Andrzej Duda wygrał pierwszą turę - dzięki Kukizowi

  Ogłoszono właśnie w TVP1 wstępne wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich - tzw. "exit polls".  Ku mojej radości wygrał je mój kandydat, Andrzej Duda, uzyskując 34,8% głosów.  Komorowski był drugi z 32,2 %, a Paweł Kukiz trzeci z 20,3%.  Frekwencja wyniosła 49,4%.  /TUTAJ/ Przedstawiciel sondażowni wyjaśnił, że błąd tych przewidywań może wynosić ok. 2%.  Te wyniki zaskoczyły dziennikarzy TVP.

  Zaskoczyły także i mnie.  W mojej przedwyborczej notce  /TUTAJ/ przewidywałam, że Komorowski będzie mial co najmniej 35%, Duda co najwyżej 33%, a Kukiz - 8-10%.  Co do pozostałych kandydatów, to wg exit polls JKM ma 4,4%, pani Ogórek - 2,4%, Jarubas - 1,6%, a Palikot - 1,5%.  Pozostali uzyskali poniżej 1%. Ja natomiast znacznie ich przeszacowywałam.

  Swój bardzo dobry wynik Andrzej Duda zawdzięcza trzem czynnikom: po pierwsze - przemożnemu pragnieniu zmiany w polskiej polityce.  Głosowało za nią ponad 60% elektoratu - ci co wybrali Dudę, Kukiza, JKM i pozostałych "antysystemowców".  Po drugie - świetnej kampanii wyborczej /na tle fatalnej - Komorowskiego/.  Najważniejszy jednak okazał się trzeci czynnik, czyli obecność i wspaniały wynik Kukiza.

  Kilkakrotnie pisalam na swym blogu, że prawica nie powinna zwalczać Kukiza, bo działa on na korzyść  PiS oraz Dudy.  Przedstawiciel sondażowni mowił o przepływach elektoratu miedzy pierwszą turą wyborow w 2010 roku, a pierwszą turą obecnych wyborów.  Okazało się, że do Kukiza przepłynęło 17,7% elektoratu Komorowskiego, a tylko 11% elektoratu Kaczyńskiego.  Aż 80,7% elektoratu Kaczyńskiego pozostało wiernych PiS.

  Sam Kukiz zapytany o to, kogo poleca swoim wyborcom, odpowiedział, iż mają oni swój rozum i są wolnymi ludżmi.  Zaraz potem skrytykował ostro Komorowskiego za lekceważenie postulatów obywateli.  Udzielił w ten sposób dość jasnej wskazówki na kogo NIE należy głoowac w grugiej turze.  Ze swojej strony Andrzej Duda poparł w pełni postulaty Kukiza dotyczące referendów i zapowiedział poważną dyskusję na temat JOW.

  Wyniki pierwszej tury wskazują na to, że jeśli nie będzie "cudów nad urną" to Andrzej Duda zostanie następnym prezydentem Polski.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Domasuł

10-05-2015 [23:27] - Domasuł (niezweryfikowany) | Link:

Wciąż nie wyobrażam sobie, żeby Duda został prezydentem (chociaż chętnie przyznam się do błędnego oszacowania sytuacji, jeśli to nastąpi). Wszyscy zobaczymy, co teraz będzie się działo. A będzie się działo...

Obrazek użytkownika jazgdyni

11-05-2015 [00:03] - jazgdyni | Link:

Mylisz się w tytule.
Andrzej Duda wygrał dzięki sobie, a nie dzięki Kukizowi.
Potrzebny następny trybun ludowy po Wałęsie?
Ja się nabrać nie dam.
Stawiam na profesjonalizm i kompetencje.
Czasy Che i Fidela minęły. Choć młodym się to podoba.

Obrazek użytkownika Józef Darski

11-05-2015 [02:38] - Józef Darski | Link:

jeszcze nie wygrał I tury. Radzę czekać do rana.

Obrazek użytkownika jazgdyni

11-05-2015 [05:33] - jazgdyni | Link:

Oj tam, oj tam...
Jak moja żona.
Naród dostał przepiękny wieczór wyborczy. Pohanke, która wiedziała, ubrała się na czarno.Stokrota łzy w oczach, gotowa przepraszać za wszystko nawet Kukiza. Sam mistrz (ten od czeladników) miał potężny refluks, którego nie potrafił ukryć, a potem szybko uciekł. Może do toalety? Reszta reżimowej swołoczy, te mordy wykrzywione, ten strach i niepewność w oczach... Tego się nie cofnie. Poczucie klęski vs. gloria zwycięstwa.
To bardzo dużo. A poranek? Musieliby wprowadzić stan wyjątkowy, aby Komorowskiemu podciągnąć do 50%. A reszta jest wygraną.

Ps. Jak tam z kontrolą? Usiłowania były?

Obrazek użytkownika elig

11-05-2015 [18:52] - elig | Link:

Na stronie PKW jest potwierdzenie sondażu:
http://prezydent2015.pkw.gov.p...

Obrazek użytkownika Homofob i Rasista

11-05-2015 [03:45] - Homofob i Rasista | Link:

Kukiz moze byc i CHCE byc sojusznikiem. Zamiast go zwalczac i gnoic, nalezy go wysluchac i sie z nim DOGADAC! Wyciagniecie reki do Bruna i Kowalskiego tez nie zaszkodzi.

Obrazek użytkownika Noemi

11-05-2015 [07:29] - Noemi | Link:

@jazgdyni
Jestem podobnego zdania co Pan. Prawdopodobnie dużą rolę odegrał Ruch Kontroli Wyborów. Nie dało się na bezczela dosypywać kart wyborczych do urn. Co do Kukiza, to podchodzę z rezerwą, bo na trybuna ludu głosowałam dwa razy i do tej pory czuję wstyd.

Obrazek użytkownika Andrzej W.

11-05-2015 [09:16] - Andrzej W. | Link:

A może raczej, zwolennicy Kukiza podarowali Komorowskiemu drugą szansę ?

Obrazek użytkownika markop

11-05-2015 [09:57] - markop | Link:

badziewiak66 | 10.05.2015 [22:46]

KUKIZ WYRAŹNIE POWIEDZIAŁ ŻE NE PRZEKAŻE NIKOMU SWOICH GŁOSÓW , ŻE BĘDZIE BUDOWAŁ SWÓJ ELEKTORAT Z DALA OD PO i PiS !!
Od kiedy Kukiz jest człowiekiem prawicy ? No chyba od momentu kiedy zaczął systematycznie być zapraszany do TVN. Kukiz to człowiek systemu i tego sprzed 1990 roku i tego obecnego. Kukiz ma za sobą bardzo "barwne" życie . Sam znam trzech ludzi z branży hotelarskiej, którzy o wyczynach Kukiza i jego kompanii mogli by opowiedzieć takie rzeczy, że mit Kukiza padłby jak rażony piorunem. To są rzeczy bulwersujące , od narkotyków, orgii alkoholowych, po dziwki, zdemolowane, popalone pokoje, bójki, awantury, wulgarny język i kontakty z ludźmi z półświatka. Kukiz jest taki antysystemowy i system tego nie wyciąga na wierzch ?! Mają kwitów na Kukiza tyle że nie zmieszczą w dużej szafie. I co ? Na Kaczyńskiego wyciągają nawet powietrze którym oddycha., a tu taki antysystemowiec i nic ? W błyskawicznym tempie napompowali Kukiza. Bez mediów reżymowych to nie było możliwe. W miarę inteligentny człowiek już dawno się pewnie zorientował na czym polega ta gra systemu "antysystemem". Cała rzecz sprowadza się do elektoratu newralgicznych 15% - tu procent niezdecydowanych , ale krytycznych wobec systemu. Elektoraty PO i PiS są równe. A więc języczkiem u wagi jest owe 15%. Te 15% jest oczkiem w głowie systemu. W wyborach parlamentarnych zagospodarował je Palikot. (...) Liczono ,że Palikot lżąc Kościół oraz posługując się lewacką propagandą zdoła te 15% utrzymać. Niestety , nie utrzymał. System musiał wystawić kolejnego skoczka , a nawet skoczków, z których chwycił akurat Kukiz. Jak tylko badania pokazały że Kukiz ma wzięcie robota poszła pełną parą. W Gazecie Wyborczej w TVN i w Polsacie Kukiza było pełno. I co ? Kukiz ma dokładnie te same 15% jakie miał Palikot, a nawet 5% zabrał Dudzie. Zapytacie czemu służy takie rozprowadzanie elektoratu. Służy temu by elektoraty PO i PiS były porównywalne, by między nimi zachodziły niewielkie procentowo różnice. Zapytacie dlaczego ? Ano dlatego , że wtedy fałszuje się wybory na małą skalę i fałszerstwo jest w zasadzie niewykrywalne. Źródło fałszu można usadowić w wielu miejscach , niewielkich ośrodkach, których nie da się skontrolować. To 1-2% które wystarczy w demokracji do dzierżenia całej władzy.

Obrazek użytkownika terenia

11-05-2015 [13:47] - terenia | Link:

Raczej tak....zaraz po 21-ej Kukiz wrzeszczał na TVN....a potem u Monisi Stokrotki...proszę posłuchać https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Andrzej W.

11-05-2015 [14:22] - Andrzej W. | Link:

Nie wierzyłem mu i nie uwierzę. Po prostu.

Obrazek użytkownika andzia

11-05-2015 [14:41] - andzia | Link:

Niewiele brakowało,a biedaczek by się POpłakał i przepraszał całe TVN na kolanach.Dał się stokrotce dokumentnie s...ć!Masakra!

Obrazek użytkownika Andrzej W.

11-05-2015 [09:25] - Andrzej W. | Link:

Już sam tytuł tej notki świadczy o tym, że Autorka bredzi.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

11-05-2015 [09:57] - NASZ_HENRY | Link:

Wybory potwierdziły moją przedwyborczą symulację
Duda – 34%,
Komorowski – 33%
Prognoza w Twojej przedwyborczej notce
http://naszeblogi.pl/54494-mec...
Tutaj ;-)

Obrazek użytkownika krystal

11-05-2015 [10:07] - krystal | Link:

Nikt niczego nie wygrał. Proszę nie wypisywać głupot. Nie po to zdobywa się władzę, żeby ją oddać. Uważa pani, że mamy demokrację? :): )Jedyne, co opozycja może i powinna teraz zrobić, to przed II turą nagłośnić (70% narodu nie wie) Pro Civili, wrócić do afer OFE, Amber Gold , wyjaśnić jak jesteśmy zadłużeni w Unii i ile to na każdego obywatela wypada itp. Jeśli tego nie zrobi, to straci jedyną i ostatnią szansę na zapoczątkowanie zmian w zmanipulowanym i nieuświadomionym narodzie. „Zdechnięcie komuny” już ogłaszała pewna naiwna(?) paniusia 4 czerwca 1989 roku.

Obrazek użytkownika JJC

11-05-2015 [10:14] - JJC | Link:

Nie, Andrzej Duda wygrał dzięki samemu sobie. A wygrałby jeszcze bardziej zdecydowanie, gdyby nie Kukiz właśnie. Skala kompromitacji Komorowskiego jest tak wielka, iż te 17% jego niezadowolonego elektoratu z pewnością zostałoby w domu lub poparło innego kandydata. A kto wie, czy jakaś część nie zagłosowała by nawet na Dudę. Z drugiej zaś strony jest mało prawdopodobne, by 11% niezadowolonego elektoratu PiS mogło w całości, gdyby nie było Kukiza, przenieść głosy na kogoś innego lub zostać w domu.

Obrazek użytkownika Deidara

11-05-2015 [10:44] - Deidara | Link:

Polemizowałbym nad "bardzo dobrym wynikiem Dudy" - na dobrą sprawę Duda zyskał tyle, ile mniej więcej wynosi elektorat PiS - czyli tak ok. 35% Sukcesem będzie, jeśli wyjdzie poza niego - a to już może być naprawdę trudne.
Co do Kukiza, to pisałem wcześniej, że daję mu ca. 15% - zyskał jeszcze więcej, co cieszy. Chociaż podczas drugiej tury większość jego elektoratu pewnie zostanie w domach.

Obrazek użytkownika HenrykHenry

11-05-2015 [11:16] - HenrykHenry | Link:

To "felicjan" -
Nie, Andrzej Duda wygrał dzięki samemu sobie. A wygrałby jeszcze bardziej zdecydowanie, gdyby nie Kukiz właśnie - i ma racje .

Bierzemy udzial w "spektaklu" teatrze. Scenariusz juz dawno zostal napisany. Nie po to zamordowali nam Elity z P.Prezydentam Kaczynskim na czele by teraz oddawac wladze . Tu nie ma mowy o jakichs demokratycznych wyborach. To bzdura. Ci co Polske maja na "wlasnosc" w zyciu nie dopuszcza do tego by zwyciezyla demokracja , ludzie ,spolecznosc tego kondominium. Polacy jak beda sie stawiac dostana jedna kielbaske wiecej na grilla i cicho sza. Zaprzancy i potomkowie tych co na czolgach w 45 przyjechali od sowietow , wytlumacza , zadbaja o odpowiednie tlumaczenie itp. , itd.

Kukiz - a Kukiz to jeszcze jeden ,(chcialbym wierzyc ze to tylko idiota) co o "korycie tylko sni", co byl przygotowywany i tu tez itp. itd. Zal mi go , a szczegolnie zal jego rodziny. Mysle ze on sobie nie do konca sprawe zdaje w co wdepnal.

W Moskwie odbywaja/odbyly sie targi i to tam zapadnie/zapadly decyzje.
Moze ten mniej wiecej "scenariusz" i jak to bylo przygotowywane u kogos na blogu opisze w komentarzu i w zarysie. Innej mozliwosci nie ma.
Przypomnijcie sobie w ostatnich , przynajmniej dwoch latach , gdzie Kukiz bywal i ile razy znikal i czy to zawieszenie kampani nie mialo na celu , po prost znikniecie. Pod slowem znikniecie mam na mysli "szkolenie". Pamietacie przed waznymi wydarzeniami Tusk tez znikal.

Obrazek użytkownika elig

11-05-2015 [13:33] - elig | Link:

Według danych z TVP1 o przepływie elektoratów - Kukiz "urwał" Komorowskiemu ok. miliona głosów, a Dudzie ok. 600 tysięcy. Bez tego, to Komorowski wygrałby pierwszą turę, a może i całe wybory.

Obrazek użytkownika Andrzej W.

11-05-2015 [14:19] - Andrzej W. | Link:

Dudzie urwał na pewno, czy Lewatywie- wątpliwe. Kukiz i jego zwolennicy to podobno antysystemowcy, czyż nie ?
Kobieto, przestań bredzić do końca.

Obrazek użytkownika smieciu

11-05-2015 [14:25] - smieciu | Link:

No i warto wspomnieć że media jak zwykle wszystko widzą dwupolaryzacyjnie. PO vs PiS. Z czym właśnie starają się walczyć pozostali kandydaci.
Kukiz nie tylko przejął trochę lemingów, które nie były zdecydowane na PO lub PiS. Kukiz przede wszystkim przejął ludzi, którzy nie poszliby zagłosować wcale (okaże się w II rundzie) lub po prostu szukali tej trzeciej drogi. Kukiz zabrał też głosy Korwinowi, Palikotowi, Ogórek, czy Marianowi.
Naprawdę męczące jest to głoszenie przez niektórych jakoby Kukiz przeszkadza Dudzie. A jeszcze bardziej męcząca jest ta wiara w jedyną słuszną Dudowską opcję, którą każdy powinien wyznawać. No bo o programowe konkrety jest jakby ciężej.