Narracje przedwyborcze formacji Kaczyńskiego i Schetyny

Ilustracja muzyczna: https://www.youtube.com/watch?...

Ilustracja Filmowa: https://www.youtube.com/watch?...

Zastanawiałem się ostatnio, jak możliwie najkrócej, a zarazem najbardziej precyzyjnie opisać narracje przedwyborcze Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Europejskiej?

I raptem mnie olśniło, że obie te partiokratyczne formacje de facto  idą do wyborów z identycznymi hasłami na ustach, które są żywcem wyjęte z tekstu Międzynarodówki:

Wyklęty, powstań ludu ziemi,
Powstańcie, których dręczy głód,
Myśl nowa blaski promiennymi
Powiedzie nas na bój, na trud.
Przeszłości ślad dłoń nasza zmiata,
Przed ciosem niechaj tyran drży!
Ruszymy z posad bryłę świata,
Dziś niczym, jutro wszystkim my!

REFREN:
Bój to będzie ostatni,
Krwawy skończy się trud,
Gdy związek nasz bratni
Ogarnie ludzki ród.

Nie nam wyglądać zmiłowania
Z wyroków bożych, z pańskich spraw.
Z własnego prawa bierz nadania
I z własnej woli sam się zbaw!
Niech w kuźni naszej ogień bucha,
Zanim ostygnie - przekuj w stal,
By łańcuch spadł z wolnego ducha,
A dom niewoli zniszcz i spal!

Bój to będzie ostatni...

Rządzący światem samowładnie
Królowie kopalń, fabryk, hut
Tym mocni są, że każdy kradnie
Bogactwa, które stwarza lud.
W tej bandy kasie ogniotrwałej
Stopiony w złoto krwawy pot.
Na własność do nas przejdzie cały,
Jak należności słusznej zwrot.

Bój to będzie ostatni...

Dziś lud roboczy wsi i miasta
W jedności swojej stwarza moc,
Co się po ziemi wszerz rozrasta,
Jak świt łamiący wieków noc...
Precz darmozjadów rodzie sępi!
Czyż nie dość żerów z naszych ciał?
Gdy lud wam krwawe szpony stępi,
Dzień szczęścia będzie wiecznie trwał.

Bój to będzie ostatni...

Bo wsłuchajcie się Państwo uważnie w to, co w roku przedwyborczym mówią doktrynerzy Kaczyńskiego i Schetyny, a przekonacie się, że jedni i drudzy chcą: „ruszać z posad bryłę świata”; jedni oskarżają drugich o to, iż: „tylko tym są mocni, że kradną bogactwa, które stwarza lud”; jedni i drudzy twierdzą, że: „to ich dłoń przeszłości ślad zmiecie”; jedni i drudzy obiecują swoim, że: „przetopiony w złoto krwawy pot ludu do nich przejdzie cały, jak należności słusznej zwrot, a gdy lud darmozjadom stępi szpony, dzień ich szczęścia będzie wiecznie trwał”, a także, - jedni i drudzy wzywają naród do walki wyborczej słowami: „Wyklęty powstań ludu ziemi”, obiecując jednocześnie, że jak ten lud na nich zagłosuje to: „będzie to już jego bój ostatni i skończy się dla niego krwawy trud, gdyż to właśnie jego związek bratni ogarnie ludzki ród”.

Czy teraz rozumiecie, że jedni są drugich warci? Że już się nie mówi o Bogu, Honorze i Ojczyźnie, ani o „polityce miłości”. Bo, co tam narodowa pamięć i dziedzictwo kultury. Co tam przyzwoitość. Co tam dług publiczny. Dla jednych i drugich ważna jest tylko władza. Jedni i drudzy zdeptali polityczny obyczaj. W dążeniu do partyjnych hegemonii nie ma już poczucia wstydu. Nastało prawo dżungli. Kto silniejszy, ten lepszy. Cham chama chamem pogania. Wszystkie chwyty dozwolone, łącznie z bezceremonialnym przekupywaniem suwerena. Byle tylko rządzić! Zagarnąć jak najwięcej stanowisk! Obsadzić przyczółki. Usunąć niewygodnych, choćby byli genialnymi fachowcami! A wszystko w myśl takich wypróbowanych socjotechnicznych przynęt, jak: „propaganda sukcesu”; „chleba i igrzysk”; „demonstracja siły”; podlanych ideologicznym sosem utwierdzającym ludzi w przekonaniu, że: „front jedności narodu to strażnik polityki partii”, albo: „aby Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatniej” – vide zdjęcie pierwsze ilustrujące notkę.

Historia zatoczyła błędne koło. Pod koniec lat siedemdziesiątych ceny poszły w górę. Dziesięć lat później naród się zbuntował. Zrodziła się Solidarność i „upadła” komuna. Odzyskaliśmy „wolność”. Wywalczyliśmy sobie „demokrację”, za co wielu zapłaciło najwyższą cenę. A co było dalej? Zegarmistrzowie światła purpurowi z Czerskiej i Nowogrodzkiej tak zabełtali ludziom w głowie, iż ani się Polacy obejrzeli, jak wrócili do modelu zarządzania państwem z czasu przed rokiem 1989, kiedy Polska Zjednoczona Partia Robotnicza była siłą przewodnią narodu.

Tak. Tak. Wszystko znów jak za komuny. Tylko ludzie przefarbowani i wystrój zmieniony.

Czy teraz już rozumiecie Państwo, dlaczego od dłuższego czasu piszę, że trzeba jednym i drugim podziękować, bo w przeciwnym razie już do końca świata będzie tak, jak było?

Ale jest promyk nadziei, że ludzie mądrzeją, czego świadectwem jest dwuznacznie obosieczne hasło "Kurski przeproś za brata", które ktoś sfotografował przez okno przejeżdżającego przez Polskę pociągu – vide zdjęcie drugie w galerii fotografii.

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki, niezawisły bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla polskiego państwa)

Czytaj także: K. Pasierbiewicz (2011) „Nawet za komuny” – vide: https://www.salon24.pl/u/salon... 

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika angela

27-02-2019 [22:22] - angela | Link:

No to niech pan podziękuje, to Pana sprawa, a my zrobimy, to co my uważamy. 
Schetyna to ruszył, ale bryłę na cmentarzu. 
 

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

28-02-2019 [12:12] - Krzysztof Pasie... | Link:

@angela

Kto Panią upoważnił do wypowiadania się w liczbie mnogiej? Proszę mówić za siebie, jeśli można prosić.

Obrazek użytkownika Studentka

28-02-2019 [16:08] - Studentka | Link:

 Ja upoważniłam @angela , dwie ; to już jest liczba mnoga. Nieprawdaż, panie literacie?

Obrazek użytkownika angela

01-03-2019 [13:55] - angela | Link:

@Studentka,  dzięki. Pan Krzysiu chce tak wszystkich agitowac przeciw PiS. Nie da rady jak widać  
 

Obrazek użytkownika xena2012

28-02-2019 [12:38] - xena2012 | Link:

A może by tak wreszcie jakies fakty,konkrety zamiast płomiennych odezw i oredzi.którymi Pan tak katuje NB?Czy nie lepiej zamiast ,,cham chama chamem ''pogania wskazać konkretnych ludzi  i ich negatywne zachowania? ,,Propaganda sukcesu''? Może w takim razie przytoczyć wypowiedzi fachowców,podać jakieś dane,cyfry wskazujace,że to istotnie tylko propaganda a żaden sukces.Przecież istnieją prognozy KE i Banku Światowego na temat gospodarek krajów europejskich W tym roku w Polsce wzrost gospodarczy jest wyższy niż w innych krajach europejskich,czy w takim razie uważa Pan te prognozy za błędne bądź nieprawdziwe albo propagandowe? Jakich genialnych fachowców usunięto(nazwiska) i kto (tez nazwiska)?Jesli chce się błysnąć krytycznymi tekstami to nie mogą być tak infantylne ,zenujace patosem i tak powierzchowne,że tylko rozsmieszają nie przemawiajac do nikogo. 

Obrazek użytkownika Jaworowski

01-03-2019 [14:05] - Jaworowski | Link:

Xena  >>Czy nie lepiej zamiast ,,cham chama chamem ''pogania wskazać konkretnych ludzi  i ich negatywne zachowania? ,,Propaganda sukcesu''? Może w takim razie przytoczyć wypowiedzi fachowców,podać jakieś dane,cyfry wskazujace,że to istotnie tylko propaganda a żaden sukces.Przecież istnieją prognozy KE i Banku Światowego na temat gospodarek krajów europejskich <<
Jak zwykle  Xena nasza konkretna, dzielna kobieta znowu zwaliła Krzycha z nóg pytając o konkrety. Krzysiu padł na deski waląc potylicą i nie odpowiada, bo  kwiczy, jak te nasze dziki po piśdzielskim ich holkauście.

Obrazek użytkownika nonparel

28-02-2019 [19:16] - nonparel | Link:

Symplificystycznie rzecz ujmując, trendy grawirują adekwatnie do archetypów...
Pamiętam, jak w Agricultural University of Wageningen coś tam udowadniałem wielce uczonym sposobem, a po zakończeniu mojej natchnionej oracji szef projektu napisał na tablicy:
"KISS"
Zamurowało mnie. Chłop wygląda normalnie, no ale może oni tutaj wszyscy ten tego...
- What?
 - Keep it simple, stupid.
Pisze Pan opłotkami, nie wprost. A prawda jest taka: W dniu 14 lutego w Warszawie rozlała się beczka z g...nem. Już nie można 447, Polin i finansowania Grossa zamieść pod dywan. Panika. Jedni mówią: Zróbmy sondaże: 41%, nie, lepiej 56%, a co tam. Drudzy radzą: dajmy wszystkim po 500, nie, po tysiąc a emerytom po dwa tysiące. Przecież nic nie mamy do stracenia a nie ze swoich dajemy. Ci najbardziej strachliwi krzyczą: DO BRUKSELI! EWAKUACJA!
A promyka nadziei nie ma. Ludzie zmądrzeją, gdy zabraknie ciepłej wody w kranie, nie wcześniej. A hasło "Kurski przeproś za brata" jest, jak sam Pan Pisze dwuznaczne.
Cham chama chamem pogania.

pozdrawiam - nonparel
 

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

28-02-2019 [19:46] - hr.Levak-Levatzky | Link:

Szanowny Pan Krzysztof odkrył przed - zdawałoby się światłymi blogerami i jeszcze światlejszymi komentatorami na NB  (np.p.Angelą, prawie nigdy nie komentującą) -  że cesarz nagim jest zaiste. Ale i tak co światlejsi kupią tę wyborczą kiełbasę sprzedaną im kosztem jakichś tam nauczycieli , nudnych pielęgniarek czy tych pasożytów inwalidzkich, którym się nie będzie chciało pójść do urn wyborczych. No bo za te 1.100 zł (brutto!) 25-cio milionowa armia rencistów i emerytów z pewnością ruszy do urn jak jeden mąż. Wiadomo przecie, że człek mądrzeje z wiekiem. Z wiekiem trumny zazwyczaj...
 

Obrazek użytkownika Jaworowski

01-03-2019 [09:02] - Jaworowski | Link:

>>Wiadomo przecie, że człek mądrzeje z wiekiem. Z wiekiem trumny zazwyczaj..<<
Traumą szczególną i to niezależnie od wieku  jest czytanie ciebie Krzysio. Te pokraczne nonsensy, propagandowe debilizmy w stylu bolszewickiej , pokrętnej retoryki sączone   codziennie z wytrwałością sprzedajnego maniaka,  to dopiero niewątpliwie  trauma i dla ich autora,  i dla nas również. Nie mogę nadziwić się tej chorej, obsesyjnej wytrwałości Krzysia  w opluwaniu Kaczora. Ta chora mania powinna mieć jakieś psychologiczne uzasadnienie. No chyba,  że chodzi o zwykłe srebrniki, a więc wszystko jasne.

Obrazek użytkownika angela

01-03-2019 [13:44] - angela | Link:

Szkoda, że tej sprzedajnej kiełbasy, wasza PO nie ufundowała, kto im bronił, do tej pory by rządzili, a Pan Levak i Pan Krzysiu byli maksymalnie ukontentowani i nie musieli tak intensywnie pracować na portalach. 
Podobno nie było pieniędzy. ??

Obrazek użytkownika angela

01-03-2019 [14:02] - angela | Link:

Ta beczka g_____a,  to  wylala przed 2015, i nadal wypływa  i cuchnie  niemiłosiernie, pomimo, że wielu stara się tę bekę zatkac.
 

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

01-03-2019 [22:16] - hr.Levak-Levatzky | Link:

I znowu zrobiło mi sie żal tych dwoje wybitnych komentatorów: Pani Angeli i Pana Jaworowskiego - serdecznie żal!

Obrazek użytkownika Jaworowski

02-03-2019 [18:46] - Jaworowski | Link:

Jestem bardzo wzruszony tym nieustającym waści żalem nade mną. Na waszą cześć hrabio raczę nazwać tak dostojnego obywatela POlszy hrabią Żalkiem. Oczywiście każdy tu wie, że żal waści  zwieracze ściska nad utraconym korytem, a przyczyną są pisowcy, którzy tak niespodziewanie i bezceremonialnie pogonili wasze wybrane elyty i  w związku z tym nie zdążyliście opróżnić pałacu doszczętnie z AGD, jak to zrobił strażnik   żyrandola niejaki Komoruski. Moje najszczersze gratulacje.

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

03-03-2019 [01:14] - hr.Levak-Levatzky | Link:

SzPanie Jaworowski!
Byłbym mile rozczarowany, gdyby chociaż raz, jeden jedyny raz udało się Panu uzasadnić, że to ja utraciłem jakieś koryto i w ogóle to byłem w najwyższych władzach poprzedniego rządu, albo może na prezydenckim stolcu chociaż! Potrafi Pan...?

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

03-03-2019 [19:46] - hr.Levak-Levatzky | Link:

SzPanie Jaworowski!
Ależ mnie naprawdę Pana szczerze żal (proszę tego nie mylić z Waszym znakomitym posłem intelektualistą Żalkiem!) - w Pana wieku takie ustawiczne zapienianie się może się skończyć pęknięciem żyłki. I to w samej mózgownicy! I co my wtedy na tych NB bez Pańskich światłych opinii poczniemy, no co..?