Upadek Zielonych Świątek

 
 Wczoraj [9.06.2019] było święto Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki.  W związku z czym Ryszarda Petru spotkała następująca przygoda:

  "Ryszard Petru spotkał się z dziennikarzami około 15 kilometrów od polsko-niemieckiej granicy. (...) "10 kilometrów od granicy niemieckiej jest duże centrum handlowe w miejscowości Locknitz i zrobimy tam zakupy. Tam dziś są otwarte sklepy, są otwarte sklepy m.in. dla Polaków, bo Polacy dziś zakupów w Polsce robić nie mogą. (...) Zdaniem Petru, sklepy w niektórych landach niemieckich są otwarte po to, aby m.in. Polacy mogli robić tam zakupy.
Po zakończonej konferencji były lider Nowoczesnej powiedział "sprawdzam" - i rzeczywiście udał się do Niemiec. Po przyjeździe na miejsce zastał... zamknięty sklep. Powodem może być obchodzona dzisiaj uroczystość Zesłania Ducha Świętego, nazywana Zielonymi Świątkami." [wg Niezaleznej.pl {TUTAJ}].

  Jak więc widać, Petru zupełnie zapomniał o tym święcie.  Nie byłoby jednak możliwe, by nie pamiętał on o Wielkanocy, czy Bożym Narodzeniu.  Sześćdziesiąt lat temu Zielone Świątki były niemal równym im co do znaczenia świętem obchodzonym w Polsce.  Trwały dwa dni, niedziele i poniedziałek.  W roku 1960 Władysław Gomułka zniósł ten świąteczny poniedziałek.  Zielone Światki zamieniły sie stopniowo w zwykłą niedzielę z nieco innym kościelnym nabożeństwem.  W 2014 roku napisałam o tym notkę "Zdegradowane święto - Zielone Światki" {TUTAJ}.  Pisałam w niej:

  ""Gazeta Polska Codziennie" z 7-8.06.2014 o Zielonych Świątkach nie wspomniała wcale. Nawet w rubryce na ostatniej stronie "Święty na każdy dzień". Wprawdzie w kościołach nadal odprawiane są uroczyste nabożeństwa, ale z przestrzeni publicznej święto to znikło na dobre.
  Już w styczniu 2010 w komentarzu do notki Michała Stanisława de Zieleśkiewicza "Święto Trzech Króli" pisałam: 
  "To, że święto kościelne nie jest dniem wolnym od pracy, w jakiś sposób obniża jego rangę. Widać to jeszcze bardziej na przykładzie Zielonych Świątek. Kiedyś były dwa dni wolne /podobno nadal jest tak w Bawarii/ i było to wielkie święto, niemal równe Wielkanocy. Pamiętam jak przystrajano domy tatarakiem. Gdyby kazano mi wybierać, to wolałabym przywrócenie drugiego dnia Zielonych Świątek, niż Trzech Króli. Ale lepsze Trzech Króli, niż nic.". 
  Dokładnie rok później moja komentatorka Teresat napisała: 
  "Co do drugiego Dnia Zielonych Świątek, to ja pamiętam jeszcze z dzieciństwa jak u mnie w domu był uroczyście obchodzony. Te naręcza zielonego tataraku przynoszone do domu i przystrajany cały dom. Babcia przystrajając obrazy mówiła: Duchu Święty przybądź i ześlij nam nadzieję na postępowanie zgodnie z twoimi darami, ku chwale Boga Ojca. Amen. I tak przy każdym obrazie świętym, a w moim domu rodzinnym było ich wiele. 
Z tego co pamiętam to pierwszy dzień to było Zesłanie Ducha Świętego, a dopiero drugi to były Zielone Świątki. Teraz to skomasowano w jeden dzień, chyba, ze się mylę.". 
  Ja dodałam do tego: 
"Nie dość, ze skomasowano, ale dochodzi do tego Święto Ruchu Ludowego, całkiem świeckie. Ustanowiono je jeszcze przed drugą wojną światową, no ale wtedy były dwa dni do dyspozycji. Teraz mamy więc "trzy w jednym". (...)  W efekcie tych komunistycznych manipulacji /drugi dzień Zielonych Świątek zniesiono w latach 60-tych, za Gomułki/ wielkie święto przekształciło się w przestrzeni publicznej w zwykły weekend. A szkoda. Bloger Antysalon przypomniał dziś w Niepoprawnych.pl  zwyczaje związane z Zielonymi Świątkami, opisane przez Glogera. Niestety, wszystko to przepadło....".

  Przypomnę teraz fragment wpisu Antysalonu {TUTAJ}:

  "Czas na odrobinę tradycji wedle Zygmunta Glogera przywołanych.
" Nowe Lato". Wszystkie kościoły, domy, chaty i podwórza "umajone" drzewkami brzozy, jesionu lub świerku. Ustawiane przy ołtarzach, gankach, wrotach, sieniach i wejściach. Podłogi i zienia posypane zielonym tatarakiem, świerczyną i kwiatami. Majowy zapach rozchodził się po całej Polsce.
Było to prawdziwe święto rolników i pasterzy witających radośnie i uroczyście zmartwychwstała po zimie i rozkwitającą uroczo matkę przyrodę.
Rolnicy obchodzili grancie swych pól z uroczystym śpiewem, niosąc obraz Bogarodzicy i chorągiew kościelną.
Młodzież wioskowa oprowadzała po wsi wołu przystrojonego w zieleń i otrzymywała podarki.
W różnych dzielnicach dawnej Polski towarzyszyły tym dniom regionalne zwyczaje, nieco odróżniające się ale łączyło je jedno; radosny czas, zieleń, ukwiecenie. ... ".

  Do tego tematu powróciłam rok później w 2015 r. pisząc notkę "Zapomniane święto - 1600 lat tradycji" {TUTAJ}.  Zastanawiałam się w niej, dlaczego druga turę wyborów prezydenckich wyznaczono akurat w Zielone Światki.  Zakończyłam ją słowami:

  "Upadek znaczenia święta Zesłania Ducha Świętego /w opinii publicznej/ zaczął się od tego, że Gomułka skasował jego drugi dzień, czyli poniedziałek. Może by go przywrócić - zamiast np. 1 maja?".
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pani Anna

10-06-2019 [17:07] - Pani Anna | Link:

Uprzejmie informuję, również Ryszarda Petru o ile to czyta, że dzisiaj, w poniedziałek w Niemczech też jest święto i wszystkie sklepy zamknięte, a wszystkim, którzy dzisiaj jednak muszą pracować przysługuje 125%dodatku zwolnionego z podatku i skladki zdrowotnej.

Obrazek użytkownika Jabe

10-06-2019 [19:39] - Jabe | Link:

Uprzejmie informuję, również Panią, że w Niemczech są miliony muzułmanów.

Obrazek użytkownika Tomaszek

10-06-2019 [21:17] - Tomaszek | Link:

Oni albo nie pracują albo pracują u siebie , a jak się któramu uda załapać to jego profit. Demokracja łosiu .

Obrazek użytkownika Pani Anna

10-06-2019 [22:29] - Pani Anna | Link:

Jabe, osobiście znam nawet kilku muzułmanów, w tym pracowników Volkswagena, którzy dzięki temu katolickiemu świętu w dwa dni zarobili oprócz zwykłej pensji ponad 500E zwolnionego z podatku i składki zdrowotnej.
Taki  świat.. Trzymaj się chłopie.

Obrazek użytkownika tricolour

10-06-2019 [17:26] - tricolour | Link:

Jest Pani przekonana (lub ma choćby nadzieję) że drugi dzień Świąt Zesłania Ducha Świętego wygra z fejsem na telefonie?

Bo ja jestem pewien, że przegra. Przegra dlatego, że jedyne, co ma KRK do zaoferowania w taki uroczysty dzień, to godzina tego samego powszedniego, co zawsze.

Obrazek użytkownika Tomaszek

10-06-2019 [21:35] - Tomaszek | Link:

Tu nie ma albo . Ale jeżeli jest to może u Jabego i Zdzisia i im podobnych .Wynik raczej przewidywalny . A dla ludzi normalnych nie jest to żadna alternatywa .Nawet wybierać nie trzeba . Jeżeli ktoś musi wybierać to pozdrawiam rozum .Problemem jast spustoszenie i brak tegoż rozumu na korzyść fejsa i innych pejsów . Ja świętuję słabo ale jako człowiek wolny nie mam fejsa . A czy jeżeli  KRK zrobiłby mszę na fejsie to będzie lepiej ? Byłby sprawdzian dla cukiergóry i reszty .

Obrazek użytkownika tricolour

11-06-2019 [09:40] - tricolour | Link:

My gapienie się w telefon nazywamy spustoszeniem, a dla młodzieży to codzienność i normalność. I to oni mają rację ponieważ dłużej będą żyli, a nasza opinia zdechnie razem z nami.

A KRK ma do zaoferowania co? Nabożeństwo majowe? Toz to śmiech... W kościele nie dzieje sie nic. Jest martwy. Jak Zeslanie Ducha Świętego.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

11-06-2019 [13:16] - Imć Waszeć | Link:

To nie Kościół jest martwy, tylko hierarchowie są martwi. Martwi moralnie, politycznie i duchowo. Oczywiście nie wszyscy, ale jest ich tak wielu, że niechybnie rzutują na całą kulturę Kościoła (vide kultura w sensie rosnącego lasu) i przechylają łódź ku zatonięciu. Wystarczy przejrzeć wypowiedzi tychże hierarchów na temat imigracji, LGBT, albo poczucia odrębności narodowej lub krócej rodowej. Bliźni ma mieć prawo paść się na mojej lodówce, bo jesteśmy rzekomo równi w obowiązkach wobec bliźnich. To znaczy ja mu chleb, a on mi kosę, bom niewierny. Zupełnie jak u zarania tego religijnego konceptu, gdy zstąpiło toto, znalazło głodnego nieroba z kozami na pustyni i tako rzecze: "pójdziesz ty teraz do wioski w dolinie; tam lud syty, spichrze dostatnie; będziesz ty tam bumelował i opróżniał im lodówki przez cały miesiąc nic nie mówiąc; a gdy się w końcu wkurzą i spytają o prawo, to powiesz, że ja cię przysłałem i to ja jestem Prawem; ka-pe-wu? To w tył zwrot i wykonać." Ładne mi zwiastowanie, które jednych ma za pył, kurz z gościńca, po prostu za nic, zaś wybiera sobie żulika do tresury. W skrócie ,jaki żulik, taki potem naród. Ale wróćmy na nasz grunt, bo tu dzieje się dokładnie to samo, czyli lewackie odczytanie ST. Nie przyjmiesz pod dach pięciu murzynów Bambo, mówią, to jesteś łajza, szambo, nazista i grzesznik śmiertelny. Czyli formalnie wynocha z Kościoła. Z takim dictum się nie dyskutuje, bo takie "poglądy" nie pozostawiają już na to miejsca. A kto jest winien wypełnienia treści, czyli Kościoła, GWnem chłamem, czyli zboczeńcami trzymanymi za haki? No kto?

Obrazek użytkownika tricolour

11-06-2019 [15:41] - tricolour | Link:

Jak to kto? Ci, co to finansują. Gdyby zabrakło kasy, to by inaczej było. Ale gdy co tydzień pasibrzuchy mają sutą tygodniówkę, to resztę mają w tyle.

Prokuratura zwróciła się do Gądeckiego po akta księdza oskarżonego o gwałt na ministrancie. I co? Akt nie ma, a żądanie prokuratury jest bezprzedmiotowe. Jedyne, co jest przedmiotowe, to fundusz kościelny.

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

11-06-2019 [00:58] - hr.Levak-Levatzky | Link:

Pozwolę sobie zauważyć,że w wybitnie laickiej i także pełnej muzułmanów Francji obchodzi się Swięto Wniebowzięcia MB, Zielone Światki (Zesłanie Ducha św.) także w poniedziałek i jeszcze jakieś, ale zapomniałem jakie  kościelno-państwowe święto z dniem wolnym od pracy, które to święta u nas zniesiono i chyba żadna władza nie zamierza ich przywracać...

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

11-06-2019 [18:05] - zbieracz śmieci | Link:

Tow.wiesław to najbardziej znany kanibal i tylko z tego bo pożarł Trzech Króli ale dietetycy zalecili nim weżmie się za Boże Ciało przegrysł sobie Zieleniną .ot tak dla zdrowotności i lepszego wydalania gazów.!