Rady dla Ewy Kopacz

Zapraszam do przeczytania wywiadu, jakiego w ostatnich godzinach udzieliłem portalowi tygodnika „Solidarność” – Tysol.pl. Rozmowę przeprowadził Olaf Woliński. Tekst jest autoryzowany. 
Czy zablokowanie kandydatury Fransa Timmermansa na przewodniczącego Komisji Europejskiej to sukces polskiego rządu? 
Ryszard Czarnecki: Tak, to wielki sukces polskiego rządu, Polski i całego regionu Europy Środkowo Wschodniej, ponieważ po raz pierwszy w historii EWG, a potem Unii Europejskiej, zdarzyło się, że decyzje personalne wcześniej uzgodnione przez największe lub najbogatsze państwa nie zostały wprowadzone w życie na szczycie UE. Przedtem po prostu to ,co „Biuro Polityczne” Unii zarządziło, to było realizowane. Tym razem, po raz pierwszy w historii, obóz polityczny stworzony przez Polskę to zablokował dzięki czemu jest prawdopodobne, że w przyszłości przy ustalaniu stanowisk będą musieli się bardzo z nami liczyć. Wymusiliśmy nasza partycypacje w kluczowych decyzjach. Jest to wielki sukces.  
Co Pan sądzi o wyborze Ewy Kopacz na zastępcę przewodniczącego Parlamentu Europejskiego?  
– Byli premierzy są cenieni w europarlamencie np. szefem frakcji liberałów został były premier Rumunii, zresztą komisarz również, Ciolos. Na tym tle aż dziw, że trzem premierom z Polski, z lewicy, którzy są teraz europosłami nie zostało nic.  
Czy jako były przewodniczący daje jej jakieś rady w rozmowach prywatnych? 
 – Nie daje, natomiast mogę życzyć jej za pośrednictwem Tysol.pl, żeby starała się o teki, które ja miałem, o podobny zakres odpowiedzialności , zwłaszcza jeśli chodzi o politykę zewnętrzną. Myślę tu o polityce wschodniej, relacjach z naszymi partnerami ze wschodu: Ukraina, Białoruś, Mołdawia oraz Kaukaz Południowy, czyli Gruzja, Azerbejdżan, Armenia . Jest także kwestia państw Azji Centralnej, czyli Azji postsowieckiej, bo tam też siłą rzeczy są polskie interesy gospodarcze i geopolityczne. Mam nadzieję, że w prezydium PE pani europoseł Ewa Kopacz będzie się tym zajmować.  
Co Pan Przewodniczacy sądzi o kandydaturze von der Leyen, czy jest dobrym politykiem i czego można się po niej spodziewać?  
– Na razie to nie mówmy „hop”. Proszę pamiętać o przysłowiach – „już był w ogródku, już witał się z gąską” albo – „myślał indyk o niedzieli, a w sobotę łeb ucięli”. Zwracam uwagę, że dopiero Parlament Europejski dopiero będzie głosował nad tą kandydaturą, natomiast na razie szefowa frakcji „postępowych socjalistów”, pani Garcia oświadczyła, że lewica zagłosuje przeciwko von der Leyen. To oznacza, że będą bardzo potrzebne głosy Polaków. Cóż, „jak trwoga, to do PiS -u”. Pewnie będziemy adresem, pod którym szereg osób będzie się zgłaszać...  
Czy Karol Karski to najlepszy polski kandydat na stanowisko kwestora? Co Pan sądzi o ponownej kadencji?  
– Został wybrany przez aklamację, co świadczy o jego osobistej popularności. Był też wcześniej wybrany na dwie kadencje jako kwestor. Teraz będzie miał trzecią i to będzie polski rekord, jeśli chodzi o kwestorów. Uważam, że jest to właściwy człowiek na właściwym miejscu i bardzo się cieszę z tego wyboru. 

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika angela

05-07-2019 [08:26] - angela | Link:

Ciekawe Tylko, kto następny zostanie wyznaczony do roli kata Polski, może stworzą specjalne stanowisko,jeżeli von der Leyen nie zechce, kiedy Europa srodkowo wschodnia urosła w siłę,    bo nie będzie tak,  ze zostawia Polskę w spokoju. 
 

Obrazek użytkownika anakonda

05-07-2019 [10:46] - anakonda | Link:

" pani Garcia oświadczyła, że lewica zagłosuje przeciwko von der Leyen. To oznacza, że będą bardzo potrzebne głosy Polaków. Cóż, „jak trwoga, to do PiS -u”. Pewnie będziemy adresem, pod którym szereg osób będzie się zgłaszać... "
----------------------------------------------------------------------------------------------
Chorągiewki !!!