Zdegradowane święto - Zielone Świątki

  Dziś Zielone Świątki - Zesłanie Ducha Świętego.  Oto jak informuje o tym portal Onet.pl: tytuł wiadomości brzmi "Dzisiaj zakupów w dużych sieciach handlowych nie zrobimy"  /TUTAJ/.  Dopiero dalej czytamy:

  "Dziś nie zrobimy zakupów w dużych sieciach handlowych. Kościół Katolicki obchodzi Święto Zesłania Ducha Świętego, tak zwane Zielone Świątki. - Jak w każde święto, tak i dzisiaj super, hipermarkety i inne galerie handlowe są zamknięte - przypomina Danuta Rutkowska z Państwowej Inspekcji Pracy.

Zgodnie z prawem, w czasie świąt obowiązuje zakaz handlu w placówkach zatrudniających pracowników. Chodzi o osoby pracujące na podstawie umowy o pracę.".

  Pomyślałby ktoś - to przecież lewicowy portal.  Dostrzega tylko materię, a nie ducha.  Tak jednak nie jest.  ""Gazeta Polska Codziennie" z 7-8.06.2014 o Zielonych Świątkach nie wspomniała wcale.  Nawet w rubryce na ostatniej stronie "Święty na każdy dzień".  Wprawdzie w kościołach nadal odprawiane są uroczyste nabozeństwa, ale z przestrzeni publicznej święto to znikło na dobre.

  Już w styczniu 2010 w komentarzu do notki Michała Stanisława de Zieleśkiewicza "Święto Trzech Króli" pisałam:

  "To, że święto kościelne nie jest dniem wolnym od pracy, w jakiś sposób obniża jego rangę. Widać to jeszcze bardziej na przykładzie Zielonych Świątek. Kiedyś były dwa dni wolne /podobno nadal jest tak w Bawarii/ i było to wielkie święto, niemal równe Wielkanocy. Pamiętam jak przystrajano domy tatarakiem. Gdyby kazano mi wybierać, to wolałabym przywrócenie drugiego dnia Zielonych Świątek, niż Trzech Króli. Ale lepsze Trzech Króli, niż nic."  /TUTAJ/.

  Dokładnie rok później moja komentatorka Teresat napisała:

  "Co do drugiego Dnia Zielonych Świątek, to ja pamiętam jeszcze z dzieciństwa jak u mnie w domu był uroczyście obchodzony. Te naręcza zielonego tataraku przynoszone do domu i przystrajany cały dom. Babcia przystrajając obrazy mówiła: Duchu Święty przybądź i ześlij nam nadzieję na postępowanie zgodnie z twoimi darami, ku chwale Boga Ojca. Amen. I tak przy każdym obrazie świętym, a w moim domu rodzinnym było ich wiele.

Z tego co pamiętam to pierwszy dzień to było Zesłanie Ducha Świętego, a dopiero drugi to były Zielone Świątki. Teraz to skomasowano w jeden dzień, chyba, ze się mylę."  /TUTAJ/.

  Ja dodałam do tego:

  "Nie dość, ze skomasowano, ale dochodzi do tego Święto Ruchu Ludowego, całkiem świeckie. Ustanowiono je jeszcze przed drugą wojną światową, no ale wtedy były dwa dni do dyspozycji. Teraz mamy więc "trzy w jednym".".

  W efekcie tych komunistycznych manipulacji /drugi dzień Zielonych Świątek zniesiono w latach 60-tych, za Gomułki/ wielkie święto przekształciło się w przestrzeni publicznej w zwykły weekend.  A szkoda.  Bloger Antysalon przypomniał dziś w Niepoprawnych.pl  /TUTAJ/ zwyczaje związane z Zielonymi Świątkami, opisane przez Glogera.  Niestety, wszystko to przepadło....

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Boleslaw

08-06-2014 [22:58] - Boleslaw | Link:

2-Dzien Zielonych Swiat zostal zabrany przez tow.Gomulke w 1960r.Liczylem ze najwiekszy katolik wszech czasow
Walesa pierwsza zecz co zrobi to przywroci wszystkie dawne swieta,no przeliczylem sie,on chyba nigdy nie slyszal
o istnieniu tych swiat.
Nie wiem o wszystkich miejscach gdzie sie swietoje Zielone Swieta,ale w tej tak zw.bezboznej Norwegii swietojemy
2 dni,w niedziele jest zawsze wywieszna flaga narodowa!

Obrazek użytkownika elig

09-06-2014 [01:51] - elig | Link:

  Dobrze wiedzieć - o Norwegii nie słyszałam.