Niepotrzebne zmiany w ustawie o NBP

Sporo prawdy jest w tym, że wybory wygrywa strona, której narracja dominuje w przestrzeni publicznej. Zwycięstwo PiS w 2015 roku było właśnie efektem odrzucenia przez Polaków sączonej przez osiem lat prostackiej propagandy Salonu. Zresztą słynne nagrania ujawnione przez „Wprost” pokazały, jak wielki jest rozdźwięk między oficjalnym językiem władzy a tym, co się mówi przy winie (pitym na koszt podatnika).
Wybory do PE w maju, wybory do Sejmu jesienią, a batalia o narzucenie języka debaty publicznej już trwa. I, co niepokoi, widać niezdecydowanie PiS w kluczowych kwestiach. Czy zdecydowanie dawać odpór, czy może iść na kompromis, może pozwolić totalnej opozycji hasać po swoim podwórku? Najmniejsze niezdecydowanie może rządzącą partię wiele kosztować.
Cyniczne wykorzystywanie przez „obóz demokratyczny” gdańskiej tragedii, dzieła kryminalisty chorego psychicznie, nie pozostawia wątpliwości, w jakim kierunku zmierza narracja „obozu demokratycznego”. Dlatego dobrze, że – mimo wszelkich obiekcji – PiS postanowił bronić Jacka Kurskiego. Opozycji nie chodzi wszak o to, by prezesem TVP został ktoś inny, ale o to, by wymusić na rządzących absurdalną regułę, że politycy opozycji decydują o obsadzie stanowisk w spółkach Skarbu Państwa.
Dlatego też źle, że PiS postanawia teraz, w atmosferze nagonki, zmieniać ustawę o Narodowym Banku Polskim. Zadałem sobie trud i sprawdziłem, jak wygląda sławiona przez opozycję jawność zarobków w bankach centralnych Europy. Otóż, o ile płace prezesów są często (ale nie zawsze) jawne, to żaden z banków, oprócz rumuńskiego, nie ujawnia uposażeń kadry dyrektorskiej. Ewentualnie widełki wynagrodzeń, ale nie zarobki wymienionej z imienia i nazwiska osoby. Po prostu taki wymóg zniechęcałby dobrych specjalistów do pracy w banku centralnym, skoro mogą znaleźć zatrudnienie w sektorze komercyjnym za lepsze pieniądze.
W przypadku Narodowego Banku Polskiego będzie podobnie. NBP jest zbyt ważną instytucją, aby pozwolić sobie na, za przeproszeniem, dziadostwo. Państwo stać na to, by ekipie, odpowiadającej za stabilność waluty, godziwie płacić. Tak jak stać na dobre pensje ministrów. Opozycja o tym wie, ale w jej interesie jest popychanie PiS do nieracjonalnych działań. Wie, że jeśli przejmie władzę, przy aplauzie znacznej części mediów i błogosławieństwie Brukseli uchwali, co chce. Wówczas to, do czego dzisiaj zachęca, okaże się „tanim populizmem”. Między innymi obniżka wynagrodzeń dyrektorów banku centralnego.
Partia rządząca podbiła serca wyborców tym, że spełniła obietnice, i to spełniła szybko. A obiecywała dać ludziom wsparcie, także materialne. Na obniżce pensji finansistów z NBP wyborca nic nie zyska. A nowego elektoratu partia w ten sposób nie przyciągnie. Zyskać może za Platforma, czy też, jak się teraz zwie, Koalicja Obywatelska, pokazując, że umie skutecznie nacisnąć na władzę.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

23-01-2019 [23:26] - Jabe | Link:

Czemu tylko NBP? Na ujawnienu, ile protegowani rządzących zarabiają w państwowych „spółkach”, obecna władza zapewne straci. Ale nie ma tego złego... Konkurencyjnemu gangowi politycznemu zmniejszy się przez to nieco apetyt na władzę. Oni też mają swoje „dziunie”, które w tej sytuacji będą musiały się zadowolić ochłapami na poziomie kilku średnich krajowych. Prawie jak tubylcy.

Obrazek użytkownika Jaworowski

24-01-2019 [09:25] - Jaworowski | Link:

Jabe>>>Konkurencyjnemu gangowi politycznemu zmniejszy się przez to nieco apetyt na władzę.<<
Jabe, po tym wpisie udowodniłeś,  że wpisy dokonujesz nie na trzeźwo, a jeśli już, to nie zaaplikowałeś sobie wieczornej porcji leków.

Obrazek użytkownika mjk1

24-01-2019 [08:19] - mjk1 | Link:

„Na obniżce pensji finansistów z NBP wyborca nic nie zyska”. Oczywiście, że nic nie zyska. Zyskaliby jednak wszyscy, nie tylko wyborcy, gdyby Narodowy Bank Polski wypełniał swoje konstytucyjne obowiązki, których nie wypełnia od początku transformacji. Może o tym szanowny autor coś napisze? Wtedy będzie, przynajmniej w opinii czytelników i mojej skromnej osoby,  tak samo odważny, jak w obronie kierownictwa NBP. Pozdrawiam Pana.
 

Obrazek użytkownika Trotelreiner

24-01-2019 [08:45] - Trotelreiner | Link:

Atak na NBP to badanie pola bitwy..."JAK CIEMNY LUD PRZYJMIE LIKWIDACJĘ ZŁOTEGO,LIKWIDACJĘ BANKU POLSKIEGO W CELU WPROWADZENIA EURO
I PODPORZĄDKOWANIA NASZEJ NARODOWEJ WALUTY UNIJNYM ZŁODZIEJOM"
Po likwidacji polskiego złotego....nastąpi likwidacja Polski!!!

Obrazek użytkownika Jaworowski

24-01-2019 [09:44] - Jaworowski | Link:

- Trotelreiner  masz pełną rację. Atak na NBP to już urabianie pola walki z naszą walutową niezależnością. Urabianie nasili się z każdym miesiącem. Cel- euro i całkowite nasze podporządkowanie się Eurokołchozowi. Po przyjęciu euro będziemy w potrzasku bez wyjścia. By temu zapobiec komuszo- faszystowska- platformiana swołocz nie może przejąć władzy.

Obrazek użytkownika Pani Anna

24-01-2019 [12:58] - Pani Anna | Link:

Przeciętny wyborca nic nie zyska? Jasne, łatwiej mu przyjdzie uwierzyć, że skoro on zarabia jakieś 1500 "na rękę", a przeciętna płaca to 4500(tak strzelam) to jest to tylko i wyłącznie wina tegoż "przeciętnego wyborcy" i jego nieudacznictwa. W związku z tym niech zmieni pracę i weźmie kredyt, bądź emigruje. A w ogóle, to niech się cieszy, że najniższa płaca znowu wzrosła o 0,50zł.
Pan jak widzę wie wszystko o wyborcach i ich motywacjach.

Obrazek użytkownika Pani Anna

24-01-2019 [13:21] - Pani Anna | Link:

Aha najważniejsze: "Państwo stać na to, by ekipie, odpowiadającej za stabilność waluty, godziwie płacić"- chce pan powiedzieć, że te cycate i nabotoksowane blondyny oraz gostek, który takie "dyrektorki" sobie zatrudnia za jakieś niebotyczne pieniądze, to jest właśnie ta "ekipa odpowiadająca za stabilność waluty"? Może w agencji towarzyskiej owe panie mają takie właśnie stawki i nikomu nic do tego, ale to nie powód, żeby je zatrudniać w NBP i płacić państwowymi pieniędzmi, chociaż jak widać gostek nie bardzo rozumie, dlaczego by nie.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

29-01-2019 [15:22] - zbieracz śmieci | Link:

Pani Anno ,czy Pani coś wiecej wie niż inni skoro tak odważnie obie pracownice NBP uważa Pani za prostytuki opłacane z kasy banku dla zaspokojenia chuci ,no właśnie kogo .......!?
Pani komentarz dokładnie jest taki sam jak to co wydobyli ze swoich parchatych paszcz wroński i morozowski  bo oni tez pojechali po prostytucji a obicie im mord to za mało.Duże cycki to pewnie rajcuja wielu ale ostrożnych odstręczaja bo ci pami,ętaja znana historie gdy jednej z ich posiadaczek wkręciły sie magiel
Pani anno niech pani nie traci nadziei nawet gdy nie stać na botoks i płaska pani jak decha -każda potwora znajdzie amatora'

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

29-01-2019 [15:22] - zbieracz śmieci | Link:

Pani Anno ,czy Pani coś wiecej wie niż inni skoro tak odważnie obie pracownice NBP uważa Pani za prostytuki opłacane z kasy banku dla zaspokojenia chuci ,no właśnie kogo .......!?
Pani komentarz dokładnie jest taki sam jak to co wydobyli ze swoich parchatych paszcz wroński i morozowski  bo oni tez pojechali po prostytucji a obicie im mord to za mało.Duże cycki to pewnie rajcuja wielu ale ostrożnych odstręczaja bo ci pami,ętaja znana historie gdy jednej z ich posiadaczek wkręciły sie magiel
Pani anno niech pani nie traci nadziei nawet gdy nie stać na botoks i płaska pani jak decha -każda potwora znajdzie amatora'

Obrazek użytkownika Pani Anna

29-01-2019 [19:49] - Pani Anna | Link:

Zbieracz śmieci, ale mnie pan zdumiał ta odpowiedzią, w zasadzie to nie wiem czy mam się śmiać, czy mam się obrazić, a muszę przyznać, że to mi się nieczęsto zdarza...

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

29-01-2019 [21:47] - zbieracz śmieci | Link:

Najlepiej byłoby zastanowić się nad tym co się napisało to i mój komentarz będzie zrozumiały !

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

29-01-2019 [22:02] - zbieracz śmieci | Link:

PS.Zawistnicy co nigdy nie mieli sekretarek czy asystentek twierdzą ,ze one co prawda są prawą ręką ale i lewą dupą.
Znam takiego dyrektora [byłego] co też miał dwie a dziecko zrobił pani sprzatajacej a była  w latach o urodzie nie wspomnę=jego naszło a jej się trafiło!

Obrazek użytkownika Pani Anna

29-01-2019 [23:34] - Pani Anna | Link:

No, ale ja się zastanawiam, i ale że co, że niby ja płaska jak decha i nie stać mnie na botoks? I jeszcze mi pan dowalił, że jestem zazdrośnicą, co to nigdy nie zrobiła dziecka żadnej sekretarce, ani asystentce? Tu akurat muszę panu przyznać rację :-))

Obrazek użytkownika Zunrin

24-01-2019 [15:47] - Zunrin | Link:

Chciałbym zwrócić uwagę, że w projekcie PiS mowa o ujawnieniu zarobków w NBP od 1995 roku. Może być wesoło...

Obrazek użytkownika maks jamnicki

25-01-2019 [19:07] - maks jamnicki | Link:

No właśnie. To nie zaszkodzi.

Obrazek użytkownika Dorota M

24-01-2019 [21:53] - Dorota M | Link:

Nie widzę powodu, żeby rządzący na każde życzenie opozycji okazywali strach i spolegliwość. NBP jest niezwykle ważną instytucją stanowiącą o stabilności finansowej państwa i należy zatrudniać najlepszych fachowców w tej dziedzinie, a także dobrze im płacić. Nie można porównywać zarobków osób odpowiedzialnych za państwo, z zarobkami zwykłych Kowalskich, których odpowiedzialność jest jedynie za własna rodzinę. Podobnie, uważam, że zarobki ministrów i najważniejszych osób w państwie, powinny być porównywalne z podobnymi stanowiskami w całej UE i także wymagać od nich odpowiednich kompetencji.

Obrazek użytkownika mjk1

25-01-2019 [09:07] - mjk1 | Link:

„NBP jest niezwykle ważną instytucją stanowiącą o stabilności finansowej państwa i należy zatrudniać najlepszych fachowców w tej dziedzinie, a także dobrze im płacić”.
Oczywiście że tak, pod jednym wszakże warunkiem, że Narodowy Bank Polski będzie wypełniał swoje konstytucyjne obowiązki!
I teraz test na wiedzę i inteligencję, Twoją wiedzę i inteligencję Dorotko. Jakich to konstytucyjnych obowiązków, od początku transformacji ustrojowej, nie spełnia Narodowy Bank Polski i wszyscy kolejni prezesi, Glapińskiego nie wyłączając.
Zauważ, że autor wpisu, jak mawiał pewien francuski prezydent, skorzystał z prawa do milczenia w tej kwestii. Zapamiętaj jednak, że nie odzywając się, ryzykujesz uznaniem samej siebie za głąba. Odzywając się rozwiejesz wszystkie wątpliwości. Wybór należy do Ciebie Dorotko.
 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

29-01-2019 [15:28] - zbieracz śmieci | Link:

Jako zadaniowiec masz  pełną paszczę pytań i jedno zadałeś ,ja nie znam odpowiedzi więc mnie oświeć jakich to zadań nie wypełnia NBP ...!?
Nie odpowiesz to zostaniesz hipergłąbem do potęgi!

Obrazek użytkownika cognitos

25-01-2019 [17:50] - cognitos | Link:

PiS praktycznie  nie ma oporów, żeby wykazywać spolegliwość wobec opozycji czy UE. Z tego co widać, można mieć wrażenie, że opozycja ma rację w wielu sprawach i zanim coś zostanie uchwalone próbuje przekonać twardo broniący się PiS, a kiedy już ustawa jest uchwalona i robi się szum i jeszcze jak wtrąca się UE, to PiS nagle oświeca (choć wszyscy naokoło ich ostrzegali), że ich ustawa nie była taka idealna i trzeba się z niej wycofać i tłumaczyć ze swojego błędu byle by tylko sondaże nie poszły w dół.

Obrazek użytkownika Jan Sobolewski

29-01-2019 [11:19] - Jan Sobolewski | Link:

Uważam że zarobki "tych pań" są kosmiczne. Nie zmienia to jednak faktu że PiS nie powinno zmieniać ustaw pod naciskiem KO, to bardzo zniechęca żelazny elektorat, a wybory już niebawem. 
zarobki w najważniejszym banku w kraju powinny zniechęcać do szwindli, ale chyba  nie asystentki....

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

29-01-2019 [13:36] - Imć Waszeć | Link:

Jeżeli w takich instytucjach nie ma odpowiedzialności karnej za szwindle i przekręty, to próbuje się udobruchać bezcennych (bo z politycznego nadania) fachowców wysokimi zarobkami, żeby nie skakali w bok i nie sprzedawali tajemnic obcym wywiadom. To jest taka polska tradycja. Dlatego właśnie każdy robi co chce, nikogo się nie boi i wokół jest odwieczny Ch.D.iKK. Zdaje się, że przed wojną ktoś był łaskawie zauważył to i złe urzędowanie było sprawą gardłową.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

29-01-2019 [14:49] - zbieracz śmieci | Link:

Jednym z dogmatów jakie UE głosi ,przestrzega i będzie bronić to niezależność banków centralnych i to zostało u nas przyjęte i zaakceptowane.
Powinności naszego zostały zapisane w Konstytucji i jak dotąd wspólnie z Radą Polityki Pienięznej wypełniał swoje powinności wobec Polski gromadząc zapsay niezbędne do odparcia ataków na złotego.
Każde próby napotkają na wejście w kolejny spór z Komisją i to bardzo poważny. Prezes banku ostrzega ,że nowe uregulowania przyjmie jesli będą zgodne z prawem a nie z widzi mi się zwolenników grilla i jednakowych żołądków.
Puścić plotę o niebotycznych zarobkach wziętych z sufitu [mogli podać ,że te Panie zarabiaja po 100tysiaków] musiało poruszyc ciemnogród poruszyło i o to chodziło totalniakom.Kłamstwo poszło w świat i ma się dobrze.
Nawet dudaczewski im pozazdrocił zarobków ,nie musiał iść pod kandelabr wiedząc ile zarobi ,wiec niech dzis publicznie nie narzeka bo to jest dodatkowe judzenie.

Obrazek użytkownika Irek

29-01-2019 [15:11] - Irek | Link:

Jedyne zmiany jakie można wprowadzić w NBP to jest unowocześnienie obecnie stosowanych procedur i technologii. Reszta to nieczysta gra polityczna.