Rozwiązanie hybrydowe

Politycy tak zwanej prawej strony nie lubią przypisywania im lewicowych poglądów, natomiast lewica bez żenady, gdy jej tylko wygodnie, używa prawicowych sloganów. Pojęcia prawicy i lewicy tak mocno się rozmyły i zatarły, że stały się użyteczne tylko w charakterze obelgi. Określenia : „lewactwo”czy „skrajna prawica” służą do zapędzania politycznego przeciwnika w narożnik przed zadaniem mu mocniejszego ciosu.

Postulaty lewicy najpełniej zawsze wyrażała Międzynarodówka, a mianowicie wers „ dziś niczym, jutro wszystkim my”. Lewicy zawsze chodziło o zdobycie dla siebie przywilejów, a nie o powszechny dobrobyt. Jak stadu hien, które chce odpędzić lwy od łupu. A czy lwom ten łup się należał?- to zupełnie inna historia.

Międzynarodówka zawiera również nadzieję, że „krwawy skończy się trud”, a raczej nadzieję, że ten krwawy trud podejmą zdeklasowani i spauperyzowani przez rewolucję przedstawiciele warstw uprzednio uprzywilejowanych. Wprawdzie rozwój cywilizacyjny uczynił obecnie ten trud mniej krwawym, jednak zawsze trud pozostaje trudem. Współczesna lewica aby zachować swoje zdobycze gotowa jest jednak zwolnić społeczeństwo od trudu, zachęcając go do oczekiwania na mannę z nieba. Ta manna z nieba oznacza rozrastające się, szczególnie w obietnicach wyborczych, przywileje socjalne. Lewica wychowała sobie całe stado hien żerujących na ochłapach tych wyborczych obietnic. Każdy program wyborczy musi kupować wyborców rzucanymi im ochłapami.

Staje się również jasne dlaczego wielu komunistycznym prominentom tak łatwo przyszło przerzucenie się na konserwatyzm. Konserwatyzm oznacza dla nich konserwowanie zdobyczy. Tradycyjne obyczaje i zachowania, na przykład koniak i cygaro po obiedzie w palarni w (cudzym) pałacu, też są gotowi przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. Z całą pewnością odrzucają jednak tradycyjne wartości, tradycyjną etykę i wiarę. Podobnie jak konserwatywny liberał Marcin Król, który konserwatyzm rozumie jako zachowanie zdobyczy swego środowiska, natomiast wolność ludzka sprowadza się dla niego do nieograniczonego dostępu do aborcji, czemu daje wyraz przy okazji rozprawy z Chazanem. Cytuję: „A zatem wartość ludzkiego życia nie tylko nie jest najwyższa, lecz także bywa po prostu zmienna. Tak jak zmienne jest wszystko, co podlega ludzkiej interpretacji”.

Zatarcie i rozmycie definicji prawicy i lewicy było przedmiotem wielu rozważań. Świętej pamięci Piotr Skórzyński prowadził kiedyś bardzo ciekawe seminarium poświęcone tym zagadnieniom. Natomiast środowisko pisma Res Publica rozprawiło się z problemem we właściwy sobie autorytatywny sposób. Jak twierdzi jedna z autorek tego pisma podział na prawicę i lewicę stracił sens, zastąpił go podział na ludzi przyzwoitych i nieprzyzwoitych.

Z tekstu wynikało jasno (choć nie było to sformułowane explicite) , że to tak zwane „środowisko” czyli elita skupiona wokół pisma będzie decydować kto jest przyzwoity, a kto nie. Na arbitralnej zasadzie, którą sformułował Hermann Göring: „to ja decyduję kto jest Żydem”.

Na tej zasadzie do grona ludzi przyzwoitych, wręcz do ludzi honoru, został zaliczony Kiszczak, natomiast wykluczony został z niego Kaczyński. „ Polemizując z jego bredniami, staję się w pewnym sensie gorszym człowiekiem...” -pisze Król.

Najpełniej jednak poglądy na przyzwoitość wyraził profesor Hartman w słynnej już inwokacji do „polskiego chama”.Pisze tam: „I narodzi się Polska ludzi przyzwoitych, kulturalnych, wiedzących coś o świecie i zdolnych do myślenia społecznego i obywatelskiego.” Narodzi się- dodam ja- w wyniku zwycięstwa „w wojnie pozycyjnej Gramsciego”, jak tę strategię nazwał amerykański filozof Michel Walzer wyliczając kulturowe zwycięstwa lewicy. Przede wszystkim usunięcie religii z przestrzeni publicznej oraz zmianę obyczajów seksualnych.

Najistotniejszym postulatem dawnej lewicy milcząco przejętym nie tylko przez nową lewicę lecz i przez salon warszawski( i okolice) było wynagradzanie ludzi według zasług. Niebotyczne zasługi niektórych powinny być w ich mniemaniu nie tylko dożywotnio ale i dziedzicznie honorowane przez udział w radach nadzorczych, przez granty z różnych fundacji i stypendia. Udało się przy okazji zaszczepić społeczeństwu przeświadczenie, że dochody nie są w żaden sposób związane z pracą . Jak to raczyła wyrazić natchniona ośmiorniczką minister Bieńkowska: „za 6 tysięcy może pracować tylko złodziej albo idiota”. Pokazuje to doskonale stopień alienacji obecnej władzy- pani minister powinna przecież wiedzieć ile wynoszą realne, a nie średnie, renty i pensje w Polsce. Wysokość statystycznej średniej pensji jest generowana przez gigantyczne pobory prezesów upadających spółek węglowych oraz opłacanych z naszych abonamentów dziennikarzy głównego nurtu. Oderwanie w świadomości społecznej dochodów od pracy sprawia, że demokracja zamienia się w powszechną demoralizację.

„Musimy się ruszyć, odzyskać ideę równości. Inaczej przyjdzie to "coś" i będziemy wisieć na latarniach” - mówi Marcin Król w wywiadzie dla GW. Pan profesor zrozumiał, że neoliberalizm nie jest żadnym rozwiązaniem, że nie miał racji Francis Fukuyama głosząc koniec historii, i że on sam był po prostu głupi. „ Byliśmy głupi” pisze expressis verbis, a rozwiązanie widzi w odzyskaniu idei równości i solidaryzmu.

Idea równości (połączona z praktykowaniem nierówności) wystarczająco dużo złego już w świecie uczyniła. Jak wszelkie idee brzmi bardzo szlachetnie, ale wciela się ją w życie kiedyś krwawym, a obecnie aksamitnym terrorem. Idea solidarności, też bardzo szlachetna, nadaje się najlepiej na sztandary. W praktyce okazuje się być solidarnością kota z myszą.

Ja wolałabym na początek odzyskać ideę powiązania pracy z dochodem. Powiem krótko: Równość wobec prawa- wymuszać. Zwykłą ludzką solidarność - praktykować i głosić na własny rachunek. Płacić tylko za pracę, a nie za głoszenie idei na zamówienie władzy. Nie jest to rozwiązanie lewicowe ani prawicowe. Można to nazwać rozwiązaniem hybrydowym.
Tekst drukowany w ostatnim numerze Warszawskiej Gazety

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika manko1492

14-06-2015 [22:06] - manko1492 | Link:

Płacić tylko za pracę = racjonalna, sprawiedliwa i uczciwa idea mit. Ale z czego będą żyć watahy paserów, szmalcowników, oszustów, kłamców, urzędnicy tzw. msz RP, gebelsiki z instytutu antypolskiej niby sztuki odorowitz i POzostała platforma opluwaczy Polski i Polaków.

Obrazek użytkownika izabela

15-06-2015 [05:37] - izabela | Link:

Niech znajdą pracę w Tesco, albo w Biedronce:)

Obrazek użytkownika lala

15-06-2015 [00:32] - lala | Link:

proponuje Pani: "Płacić tylko za pracę, a nie za głoszenie idei na zamówienie władzy "
zgoda, ale - jeśli tak, to
rozumiem, że chce Pani pozbawić pensji np. katechetów?

Obrazek użytkownika izabela

15-06-2015 [05:36] - izabela | Link:

Kiedyś katecheci byli opłacani przez kościół i dawali sobie radę. Wprowadzenie religii do szkół traktowane jako zwycięstwo prawicy pogorszyło sytuację. Religia stała się jednym z "michałków" takich jak prace ręczne. Katecheta czy ksiądz nie ma możliwości wyproszenia rozrabiających dzieciaków za drzwi tak jak mógł je wyrzucić z salki katechetycznej. Ale to drobne organizacyjne szczegóły. Mi chodzi o to, żeby przestać opłacać klakierów systemu, którzy mienią się niesłusznie intelektualistami. Niech poszukają pracy w Biedronce.

Obrazek użytkownika lala

15-06-2015 [09:46] - lala | Link:

1. też jestem zwolenniczką wyprowadzenia religii ze szkoły - to, co się dzieje szkodzi obu instytucjom, i szkole i kościołowi, szkoda, że mało kto to dostrzega
2. klakierzy władzy (każdej!) zawsze byli i będą, jedni sa mniej, inni bardziej zręczni w kuglarstwie idejek

Obrazek użytkownika z Polski zdzichu

16-06-2015 [17:59] - z Polski zdzichu | Link:

"Wprowadzenie religii do szkół traktowane jako zwycięstwo prawicy pogorszyło sytuację"
Jest to kontrakt pomiedzy władzą, a kościołem, z którego oboje czerpią zyski - deal ten trwał również za czasów stalinowskich To że cierpi na tym jakość poziomu nauczania religi i pozostałych przedmiotów jest mało istotne.

Obrazek użytkownika Jabe

16-06-2015 [21:05] - Jabe | Link:

Biskupi poparli kontrakt założycielski III RP. Coś musieli za to dostać. Religia w szkole wygląda wręcz na sabotaż. Żeby się dowiedzieć, jakie są skutki, wystarczy spytać dowolne dziecko w wieku szkolnym.

Obrazek użytkownika Marek1taki

15-06-2015 [07:43] - Marek1taki | Link:

Pani Izo!
Nie zgodzę się z ostatnim akapitem. Wymienione przez Panią twierdzenia są jednoznacznie prawicowe.
Lewica zamiast "powiązania pracy z dochodem" proponuje kołchoz i pokrewne rozwiązania. Zamiast równości wobec prawa lewica proponuje uprzywilejowanie mniejszości, które wykorzystuje jako proletariat zastępczy. "Zwykłą ludzką solidarność" lewica upaństwowiła. Mamy więc nadanie nowych pojęć określeniom, które opisywały ważne zasady cywilizacji łacińskiej. To element walki politycznej lewicy. Nie nazywając rzeczy po imieniu i negocjując prawdę pozwalamy lewicy powiększać obszar zniewolenia i śmierci (rozszerzone samobójstwa i podobne).

Obrazek użytkownika izabela

15-06-2015 [14:31] - izabela | Link:

Bardzo pięknie to Pan ujął. Zgadzam się całkowicie. Tyle, że salon oświeconych zawłaszczył również podział na lewicę i prawicę. Trzeba więc te pojęcia doprecyzować ( to robił Piotr Skórzyński)albo z nich- jak ja- zrezygnować.

Obrazek użytkownika Marek1taki

15-06-2015 [21:41] - Marek1taki | Link:

Dziękuję za komplement. Sprawił mi wielką przyjemność.

Obrazek użytkownika Jabe

15-06-2015 [09:17] - Jabe | Link:

Kto miałby mierzyć pracę i wyliczać należny dochód? Od odpowiedzi na to pytanie zależy, czy to jest idea prawicowa, czy lewicowa.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

15-06-2015 [11:59] - NASZ_HENRY | Link:

Ostatni co nawoływał do bycia przyzwoitym został już POchowany!
POzostali szukają miejsca gdzie sie POchować ;-)

Obrazek użytkownika izabela

15-06-2015 [14:33] - izabela | Link:

Pilnujmy się, żeby nas wszystkich nie POchowali. Na metr w głąb ziemi jak to zwykła opowiadać kOPaczka.

Obrazek użytkownika stokolesny

15-06-2015 [22:54] - stokolesny | Link:

Szanowna Pani Izabelo !!!!!
jak zwykle znowu trafiła Pani w przysłowiową dziesiątkę
wyrazy szacunku z poważaniem
stokolesny

Obrazek użytkownika izabela

16-06-2015 [09:15] - izabela | Link:

Miło mi Pana znowu spotykać na tych łamach. Serdeczne pozdrowienia. Izabela