Bardzo niebezpieczny człowiek

Przez te wszystkie lata życia przekonałem się, że stara prawda w moim przypadku jest prawdziwa – pierwsze wrażenie się liczy.

Powszechnie ciągle ważna teza twierdzi, że fizjonomika to pseudonauka. Jednakże wiele udokumentowanych relacji i doświadczeń życiowych mówi, że coś w tym jest.
Powiem więcej, rozwinął się cały dział nauki, obserwacji behawioralnej, stosowany na przykład w rekrutacjach pracowników, także w trakcie przesłuchań policyjnych, czy sądowych, jak również wśród fachowców od sceny politycznej i wszelakich decydentów, gdzie precyzyjna obserwacja mimiki, gestykulacji, reakcji na sytuację, a także reakcji na pytania, pozwala wyciągnąć wnioski co do charakteru i osobowości obserwowanej osoby.

Wszyscy interesujący się sceną polityczną dobrze pamiętają byłego szefa klubu parlamentarnego PO, Zbigniewa Chlebowskiego, jak w trakcie tzw. afery hazardowej, udzielając wywiadu dziennikarzom pocił się i rozbieganym wzrokiem uciekał przed trudnymi odpowiedziami. Nikt nie miał wątpliwości, że facet kręci i mataczy i ma coś na sumieniu. Było to wyraźnie widać.
Z drugiej strony pamiętamy szloch i płynące łzy posłanki Sawickiej, przyłapanej in flagranti na akcie korupcji i odbioru łapówki. Mieliśmy pokaz teatralny, precyzyjnie przygotowany przez specjalistów od wizerunku, niewinności, przerażenia i zagubienia. Tu reakcją widowni winno być współczucie, przekonanie o niewinności i gniew na oskarżycieli.
Lecz nawet dobrzy aktorzy, gdy nie są na scenie, lub przed kamerą filmową, nie potrafią grać do końca. Wiele prawdy daje się odczytać w politycznych deklaracjach obserwując postaci Krystyny Jandy, czy Jerzego Sthura. Mimo wieloletniego treningu nie potrafią ukryć pogardy i nienawiści.

Fizjonomikę nazwano pseudonauką w czasach, gdy zawężano diagnozę psychologiczną do badania statycznego wizerunku osoby. Słusznie stwierdzono - cóż o charakterze człowieka mogą powiedzieć rysy twarzy, lub sylwetka i cała anatomia postaci. To są sprawy niezależne od umysłu.
Przestaje jednak fizjonomika być pseudonauką, gdy kogoś obserwuje się w zachowaniu w konkretnej sytuacji. Gdy dodajemy do statycznego obrazu cała dynamikę reakcji. Wtedy daje się dosyć dokładnie określić z kim mamy do czynienia.

Musimy założyć, że dosyć rzadko mamy kontakt z osobami, które nie chcą niczego ukryć,są szczere i uczciwe i nigdy nie prowadzą żadnych gier. Częściej niestety obcujemy z maską człowieka, a nie ukrytą pod nią prawdziwą osobowością.
Głębokie tajemnice mamy wszyscy i skutecznie potrafimy je ukryć głęboko. Lecz tu o to nie chodzi. A chodzi o wrażenie jakie chcemy wywierać i projektować o sobie otoczeniu, a nawet społeczeństwu.
Zawsze to samo – OTO JA, DOBRY CZŁOWIEK.

Nie wszyscy są w stanie być skuteczni w prawidłowej ocenie i orientować się w tej odwiecznej, subtelnej grze społecznej – jesteś taki, jakim cię widzą, a nie taki, jaki jesteś na prawdę.
Należę do grona osób, które posiadają skromny dar, nie wiem, czy to mogą być dobrze rozwinięte neurony lustrzane, gdyż rzeczywiście mam dużą empatię, a współczucie czasami doprowadza do łez, osób które właśnie na pierwszy rzut oka, po krótkiej obserwacji, potrafią poznać czy to prawda, czy fałsz. Czy rozmawiam lub tylko widzę kogoś, kto jest uczciwy i przyzwoity, kogoś komu mogę zaufać, czy raczej powinienem być ostrożny, a nawet bać się tej osoby.

Gdyby wszyscy ludzie mieli taki dar po równo, to świat byłby o wiele lepszy i piękniejszy. Niestety, większość łatwo oszukać i potem nimi manipulować.

@@@@@

Ten sążnisty wstęp odnosi się do właśnie powstałej na politycznym firmamencie gwiazdy typu supernowa, jaką bez wątpienia jest dopiero co mianowany z ramienia antypisowskiej opozycji, marszałek senatu, profesor Tomasz Grodzki. Szczecinianin, lekarz specjalizujący się w układzie oddechowym i chirurgii klatki piersiowej.
Od 2015 roku był senatorem, a przedtem nie udało mu się dostać do Parlamentu Europejskiego. Warto zwrócić uwagę, że taka ścieżka kariery, jak również związanie się już w 2006 roku z Platformą Obywatelską, może oznaczać, że profesor ma bardziej merkantylny niż liberalny stosunek do rzeczywistości.
Faktycznie, jak donoszą media, Tomasz Grodzki lubi być bogatym, lubi pewien luksus i rzeczy tworzące prestiż. Taka postawa widoczna jest również w stylu ubierania i kwiecistej, starannej, choć niezbyt mądrej wymowie.
To człowiek, który sobie zaplanował karierę. Na dodatek jest na tyle cierpliwy, żeby czekać i nie wykonywać gwałtownych głupich ruchów.

Poobserwowałem sobie wystąpienia i wywiady pana marszałka – profesora na paru pro i anty stacjach. Posłuchałem jego słów i uważnie patrzyłem, jak je wypowiada.
I głęboko w trzewiach (wiem, że to bzdura, ale tak się mówi) zapaliła się czerwona lampka i zawyła syrena.
Pan prezes Kaczyński ma intelektualny problem. Czyżby objawił się nowy Bobby Fischer dla naszego konserwatywnego Kasparowa?

Pierwsze wrażenia były silne. Bardzo dużo fałszu i obłudy. Na dodatek pompatycznie podawane (a to wbrew pozorom spory plus dla nas, bo to przypomina siermiężne wypowiedzi byłego prezydenta Komorowskiego).

Platforma Obywatelska ma marne zasoby intelektualne. To w większości pozerzy i pretendenci (nie w sensie aspirantów do tronu, tylko w tym angielskim znaczeniu – ludzie udający kogoś innego). Miernoty, nuworysze i kmiotki, jak Schetyna. Cwani i sprytni, ale nie mądrzy.
Jeżeli za głównych intelektualistów uważani są tam dwaj Rafałowie – Grupiński i Trzaskowski, to ja dziękuję. Nie ma z kim gadać. I jeszcze ten śmieszny ekspert od gospodarki, profesor (!!!) Andrzej Rzońca... Masakra!
Więc prosta kalkulacja pokazuje, że człowiek mądry, sprytny i bezwzględny może w tym upadającym terytorium zostać królem. Jeżeli tylko nie powinie się mu noga w drodze na szczyty.

Pan marszałek – profesor, jak wynika z moich obserwacji i odczuć, jest człowiekiem mądrym, sprytnym, jak się przy okazji okazało, łasym na kasę, więc i na władzę, a także amoralnym i bezwzględnym. A na dodatek próżnym i pompatycznym.
Wprost wymarzony idol tej pozerskiej i płytkiej warszawki, oraz całej reszty wolnych republik miejskich.
Lecz niewątpliwie niebezpieczny przeciwnik dla dobrej zmiany.

Działając mądrze i rozważnie wszystko to obecna władza z Jarosławem Kaczyńskim i swoimi zasobami intelektualnymi, uzupełniając to dodatkowo budującą się mocą sprawczą, była by w stanie zneutralizować. Jednakże dwie przywary Tomasza Grodzkiego stanowią dodatkowy kłopot. To pycha i próżność. Ludzie, którzy mają tego za dużo, potrafią być bardzo nieobliczalni.

Pozwolę sobie przywołać postać ex-ministra, na którego nawet bracia Kaczyńscy dali się nabrać, Radosława "Radka" Sikorskiego. Tego pozera i mitomana wprost rozsadzało jego id w dążeniu do przyjemności, a jego ego, w znaczeniu raczej buddyjskim, niż freudowskim, w sensie iluzji z którą się utożsamiał w widzeniu samego siebie, co powodowało niesłychaną próżność, a to, przy jednoczesnych brakach intelektualnych, pchało go w kierunku idiotycznych poczynań i zachowań, jak kandydowanie na prezydenta, próbowanie polityki zbliżenia z Rosją, czy niesławny "hołd berliński". Wiele ten człowiek Polsce zaszkodził.
Jest jeszcze gorszy przykład w najnowszej historii kraju, tylko, że tutaj głupota jest ewidentna, a ego, próżność i pycha przekracza maksimum uzyskane przez skrzyżowanie Nerona i Kaliguli, z dużym dodatkiem Napoleona. To Lech "Bolek" Wałęsa – przypadek patologiczny – zero skromności, zero samokrytycyzmu.

Tak więc mamy profesora Tomasza Grodzkiego, który sobie wymyślił, jako człowiek inteligentny i chcący się piąć do góry, że oprócz kariery zawodowej, zrobi też karierę polityczną, 13 lat temu przyłączając się do Platformy Obywatelskiej, następnie wspinał się, będąc radnym Szczecina, gdzie dał się poznać i zauważyć, wreszcie został senatorem RP, by już w drugiej kadencji uzyskać najwyższe na tym obszarze stanowisko – marszałka senatu.
Jestem przekonany, że to nie koniec ambicji pana profesora i przy najbliższej nadarzającej się okazji, będzie się ubiegał o stanowisko prezydenta Rzeczpospolitej.
A to, gdyby mu się to udało. byłoby wielkim nieszczęściem dla kraju,

Instynkt i ten dar fizjonomika podpowiadają mi, że pan Grodzki w swym życiu robi wszystko wyłącznie dla siebie.
Czy taki człowiek może dobrze dbać o powierzone mu państwo? Wątpię.
Czy może dbać o dobrobyt Polaków? A kogo to obchodzi?!

Mamy więc, wyczuwam, nieco inną sytuację, niewątpliwie trudniejszą dla PISu. Opozycja będzie usiłowała teraz grać nutą kultury, grzeczności, pseudo-koncyliacyjności i obłudy. "Zagranica" pewnie przygotowała nowy scenariusz.

Na szczęście, jak to się mówi – "Człowiek strzela, a Pan Bóg kule nosi". Lub dźwięcznie z angielska – "Man proposes, God disposes".

Poczekamy i zobaczymy, co do maja dziać się będzie.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

18-11-2019 [10:04] - Jabe | Link:

Instynkt i ten dar fizjonomika podpowiadają mi... – I skromność, oraz inżynierskie umiłowanie konkretu.

Pojawiła się nowa postać u konkurencji, więc koniecznie trzeba ją obsrać z głębi trzewi, nawet jeśli ma się przeciw niej tylko pierwsze wrażenie.

Obrazek użytkownika maxilampus

18-11-2019 [12:21] - maxilampus | Link:

Nie ma wiekszego sensu zwracac uwage na instynktowne " przemyslenia" komuno-techno hybrydy..wychodowanej w PRL..Zywonej i tluczonej ideologicznie..

Obrazek użytkownika jazgdyni

18-11-2019 [15:08] - jazgdyni | Link:

No to co pan tu robi, jak to nie ma sensu? Coś z logiką nie tak?
Napisać li tylko, by się chamsko wyzłośliwiać  Czysty komuch z pana.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

18-11-2019 [19:12] - maks jamnicki | Link:

jazgdyni : Widzę że ma Pan u  stonki nadzwyczajne powodzenie :)  Na jedenaście pierwszych komentarzy zewnętrznych dziesięć jest od nich. Czy to jest normalne ? Bardzo muszą Pana lubić, że w kilku tak się zespołowo  uaktywnili :)  Nie każdy dostępuje tego "zaszczytu". :) I oczywiście jak ostatnio sodomici w Polsce, czują się zupełnie bezkarni. Co się dzieje ? 

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

18-11-2019 [19:38] - hr.Levak-Levatzky | Link:

Sz.P.maxilampus
godzien jest uznania za niezwykle głęboki, przemyślany komentarz, który z pewnością kosztował Go wiele wysiłku intelektualnego.
Kłaniam z podziwem!

Obrazek użytkownika maks jamnicki

18-11-2019 [23:56] - maks jamnicki | Link:

hr.Levak: Oj, zostałem "zaszczycony" odorem siarkowodoru. Jak trzeba potrafię być asertywny więc proszę mi tu nie popierdywać. Uprzedzam, że nie będę "intelektualny" :).

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

19-11-2019 [00:14] - hr.Levak-Levatzky | Link:

Sz.Pan.Max Jamnicki
niech łaskawie przeczyta sobie mój wpis dla p.Maxilampusa - i Sz.Panu także go dedykuję, bo Sz.Pan zasługuje na to w całej rozciągłości.

Obrazek użytkownika jazgdyni

18-11-2019 [12:26] - jazgdyni | Link:

Panu Jabe doktor oczywiście się podoba. Bo nowy, a Jabe potrzebuje długiego obwąchiwania.
Więc obsra mnie.

Obrazek użytkownika Jabe

18-11-2019 [12:43] - Jabe | Link:

Skąd pomysł, że mi się doktor podoba?

Obrazek użytkownika jazgdyni

18-11-2019 [15:05] - jazgdyni | Link:

Oburzył się szanowny na mnie, że używam marszałka - profesora jako sedes. To nie kwestia lubienia tylko subiektywnej oceny.
No więc dobrze, rozumiem, że też go pan nie lubi. I dobrze.

Obrazek użytkownika Jabe

18-11-2019 [18:24] - Jabe | Link:

To nie kwestia sympatii, tylko obyczaju.

Obrazek użytkownika tricolour

18-11-2019 [10:55] - tricolour | Link:

Pański tekst czytałoby się znacznie przyjemniej oraz bez wrażenia tendencyjności, wręcz chorobliwej, gdyby okrasił Pan go analizą fizjonomio-psychlogiczną jeden osoby z obozu rządowego.

PS. Ja bym się bardziej obawiał Grzegorza Brauna.

Obrazek użytkownika jazgdyni

18-11-2019 [12:29] - jazgdyni | Link:

Kogo szanowny proponuje do analizy? Tendencyjność? Dlaczego?

Ps. No nie... To żart prawda?

Obrazek użytkownika tricolour

18-11-2019 [12:37] - tricolour | Link:

@Autor

Ministra sprawiedliwości, na przykład.

Dlaczego tendencyjnosc? No właśnie z faktu wymienienia nazwisk tylko z jednej strony.

Obrazek użytkownika jazgdyni

18-11-2019 [15:02] - jazgdyni | Link:

Proszę bardzo - nie przepadam za ministrem Ziobro. też nadmierne ego i ambicje. Poza tym, niestety, nie dość skuteczny. Jednak potrafi się pohamować.

Ps. Jak mam wymieniać nazwiska z obu stron, jak piszę tylko o jednym człowieku.

Obrazek użytkownika tricolour

18-11-2019 [12:41] - tricolour | Link:

@Autor

Nie dodalem: mnie sie pan szczeciński doktor nie podoba. Za wazeliniarstwo.

Obrazek użytkownika jazgdyni

18-11-2019 [14:59] - jazgdyni | Link:

Tylko wazeliniarstwo? A korzystanie ze słów św. JP II przy zgodzie na objęcie stanowiska, to skromność i chrześcijańska pokora, czy bufonada? I tak dalej...

Obrazek użytkownika tricolour

18-11-2019 [15:57] - tricolour | Link:

@Autor,

Dla porządku dwie moje wypowiedzi w jednym miejscu, żeby się nie rozlazło.

1. Owszem, wypowiada się Pan o jednym człowieku, ale do ilustracji używa dziewięciu (policzyłem) z jednej strony sceny politycznej i nikogo z przeciwnej. Panu to może nie przeszkadzać, ale mnie przeszkadza i każe traktować wypowiedź mniej (delikatnie powiedziane) serio.

​2. JP 2 mnie za bardzo nie razi, bo wycieramy nim place, ulice, skwery, szpitale więc przyzwyczaiłem się do deprecjonującego nadmiaru. A wazeliniarstwo wyrażone słowami, cytuję z pamięci: "naród w swej mądrości podzielił władzę między Sejm i Senat" - to już dalej mi się odechciało słuchać...

Obrazek użytkownika jazgdyni

18-11-2019 [17:49] - jazgdyni | Link:

Autentycznie pan policzył?! Nie wierzę!

Zaburzenia obsesyjno - kompulsywne?

Obrazek użytkownika tricolour

18-11-2019 [18:07] - tricolour | Link:

@Autor

Tak, policzyłem. Obaj mieliśmy metrologię, ja dalej z niej korzystam i skoro coś chcę pokazać, to liczba się doskonale nadaje.

Obrazek użytkownika jazgdyni

19-11-2019 [01:58] - jazgdyni | Link:

OK

Obrazek użytkownika Jęzory Pasiukowski

18-11-2019 [12:27] - Jęzory Pasiukowski | Link:

Braun nie jest z obozu rządzącego.
To turbopatriota gotowy sprzysiąc się choćby z diabłem (z Ruskimi już ma dobry kontkt) byle by tylko zaszkodzić PISowi. Byłem i jestem pod dużym wrażeniem jego filmów ale będąc na spotkaniu wyborczym z Braunem w czasie kampanii prezydenckiej 2015 . uświadomiłem sobie, że to mitoman, niezainteresowany poprawą sytuacji w Polsce, żenujący krasomówca, wręcz zakochany w tym swoim słowotoku...Mocno szkodliwy, bo bałamuci patriotyczną młodzież

Obrazek użytkownika Jabe

18-11-2019 [13:28] - Jabe | Link:

A wystarczyło poprzestać na Braun nie jest z obozu rządzącego. To implikuje resztę wypowiedzi.

Obrazek użytkownika jazgdyni

18-11-2019 [17:48] - jazgdyni | Link:

"To implikuje resztę wypowiedzi."

Bardzo mnie ciekawi, co szanowny Jabe chciał tu powiedzieć. Bo sensu nie widzę.

Obrazek użytkownika Jabe

20-11-2019 [22:04] - Jabe | Link:

Skoro pan Braun nie jest ze stajni pana Kaczyńskiego, to się nie podoba, i trzeba go skrytykować. Dla odmiany pan Piotrowicz, mimo że jest „złogiem”, nadaje się do trybunału, bo jest „nasz”. Taka to moralność pisowca.

Obrazek użytkownika jazgdyni

21-11-2019 [01:21] - jazgdyni | Link:

Panie Jabe, a gdyby pan zechciał zmienić kierunek rozmyślań i ocen i zamiast "przeszłość" wybrać "przyszłość"? I zastanowić się, co dla nas może zrobić Braun, a co może Piotrowicz. Dla mnie na dzisiaj, odrzucając przeszłość, Braun szkodzi, a Piotrowicz pomaga. Tak trzeba patrzeć. Tu i teraz. Taki Schetyna, wszyscy mówią, ma bohaterską i chlubną przeszłość. A kim jest dzisiaj?
Taka jest moralność pragmatyka, a nie pisowca.

Ps. Zna pan jakieś haniebne czyny Piotrowicza? Może podobne do sędziego, wiceprezesa SN?

Obrazek użytkownika Jabe

21-11-2019 [07:11] - Jabe | Link:

Braun szkodzi, a Piotrowicz pomaga. – Komu?

Obrazek użytkownika jazgdyni

21-11-2019 [09:41] - jazgdyni | Link:

Polakom.

Obrazek użytkownika Jabe

21-11-2019 [10:10] - Jabe | Link:

Potrafi Pan to jakoś uzasadnić?

Obrazek użytkownika jazgdyni

18-11-2019 [14:56] - jazgdyni | Link:

Witam

Odbieram Brauna niemalże całkowicie tak samo. I mam jemu, tak, jak JKM i Michalkiewiczowi za złe, że tylu niewyrobionych ludzi zbałamucił. To postać całkowicie fałszywa i nie miarodajna. A mitoman, że ho, ho.

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

18-11-2019 [19:44] - hr.Levak-Levatzky | Link:

Sz.Pan Jęzory Pasiukowski
błysnął świetnym określeniem  pasującym dzisiaj do bardzo wielu wyznawców pewnej turbo patriotycznej partii.  Podobnym błyskiem dowcipu jest awatar Sz.Pana przedstawiający komunistę-europejczykowatego - majstersztyk! 
Kłaniam z uznaniem!                                        

Obrazek użytkownika jazgdyni

18-11-2019 [12:31] - jazgdyni | Link:

Moi najwierniejsi czytelnicy już są.

Jeeeeedziemy!

Obrazek użytkownika xwro

18-11-2019 [13:24] - xwro | Link:

[Jednakże dwie przywary Tomasza Grodzkiego stanowią dodatkowy kłopot. To pycha i próżność.] - czym się to objawiło? Bo chyba nie chodzi o drogi samochód w leasingu? Tak konkretami poproszę :)

Obrazek użytkownika jazgdyni

18-11-2019 [14:53] - jazgdyni | Link:

Drogi Panie.

To jest publicystyka. Felietonista przedstawia swoje poglądy, impresje i przemyślenia. Nie macie państwo w znacznym stopniu pojęcia na czym polega takie pisanie. Tu nie ma dokumentalistyki. I jak zauważam pychę i próżność w człowieku, to tyle tylko znaczy, że ja to widzę. A pan szuka dowodów na istnienie tych cech. Albo też pan to odczuwa, albo nie. I tyle.

Obrazek użytkownika xwro

18-11-2019 [15:02] - xwro | Link:

Drogi Panie.
Łatwiej odczuwać coś co się widzi :) Przykładowo widzę próżność i pychę w pośle Tarczyńskim czy dawnym pośle Petru gdyż ich czyny i słowa ładnie to dokumentują.
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika jazgdyni

18-11-2019 [17:41] - jazgdyni | Link:

Źle pan widzi. Tarczyński jest dosyć chamskim weredykiem (tak, jak ja). No a Petru dla mnie był autentycznym głupcem, na dodatek z wysokim mniemaniem o sobie.
Jezu, jak ludzie nie potrafią ocenić właściwie kogoś. Braki, braki...

Obrazek użytkownika jazgdyni

18-11-2019 [17:45] - jazgdyni | Link:

Może pan sobie prosić. Ja nie jestem na pańskich usługach. Albo odwrotnie.
(Leasing za 7 tysięcy miesięcznie... Pewnie wybitny chirurg z własną kliniką)

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

18-11-2019 [16:39] - hr.Levak-Levatzky | Link:

Sz.Panie Autorze i Sz.Państwo Komentatorzy(niektórzy)!
Z pewnością Państwo poczulibyście się urażeni, gdybym napisał, że w moi osobistym, subiektywnym odczuciu  wszyscy  jesteście skończonymi durniami,mega hejterami, podle i w nikczemny sposób szkalującymi bezzasadnie, bo bez dowodów inne osoby tylko dlatego,że są politykami przeciwnej opcji. Nie zrobię tego jednak,, bo nie mam  do tego takiego upoważnienia, jakim się zasłania Sz.Pan Autor, a mianowicie, że może tak pisać, bo jest felietonistą! Ja nim nie jestem,więc tylko przypomnę, że niczym zupełnie nie zilustrował Sz.Pan Autor Felietonista choćby tę nienawiść (do kogo?) płynącą np. od aktora Stuhra jr., czy pychę i pazerność na kasę i luksusy u prof.Grodzkiego, którego już tu ktoś pomówił o łapówkarstwo, pomimo iż PiS proponowało p.profesorowi ministerialne stanowisko w swoim rządzie. Mógłbym oczywiście zauważyć w tym miejscu, że można było p.prof.Grodzkiemu przeciwstawić ex-marszałka Senatu z jego skromnością (zajmowanie luksusowej willi rządowej) i prostotą jako lekarza i wieloletniego polityka, albo wymienić w składzie najwyższych władz państwowych czy spółek Skarbu Państwa osoby spełniające warunek "mierny, bierny, ale wierny" (p.Prezesowi). Nie zrobię jednak tego, no bo nie jestem felietonistą, więc tylko uprzejmie wszystkim Sz.Państwu
kłaniam!       

Obrazek użytkownika jazgdyni

18-11-2019 [17:34] - jazgdyni | Link:

Coś panie jesteś niedokształconym w temacie publicystyki prasowej. Nie mnie pana kształcić. Kiedyś to się wiedziało w sposób naturalny. A od tego, co pan chciałby to była PAP, powiedzmy AP, czy inny TASS. Cóż, teraz wszyscy zaczynają od FB, onetu i jeszcze paru, więc mają wyraźnie zubożoną kulturę czytelnictwa. Książka też zapewne 1 - 2 rocznie (proszę nie brać do siebie, bo pana nie znam)
No więc:
1. Autentycznie nie słyszał pan żadnej pełnej pogardy do narodu, nie tylko elektoratu PISu wypowiedzi Sthura? Kiepski z pana obserwator. Łatwo sobie pan wygugla.
2. Hedonizm Grodzkiego. Polecam wywiad u Mazurka na temat Jaguara i poprzedniego Lexusa.
3. Ja tu nie jestem od przeciwstawiania. Kiedy pan robił maturę? Skończyliście szkolne "rozprawki" w 9 klasie i mało wiecie o formach pisania - literackich i publicystycznych. A sądząc po pańskim komentarzu również null w dziedzinie epistolografii i erystyki.

Doprawdy przykro jest mi za każdym razem coś tłumaczyć i uczyć czegoś. To nie moja broszka, że nagle każdy chce dyskutować, mimo braku przygotowania do dyskusji.
I na dodatek jeszcze wszędzie ta nagle wy*ebana konieczność symetryzmu w tekście. Stwierdzam, że ta poprawność polityczna robi z ludzi idiotów (proszę nie brać do siebie. Nie znam pana).

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-11-2019 [16:47] - Pani Anna | Link:

No cóż, szacowny pan profesor zwany "kopertą" jak na razie stał się natchnieniem dla internautów i  trwa masowa produkcja memów na jego temat, zwłaszcza, że profesor nie próżnuje i dostarcza nowego materiału. Dał się właśnie sfotografofać tabloidom, jak "w skromnym, wrecz spartańskim pokoju poselskim sam(!) ściele sobie łóżko...).  Pewnie to ma ocieplić jego wizerunek po tym, jak plątał się w zeznaniach u red. Mazurka na temat swojego oświadczenia majątkowego, w końcu co to dla niego te głupie 10tys w tę, czy we w tę. Muszę przyznać, że to jego orędzie do narodu ogladałam z opadniętą szczęką. Cóż, pożyjemy, zobaczymy.

Obrazek użytkownika jazgdyni

18-11-2019 [17:38] - jazgdyni | Link:

Setki internautów widzi i czuje to co ja, lecz tutaj te przemądrzałe marudy i wieczni malkontenci (współczuję bliskim) MUSZĄ wtrącić swoje trzy grosze. No muszą. 
Mnie się nie podoba, to nie czytam. Masochiści, czy co?

Obrazek użytkownika tricolour

18-11-2019 [19:27] - tricolour | Link:

@Autor

Może nie masochiści, a też mający potrzebę mówienia prosto z mostu?

Ale ok. Może rzeczywiście za dużo tego mojego. Podzielę przez dwa, na początek.

Obrazek użytkownika jazgdyni

19-11-2019 [01:56] - jazgdyni | Link:

Wiem, że nie masochiści.
Praca to praca.

Obrazek użytkownika tricolour

19-11-2019 [07:58] - tricolour | Link:

@Autor

Sugeruje Pan, ze jestem na NB w pracy?

Obrazek użytkownika jazgdyni

19-11-2019 [14:03] - jazgdyni | Link:

Niekoniecznie. Jakie są te pańskie trzy kolory?

Obrazek użytkownika tricolour

19-11-2019 [15:02] - tricolour | Link:

@Autor

Nie jestem na NB w pracy. Czysta amatorka, odrobinę ciekawości, przechery i konfrontacji poglądów. I wrodzona chęć wyszydzania - Pan mi wytknął dziewięć, sam podparł się milionami. Ot, co.

Trzykolory? Osobista sprawa; gdy za dwa lata będziemy tu jeszcze pisać, to zdradzę żadną tajemnicę.

Obrazek użytkownika jazgdyni

19-11-2019 [16:59] - jazgdyni | Link:

No to fajnie.
Fajnie też, że idzie się z panem porozumieć. Rzadka sprawa dzisiaj.

Obrazek użytkownika xena2012

18-11-2019 [19:39] - xena2012 | Link:

My tu sobie komentujmy ale ostroznie,bo pan nowomianowany marszałek ma zbrojne ramię w postaci mec.Dubois.

Obrazek użytkownika jazgdyni

19-11-2019 [01:55] - jazgdyni | Link:

Dibua to zawsze występuje o 10 milionów zadośćuczynienia. Trzeba ważyć słowa.

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

18-11-2019 [19:27] - hr.Levak-Levatzky | Link:

Sz,Pani Anna
zapewne ma podobne zdanie o (nadal) urzędującym prezesie NIK, także bohaterze wielu  forów społecznościowych i tzw. memów m.in. na temat jego luksusów.kontaktów z gangsterami i oświadczeń podatkowych. A przecież taki profesor medycyny, jeden z bardziej cenionych i znanych w swojej specjalności powinien mieszkać  w blokowym M-3 i jeździć używanym fiatem. To takie bolszewickie standardy, do których coraz częściej tęsknią wyznawcy rządzącej partii. Czy nie uważa Sz.Pani, że  obrzucanie kogoś oskarżeniami o łapówkarstwo wymaga przytoczenia jakichś dowodów lub wykazania prawdziwości swoich zarzutów przed sądem, jeśli pomawiana osoba wytoczy proces?

Obrazek użytkownika Pani Anna

18-11-2019 [22:37] - Pani Anna | Link:

Levak
niech wytacza sobie proces. Zdumiewajaca jest twoja Levaku troska o, jak rozumiem moją pozycje w takim procesie, ale spokojna twoja rozczochrana. Profesor koperta może sobie nawet samego mecenasa zwanego koniem zatrudnić.

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

18-11-2019 [19:35] - hr.Levak-Levatzky | Link:

Sz.Panu Autorowi-Felietoniście
szczerze współczuje że musi stale wszystkich pouczać, tłumaczyć niedouczonym, wyjaśniać i strofować - nie dziwi mnie więc,że się na to użala. Myślę, że w imieniu nas wszystkich prostaczków niedouczonych i bez  pojęcia o czymkolwiek, powinienem złożyć wyrazy ubolewania i prośbę o wybaczenie, co niniejszym czynię, z pokorą się
kłaniając!

Obrazek użytkownika jazgdyni

19-11-2019 [01:53] - jazgdyni | Link:

Też sobie współczuję.
Tyle w koło prostaczków. To najpopularniejsza maska, pod którą można się ukryć.
Ale lubię te gierki.

 

Obrazek użytkownika Trotelreiner

18-11-2019 [19:52] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

Jednak sporo autentycznych talentów, amatorów się marnuje...ale od czego jest portal NB?
Zawsze można sie dowiedzieć co to jest mowa ciała [fizjonomiką sie zajmowano w XIXw.]....specjalista od socjotechniki i etnografii ma darmowy "dokształt" :-))
PS.Nie ma teraz takiej dziedziny jak "fizjonomika"...gdzie Pan spotkał takie coś???

Obrazek użytkownika cyborg59

19-11-2019 [01:01] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

Fizjonomika - sztuka rozpoznawania usposobienia i charakteru człowieka z rysów i wyrazu jego twarzy.
Ilustrowana encyklopedia Trzaski, Ewerta i Michalskigo. Tom drugi str.68 wraz z tablicą poglądową na stronie sasiedniej.
Istnieje zadziwiająco wiele zjawisk i rzeczy, które nie występują w wirtualnej rzeczywistości Google i Wikipedii.

Obrazek użytkownika jazgdyni

19-11-2019 [01:50] - jazgdyni | Link:

"Nie ma teraz takiej dziedziny jak "fizjonomika" "

No pewnie, że nie ma. Jak słusznie pan zauważył, to nie XIX wiek. Nic już nie nazywa się po imieniu.
No więc czym dzisiaj jest fizjonomika? Ja nie podpowiem.

Obrazek użytkownika nonparel

18-11-2019 [21:55] - nonparel | Link:

Coś rzeczywiście w tym pierwszym wrażeniu jest. Pamiętam jak dziś, gdy po raz pierwszy zobaczyłem twarz człowieka, wybranego na jedno z najważniejszych stanowisk na świecie. Wybranego po to, aby robił za marionetkę i nie przeszkadzał innym pchać się do koryta. Pomyślałem wtedy o tych możnych i wpływowych, co wypromowali tę postać: "gdzie wy debile mieliście oczy, wystarczy spojrzeć na tę twarz, przecież teraz to wy będziecie tańczyć, jak on zagra". Wie Pan, o kim mówię? - O Władimirze Władimirowiczu Putinie. A wracając do Grodzkiego - jakoś nie wyczuwam specjalnego zagrożenia. Inteligentny i ambitny to prawda, ale jak sam Pan pisze pazerny i próżny, za mało w nim wyrachowania i tej wężowej chytrości skutecznego polityka. W każdy razie do Sejmu nadaje się w sam raz:
"Kto cnotami znudzony, nieufny nadziei,
Swoich kroków niepewny - do dworu się klei.
Tam wśród podobnych sobie może się wyszumieć,
A przy tym w nic nie wierzyć, niczego nie umieć:
Prałat karci opojów - sam jeszcze czerwony,
Złodziej potrząsa kluczem do skarbca Korony,
Kanclerz wspiera sojusze na ościennym żołdzie,
A mędrcy przed głupotą łby schylają w hołdzie".

Pozdrawiam

nonparel
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

19-11-2019 [07:38] - jazgdyni | Link:

Witam

Tak jest właśnie. Jedni to mają bez wysiłku i niełatwo ich oszukać. Inni tego nie mają i są nieustannie ofiarami oszustw. A jeszcze inni wiedzą, ale nie powiedzą.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Marek1taki

18-11-2019 [22:10] - Marek1taki | Link:

Bodajże od prawnika słyszałem o fizjonomice jako zabawnej pseudonauce poznanej w ramach historii prawa i kryminalistyki. Chyba mówił o fizjonomice Lavatera.
https://archiwum.allegro.pl/of...
W rzeczywistości to nie tyle pseudonauka co nauka o dziedzinie obarczonej dużą ilością zmiennych i u zarania jak chemia w czasach przedmendelejewowskich.
Przede wszystkim genetyka wywiera piętno na twarzach.Wystarczy zobaczyć twarze ludzi dotkniętych niektórymi! wadami genetycznymi.
Później środowisko odciska piętno na twarzach. Począwszy od matki a całym świecie kończąc.
Skądś się bierze wiedza pośredników pracy, policjantów, sędziów, lekarzy. Są to rzemiosła i wiedza przekazywana jest z mistrza na ucznia. Oprócz tego jest i wiedza naukowa skoro Imć Waszeć wspominał o komputerowej analizie mimiki twarzy. Coś ta mimika wyraża i nie sądzę aby jej analiza była pseudonauką.
Poza tym o ile nam można zarzucić wieczną nieznajomość kobiet, to w drugą stronę któż się ośmieli zarzucić kobietom brak zdolności fizjonomicznych.

Obrazek użytkownika jazgdyni

19-11-2019 [07:53] - jazgdyni | Link:

Jak napisałem klasyczna fizjonomika opierająca się wyłącznie na anatomii, rysach twarzy, kształcie czaszki, wysokości czoła, itp upadła. Natomiast wyrosła z tej samej idei, tj. obserwacji ciała, głównie twarzy i gestykulacji człowieka, nauka rozkwitła niemożebnie. Nawet w celach komercyjnych, bo przecież każde medium wizyjne zatrudnia swoich tzw. wizażystów - specjalistów od wizerunku. Właśnie śmieszną nową rzecz zauważyłem. Widocznie zwrócono uwagę prezydentowi Dudzie, że jak pozuje do zdjęć, słynnych hand-szejków, to jak się uśmiecha to ma rozchylać usta i pokazywać zęby. Nauczenie kogoś pełnego, sympatycznego uśmiechu wbrew pozorom jest trudne. Ludzie zazwyczaj uśmiechają się krzywo, albo jak to się mówi - półgębkiem. Na razie pokazujący zęby prez. Duda wygląda śmiesznie, a nie radośnie. Muszą jeszcze potrenować.
Na policjach i służbach są specjaliści od obserwacji reakcji przesłuchiwanego. Po paru razach mają wypracowany profil - np. przeczesuje włosy, gdy wymyśla dobre kłamstwo, a gdy już kłamie, to to wzrokiem ucieka do góry w lewo. I tak dalej. To są reakcje nieświadome i pozwalają dużo powiedzieć o człowieku. To nie jest dział socjotechniki. To raczej fragment nowej psychologii transpersonalnej. Ale pewien nie jestem i raczej zgaduję.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

19-11-2019 [09:58] - wielkopolskizdzichu | Link:

Wizażysta to mężczyzna zajmujący się nakładaniem "tapety" na drugą osobę. 
Panu zapewne chodziło o specjalistę od kształtowania wizerunku poprzez kompleksowe zastosowanie gestów, ruchów, mowy, ubrania,  oraz również "tapety" i fryzury. 
Najbardziej znany w Polsce to Tymochowicz.

Obrazek użytkownika jazgdyni

19-11-2019 [14:09] - jazgdyni | Link:

Całkiem możliwe. Sprawdzę, jak nazywa się gość od wizerunku.

Obrazek użytkownika jazgdyni

21-11-2019 [04:34] - jazgdyni | Link:

Poszperałem tu i ówdzie i już wiem, że ta pogardzana fizjonomika obecnie nazywa się kinesics. A bardziej pospolicie - mowa ciała, lub bardziej naukowo - komunikacja niewerbalna.

I jest to ważny segment psychologii społecznej. Co ciekawe, podobnych obserwacji z dobrymi rezultatami dokonuje się także na zwierzetacj.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

18-11-2019 [22:16] - Ryszard Surmacz | Link:

No tak. W mojej dziennikarskiej praktyce szybko musiałem się nauczyć oceniać ludzi "na pierwszy rzut oka" . Myślę, że nauczyłem się dość dobrze tej roli, choć przyznam kilka razy się pomyliłem, raz tak sromotnie, ze do dziś mam moralniaka. Są jednak ludzie z twarzą pokerzysty - nic nie widać.I tu trzeba być czujnym. Dopiero obcowanie wyjaśnia.

Co do Grodzkiego. Na pozór wygląda dobrze, choć uderza jakaś próżność. Natomiast jego pierwszego komentarza, w odpowiedzi na ogłoszenie go marszałkiem Senatu, nie dosłyszałem. W drugim podejściu było lepiej. Odwołanie się ni z tego ni z owego (a właściwie trzeba by to napisać łącznie) do słów JPII zniesmaczyło mnie i lampka się zapaliła. Zacząłem go obserwować. Wywiad z Mazurkiem i kolejne wypowiedzi. Ale gdy usłyszałem, że zamierza lecieć do Stanów podziękować komu nie trzeba, to okazało się jasne, że facet nie wytrzyma naporu słów, które sam wypowiadał.

Ale trzeba też powiedzieć, że współcześni Polacy nie wiedzą co to jest państwo i na czym ono polega, bez względu na tytuły. Czasami jest tak, że temu z tytułem bardziej przewróciło się w głowie i opowiada większe androny, niż zwykły prostaczek. Ta nieumiejętność będzie nasz drogo kosztowała.

Obrazek użytkownika Jabe

18-11-2019 [22:38] - Jabe | Link:

Wszyscy?

Obrazek użytkownika maks jamnicki

18-11-2019 [23:50] - maks jamnicki | Link:

Gwałtowny, stadny i zajadły atak stonki na autora tekstu, przecież nieprzypadkowy, świadczy o tym, że  ten tekst pewne środowiska wzburzył i zaniepokoił.  Wystarczy zbadać natężenie ataku w stosunku do wszelkich innych , sąsiednich tekstów.  Świadczy to o tym, że autor trafił w sedno i psuje misternie przygotowany  tok narracji, że niby "rozsądny i nobliwy lekarz", profesor  itd. Tryby ruszyły,  czytam że  Uniwersytet Szczeciński już się zabiera  za panią profesor od której  delikwent wyciągnął 500 dol "na szczytny cel" za leczenie matki.  Przyznaję, iż uważam, że jak "ludzie z ferajny" PO dali go na to stanowisko, to musi być niezły kawał ............ Oni wiedzą o sobie wszystko. Tytuły ?, Boże, pamiętam jednego rzeźnika, członka KC, który z kliniki zwalniał każdego lekarza co nie chciał robić skrobanek. Też profesor. Polska nie ma żadnych standardów, święty obok łajdaka  "w jednym stoją domu", publika i tak nie rozróżni, mają za dużo mediów. Żaden kraj gdzie jest tyle obcych i wrogich mediów nie przetrwa, jeśli nie potrafi sobie z tym poradzić. 

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

19-11-2019 [00:25] - hr.Levak-Levatzky | Link:

Gwałtowny, stadny i zajadły atak(...) - tego właśnie dokonał Autor tego paszkwilu na prof.Grodzkiego,że przez niego przegrał ex-marszałek,postać krystaliczna przecież, jak sam ex-marsz. wyrażał się o niejakim Banasiu Marianie. Sz.Pan Maks Jamnicki i jemu podobni tylko się do tego ataku przyłączają. Ale żeby myśleć,iż ten paszkwil zawiera prawdę, bo inni ich szkalowania nie podzielają, to już naprawdę trzeba mieć kłopoty przynajmniej z własnym IQ.

Obrazek użytkownika jazgdyni

19-11-2019 [06:57] - jazgdyni | Link:

Mimo usiłowań niestety nie da się pana traktować poważnie. Trzecia liga argumentacji. Słownictwo urbanowskie. Mentalność niesamodzielna. Poglądy wdrukowane... Itd , Dysponuje pan jeszcze czymś swoim, oryginalnym? Kalki giewu i tvn.

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

19-11-2019 [16:44] - hr.Levak-Levatzky | Link:

Panu autorowi
współczuję szczerze niemożności zrozumienia najprostszych, krótkich tekstów,pomimo wielokrotnego zapewniania o swojej mądrości niepospolitej!

Obrazek użytkownika jazgdyni

19-11-2019 [01:46] - jazgdyni | Link:

Witam

Testują kolejne scenariusze. Geniusz skalpela to nowe rozdanie.
A ciekawe, że kandydata na prezydenta ciągle nie mają... Biedna kobieta będzie naprawdę musiała sromotnie przegrać? To ją psychicznie wykończy.

Pozdrawiam

Strony