Smoleńsk, brytyjskie ustalenia: poczekajmy na prokuraturę

* "Smoleńsk, brytyjskie ustalenia: poczekajmy na decyzje prokuratury"

Polecam lekturę wywiadu, którego udzieliłem dopiero co portalowi fronda.pl. Rozmowę przeprowadził red . Eryk Łażewski.

Eryk Łażewski, Fronda.pl: W najnowszym tygodniku „WSieci” ukazał się artykuł, którego autorzy informują o tym, że do polskiej prokuratury przyszły informacje z brytyjskiego laboratorium, w którym badano próbki samolotu rozbitego w Smoleńsku. Na większości z kilkudziesięciu zbadanych do tej pory  próbek znaleziono – według autorów wspomnianego artykułu - ślady materiałów wybuchowych: trotylu i innych substancji. Jeżeli te fakty się potwierdzą, czy to nie uprawdopodobni hipotezy o „Zamachu Smoleńskim”?
Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego: Nie chcę komentować publikacji prasowych. Myślę, że to jest zadanie dla wymiaru sprawiedliwości, dla prokuratury, która prowadzi śledztwo. I to Pan Prokurator powinien się tym [komentowaniem] zająć, a nie Pan Polityk.
No właśnie, te badania, o których mowa, były zlecone przez polską prokuraturę.
Wiem. I właśnie dlatego, skoro inicjatorem i adresatem zrobionych badań jest prokuratura, to więc ona powinna się w tej sprawie – jako dysponująca oryginalnym materiałem - wypowiadać. Ja jako obywatel, nie jako polityk, ale obywatel, czekam na wyniki jej badań.
Wydaje się, że te badania potwierdzają treść Raportu Technicznego Komisji Państwowej kierowanej przez pana Antoniego Macierewicza. A to wydaje się uprawdopodabniać wspomniane wyżej doniesienia prasowe.
Tak. Tym bardziej powinniśmy dać się wypowiedzieć prokuraturze. To należy do wymiaru sprawiedliwości, a nie do świata publicznego, bo tego typu [prokuratorskie] stanowisko na pewno będzie mniej kwestionowane.
A czy pojawienie się takich informacji w przestrzeni medialnej nie będzie miało jakoś odbicia na naszych stosunkach międzynarodowych, na przykład z Rosją?
Przede wszystkim, trzeba patrzeć w kategoriach Prawdy. Dlatego też, nie należy ani trzymać ja pod korcem, ani niczym grać. Trzeba ustalić, jak było. Ta prawda należy się Polsce, ale też rodzinom ofiar tej tragedii. A dzisiaj mniej spekulujmy, a bardziej czekajmy na oficjalne stanowisko polskiej prokuratury.
Nasuwa się kolejne pytanie: i Raport Techniczny, i te informacje, które ostatnio docierają, świadczą o tym, że hipoteza wybuchu jest coraz bardziej prawdopodobna. Jak Pan tak osobiście sądzi, co jest bardziej prawdopodobne: czy zwykły wypadek, czy wybuch, zamach?
Dziesiątego kwietnia 2010 roku i wkrótce potem, byłem przekonany, że to katastrofa. Potem te pewność straciłem. I tym bardziej czekam ma stanowisko prokuratury.
Myślę, że również wiele innych osób straciło tą pewność, pewne poczucie bezpieczeństwa. Jak się Panu wydaje?
Jedno jest pewne: trzeba to wyjaśnić. Nie patrzeć na jakieś inne podteksty. Ale to już należy do wymiaru sprawiedliwości. Wymiar sprawiedliwości pełni tutaj główną rolę, a nie politycy.
Dziękuję za rozmowę.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

27-03-2019 [18:30] - hr.Levak-Levatzky | Link:

SzPanie Obatelu!
Mam pytanie" to po kiego grzyba zostały narażone na potworną traumę rodziny ofiar ekshumowanych przez Macierewicza, a na których to szczątkach nie znaleziono żadnych śladów trotylu ani innych materiałów wybuchowych? Czy nadal chcecie mamić swoich wyborców bzdetami o rzekomym zamachu, nadal uzasadniać wydawanie pieniędzy na rzekomych ekspertów, którzy dziwnie jakoś zniknęli z pieniędzmi na badania,a Macierewicz nabrał wody w usta.
Rozumiem, że na odpowiedź SzObatela nie mam co liczyć...