"Hasta la vista, baby!"

Minister Spraw Wewnętrznych Francji Christophe Castaner powiedział, że komentarze prezydenta USA na temat protestów „żółtych kamizelek” w Paryżu są „nie na miejscu” i „to wewnętrzne sprawy Francji”. A mi się przypomina od razu amerykański film „I kto to mówi?” … Przypomina mi się też polskie przysłowie, które pasuje tu, jak ulał: „Nie rób drugiemu, co tobie niemiłe”. A Monsieur Castaner z Francji  ociekający hipokryzją to widok doprawdy przezabawny. 

 Skok na nasze podwórko. W sondażach dystans między formacją rządzącą a główną partią opozycyjną powiększył się w porównaniu z początkiem grudnia prawie o 7% na rzecz Prawa i Sprawiedliwości. Te sympatyczne sondaże nie powinny nas usypiać, ani wprowadzać w stan błogostanu, ale miło jak opozycja słyszy: „Hasta la vista, baby!” (słynna wypowiedź z filmu „Terminator 2”). Czy dlatego opozycja nie lubi Arnolda Schwarzeneggera? 

 Coraz bardziej widoczne są uderzające podobieństwa między Rosyjską Agencją Antydopingową (RUSADA) , która jakże gorliwie zajmuje się walką z dopingiem sportowców „Rassiji”, a zaprzysięgłymi przyjaciółmi tolerancji w Polsce i na Zachodzie, którzy tak gorliwie walczą o tolerancje, że obnażają swoją nietolerancję wobec tych, którzy – ich zadaniem – na tolerancję nie zasługują. 

Ponieważ wielu ludzi słusznie kojarzy mnie ze sportem, to pewnie dlatego dostałem pytanie odnośnie tegorocznego , kultowego „Tour de France”. Czy w związku z sytuacją polityczną w ojczyźnie Macrona i permanentnymi weekendowymi protestami dalej będzie utrzymany zwyczaj ubierania lidera  tegoż wyścigu w … żółtą (sic!) koszulkę? 
 Piszę te słowa w Brukseli. Stąd  rzut beretem do Królestwa Niderlandów, a tam też liberalna władza (ta sama polityczna rodzina, co w Republice Francuskiej) zaczęła mieć uczulenie na żółty kolor i dość brutalnie tłumi, na razie nie za duże, demonstracje. 

 Podróż powrotna do Rzeczpospolitej, a ściślej do jej stolicy. Dobrotliwa nowa-stara władza w Warszawie podjęła podobno decyzję o nowej bonifikacie na wykup kamienic, która ma świadczyć o ciągłości rządów PO. Mianowicie ma być wprowadzona bonifikata 99,9% dla spadkobierców dawnych właścicieli. Warunkiem niezbędnym jest jednak ukończenie przez nich 120 lat. 
To przykład „Nowej Polityki Mieszkaniowej” Rafała (nie mylić z Rafalalą) Trzaskowskiego nawiązującą zapewne do „Nowej Ekonomicznej Polityki” – „NEP”Lenina. Ale jest też „Nowa Polityka Transportowa”. Jej wyrazem jest „Tramwaj Różnorodności”. Co prawda na razie się popsował, ale może z Nowym Rokiem – nowym tramwajowym krokiem? 
 Jest też „Nowa Polityka Edukacyjna”. W jej ramach w przedszkolach mają być usunięte, jak słychać, zabawki „narzucające płciową tożsamość”. Tylko czy władze stolicy wytrzymają wojnę z przemysłem zabawkarskim? 

*tekst ukazał się w “Gazecie Polskiej” (16.01.2019)