EURO JAK LOTERIA

EURO  JAK  LOTERIA?
Niezwykle ciekawy raport sporządzono w Centrum Studiów Europejskich we Fryburgu  z okazji 20-lecia wprowadzenia wspólnej monety. Raport ten ogłoszono pod tytułem: „20 lat euro: zwycięzcy i pokonani” (!) . Poddano w nim analizie wpływ waluty euro na rozwój różnych krajów europejskich i na dobrobyt ich obywateli. Okazało się, że na najwyższym podium znalazły się Niemcy , które zarobiły imponującą i największą sumę, bo aż 1.893 miliardy! Opublikowano to we włoskiej prasie nawet na antypodach. Oto nagłówek z gazety „La Fiamma” ( 4 marca 2019 ): „Con la moneta unica la Germania ha guadagnato 1.893 miliardi di euro, l’Italia ne ha perso oltre 4…”. Dzięki wspólnej walucie Niemcy zarobiły zatem 1.893 miliardy euro, a – jak czytamy dalej - Włochy straciły 4 miliardy 325 tysięcy w okresie od 1999-2017, to znaczy 75.605 euro per capita. Straty odnotowała też Francja ( 3 .miliardy 591 tysięcyI czy Portugalia ( 424 miliardy) . Kiepski bilans ma też Grecja. Natomiast Niemcy z wynikiem 1.893 miliardy osiągnęły wysoki współczynnik, bo ponad 23 tysiące euro per capita. Wygląda na to, że wspólna waluta euro działa niczym jakaś loteria, a obywatele niemieccy mają w niej wyjątkowe szczęście! Pozytywny bilans ma także Holandia. Aż trudno uwierzyć, ale w końcu powyższe dane poszły w świat z niemieckiego ośrodka we Fryburgu, a niemieckiej skrupulatności podważyć się nie da! A do Prima Aprilis jeszcze daleko! No i proszę, jaki łeb do interesów mają Niemcy – kto by przypuścił ?
                                                                                     Wg „La Fiamma”  ( z 4 marca 2019)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika mmisiek

18-03-2019 [21:47] - mmisiek | Link:

To nie loteria tylko twarda ekonomia, z góry było wiadomo, że tak będzie.
Dzięki euro niemiecka gospodarka sztucznie zyskuje na konkurencyjności, a odbywa się kosztem całej reszty. Można wręcz powiedzieć, że im bardziej peryferia przez euro dołują tym więcej pary dostaje niemiecka lokomotywa. Stąd za Platformy i folksdojcza pojawił się pomysł aby również Polskę wrzucić jako paliwo do niemieckiego pieca.
PiS się temu słusznie sprzeciwia, ale po prawdzie to nie mam jasności czy oni w ogóle zdają sobie sprawę jakie obiektywne mechanizmy tu działają.

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

19-03-2019 [09:09] - Lech Makowiecki | Link:

Dzięki za to zestawienie. Liczby nie kłamią...