Wyścigi na osłach

Na początek dzisiejszego felietonu, proponuję Wam, Szanowni Czytelnicy, zagadkę logiczną. Zagadka nie jest nowa, więc wielu z Was zapewne zna jej rozwiązanie. A oto ona:
Był raz sobie bogaty włościanin, który  miał piękną córkę na wydaniu. O jej rękę starało się dwóch kandydatów, z których niestety żaden nie przypadł ojcu do gustu. Ponieważ jednak obaj dręczyli go i męczyli, wymyślił konkurs, który - jak sądził - pozwoli mu zapewnić sobie święty spokój. Otóż zarządził wyścigi na osłach. Nagrodą w wyścigu miała być ręka jego córki. Metą miała być brama do jego podwórka. Ale, żeby nie było zbyt prosto, rękę jedynaczki zdobyć miał ten z dwóch kandydatów, którego osioł przybiegnie na metę wyścigu jako drugi. Po tym, jak wymyślił tę absurdalną regułę wyścigu, ojciec pięknej dziewczyny zasiadł sobie wygodnie w fotelu przed domem, ćmiąc fajkę i popijając piwko, pewien, że okpił obu absztyfikantów. Jakież było jego zdziwienie, gdy po krótkiej chwili zobaczył że dwaj kandydaci pędzą na osłach okładając je kijami z całej siły, pragnąc jak najszybciej dobiec do mety. Pytanie brzmi: dlaczego? Włościanka była naprawdę ładna i miła. Dlaczego więc kandydaci do ręki pięknej włościanki, mimo tego absurdalnego regulaminu wyścigu, poganiali swojej osły? Oczywiście zagadka jest bardzo stara i na pewno większość z was Szanowni Czytelnicy dobrze zna odpowiedź. Tym, którzy się jakoś uchowali i nie znają odpowiedzi odpowiem: otóż sprytni młodzieńcy zamienili się osłami. Przecież regulamin, wymyślony przez ojca mówił wyraźnie: że rękę pięknej córki zdobędzie ten kandydat, którego osioł minie linię mety jako drugi!
Jak się zapewne Państwo domyślacie nie zacząłem felietonu od fajnej, choć starej zagadki logicznej powodowany kaprysem. Oczywiście, nie. Ta historia z osłami i wyścigami doskonale sprawdza się jako analogia do polskiej sceny politycznej i zbliżających się wyborów. Dwie główne siły polityczne, koalicja rządząca i Platforma Obywatelska, które jako jedyne mają realną szansę na wygranie wyborów, są jak dwaj kandydaci pędzący na swoich elektoratach w stronę mety na ulicy Wiejskiej. Ale nie na swoich. Oni – tak jak kandydaci do ręki włościanki – dosiadają i okładają kijami elektorat strony przeciwnej! Zapewne zgodzicie się ze mną, Szanowni Czytelnicy, że od kilku już zmian u sterów władzy, sytuacja wygląda tak, że wybory wygrywa się w Polsce opierając się na niechęci do oponentów politycznych bardziej niż na przekonywaniu do własnych pomysłów. Platforma Obywatelska zdobyła, i dzierżyła przez osiem lat władzę, nie dlatego, że – tak, jak na przykład Orban na Węgrzech – była skuteczna w rządzeniu, nie dlatego, że dbała o interes narodowy itp., a przede wszystkim dlatego, że umiejętnie straszyła Kaczyńskim i Macierewiczem. Prawo i Sprawiedliwość wyszło zwycięsko z wyborów też w dużej mierze dlatego, że ludzie mieli dość poprzedników. Dziś, trzy lata po wyborach, na znaczną część zarzutów, wysuwanych wobec rządzącej koalicji, jej wyznawcy odpowiadają którąś z odmian jednego i tego samego argumentu: „a za PO było gorzej…”
Zapewne wielu Czytelników powie, że nie jesteśmy jedynym krajem, rządzonym na zmianę przez dwie partie polityczne. Ale nasza scena polityczna ma jedną zasadniczą wadę. Jest nią zjawisko znane od stuleci jako „targowica”, czyli uciekanie się przez jedną ze stron sporu, wszyscy wiemy, o którą dziś chodzi, do sił zewnętrznych. Coś absolutnie nie do pomyślenia w USA, czy Wielkiej Brytanii. Po drugie, ten duopol władzy jest znacznie bardziej szkodliwy niż gdzie indziej ze względu na całkowity brak możliwości współpracy pomiędzy władzą, a totalną opozycją jaki występuje w Polsce. Trzeba uczciwie powiedzieć, że został on wywołany przede wszystkim przez totalną opozycję i jej postawę. Dla przykładu - rozsądna i rzetelna reforma systemu ochrony zdrowia, jako, że musi być długofalowa, wymaga, poza przekazaniem społeczeństwu prawdziwych informacje wstępnych, porozumienia  dużych sił politycznych. W przeciwnym wypadku, po zmianie władzy wszystko zaczynane jest od nowa i to - najczęściej - w przeciwnym kierunku. Podobnie wygląda sprawa innych zagadnień, choćby systemu oświaty, a przede wszystkim polityki zagranicznej. Jedyne, praktycznie, co może zrobić wyborca, to odebrać głos politykowi i oderwać go od władzy. W systemie gdzie dwóch kandydatów, raz na cztery lata, ściga się do mety na osłach, taka kara jest stosunkowo mało groźna. Wiadomo, że - mniej więcej - raz na cztery, a już na pewno na osiem lat - polityk odstawiony od koryta znów się do niego dorwie.
Jeśli kogoś z Was, Szanowni Czytelnicy dziwi, że rządząca nami od trzech lat koalicja, nie próbuje wspomóc powstania na scenie politycznej sił, które mogłyby i powinny zastąpić niesławną Platformę i jej wszystkie popłuczyny raz, na zawsze - a wręcz przeciwnie, zwalcza i torpeduje wszelkie takie próby, to proszę zwrócić uwagę, że właśnie zasada wyścigu na cudzych osłach ten fakt tłumaczy. Politycy PiS uważają zapewne, że zdobycie władzy przez straszenie opozycją jest pewniejsze i łatwiejsze, niż normalna polityka! Ale nie wolno pozwolić na to by skazywano nas na wybór pomiędzy dwoma niezbyt chcianymi kandydatami do ręki pięknej włościanki. No, chyba że rację miał niesławnej pamięci profesor który nazwał Polskę brzydką panną na wydaniu…
Przede wszystkim, nie bądźmy jak te osły, dosiadane przez zalotników z pierwszego akapitu! Nie dajmy się okładać kijem, przez wyznawców żadnej ze stron sporu. To, że mniejsze partie nie mają szansy na wygranie wyborów nie znaczy, że nie mają szans na wejście do  parlamentu. A nawet, jeśli nie mają szans na wejście do parlamentu, nie znaczy to, że nie należy oddać na nich głosu. Nie jest tak, że głosowanie na mniejsze partie jest marnowaniem głosów. To głosowania na mniejsze zło, głosowanie nie: „z powodu poparcia dla jednych”, tylko: „ze strachu przed kimś innym”, jest nieuczciwe i jest marnowaniem głosów.
 
Lech Mucha
 
Tekst ukazał się w dwutygodniku Polska Niepodległa (16.01.2019.)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

23-01-2019 [13:33] - Jabe | Link:

Od dawna twierdzę, że od obu stron ich elektoraty nie wymagają niczego, bo wystarcza im stale podsycana wrogość do strony przeciwnej. Każdy uważny (a więc i niezaślepiony) obserwator sceny politycznej nieuchronnie dochodzi do tego wniosku. Z początku byłem na przykład zaskoczony, że partia Ryszarda Petru nie dostawała dyskretnego wsparcia ze strony mediów pisowskich, choć podkopywała notowania Platformy. Jednak przecież nie chodzi o to, żeby wróg był słaby. Im silniejszy wróg, tym większa mobilizacja własnego elektoratu.

Jest nią zjawisko znane od stuleci jako „targowica”, czyli uciekanie się przez jedną ze stron sporu, wszyscy wiemy, o którą dziś chodzi, do sił zewnętrznych. – O tą, która instaluje u nas wojska państwa, które zgłasza wobec nas roszczenia finansowe?

Głosowanie na partie wysokoprocentowe straciło wszelki sens. Ich zwolennicy potrafią tylko opowiadać, jaka to druga strona jest zła. W zasadzie każda dyskusja do tego się sprowadza. No i mają rację. Zwolennikami tamtej strony kierują identyczne emocje. Oni też mają rację. Generalnie w tym sporze obie strony mają rację.

Obrazek użytkownika Losek

23-01-2019 [14:05] - Losek | Link:

Akurat miałem na myśli przeciwną stronę, ale uwaga o wojskach i roszczeniach jest słuszna. O tę stronę też.

Obrazek użytkownika xena2012

23-01-2019 [14:17] - xena2012 | Link:

,,Nie jest tak,że głosowanie na mniejsze partie jest marnowaniem glosów.......'' To chyba powinno zależeć od tego co mają nowego do zaproponowania,różniącego się od duopolu.Warto prześledzić,ja skuoię się tylko na przykładzie nowej ,okrzyczanej formacji (bo jeszcze nie partii) Roberta Biedronia do której jak sam mówi w wywiadzie w Radiu Zet elektorat wali drzwiami i oknami.Czym pan Biedroń tak przyciąga? Podobno niezwykłą życzliwością w stosunku do ludzi.Ale w tym samym wuwiadzie pan Biedroń powiela stereotypy zachowania opozycji polegające na wrecz nikczemnym niszczeniem osoby znienawidzonej czyli Jarosława Kaczyńskiego.Opozycja przez lata uczyła Polaków tej nienawiści a teraz  pomniejsze partie na tej nienawiści też chcą wejść do parlamentu.Biedroń tez nie jest inny-cytuję:,,Jarosła Kaczyński nie czuje tego co czuje się na co dzień.Jak się robi zakupy,jak się robi przelew na koncie,jak wybrać numer w telefonie komórkowym''.........Prawda jaki ładunek empatii i przesłanie do elektoratu? Oto znienawidzony Kaczyński nie tylko nie ma konta i prawa jazdy,ale też nie umie posłużyć się telefonem ani komputerem. Jakże łatwo dzisiaj odhumanizować i upodlić człowieka tyle że w Polsce uparliśmy się tylko na tego jednego.Te wszystkie ,,miłe słówka'' tak zyczliwy , tak usmiechnięty tak przyjazny światu pan Biedroń zakładający partię na tych samych zasadach co i inni -czymże różnią się od wypowiedzi Petru,Nowackiej ,Czarzastego,Lubnauer?Więc jakiż jest wybór kiedy program ten sam?

Obrazek użytkownika Losek

23-01-2019 [17:38] - Losek | Link:

Biedroń nie różni się niczym. To projekt Petru 2.0...

Obrazek użytkownika Gniewko

25-01-2019 [22:57] - Gniewko | Link:

Dlaczego PiS i osoby go popierające zawsze promują lewackie partyjki, a nigdy partie po prawej stronie ? To samo dzieje się w TVP Kurskiego.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

23-01-2019 [14:34] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

Witam Pana doktora...z lancetem :-))
Wszystko to bardzo piekne...te osly,te dwie partie i okładanie kijami...
Tylko Pan doktor nie uwzględnil jednego...totalnej głupoty naszego "narodu/Narodu,społeczeństwa".
Głupota ta jest widoczna wszędzie...od tego czegoś nazywanego autostradą,szosą,ulicą,a na drogach osiedlowych kończąc.
Ta głupota idzie do góry...posłowie,sejm,senat,rząd,prezydent...niestety!
Już Reese w XIX wieku opublikował wzór na mierzenie "mądrości ludu,narodu"...im większy Zbiór badamy...tym IQ dąży do zera.
Już 10 na sali wykładowej,auli na Uniwersytecie,można łatwo zmanipulować...np.okrzykiem PALI SIĘ!!! 
Ilu z tej dziesiątki zacznie uciekać? Ani nie spytają:gdzie,co i sie nie rozglądną...WIAĆ!
Prosty lud gapi sie w telewizor....nie ma książek...łyka to,co im szykują funkcjonariusze medialni ...od trzech pokoleń umocowani w mediach...
Oni nie są głupi...są jeszcze głupsi....chyba to Lis powiedział?
Unijne akcje...prymitywne,że aż zęby bolą...atak na NBP? Chodzi o wprowadzenie € .
Atak na Ziobrę,Macierewicza,Szydło...wszystko to są akcje....żeby temu społeCZERŃstwu obrzydzić osoby i przygotowac do obalenia rządu.

Pięć punktów załozycielskich UE...od Wspólnoty Węgla i Stali,poprzez EWG...do UE...stąd atak na Kościół i chrzescijaństwo...punkt 5.
A ciemny lud to kupuje...WOŚP...i pogrzeb w Gdańsku...i typki w rządzie od Geremka...Ciapciakiewicz,Gliński i Gowin...te osoby...to koniec PiS-u.
Lubi Pan,kiedy pacjent pokazuje,że wyrostek robaczkowy ma pod lewą pachą?
A to Polska...właśnie...
Addio...

 

Obrazek użytkownika Jabe

23-01-2019 [15:18] - Jabe | Link:

Moim zdaniem ogłupianie idzie od góry.

Obrazek użytkownika Losek

23-01-2019 [16:39] - Losek | Link:

O, to na pewno jest prawda...

Obrazek użytkownika Jan1797

23-01-2019 [21:47] - Jan1797 | Link:

Wsłuchany w Twą opowieść, ja siodło w wymarzonym wspólnym europejskim państwie, w którym
wszyscy obywatele mają takie same prawa i takie same powinności. Wzruszone dzisiejszym raportem
Foreign Policy oraz wczorajszą wypowiedzią w Akwizgranie o zasadności współpracy między mniejszymi
podmiotami europejskimi  w kontekście priorytetu strategicznego sojuszu Niemiec i Francji w budowie.
Powinością mą  nie jest zastanawiać się nad pomyślnością Polaków a patrząc na dzisiejszą Francję
dbać o zasobność kieszeni europejskich liderów. Podobnie wstydzę się za siebie w kwestii bezpieczeństwa
gdyż tylko rozwój interesów czołówki UE wypełni nakaz niezbędnych reform. Z postanowieniem poprawy, Jan.

Obrazek użytkownika Jaworowski

24-01-2019 [11:26] - Jaworowski | Link:

Jabe, przecież tyś typowa ofiara tego ogłupienia. Z czasem i ty wypłyniesz na wierzch(góry) i będziesz pouczał dół. Teraz to słabo ci wychodzi.

Obrazek użytkownika Losek

23-01-2019 [15:27] - Losek | Link:

Witam,  witam!  :-)
Ale przecież nie jesteśmy statystycznie głupsi od reszty świata?

Obrazek użytkownika Trotelreiner

23-01-2019 [19:47] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

Nie wiem cy poszedł ten komentarz...wklejam Ci link...gdzie zatrzymała się nasza cywilizacja...
To,że nie mamy ogona,mamy kciuk przeciwstawny i pionowy kręgosłup...to przypadek...pomyłka Natury....
Cywilizacyjnie jesteśmy TAM!
https://youtu.be/ZtdU8vs4czU

Obrazek użytkownika Losek

23-01-2019 [23:12] - Losek | Link:

Odyseja kosmiczna 2001 Kubricka. :-)
Klasyka.

Obrazek użytkownika HenrykH.

24-01-2019 [13:13] - HenrykH. | Link:

I to nazywam cudem statystyki.Nasze najlepsze uczelnie znajdują się na 500 -setnym miejscu w poziomie nauczania , a Naród "przoduje" .Pozdrawiam .

Obrazek użytkownika Pani Anna

23-01-2019 [14:56] - Pani Anna | Link:

Jakoś mnie ta pańska argumentacja nie przekonuje. Jeżeli znajdzie się partia, która będzie miała program, struktury albo chociaż liderów wartych uwagi, to może oddam swój głos, ale też w sytuacji, kiedy będę pewna, że nie będzie to głos zmarnowany, albo obliczony na osłabienie partii rządzącej.  A teraz co, mamy niby głosować jak rozumiem na jakąś partyjkę tylko dlatego, żeby nie być takim "zamienionym osłem"? Słabe to.

Obrazek użytkownika Losek

23-01-2019 [15:17] - Losek | Link:

A skąd Pani wie, że taka partia już nie istnieje, tylko jej dostęp do mediów opanowanych przez "jeźdźców na osłach", jest skutecznie blokowany? A czy nie widzi Pani, że te struktury, wymagają pieniędzy, a dostęp do pieniędzy nie jest równy, bo istniejące na :rynku" partie obłowiły się skutecznie w ramach "okrągłego stołu", i okopały na pozycjach?

Obrazek użytkownika mjk1

23-01-2019 [19:46] - mjk1 | Link:

„A skąd Pani wie, że taka partia już nie istnieje, tylko jej dostęp do mediów opanowanych przez "jeźdźców na osłach", jest skutecznie blokowany?”.  Ma Pan na myśli „Zmianę” Mateusza Piskorskiego, czy jakiś kit zamierza Pan czytelnikom wcisnąć?
 

Obrazek użytkownika Losek

23-01-2019 [22:28] - Losek | Link:

Mam na myśli to, że partie, które nie uczestniczyły w okrągłym stole i magdalence, nie uwłaszczyły się na majątku państwowym, nie mają dostępu do mediów, opanowanych przez PIS i PO, nie mają możliwości zaistnieć! Takie to trudne do zrozumienia...? Rozumiem, że jak się nie ma NIC mądrego do powiedzenia, zawsze można coś o ruskich onucach napisać :-) :-)

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

23-01-2019 [22:46] - zbieracz śmieci | Link:

Onuce już się prawie zgrały ale Kremlowskie Kuranty to miłe dzwięki dla górki z tej partii a doły jak doły nie kumają o co idzie !Nie wiem czy to zwiazek partnerski z korwinem  i kto kogo w tym związku dyma a może 6/9...!?

Obrazek użytkownika mjk1

24-01-2019 [08:04] - mjk1 | Link:

Proszę więc przynajmniej samemu nie blokować dostępu do informacji i podać przynajmniej jedną partię, czy też ugrupowanie, które ma zamiar cokolwiek zmienić w pomagdalenkowym układzie. Ja osobiście nikogo takiego na naszej scenie politycznej nie widzę. Chętnie wiec poznam a zapewne pańscy czytelnicy też, z kim mamy wiązać nadzieję na lepszą przyszłość. Co do „ruskich onuc” to  proponowałbym daleko idącą ostrożność, przynajmniej do czasu wydania wyroku sądowego. Niezależnie od tego, jakie mamy zdanie o naszym sądownictwie. Na dzień dzisiejszy, po zaledwie dwóch latach z ogonkiem, oskarżono Pana Piskorskiego o propagowanie celów politycznych obcego mocarstwa i nie chodzi wcale o promowanie budowy,  na naszym terytorium, „Fortu Tramp”. Pozdrawiam Pana.
 

Obrazek użytkownika Gniewko

24-01-2019 [23:08] - Gniewko | Link:

Ja nie mam takich zahamowań, bo widzę na razie, tylko jedną partię, w którą warto zainwestować to Ruch Narodowy. Ma bardzo rozsądnych przywódców i program i nie blokuje innym Narodowcom drogi do parlamentu, ale proponuje im miejsca na liście. Z jakimś Piskorskim to pan tu nie wyskakuj, bo nikt go tutaj nie popiera.

Obrazek użytkownika mjk1

25-01-2019 [13:59] - mjk1 | Link:

Szanowny Panie Gniewko. Odpowiadałem wielokrotnie i odpowiem jeszcze raz. Ruch Narodowy jest całkowicie pod kontrolą pomagdalenkowego układu. Po przystąpieniu do koalicji  z RN patafiana w muszce wraz z brunatnym, nikt już nie może mieć najmniejszych wątpliwości w tej kwestii. Liderzy zaś Ruchu Narodowego ( Bosak i Win icki), mający gęby pełne frazesów o suwerenności kraju, ani razu, podkreślam i wytłuszczam: ANI RAZU !!! będąc posłami na Sejm RP nie zaprotestowali przeciwko łamaniu, artykułu Konstytucji, którego bezwarunkowe przestrzeganie jest gwarancją naszej suwerenności. Mówienie wiec przez tych, pożal się Boże Liderów, o walce o suwerenność, jest wstrętnym łgarstwem i robieniem z uczciwych ludzi i resztki prawdziwych patriotów, kretynów. Ty natomiast, pytany przeze mnie o to wielokrotnie, ani razu, nawet nie próbowałeś, tych dwóch agentów usprawiedliwić. Jesteś więc, albo tak naiwnym, albo jednym z nich. Innej możliwości nie widzę. 
 

Obrazek użytkownika Gniewko

25-01-2019 [23:09] - Gniewko | Link:

Bajdurzy pan bez sensu. Konstytucja jest łamana na każdym kroku i trudno wymagać, żeby jeden poseł jak Rejtan robili przedstawienia. Swoją drogą, o jaki artykuł chodzi ? Bo ogólnikami to można szastać do woli. Co więc pan sądzi o dużych partiach jak PiS i PO, które mają dużo szabel mogących to zmienić, a jednak nie zmieniają ?

Obrazek użytkownika Losek

25-01-2019 [23:16] - Losek | Link:

Amen

Obrazek użytkownika Pani Anna

24-01-2019 [01:05] - Pani Anna | Link:

Te zagadkę o osłach, to powinien pan raczej opowiedzieć tym swoim "liderom", bo im się ciągle mylą nie tylko osły, ale i te panny.

Obrazek użytkownika Losek

24-01-2019 [10:12] - Losek | Link:

Ja nie mam nad sobą liderów. Niech mnie Pani nie mierzy swoją miarą. 

Obrazek użytkownika cyborg59

23-01-2019 [15:01] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

Mało dbam o sine ślady na zadzie i bokach, ale ja już mam (od tego okładania) wybroczyny na mózgu !

Obrazek użytkownika angela

23-01-2019 [22:06] - angela | Link:

Pan Losek chyba żartuje,  nie rozbijajcie PiSu,  bo jak ta rozkrzyczana banda , której skóra cierpnie na widok więzienia,  ponownie dorwie się do władzy, to marny nasz los.
Chcemy, czy nie, ale musimy tak wybierać,  żeby ta banda złodziei nigdy nie doszła do władzy. 
Nie ma innego wyjścia.  Nie wydziwiajcie
 z  polexitami, bo bój to jest ich,... I nasz.. . ostatni. Już giną ludzie, oni wiedzą,  ze jak teraz przegrają, to po nich.
Panie Losek....troche logiki. 

Obrazek użytkownika Losek

23-01-2019 [23:17] - Losek | Link:

Pani Angelo, logiki niech Pani uczy kogo tam Pani ma pod ręką. Ja bym sie z Panią na logikę nie zamienił... Ta banda, o której Pani pisze dostanie się do władzy WYŁĄCZNIE dzięki działaniom PiS. Na tym polega zasada wyścigu na cudzych osłach...

Obrazek użytkownika Gniewko

24-01-2019 [23:11] - Gniewko | Link:

Na razie to PiS wprowadza program KomoRuskiego zamiany Polaków na Ukraińców i nikt ich do tego nie zmusza, bo mają pełną władzę.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

23-01-2019 [22:35] - zbieracz śmieci | Link:

Pan tu swoją ma zagadkę a ja swoją -z komina wychodzi w nieskazitelnie czystym bia lym garniturze młodzieniec a za nim juz ubabrany od stóp do głów sadzą -jak to mozliwe...!?
Podpowiem jedynie ,że podobne zagadki daje się dorozwiązania początkującym talmudystą.
Rozwiąże zagadke o jaka to małą partię chodzi  co to warto oddać głos-dotyczy to narodowców a nasz Pan doktor do nich przynależy.
Czy warto oddać głos na coś co ma 1 % poparcia i blisko mu do zera i czy wbrew temu co głosi autor nie będzie to głos stracony...!?

Obrazek użytkownika Gniewko

23-01-2019 [22:49] - Gniewko | Link:

Bardzo dobry i pouczający wpis ! Gratulacje !

Obrazek użytkownika Losek

23-01-2019 [23:09] - Losek | Link:

Podziękować. Podziękować.

Obrazek użytkownika Ptr

23-01-2019 [23:40] - Ptr | Link:

Duopol , sinusoida... Jeżeli sinusoida, to chyba przesunięta w dół tak ,że zawsze była pod kreską i tylko na chwilkę na plusie. Zanim znów zejdzie na minus ja bym sprawdził jakie barwy będziemy nosić na flagach jak naprawdę zejdzie na minus. A unia już dopilnuje abyśmy nigdy znowu nie wybili się na plus. I wtedy zapytacie , gdzie ta sinusoida. gdzie duopol ?  
 

Obrazek użytkownika Jaworowski

24-01-2019 [11:42] - Jaworowski | Link:

24-01-2019 [11:36] - Jaworowski | Link: Losek>>>nie jesteśmy
Losek>>>nie jesteśmy statystycznie głupsi od reszty świata?<<
Może i nie jesteśmy głupsi, tylko proszę wskazać mi kraj i w której galaktyce, ten nasz  fenomen na skalę wszechświata, fenomen socjologiczno-psychiatryczny, gdzie  1/4 społeczeństwa to jawni  zdrajcy, folksdojcze, knechci Merkelówny, czerwone szuje, które powitałyby Putina girlandami bram choćby nawet jutro.

Obrazek użytkownika Losek

24-01-2019 [11:58] - Losek | Link:

Ależ to jest pochodna położenia geograficznego i historii. Nie sztuka znaleźć różnice między Środkową Europą a Wyspą Wielkanocną... 

Obrazek użytkownika Jaworowski

24-01-2019 [13:04] - Jaworowski | Link:

Losek dajże spokój. Twój felieton z pozorami logiki  funta kłaków niewarty, a tą logiką, którą  tak szafujesz jakbyś miał monopol na nią, której  odmawiasz innym i to z taką zawziętością, a którą  przypisujesz wyłącznie sobie, to mieliśmy z takim pajacami do czynienia  przez ponad 70 lat nierządów czerwonych i platfusów. Następny pajac jak Pasierbiewicz starający się postawić PIS  w równym szeregu z dewiantami splatfusiałymi. Chodzi o wywołanie wrażenia, że obie partie reprezentują identyczne wartości, identyczny etos i te same niecne metody w dążeniu do ponownego zdobycia władzy., co jest wierutną bzdurą i manipulacją kolejnego cwaniaka grającego na osłabienie PISu. Ten  osioł z waści przypowiastki to waść sam, tyle że zdublowany. Waści chodzi o to, by z ujeżdżanego osła stać się ujeżdżającym czyli po prostu
samemu dosiąść tego osła jako jeździec, nie mając w tej chwili najmniejszych predyspozycji i realnych szans nawet najmniejszych, by choćby zbliżyć się do bramy z przypowiastki. Wmawianie ogłupiałym wyborcom, że PIS tak jak splatfusiali folksdojcze nie ma ani konkretnego programu, ani pomysłów i umiejętności ich realizacji jest bzdurą i manipulacją. PIS to jedyna partia , która postawiła i realizuje  określone cele zgodne z naszą racją stanu i dąży do ich osiągnięcia z mozołem przeładowanego osła na plecach którego hołota czerwono-brunatna wali go cegłówką w głowę, by pobiegł w przeciwną stronę. Należy oddać głos na partię, która ma realne szanse na wygraną.Taką partią jest PIS. Pozwólmy im dokończyć dzieła reformy tego komunistycznego burdelu. Rozdrobnienie głosów wyborców na quasipartyjki doprowadzi do klęski i umożliwi folksdojczom ponowne dojście do władzy. Należy zrobić wszystko, by temu zapobiec.

Obrazek użytkownika Losek

24-01-2019 [13:52] - Losek | Link:

Ponieważ napisałeś komentarz równie długi, co bezsensowny, od dziś dołączasz do grupy ludzi, których komentarzy nie czytam. Podajcie sobie ręce ze zbieraczem śmieci, który tam już jest dawno..  

Obrazek użytkownika Jaworowski

24-01-2019 [14:21] - Jaworowski | Link:

Losek>>>komentarz równie długi, co bezsensowny....nie czytam<<
Twój felieton jest za to trzykrotnie przydługi i jest stekiem a raczej bigosem nonsesów. Sens ma jeden. Dowalić PISowi i sprowadzić go do poziomu a nawet parteru splatfusiałych zdrajców. Możesz mnie nie czytać i mi to wisi, ważne ,że inni to przeczytają. Nie damy zdominować się i narzucić  waszej fałszywej  narracji.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

24-01-2019 [15:43] - zbieracz śmieci | Link:

Ja czytam a dlatego aby takie propagandowe gównio nie rozlało sie po kraju i wczesniej je zutylizować!
Czepicie sie PIS jak pijany płotu i wręcz żądacie aby was przyjał ,nie do platfusów bo im służycie ale do PIS aby go rozwalić od środka.
Historia Bolesława Piaseckiego założyciela RN i ONR przed wojną a szczególnie po wojnie i jego układ z generałem sierowem tym od Smiersza jest wielce pouczająca i uruchamia dzwonki alarmowe nie wspomnę o koniu który tym interesem dziś kręci albo mu się tylko wydaje ,że to on!

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

24-01-2019 [15:43] - zbieracz śmieci | Link:

Ja czytam a dlatego aby takie propagandowe gównio nie rozlało sie po kraju i wczesniej je zutylizować!
Czepicie sie PIS jak pijany płotu i wręcz żądacie aby was przyjał ,nie do platfusów bo im służycie ale do PIS aby go rozwalić od środka.
Historia Bolesława Piaseckiego założyciela RN i ONR przed wojną a szczególnie po wojnie i jego układ z generałem sierowem tym od Smiersza jest wielce pouczająca i uruchamia dzwonki alarmowe nie wspomnę o koniu który tym interesem dziś kręci albo mu się tylko wydaje ,że to on!

Obrazek użytkownika Gniewko

24-01-2019 [23:20] - Gniewko | Link:

PiS sam się osłabił, działając przeciw swoim wyborcom. Myśli że jego wyborcy to osły ?!

Obrazek użytkownika Gniewko

26-01-2019 [12:27] - Gniewko | Link:

Panie @Jaworowski jakie cele realizuje PiS czy chodzi panu o Ukrainizacje Polski, czy uczynienie z niej państwa Polin ? Bo ja innych celów nie widzę !

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

24-01-2019 [16:41] - Zygmunt Korus | Link:

Ja może ostrożniej,ale uważam, że jeszcze jest czas, żeby partię rządzącą ostrzegać, że traci elektorat na własne życzenie (a jeśli nie słucha, to co? jest tak, jak Pan pisze),  co wyłuszczyłem szeroko tutaj: https://naszeblogi.pl/52452-ja...
Tekst fajnie zobrazowany. Gratuluję! A upierdami nie należy się zajmować. Paszoł won!!!

Obrazek użytkownika Losek

24-01-2019 [17:28] - Losek | Link:

Tak też i robię... :-)
A'propos linkowanego tekstu, wszystko cacy, ale pierwszą przeszkodą dla powstania na prawicy dowolnej siły, jest to, że w odróżnieniu od PiSu i totalnej opozycji, te siły nie mają pieniędzy, ani mediów. I o ile na pierwszy problem PiS nic nie poradzi, to drugi - brak dostępu do mediów, to wyłączna wina PiS-u, który - jak wiadomo - dzierży władzę w TVP i nikogo tam z prawej strony nie dopuszcza. A za to zapraszani są komuniści... I to jest jeden z moich najważniejszych zarzutów w sptosunku do PiS! To jest rzeczywiste łamanie demokracji, do którego to procederu przyznał się sam Kurski. To jest właśnie powód, mechanizm, na podstawie którego PiS w końcu przywróci PO do władzy. I dlatego to właśnie jest wyścig na osłach, że PiS nikogo innego do wyścigu nie dopuszcza.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

24-01-2019 [19:54] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

Obrazek użytkownika xena2012

25-01-2019 [17:59] - xena2012 | Link:

A czy ,,te siły'' jak ich Pan okresla chcą mieć ten dostęp do mediów czy raczej wolą robić obrazone miny i razem z opozycją psioczyć na PiS ?

Obrazek użytkownika Losek

25-01-2019 [19:10] - Losek | Link:

Krytyka rządu nie jest prawem lecz obowiązkiem opozycji. A partie opozycyjnej, jak każde partie chcą rządzić. Czemu zatem miałyby NIE chcieć dostępu do mediów?????? 

Obrazek użytkownika Jabe

25-01-2019 [22:00] - Jabe | Link:

Z krytyką jest jak niegdyś z lustracją. Ona była do zaakceptowania, byle nie była dzika. Tylko dziwnym trafem każda zaproponowana okazywała się być dzika.

Obrazek użytkownika Losek

25-01-2019 [23:17] - Losek | Link:

Bez urazy, ale to obiegowa opinia... Akurat liderzy RN krytykują konkrety, i bynajmniej nie dziko...

Obrazek użytkownika Jabe

26-01-2019 [08:37] - Jabe | Link:

Nie pisałem o liderach RN, tylko o tym, jak krzywdząca wydaje się władzy, a zwłaszcza jej wyznawcom, wszelka krytyka.

Obrazek użytkownika Losek

27-01-2019 [21:05] - Losek | Link:

A to tak. Tak. 

Obrazek użytkownika Jaworowski

25-01-2019 [10:21] - Jaworowski | Link:

Gniewko>>PiS sam się osłabił, działając przeciw swoim wyborcom. Myśli że jego wyborcy to osły ?!<<<

Gniewko, tylko patentowany osioł nie rozumie co jest grane. Ja wam również sprzyjam, ale to nie jest czas i pora na podziały. Jest wojna na śmierć i życie. To nie jest jeszcze czas na was. Nie stanowicie jeszcze  realnej siły politycznej, może kiedyś. Obecny czas to być albo nie być jako państwo. Walczymy o państwo suwerenne(obecnie to szczątkowa suwerenność), ale geopolityka jest nieubłagana. Nie rzucajmy PISowi dodatkowych  kłód pod nogi, gdyż tych kłód jest multum na czele z V kolumną, folksdojczami, knechtami Merkelówny, mafią sądowniczo-prawniczą, zdegenerowanym wielkomiejskim elektoratem korporacyjno-administracyjnym , sprzedajnymi splatfusiałymi lewackimi mendami artystyczno-cwelebryckimi, mamy przeciwko sobie cały zdegenerowany establishment brukselski chodzący pod dyktando szwabskiego Ordnungu. Apeluję o jedność i zwarcie szeregów oraz wydanie bezwzględnej i bezpardonowej wojny propagandowej jawnym z nazwiska  zdrajcom usadowionym na naszej polskiej ziemi. Walczmy z obcą  agenturą wpływu posadowioną nawet tutaj, robiącą krecią robotę pod płaszczykiem rzekomego sprzyjania prawdzie(oczywiście swoiście rozumianej ICH prawdzie). Nazwiska znamy i "strzelajmy do nich z ostrej amunicji", oby celnie.

Obrazek użytkownika Gniewko

25-01-2019 [23:00] - Gniewko | Link:

PiS już stracił większość przez swoją głupotę albo złą wolę kto ich tam wie ?

Obrazek użytkownika Marek1taki

25-01-2019 [18:41] - Marek1taki | Link:

Świetne porównanie, aczkolwiek naszła mnie wątpliwość czy aby ojciec jest rodzony, czy nie sutener ustawił ten wyścig świadomie.
"Zięciowie" z osłami nie dyskutują tylko na nich jadą.

Obrazek użytkownika Losek

25-01-2019 [19:12] - Losek | Link:

A to możliwe. Możliwe też że i tych sutenerow jest więcej niż jeden.