Von der Leyen wygrała dzięki europosłom PiS!

Poniżej znajdą Państwo wywiad, jakiego wczoraj czyli w środę rano udzieliłem PR 24. Rozmowę przeprowadziła red. Eliza Olczyk. 
Witam serdecznie, Szanowni Państwo, moim gościem prosto ze Strasburga jest Ryszard Czarnecki , dzień dobry. 
- Witam Panią, witam Państwa, kłaniam się właśnie z siedziby Parlamentu Europejskiego, jeszcze pustej o tej porze, ale już niedługo się zapełni. 
No właśnie, życie wre, wczoraj była taka bardzo emocjonująca decyzja podejmowana przez posłów do Parlamentu Europejskiego czyli wybór szefowej Komisji Europejskiej. No i została wybrana pani Ursula von der Leyen. I Pan głosował za tą kandydaturą? 
- Delegacja Prawa i Sprawiedliwości poparła kandydaturę pani minister Ursuli Gertrud von der Leyen na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. To pierwsza kobieta na tym stanowisku w dziejach EWG i Unii Europejskiej 
Już samo to się chwali… 
- Nie był to główny powód oczywiście. Uznaliśmy, że należy respektować wyniki szczytu Rady Europejskiej. Szczytu, który z udziałem polskiego premiera, polskiego rządu zdecydował właśnie w ten sposób. Byłaby sytuacja pewnego chaosu i to pewnie paromiesięcznego, który by zapanował po negatywnej decyzji europarlamentu w sprawie szefa Komisji i to byłoby rzeczą niedobrą. Zwracam tez uwagę, że przeciwko pani von der Leyen głosowali komuniści, głosowali w dużym stopniu socjaliści, duża liczba posłów z frakcji socjalistów głosowała przeciwko niej, uwaga, także socjaliści niemieccy i francuscy – a więc te dwie największe grupy w ramach socjalistów, także część liberałów, Zieloni. 
Szczerze mówiąc wiedzieliśmy, że oni będą głosować przeciwko pani von der Leyen i dla nas istotne było to, że w tym towarzystwie nie chcieliśmy się znaleźć. Pamiętam jaką akcję właśnie oni podjęli w europarlamencie przeciwko pani premier Beacie Szydło. Przeciwko naszemu kandydatowi na wiceszefa europarlamentu także. No i właśnie miny mieli wczoraj wieczorem raczej smutne. 
A co liczyli na to, że PiS przyłączy się do nich po tym, jak dwukrotnie potraktowali Beatę Szydło? Mieli taką nadzieję? 
- Nie wiem na co liczyli. Natomiast wiem, że przeciwko kandydaturze pani von der Leyen głosowało część eurosceptyków, także ludzi z partii „Brexit”. My uznaliśmy, że skoro polski rząd, polski premier uczestniczył w negocjacjach na unijnym szczycie, no ,to pewne umowy się respektuje. Ale pewnie alternatywa dla pani von der Leyen byłaby zupełnie gorsza. 
No na pewno, całą układankę trzeba by było rozkładać od nowa, no więc na pewno nikomu by to nie służyło. Ale z drugiej strony byłaby to kandydatura w pewnym „pakiecie”. I ten „pakiet” między innymi obejmował szefostwo w Komisji dla pani Beaty Szydło, mowa tu o Komisji do Spraw Zatrudnienia, a tutaj, jak rozumiem, nic nie udało się uzyskać. Co więcej, jedna z europosłanek holenderskich otwarcie powiedziała, że Polska nie powinna się ubiegać o to stanowisko, chociażby dlatego, że była przeciwna dyrektywie w sprawie pracowników delegowanych, a to właśnie ta Komisja przygotowała tę dyrektywę. 
- Wyjaśnię, że ustalenia szczytu unijnego w Brukseli obejmowały podział pieciu stanowisk: odnośnie szefa Komisji Europejskiej ,  szefa Parlamentu Europejskiego, akurat to nie zostało dotrzymane, ponieważ szczyt unijny wybrał byłego premiera Bułgarii, Siergeja Staniszewa, a  europarlament odrzucił tę kandydaturę, w praktyce wysunął inną  - czyli Włocha Sassoli i to on został szefem europarlamentu. Tak więc kandydatura przedstawiciela szefa europarlamentu z naszego regionu została odrzucona de facto. I dalej ,gdy chodzi o stanowiska:także  szefa Europejskiego Banku Centralnego, szefa Rady Europejskiej oraz szefa unijnej dyplomacji. Natomiast podział stanowisk w europarlamencie, o którym mówiłem uprzednio, to już był nie obszar decyzji na szczycie Unii. To była wewnętrzna sprawa europarlamentu, ale oczywiście demokracja została złamana. Co do tej wypowiedzi Holenderki, to chciałem powiedzieć, że akurat gdy chodzi o pracowników delegowanych to jest taki przykład kolejny, gdy ta „stara Unia”, dawna EWG, dawna „Piętnastka” bardzo bezceremonialnie traktuje kraje naszego regionu, czy też nie tylko naszego, bo też był problem na przykład Hiszpanów i Portugalczyków, stąd polski rząd zawarł z nimi, z  Lizboną i Madrytem właśnie koalicję w tej sprawie. Natomiast te różnice interesów tych dwóch części, tych dwóch płuc Europy czyli Europy Zachodniej i Europy Środkowo-Wschodniej, szeroko rozumianej, one są spektakularne – chodzi nie tylko o podział stanowisk, ale właśnie kwestie takie bardzo konkretne, gospodarcze. 
No, ale co będzie dalej z panią Szydło, a właściwie nie z panią Szydło, tylko obsadą Komisji do spraw Zatrudnienia? 
- Nie jest to przesądzone. Komisja Zatrudnienia i Spraw Socjalnych zbierze się już jutro, a więc w trakcie tego posiedzenia w Strasburgu. 
Ale chodzi mi o to, czy zostanie wybrany przewodniczący i czy będzie to ktoś z polskiej delegacji? 
- Komisja zbierze się po to, żeby wybrać prezydium. Natomiast jest oczywiste, że to miejsce przewodniczącego Komisji należy się grupie Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, a  w ramach podziału stanowisk szefów komisji należy się delegacji polskiej. Takie były ustalenia i nic się nie zmieniło. 
No, ale tam, jak dochodzą nas sygnały, uważa się, że Polska nie powinna się o nie w ogóle ubiegać. I tak nie zostanie wybrany żaden przedstawiciel Polski na szefa tej Komisji. 
- Trzech Polaków zostało wybranych na stanowiska wiceprzewodniczących trzech komisji, w tym mówiący te słowa, na stanowisko wiceszefa Komisji Petycji. 
Gratulujemy. 
- Dziękuję bardzo. 
To bardzo ważna komisja jest. Może nie wszyscy o tym wiedzą. 
- Zwłaszcza, gdy chodzi o trzy obszary: kwestie osób niepełnosprawnych, kwestie praw dzieci w ruchu transgranicznym, na przykład kwestii polskich dzieci dyskryminowanych przez niemieckie Jugendamty czy inne urzędy tego typu w Europie. Sprawy tego typu rozwiązuje Komisja Petycji, gdzie można kierować skargi. A także kwestie ochrony środowiska i protesty obywateli w kontekście różnego rodzaju inwestycji. Ta komisja petycji się tym zajmuje, ale oprócz tego, dwóch Polaków, dwóch przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości zostało wiceszefami ważnych komisji – to znaczy wiceszefami Komisji do Spraw  Zagranicznych Witold Waszczykowski i Komisji do spraw Przemysłu, Badań Naukowych i Energii – Zdzisław Krasnodębski. 
Ale ucieka Pan od odpowiedzi na pytanie, kto zostanie szefem Komisji do Spraw Zatrudnienia? 
- Mamy pełne prawo, wynika ono z systemu d’Honte’a, który powinien być święty. 
Ale głosów nie mamy. 
- To się okaże. Natomiast ja sobie nie przypominam sytuacji w Parlamencie Europejskim, poza jedną, gdzie tego nie respektowano. Mówię o sytuacji sprzed 10 lat, kiedy przedstawicielka Europejskiej Partii Ludowej, a wiec chadecji została zablokowana. Pani Anna Zaborska, Słowaczka, miała być szefem Komisji do Spraw Kobiet i Równouprawnienia. Głosowanie w jej sprawie zostało przełożone o dwa miesiące, w końcu została wybrana. Zatem mam nadzieję, że również zgodnie z polskimi interesami przebiegnie głosowanie w Komisji do Spraw Zatrudnienia. 
Dobrze, chwileczkę jeszcze tylko Pani Ursuli von der Leyen, szefowa Komisji europejskiej, miała takie wystąpienie przed wyborami, w  którym mówiła przede wszystkim o tym, żeby Europa stała się pierwszym neutralnym klimatycznie kontynentem do 2050 roku, że będzie właśnie prowadzić negocjacje, by te ambicje klimatyczne były jeszcze większe niż obecnie, wobec czego przedstawi program „Zielony ład dla Europy”. No i jeszcze oprócz tego, że przedstawi nowy pakt na rzecz migracji i azyli, no i że nie będzie kompromisów jeżeli chodzi o poszanowanie zasad praworządności. Są trzy takie punkty, czy Polska w związku z tym powinna się niepokoić ? 
- To było wystąpienie czysto wyborcze. Pani von der Leyen usiłowała pozyskać głosy Zielonych w kontekście tego pierwszego punktu, co jej się kompletnie nie udało. Jestem długo w polityce i rozumiem czasem sytuację, gdy tuż przed wyborami polityk  stara się pozyskać jakaś nową grupę wyborców. To był przykład właśnie niemieckiej minister obrony, chociaż akcja była nieskuteczna. Ale także jej wystąpienie widzę w kontekście wyłącznie niemieckim – jest bardzo prawdopodobne, że przyszła koalicja w Republice Federalnej Niemiec to będzie koalicja Schwarz-Gruen czyli czarno-zielona, a więc CDU - formacja pani von der Leyen, CSU i właśnie Zieloni. Stąd tego typu akcenty w jej wystąpieniu mogą też służyć pochwale takiej koalicji. 
Czyli nie powinniśmy się niepokoić, Pana zdaniem? 
- Polska będzie walczyć o swoje interesy, także w tym kontekście. Czy to było wystąpienie czysto wyborcze, zobaczymy w praktyce. Natomiast zwracam uwagę, że ona wcześniej z takich poglądów nie była znana, więc albo nastąpiło takie nagłe „nawrócenie”, albo też był to element pewnej gry wyborczej z jej strony. Jak widać okazało się, że wisiała na głosach Prawa i Sprawiedliwości, dzięki głosom PiS-u została wybrana. 
Tak, na dziewięciu głosach. Tak, to jest prawda. No, ale co z tymi zasadami praworządności? Nie będzie kompromisów? 
- Propozycja, by dokonywać przeglądu co roku, we wszystkich krajach Unii Europejskiej, a to jest na stole, to jest propozycja o tyle ciekawa, że to nie jest dosłownie sfokusowanie się na państwach naszego regionu, tak jakby była to jakaś  gorsza część Unii Europejskiej , Europa „B”, tylko to dotyczy wszystkich krajów, na przykład także Francji, gdzie są co tydzień brutalnie tłumione demonstracje żółtych kamizelek, a więc tutaj to jest jakby pójście  w kierunku pokazania, że nie będzie podwójnych standardów. Zobaczymy w praktyce. Natomiast nie widzimy żadnych powodów, aby czynić z tej sprawy coś szczególnie ważnego, a przypomnę, że rzecz dotyczyła kwestii obrony praworządności, rzecz dotyczyła nie tylko Polski, także Węgier, Czech, Słowacji, Rumunii. Tak się złożyło dziwnie, że są to kraje naszego regionu, tzw. „nowej Unii” i myślę, że był to element pewnej gry między tą „starą Unią” a naszym regionem. 
Bardzo dziękuję za rozmowę. Moim gościem był Ryszard Czarnecki, europoseł PiS-u i jak rozumiem jutro jeszcze kolejne emocje związane  z głosowaniem w Komisji Zatrudnienia. 
 - Tak, a emocje dotyczące wyboru komisarzy we wrześniu. 
Dziękuję bardzo za rozmowę. 
 - Dziękuję bardzo. 
  

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

18-07-2019 [08:47] - zbieracz śmieci | Link:

Wcześniej to wszystko przewidziałem  !

Obrazek użytkownika Marek1taki

18-07-2019 [09:00] - Marek1taki | Link:

Szkoda gadać. Jak Urszula na telefon wytnie taki numer w UE jak w Polsce wyciął Andrzej to wrócimy do rozmowy.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

18-07-2019 [09:18] - Trotelreiner | Link:

No to powtórzę komentarz z wczoraj: GŁUPCY! GŁUPCY!GŁUPCY! ----cytat z Gogola.

Obrazek użytkownika Jabe

18-07-2019 [11:22] - Jabe | Link:

Są pewne paralele między tym głosowaniem, a wyborami przewodniczącego (tymi, w których uzestniczył Jacek Saryusz-Wolski). Po pierwsze, w obu przypadkach wygrał kandydat niemiecki. Po drugie, tak wtedy, jak i teraz, odnieśliśmy zwycięstwo. Tylko że wówczas było to zwycięstwo moralne, które łatwo zrozumieć, znając tradycyjny wyrosły na klęskach powstańczych narodowy masochizm. A teraz? Teraz nie mam pojęcia, skąd ten entuzjazm.

Obrazek użytkownika Marek1taki

18-07-2019 [13:57] - Marek1taki | Link:

Chodzi o lojalność wobec rewolucyjnej racji. Nie wolno osłabiać bolszewizmu. 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

18-07-2019 [11:26] - NASZ_HENRY | Link:

Wybrano szefową komisji zatrudnienia i spraw socjalnych PE i nie jest to Beata Szydło ;-)

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

18-07-2019 [12:58] - zbieracz śmieci | Link:

Mnie to osobiście nie martwi bo jesli miałaby kierować zatrudnieniem i socjalem tylko zatrudnionych w PE to niech to robi ktoś inny .
Chcieli ja wsadzić na konia a to starcie z urzędasami których jest kilkakrotny przerost a mają o co walczyć ,jł funkcjonować juz kiedyś powołano Anglika który miał zlikwidować przerost ale trafił na opór ,taki ,że PE nie mógł funkcjonować,bidula po kilku miesiącach zrezygnował !
Wszyscy się zgadzają ,że urzędasów jest za dużo ale nie godzą się aby pracę stracił ktoś  z ich kraju..
Po co komu Strasburg skoro tam chyba dwie sesje w roku się odbywają a koszty kosmiczne,ano po nic ale tak życzy sobie francja

Obrazek użytkownika Ludomir

18-07-2019 [13:55] - Ludomir | Link:

Obatel jak zwykle niepozbawiony specyficznego humoru, choć raczej mało śmiesznego i nie najwyższych lotów (jak to u Obatela zazwyczaj bywa).

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

18-07-2019 [17:40] - zbieracz śmieci | Link:

Po imieniu to towarzysz lubi pokój a jak tak to lepiej się trzymaj z daleka,paniał wania

Obrazek użytkownika maxilampus

18-07-2019 [22:12] - maxilampus | Link:

Kolejny strategiczny sukces Kaczynskiego :-))  Wstawania z kolan c.d...Co za wyjatkowy geniusz polityczny..Makaveli przy nim "wymieka"..
Czekam z niecierpliwoscia na jego nastepne genialnio- strategiczne posuniecie ?
 

Obrazek użytkownika angela

19-07-2019 [08:07] - angela | Link:

@maxilamppus, czekaj i przygladaj się pilnie posunięciom Kaczyńskiego,  ale i tak nic z tego nie zrozumiesz. 

Obrazek użytkownika Ludomir

19-07-2019 [15:08] - Ludomir | Link:

A cóż takiego z tych genialnych "posunięć" Wodza pojęła  Niemerkelowa Angela czyli  nasza blogowa Anielcia - hę?

Obrazek użytkownika tricolour

19-07-2019 [16:42] - tricolour | Link:

Nic nie pojęła, bo nie jest od pojmowania tylko od ślepego poddaństwa.

Obrazek użytkownika Ludomir

19-07-2019 [15:11] - Ludomir | Link:

A cóż takiego z tych genialnych "posunięć" Wodza pojęła  Niemerkelowa Angela czyli  nasza blogowa Anielcia - hę?
 

Obrazek użytkownika angela

19-07-2019 [05:07] - angela | Link:

Unijni przywódcy,  Francuzi i Niemcy widzą że,  transformacja Unii będzie się toczyć,  i jest nieunikniona. Beda mieli coraz mniej do powiedzenia. 
Bronią się jak mogą,  a  więcej takich posunięć , jak w przypadki p. Beaty Szydło ,  obnarzy prawdziwy obraz eurokolchozu.

Obrazek użytkownika Jabe

19-07-2019 [07:55] - Jabe | Link:

Co nagi obraz zmieni?

Obrazek użytkownika maxilampus

19-07-2019 [11:13] - maxilampus | Link:

Nie tyle "zmieni" o ile ukaze nowy "nagi obraz" a ten kolejny i kolejny..:-))
Ile takich "nagich obrazow" przed nami ? :-))
Biedne te Lemingi PIS..ich wiara w nieomylniosc Wodza ..niewzruszona.....Zapewne znane powiedzenie "przemowil dziad do Obrazu..." ich dotyczy :-)0

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

19-07-2019 [21:38] - zbieracz śmieci | Link:

Niby kogo jak nie gnoma z peło wydymali stare komuchy ,dorwali się na starość dzięki niemu do kasy a on wyszedł na głupka -to z prorocza myślą został napisany o nim wierszyk'Idzie grześ przez wieś..."