagowała. Czym to się skończyło, dobrze wiemy. Efekty tego będziemy odczuwać przez lata. Oglądałem wczoraj relację ze zlotu tej hołoty w Gdańsku, z okazji niby wolnych wyborów. To nie były żadne wolne wybory, tylko kolejny przemyślany krok zniszczenia Polski. Na scenie była zdradziecka szajka. To powinno się pokazywać non stop w TV, internecie i mówić -  Zobaczcie to towarzystwo na scenie, tam złodziej i komunista w jednym szeregu., to najwięksi wrogowie wolnej Polski. Moim marzeniem jest, aby pojawił się seryjny samobójca i wziął się za to towarzystwo, aby robili pod siebie ze strachu.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-06-2019 [13:42] - rolnik z mazur | Link:

Dokładnie. Nie tylko Balcerowicz ale i taki tuz ekonomii jak Zawiślek et consortes.  To nie był żaden przypadek ! I na dodatek taki ktoś jest profesorem i uczy młodzież ! To dopiero hucpa. Pzdr.

Obrazek użytkownika terenia

05-06-2019 [17:29] - terenia | Link:

Dla mnie szczególnie pamiętny był rok 1993 z szalejącą inflacja i non-stop indeksowane wynagrodzenie wskaźnikiem z inflacji i troska koleżanek z Działu Finansowego firmy ,by nie przekroczyć wskaźnika ,bo wówczas firma zapłaci "popiwek" Tu dla przypomnienia link jak Soros z Sachsem napisali w ciągu jednej nocy plan "terapii szokowej" dla Balcerowicza   https://wolna-polska.pl/wiadom...
'

Obrazek użytkownika maxilampus

05-06-2019 [17:57] - maxilampus | Link:

Jackowski mial na NB swoj blog..Jak sie zalapal..na dobra fuche w warszawce to sie wypial..Dostawal czesto i gesto po uszach na NB..Nadety bufon ot co..

Obrazek użytkownika maxilampus

05-06-2019 [18:38] - maxilampus | Link:

Witaj "zelazna miotla" poprawnosci politycznej Sakiewicza obecna na NB nie pozwolila zaistniec tej tresci ktora znalazlem tutaj :https://www.salon24.pl/u/goral...

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-06-2019 [22:15] - Imć Waszeć | Link:

Materiał z okazji jedynie słusznej rocznicy: https://www.youtube.com/watch?...
A ponieważ materiał jest przygnębiający, to coś na rozweselenie: https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika maxilampus

05-06-2019 [23:12] - maxilampus | Link:

Dziekuje za linki !!
Ten z S.M mialem sily ogladnac do polowy..Nie zebym o tym nie wiedzial..Wiedzialem od dawna..ale dusza mnie zawiodla..Bol i zal za bracmi i Panstwem Polskim pozostawionymi na pastwe losu..te miliony w przeszlosci..i teraz te miliony naszych dzieci wykopanych na out w podobny sposob nie pozwolil.na kontynuacje...Pisze to i slucham Radi Marja..leci wywiad z Macierewiczem..porazka...bicie piany i dialektyka  i pojscie w zaparte w stylu "wicie , rozumicie"..zupelny brak refleksji..i nadziei..
Muzyka zaskakujca ale i kreatywna..kolorowo i na luzie :-)) Pzdr..
ps. J.K i jego partia zajeta jest walka o utrzymanie wladzy...tylko sie to dla nich liczy..a pelzajaca Regionalizacja-Autonomia zdobywa nowe przyczolki i sie okopuje...

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

06-06-2019 [19:28] - Imć Waszeć | Link:

Mówiłem, że tak będzie. Po co oni będą walczyć z tą Europą, skoro stamtąd będą mieli emeryturkę w wysokości pensji ministra tutaj? Ludzie kombinują jak tu "związać koniec z końcem", a nie będą całe życie tyłka nadstawiać za jakąś Polskę ;) Póki Unia będzie ich karmić, póty będzie im się opłacało grundolić i wprowadzać po cichu wszystkie zalecenia okupanta. Już teraz widać, że z tych szumnych zapowiedzi o naprawie UE od środka został tylko pył i kurz. Dlatego właśnie dla mnie ostatnie wybory nie miały większego sensu.