O wyższości Wiedźmina nad Idą

Zbliża się odkładana i oczekiwana niecierpliwie na całym świecie premiera trzeciej części Wiedźmina - kapitalnej gry RPG, na podstawie prozy Sapkowskiego, tworzonej przez rodzime CD Project Red Studio. Mimo, iż produkcja ujrzy światło dzienne 17 maja tego roku, już teraz szturmem zdobywa popularność i rozbudza nadzieje graczy. W sklepach branżowych w UK i wielu innych krajach plakaty i banery promocyjne znajdują się na eksponowanych miejscach, a portale internetowe huczą od dyskusji, plotek, dywagacji.

Branża gier komputerowych ciągle jest traktowana w Polsce po macoszemu - jako durna rozrywka dla uzależnionych od szklanego ekranu (konsoli) lub mających problemy z wydorośleniem panów w starszym wieku. Także media często uznają ją za mało godną uwagi - a fakty i liczby nie kłamią. Na chwilę obecną jest to jedna z najbardziej prężnych i rozwijających się gałęzi gospodarki (tej "rozrywkowej" części), a polscy twórcy i firmy są znani, cenieni na całym świecie. Zresztą często bardziej właśnie zagranicą, niż w ojczyźnie.

Z drugiej strony mamy ogromny, oskarowy sukces Pawlikowskiego - jakby na przekór fatalnej kondycji polskiej kinematografii. Dyskusja o Idzie jest ciągle żywa, a bezprecedensowa wiktoria i uznanie krytyków ściera się z zarzutami o "anty-polskość" i zakłamywanie historii. Trudno także Idę uznać za udaną pod względem komercyjnym - i nie jest to bynajmniej zarzut - to kino specyficzne, wrażliwe, silące się na charakterystyczną prostotę i oryginalność. Zachwyca jednych, nudzi innych - do szerokiej rzeszy widzów raczej nie trafi.

Wspominam o tym dlatego, że wielu próbuje z nagród dla Idy uczynić jakiś promocyjny triumf Polski. Niesłusznie - jest to wyłącznie zwycięstwo jego twórców i aktorów - a nasz kraj, cóż - po pierwsze, hitem ten film nie jest (zresztą zagadka - ciekawe, ile produkcji nagrodzonych Oscarem w kategorii obcojęzycznej w ostatnich latach potraficie wymienić). Po drugie - kreowana wizja jest raczej w historycznym kontekście mało sprawiedliwa i uczciwa, delikatnie rzecz ujmując. Święte prawo reżysera - tylko niech się ta wizja w takim razie nie próbuje podszywać pod promowanie ojczyzny, gdyż takową po prostu nie jest.

Witcher wręcz przeciwnie. Trailer Idy ma na You Tube`ie niecałe 900 tys. odsłon (2 tys. polubień), Wiedźmina ponad 4 mln (55 tys. polubień). Charakterystyczny, dorosły (humor, moralne dylematy, prawdziwie książkowe kreowanie bohaterów i fabuły) styl kreowania rozrywki w połączeniu z profesjonalnym i światowym kunsztem wykonania to recepta na sukces. Można dodać żartobliwie - sukces w prawdziwie słowiańskim klimacie.

Marzy mi się po cichu, by jacyś poważniejsi spece od filmów wzięli się za Sapkowskiego (na ten moment można się co najwyżej pośmiać z Żebrowskiego, najlepiej z czeskim dubbingiem), bo potencjał jest niesamowity. Na tyle nośny, że w tej branży (książka, film, gra) polskim eksportowym hitem jest bezapelacyjnie Wiedźmin. Czy to się krytykom i ekspertom licznym znad Wisły podoba, czy nie.

Zachęcam do śledzenia: http://twitter.com/MarcinTomala

Można mnie także polubić (lub znienawidzić, co kto woli), porozmawiać, zapytać, zganić: https://www.facebook.com/okiememigranta

 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika cichy

28-03-2015 [20:28] - cichy | Link:

witam pana.
dla mnie "Wiedzmin" to jeden najlepszych polskich seriali ostatnich 30 lat..choć "fantasy" to jednak gatunek "niszowy"..

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

28-03-2015 [21:20] - Marcin Tomala | Link:

Witam serdecznie!

Zachęcam do zagranicznych seriali "fantasy", z niewątpliwymi królami gatunku: Grą o tron i Wikingami. Mimo wszystko inna liga. A Wiedźmin króluje niepodzielnie w świecie gier :)

Pozdrawiam!

Obrazek użytkownika cichy

28-03-2015 [21:38] - cichy | Link:

wiedzmin jest mi bliższy mentalnie..bazyliszki;strzygi;lesne elfy;krasnoludy..sam glowny bohater przepięknie wkomponowany w filmie (książkowej sagi do tej pory nie przeczytałem-ze wstydem przyznaje)..wszytsko to opakowane w realia zbliżone w klimaty średniowiecznej po-slowianskiej polski z jej przyległościami wziętymi troszku z dawnych rownie dobrych super-produkcji choćby li tylko takich jak "znak orla"...istny majstersztyk!!!!

Obrazek użytkownika CzarnaLimuzyna

28-03-2015 [20:44] - CzarnaLimuzyna | Link:

"to kino specyficzne" ze starannie odmierzoną porcją wyrafinowanej plwociny.
A Wiedźmin? W swojej kategorii wspaniały... (w swojej kategorii).

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

28-03-2015 [21:19] - Marcin Tomala | Link:

Ciekawie wyrażona opinia o filmie ;) Obrazowo :)

Wiedźmin, cóż - z racji oczywistych deficytów wolnego czasu książki, filmy i gry muszę dobierać wyjątkowo starannie. Wiesiek się załapał ;)

Obrazek użytkownika CzarnaLimuzyna

28-03-2015 [21:51] - CzarnaLimuzyna | Link:

Miałem na myśli nie film, lecz sagę Sapkowskiego, a właściwie jej "pokłosie" - grę /Wiedźmin/.

Obrazek użytkownika 3rdOf9

28-03-2015 [21:24] - 3rdOf9 | Link:

Na razie jednak potencjał, jaki drzemie w grach wykorzystywany jest głównie przez same gry, albo - ewentualnie - do promowania przemocy, zła i nihilizmu (żeby nie powiedzieć satanizmu)...

Na przykład wspomniany "Witcher" to niesłychanie ponury, okrutny, mroczny i obrzydliwy świat - Dark Fantasy, można powiedzieć. Trailer, który załączyłeś, bardzo adekwatnie to podsumowuje.

Z drugiej strony jednak Saga (niekoniecznie jej przełożenie na grę) stanowi odbicie w zwierciadle Fantasy naszego świata i naszej historii. Dość czytelne są aluzje do układu Ribentropp - Mołotow, IIIej Rzeszy, czy też układu Jałtańskiego, jakie Sapkowski zawarł w swoim dziele. Znamienne jest też, jak wielką rolę sprawczą w kształtowaniu powieściowej rzeczywistości odgrywają spiski, wojny, zamachy, bardziej lub mniej tajne frakcje i tajne służby oraz ich - na każdym kroku niemal - sprzeczne interesy.

Ciekaw jestem w jaki sposób odebrałyby to dzieło nasze kochane Lemingi... Czy nie miałoby ono dla nich walorów edukacyjnych...

Chcą świata bez Boga, świata wolności seksualnych, świata o wielu odcieniach szarości, w którym nikt nie jest do końca dobry ani do końca zły, a każdy - nawet najgorszy - ma swoje powody i swoją historię - i dokładnie taki świat w ramach Sagi dostają. Można powiedzieć: "ze wszystkimi tego konsekwencjami"...

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

28-03-2015 [21:46] - Marcin Tomala | Link:

Wiedźmin ma bronić ludzi. Przed leszym, wampirem, wilkołakiem. I nie tylko. Ma ich bronić przed każdym złem. (...) Wiedźmin ma bronić i ratować. Bronić mężczyzn, by nie wieszano ich za ręce na drzewach, nie wbijano na pale. Bronić jasnowłosych dziewczyn, by nie rozkrzyżowywano ich między wbitymi w ziemię kołkami. Bronić dzieci, by ich nie zarzynano i nie wrzucano do studni."
[Ciri, "Krew elfów"]

Geralt ma do tego... serce. Często za cenę neutralności pokazywane są dylematy moralne, które trudno tak jednoznacznie klasyfikować. Tak, to jest gra dla ludzi dorosłych, dojrzałych emocjonalnie, dla wielu zbyt trudna w odbiorze.

Ale nie promuje zła. Powiem więcej, pokazuje jak w obrzydliwym, pełnym zła świecie można zachować resztki człowieczeństwa. Nawet, jeśli tak naprawdę potworami okazują się ludzie, a potwory...

Dla lemingów zbyt trudne, proszę sobie tak nie żartować nawet ;)

Dziękuję za komentarz, pozdrawiam!

Obrazek użytkownika 3rdOf9

29-03-2015 [15:01] - 3rdOf9 | Link:

O... Widzę, że obaj wiemy, o czym mówimy :)

Cytat z "Krwi Elfów" nie do końca oddaje to, kim tak naprawdę byli Wiedźmini i jaką funkcję pełnili w wymyślonym przez Sapkowskiego społeczeństwie - jest to raczej wyobrażenie, jakie Ciri miała na ten temat w danej chwili, między innymi na skutek swoich traumatycznych, wojennych przeżyć.

Faktem jest, że Wiedźmin Geralt był akurat postacią, którą można uznać za pozytywną.

Patrzyłem na śmierć przyjaciół, którzy szli tutaj za mną z końca świata. Szli, by ratować twoją córkę. Nawet jej nie znali (...) A poszli, by ją ratować. Bo było w nich coś, co jest porządne i szlachetne. I co? Znaleźli śmierć. Uważam, że to jest niesprawiedliwe. I jeśli ktoś chce wiedzieć, nie zgadzam się z tym. Bo do dupy jest taka historia, gdy umierają ci porządni a łotry żyją i dalej robią swoje.
[Geralt, "Pani jeziora"]

Niemniej opisywanie zła zawsze wiąże się z ryzykiem, że się to zło niepotrzebnie pomnaża. Znane są przypadki morderstw, których sprawca, najczęściej psychopata, inspirował się dziełem literackim lub filmem. A co do tego, czy gra przeznaczona jest dla ludzi dorosłych i dojrzałych: Czy tylko takim jest sprzedawana?

Kilka dni później spotkaliśmy się (...) ja i Bonhart. Twarzą w twarz. Patrzyłam w jego nieludzkie, rybie oczy, o tym jednym myśląc - jak tę dziewczynę bił. I w myśli mu zajrzałam... Na moment. A było to tak, jakbym głowę wsadziła w rozgrzebaną mogiłę...
[Kenna, "Wieża jaskółki"]

Czy natomiast dla Lemingów "Saga" jest to zbyt trudna? Możliwe... Ale Lemingi też czasem lubią przekaz, który uważają za "ambitny", nawet, jeśli go nie rozumieją, bo dowartościowuje ich to, że mogą się nazwać jego odbiorcami. Najlepiej, żeby był to jakiś Modny Lewicowy Intelektualista  :D

Sapkowski miałby szanse ze względu na swój - negatywny raczej - stosunek do Kościoła. Aczkolwiek z mody już raczej wyszedł.

Tak czy inaczej może trafić do takich ludzi, do których nie trafi się z ambony. Ja tylko nie jestem do końca pewny, czy ostatecznie więcej z tego będzie moralnego pożytku, czy też szkody...

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

29-03-2015 [09:26] - NASZ_HENRY | Link:

Kolejne wcielenia Skrzetuskiego też lubię ;-)