Czym jest polityka

Polityka jest taką dziedzina aktywności człowieka, w której dominują oczka, rozporki i rączki. Oczka wiecznie czegoś szukają, rozporki pieczętują, a rączki, jak miecz Damoklesa wiszą nad każdym, kto choć na chwilę straci czujność. Przyśniesz, i już czegoś nie masz. Zaczniesz się kłócić z drugim, to trzeci z tego skorzysta. Czegoś nie zauważysz, popłyniesz jak woda w klozecie. Czegoś nie zrozumiesz, zostaniesz sam z długami. Czegoś nie odróżnisz, zrobią z ciebie durnia. Komuś na czas nie dasz w mordę, oberwiesz od wszystkich.

Polityka kocha słabych, idiotów i naiwniaków. Z nich dobrze żyje. Polityka lubi kłamać, a kłamstwo ma dla niej wartość rynkową. Polityka lubi pieniądze, dla pieniędzy zrobi wszystko. Polityka lubi władzę, dla władzy sprzeda nawet samą siebie. Polityka kocha demokrację, w niej się mości, w niej się pieści, w niej wzrasta. Polityka lubi totalitaryzm, bo w nim jest najpotężniejsza. Polityka lubi życie; ale polityka, to także zgon. I nie ma takiej polityki, która nie zapolitykowałaby się na śmierć.

Polityka nie lubi dużych przestrzeni, ale w nich się gnieździ. Polityka nie lubi silnych ludzi, ale jest ich narzędziem. Polityka nie lubi prawdy, bo prawda obnaża jej twarz. Polityka nie lubi tchórzy, choć żyje z ich ofiar. Polityka nie cierpi próżni, ale próżnia jest jej żywiołem.   Polityka nie lubi stabilizacji i spokoju, bo jest życiem. Polityka lubi to, czego człowiek nie lubi.

Ale polityka ma też szacunek dla zbiorowej mądrości, dla spokojnej i czujnej rozmowy, dla poczucia tożsamości, poczucia państwa i odpowiedniego poziomu intelektualnego, a nawet mody. Polityka ma szacunek dla dobrych graczy i patriotyzmu oraz wszystkiego, co napędza ruch i życie. Polityka jest wyjątkowo wymagającą dziwką, a więc instynktem tego świata.

I co? Polityka jest wszędzie, gdy jej nie docenisz lub nie zauważysz, dostaniesz nią w łeb. Co stanie się potem, tego nawet sam Pan Bóg odgadnąć nie może. Kalkulacja jest prosta jak cep – albo ty, albo ona. Polityka jest dobrem i złem, ciągłą walką, może więc wszystko. Obronić się przed nią możesz tylko za pomocą swojej przeciwstawnej polityki oraz wiedzy, wspólnoty działania i zgody. Możesz za pomocą zbiorowego wysiłku. Inaczej połknie cie jak karpia. Ale polityka będzie taka, jacy są obywatele i jaki jest naród, który wybiera swoich przedstawicieli do władz.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Trotelreiner

26-11-2019 [14:34] - Trotelreiner | Link:

Jestem w Katedrze Santa Croce...obok sarkofagu Machiavellego i czuję,że ktoś mi zagląda przez ramię ...po chwili słyszę klikanie klawiatury na smartfonie.
ZOSTAW MI TEGO SURMACZA! MUSZĘ SIĘ DODZWONIĆ DO PRUS! Po włosku,ale dla czytelników tłumacze...
Duchu N.M.aleś mnie wystraszył....do kogo w Prusiech dzwonisz?
DO METTERNICHA...NIECH TEŻ TO PRZECZYTA! GDYBYŚMY OBAJ ŻYLI...TO PEWNIE PĘKLIBYŚMY ZE ŚMIECHU....HE,HE,HE...

Niech sie Pan nie przejmuje...to dawne czasy...inaczej się wtedy myślało...to byli wielcy ludzie...genialni politycy...nie to co teraz...

 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

26-11-2019 [15:35] - Ryszard Surmacz | Link:

Fakt, klasycyzmu Pan tu nie znajdzie. Wielcy już pomarli, a ci którzy pozostali wciąż na dorobku. I taka to polityka.
Ale skoro ma Pan kontakt z Machiavellim, to może po znajomości, zadzwoni i do mnie. Chętnie porozmawiam. Na mój koszt.
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Jabe

26-11-2019 [15:11] - Jabe | Link:

Polityka ma szacunek dla patriotyzmu?

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

26-11-2019 [15:42] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Jabe
Oczywiście. Szacunek u wroga ma też bohaterstwo i twarda postawa. Każdy wróg walczy z patriotyzmem i siłą. Ale w takiej polityce, jaką opisałem, patriotyzm jest elementem obrony.

Obrazek użytkownika Czesław2

26-11-2019 [20:15] - Czesław2 | Link:

http://www.wykop.pl/ramka/5231...
Początek końca PIS-u.

Obrazek użytkownika Marek1taki

26-11-2019 [22:05] - Marek1taki | Link:

Dlaczego? PiS wsłuchał się w głos elektoratu, który protestował przeciw sprowadzaniu niechrześcijan. Etiopia ochrzczona już w IV wieku. Starsi bracia w wierze.

Obrazek użytkownika Czesław2

27-11-2019 [08:38] - Czesław2 | Link:

Wiara wiarą, a chęć do pracy to co innego. Skoro nie ma ludzi do roboty, może zamknąć parę niemieckich fabryk? Albo parę biurek zlikwidować? Dobra, kończę, bo nie wiem , czy nie zahaczyłem już o mowę nienawiści.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

27-11-2019 [11:09] - Ryszard Surmacz | Link:

No proszę, uderz w stół a nożyce się same odezwą. Pomyśleć, że chciałem w/w artykułowi dać tytuł: "Klasyka odeszła a pozostała polityka". W ciągu ostatnich kilku dni wyłapywałem na TVP dziwne sygnały o braku rąk do pracy i słabych emeryturach. Lobby pracodawców rozjedzie to wszystko do końca. Jak nie ma myśli, nie będzie dobrej polityki. Włączył się gen śmierci naszej cywilizacji, a nazywa się on pogoń za ciągłym wzrostem.

Obrazek użytkownika Jabe

27-11-2019 [11:41] - Jabe | Link:

O co chodzi z tym lobby pracodawców?

Obrazek użytkownika Marek1taki

27-11-2019 [21:57] - Marek1taki | Link:

np. tani pracownik z Ukrainy na koszt płacących podatki pracowników z Polski i zatrudniających ich pracodawców:
https://kresy.pl/wydarzenia/rz...

Obrazek użytkownika Czesław2

27-11-2019 [19:43] - Czesław2 | Link:

Polityka yo np. wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę i dopisanie :lub placówka pocztowa". Kpina z ludzi.