Pokonalim my Ruska, Pokonalim my Niemca....

    Passa w polskim sporcie trwa. Dziś kolejna szansa na triumf, nasi szczypiorniacy grają w ćwierćfinale  w Mistrzostwach Świata w Katarze z Chorwacją. W kontraście do polskiej polityki oraz bałaganu jaki panuje w naszym grodzie, polscy sportowcy w ostatnim czasie zasługują na gromkie brawa i warto dla nich na chwilę oderwać się od polskiej szarości dnia z kolejną aferą. Były już podsumowania za ubiegły rok, medale i puchary, gale na najlepszego sportowca, ale warto o tym mówić, iż 2014 zapiszę się w annałach polskich zmagań (jakkolwiek górnolotnie by to nie zabrzmiało :). Miniony Rok był jeszcze ważny z powodów historyczno-politycznych, w jednym roku potrafiliśmy pokonać Niemców (football) i Ruskich (siatkówka).

    Rok 2014 był chyba najlepszy od roku 1989, czyli w ciągu 25 lat wolnej Polski. To nie przypadek, że większość sukcesów odnieśli sportowcy urodzeni już po przełomie – Michał Kwiatkowski miał rok, ewentualnie krótko przed nim. Robert Lewandowski 25 lat temu miał niespełna rok, a Kamil Stoch zaledwie dwa lata. Wychowani w nowej rzeczywistości, otwarci na świat, funkcjonujący w nim bez żadnych kompleksów. Jak na blisko 40-milionowy naród, z gospodarką mimo wszystko goniącą najbogatszych, a nie zostającą daleko w tyle, są to powody do dumy, patrząc np. na wyniki reprezntacji takich krajów jak Finlandia czy Włochy w Igrzyskach zimowych, które były w tyle za nami. 

    Nie zaszkodzi troszkę powspominać, bo było to tak nie dawno. Zimowe igrzyska w Soczi przyniosły biało-czerwonym aż 6 medali w tym 4 złote medale: dwa razy więcej, niż poprzednie 21 zimowych olimpijskich startów!  Kamil Stoch wygrał oba konkursy indywidualne w skokach narciarskich. W biegu na 10 km techniką klasyczną triumfowała Justyna Kowalczyk. Sensacyjny sukces osiągnął Zbigniew Bródka, który w biegu łyżwiarskim na 1500 metrów wyprzedził Holendra Koena Verweija o 0,003 sekundy!. 

  Najlepsze w historii starty naszych zawodowych kolarzy: Mistrzostwo Świata Michała Kwiatkowskiego, wygrane 2 etapy i koszulka w grochy Rafała Majki na Tour de France, zwycięstwo tegoż w Tour de Pologne oraz etap Przemysława Niemca na Vuelta Espana.

    Po czterdziestu latach oczekiwań Polacy zdobyli wreszcie mistrzostwo świata w grach zespołowych. Siatkarze marsz po złoto rozpoczęli na Stadionie Narodowym w Warszawie, pokonując Serbię w meczu, który na żywo oglądało ponad 60 tysięcy widzów. W finale najważniejszej obok Euro 2012 imprezy zorganizowanej w Polsce pokonali 3:1 broniących tytułu Brazylijczyków. Mariusz Wlazły został wybrany najlepszym zawodnikiem siatkarskiego mundialu. Pięknie było popatrzeć na frustrację Sovietów nie mogących się pogodzić z rolą przegranego, przekleństwa i pokazywanie 'fuck'ulców' w stronę publiczności to jedyne na co było stać tą swołocz.

    Jesienią przykład z siatkarzy wzięli krytykowani w ostatnich latach piłkarze. Reprezentacja pod wodzą Adama Nawałki efektownie rozpoczęła eliminacje Euro 2016. Sensacyjne zwycięstwo nad aktualnymi mistrzami świata Niemcami (2:0 po golach Arkadiusza Milika i Sebastiana Mili) - wielu moich znajomych dąło sobie spokój z oglądaniem tego meczu i musieli się trochę 'zwilżyć' gdy zobaczyli w II połowie 2-0 dla Polski, co daje nam na razie 1 miejsce w grupie. Od czasu, kiedy w sezonie 2010/11 Lech Poznań awansował aż do 1/16 finału Ligi Europy, nie mieliśmy okazji dopingować polskiego zespołu, który z powodzeniem wojował w europejskich pucharach. Dopiero w tym roku możemy obserwować udane zmagania Legii Warszawa w Europie. W III rundzie Legia wylosowała szkocki Celtic Glasgow, z którym wygrała u siebie 4:1, a na wyjeździe 2:0. UEFA ukarała jednak mistrza Polski za niefrasobliwość pewnej blondpani, która pogubiła się w papierach i wykazałą się nieporadnośćią w przepisach UEFA. Efekt był taki, że szkockiemu klubowi przyznano walkower 3:0 i to on awansował do IV rundy kwalifikacji. Polskiemu zespołowi pozostała jedynie walka o fazę grupową Ligi Europy, którą zakończyła z sukcesem, na 1 miejscu...zobaczymy jak będzie dalej.

Dwanaście medali mistrzostw Europy w Zurychu zdobyli lekkoatleci. Rekord świata w rzucie młotem poprawiła w tym roku Anita Włodarczyk (79.58 m). Warto jeszcze wspomnieć o coraz lepszych występach naszych tenistów z pierwszej 50 ATP- Jerzy Janowicz i Agnieszka Radwańska - trochę szkoda, że znależli się poza pierwszą 10 najlepszych sportowców - więdząc ile wyrzeczeń kosztuje tenis i jak ciężko się przebić.

    20015 - Co nasz czeka ??? -   Na pierwszy ogień idą piłkarze ręczni, o których pisałem.. Czy biało-czerwoni zdobędą medale mistrzostw świata w łyżwiarstwie szybkim (Heerenveen, 12-15 lutego)? Swoją mistrzowską klasę będą mogli potwierdzić również Justyna Kowalczyk i Kamil Stoch (MŚ w Falun, 18 lutego - 1 marca).  W dalszej części roku w mistrzostwach globu zaprezentują się lekkoatleci (Pekin, 22-30 sierpnia). Siatkarscy mistrzowie świata będą mieli szansę udowodnić swą wielkość w mistrzostwach kontynentu (Bułgaria/Włochy, 9-18 października). Największą uwagę kibiców skupią na sobie piłkarze. Jesienią przekonamy się, czy drużynie Adama Nawałki uda się awansować do finałów Euro 2016.

   Chciałoby się powiedzieć chóralnie, że to jednocześnie sukcesy polskiego rządu. Niestety, sukcesy polskich sportowców to nie odzwierciedlenie polskie Rządu, a raczej ucieczka od niego i i próba zapomnienia o ciągłych aferach... co czyni chętnie polski Janusz, Grażyna i młodzież z szalikami w rękach!