Dlaczego katolicy POWINNI obchodzić święta żydowskie?

Wszyscy się zgodzimy, że gdyby nie Mojżesz, czy jego poprzednicy nie było by też Katolicyzmu. Święta Mojżesza są naszymi świętami. jednak ... nie tylko o to tu chodzi.

Aaron, brat Mojżesza jest uważany za praojca kapłanów. Przekładał "ducha prawa" od Mojżesza dla ludu. Kochał brata i nie niszczył go. Jednak jego potomkowie już tacy nie byli. Szukali coraz większych wpływów. Kapłani coraz bardziej zmuszali prosty lud do wierności swojej dosłownej interpretacji słów Boga.

Po Niewoli Babilońskiej (parę wieków przed Chrystusem) doszło do napisania ksiąg na nowo. Kapłani i ich pisarze dokonali tłumaczeń i kodyfikacji w duchu radykalizmu. Powstał Stary Testament - Tora. Wzmocnili rolę przepisów, a całkiem zabili ducha. Wprowadzili zamordyzm reguł, absolutną wierność literom, kilka warstw tłumaczeń Prawa i tłumaczeń do tych tłumaczeń.

Od tego czasu praktycznie Judaizm stał się swoją własną sektą, a prawdziwy duch zachował się wśród ludu - np. w plemieniu Dawida czy u Samarytan. Dlatego Jezus wywodził się właśnie z rodu Dawida, i dlatego jego dwie genealogie (Maryi i Józefa) wywodzą Go od niego.
Sekta, którą byli kapłani, ok. 1989 lat temu* dokonała zamordowania swojego własnego Boga, tak bardzo zmieniła jego obraz że Go nie rozpoznała.

Dzisiejszy judaizm odszedł jeszcze dalej. Większość nie ma nawet krwi żydowskiej, gdyż są to potomkowie Chazarów - ale też do dzisiaj istnieje judaizm wierny duchowi mojżeszowemu. Ten judaizm był głównie mordowany w czasie II Wojny Światowej, (m.in. przez SS w którym było wszak 40.000 Żydów. niektórzy uważają że było to wykorzystanie okazji do wybicia tych którzy nie dostosowali się).

Obchodząc święta żydowskie odwołujemy się do naszych korzeni, tych najdawniejszych, ale także wspomagamy ten prawdziwy, pierwotny judaizm, tak niszczony przez wieki. Przypominamy sobie pierwotne formy, tak bliskie Objawieniu, a jednocześnie pokazujemy że Duch żyje i uzyskał pełne objawienie w Jezusie). Oczywiście nie wszystkie święta są pierwotne i oryginalne. Np. zapalenie świec chanukowych to czczenie właśnie historii hegemonii kapłańskiej, nie mniej nawet tutaj, Jerozolima była wszak domem dla wszystkich żydów. Tych którzy zachowywali wierność Duchowi Objawienia i tych którzy byli wierni swojej piętrowej interpretacji przepisów. To samo dotyczy koszerności czy innych zwyczajów. Szanujemy kulturę narodu, choć nie musimy się zgadzać w z tym jak został on zniszczony w V, IV wieku przed Chrystusem.

W historii wielu żydów ochrzciło się uznając katolicyzm za kontynuację wiary Mojżesza.

* Przyjmuje się że Jezus urodził się w 4 roku przed naszą Erą (błąd początku Ery) i żył 33 lata, a więc został ukrzyżowany w 29 roku. 2018-29 = 1989.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Gniewko

09-12-2018 [12:19] - Gniewko | Link:

Z twojego wpisu wynika, że żydzi powinni obchodzić święta katolickie, a nie odwrotnie, bo żydzi wyznają Złotego Cielca, czyli manę, a nie Boga co pokazał Jezus, wypędzając żydowskich kupców ze świątyni. Nie ma żadnego judeo-chrześcijaństwa, to jest bujda na resorach, bo chrześcijaństwo kłóci się z judaizmem, które jest rasistowskie. Junadaizm jest jak Nazizm.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

09-12-2018 [14:11] - Imć Waszeć | Link:

Ja bym nie wieszał psów na autorze, bo ktoś przecież musi tłumaczyć ciemnogrodowi i wychwalać głupoty czynione w kółko przez PIS. Padło na niego i ja osobiście mu współczuję. Po prostu nikt nie ma najmniejszego zamiaru przetłumaczyć tych fragmentów z talmudu napisanych małym druczkiem. A tam stoi wyraźnie: Jezus to zwodziciel i sku.. syn. Jeśli ktoś chce się z takimi "wyznawcami Boga" miziać, to niech robi to na własną rękę, a nie za sobą ciągnie w szambo cały naród.

Obrazek użytkownika Gniewko

09-12-2018 [14:30] - Gniewko | Link:

Głupców nie brakuje, ale to nie znaczy, żeby pozwalać głupcom rozpowszechniać ich głupoty. 

Obrazek użytkownika Chatar Leon

09-12-2018 [15:56] - Chatar Leon | Link:

Litości! Takich rewelacji dawno nie czytałem. Gdyby autor tekstu był np. żydem mesjanistycznym (skądinąd wspólnota religijna interesująca i obecna od jakiegoś czasu w Polsce) zrozumiałbym może tytuł. Ale w kolejnych akapitach jest coraz weselej. Filosemityzm i antysemityzm zarazem. Jakby po pijaku zmieszać bełkot skinheada z lat 90-tych z bełkotem gazetki wybiórczej. Bajki o Chazarii pomieszane z opowieściami o 40 tysiącach żydowskich esesmanów a wnioskiem z tego wszystkiego ma być obchodzenie przez katolików świąt żydowskich! Których świąt żydowskich? Święta Paschy (że niby zafundujemy sobie kuchnię żydowską na Wielkanoc)? Święta Namiotów? Dlaczego akurat nie Chanuki? Dlaczego to akurat święto miałoby być "czczeniem hegemonii kapłańskiej"? (przypominam tak na wszelki wypadek, że w judaizmie od dość długiego czasu ani kapłanów ani świątyni już nie ma)
 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

09-12-2018 [22:37] - Imć Waszeć | Link:

Już są. Wszystkie artefakty są. Czekają tylko na okazję do rozbiórki Al-Aksa.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

09-12-2018 [16:52] - zbieracz śmieci | Link:

Na NB wreszcie się spotkało trzech uczonych talmudystów i każdy powiedział co wiedział !

Obrazek użytkownika Marek1taki

09-12-2018 [18:32] - Marek1taki | Link:

Przedstawił Pan dowody, że "Judaizm stał się swoją własną sektą", zatem chanuka w Sejmie jest herezją. To żydzi powinni robić jasełka w knesecie.
W sumie udana prowokacja.

Obrazek użytkownika Marcin Niewalda

16-04-2019 [22:13] - Marcin Niewalda | Link:

Początek pierwszego zdania prawidłowy, druga część na granicy. Dalej "ad hoc"

Obrazek użytkownika Marek1taki

16-04-2019 [22:57] - Marek1taki | Link:

Nie pokłada Pan w tych heretykach nadziei na samonawrócenie? Pewnie słusznie. Znowu wybrali Barabasza. Tym razem do knesetu.

Obrazek użytkownika Ptr

09-12-2018 [21:22] - Ptr | Link:

"Wszyscy się zgodzimy, że gdyby nie Mojżesz, czy jego poprzednicy nie było by też Katolicyzmu. Święta Mojżesza są naszymi świętami. "  -  to tylko pozornie oczywista teza z pierwszego zdania, którą można tak  skomentować przez analogię do przypowieści o winicy:   Gdyby nie było wynajętego przez Właściciela zarządcy ( Mojżesza) , który pomógł wybudować winnicę, która następnie prosperowała i przechhodziła różne dzieje ( Dzieje Izraela), nie przyszedłby w końcu Syn Właściciela i nie oznajmiłby , że z woli Ojca zakładą nową winnicę gdzieś indziej. Opuszcza starą i oznajmia Samarytance, że nowa winnica nie będzie budowlą na wzgórzu, ale będzie istniała w duchu i prawdzie. 
Młodego wina nie wlano w stare worki ( bo je rozsadza ) , lecz w nowe. 
Weżmy inny przyklad: Shakespeare stworzył wspaniałe dzieła. Czy można powiedzieć , że wszystko dlatego ,że nauczył się pisać po angielsku w konkretnej szkole elementarnej i tam należy kierować podziękowania ? Tak, ale nauczyciele mają prawo tylko do tego co przekazali, a skoro nie byli w stanie pisać dramatów, to nie oni stworzyli wielkość tego dramaturga.

Obrazek użytkownika Marek1taki

10-12-2018 [08:36] - Marek1taki | Link:

Dobry przykład z tą szkołą, w której uczył się pisać Szekspir. Taki mamy postawiony na głowie (nie bez powodu) trynd żeby nie było własności, tylko wszystko było dzierżawą albo korzystaniem z praw autorskich, patentowych. W tym kierunku idzie wszystko. Prawa do emisji CO2, handel nimi, zmonopolizowanie tego rynku, kreowanie papierów pod emisję USD - to wkład w rozwój tej twórczej tezy.

Obrazek użytkownika Ptr

10-12-2018 [11:08] - Ptr | Link:

Okazuje się ,że to porównanie odzwierciedla dwie znane mentalności i przez to pasuje zarówno do kolebki chrześcijaństwa , ale i do tego co dopiero nas czeka. Kiedyś wszystkie ziemskie dobra materialne i niematerialne miały należeć do cesarza. Ale Jezus wskazał ,że jest też druga strona monety. Czy mamy świadomość, że istnieje druga strona monety i że ona jest niezależna od "układów", polityki, i celebry wielkich ludzi przy wsparciu małych pomocników - celebrytów.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

10-12-2018 [01:48] - Chatar Leon | Link:

O ja p...elę. Następny się znalazł!
(OK, powiedzmy, że zniżam się do tego poziomu i zaczynam dyskutować:jeżeli ktoś z Państwa na prawdę wierzy w brednie o restytucji starożytnego judaizmu, świątyni, kapłanów, składania ofiar, to proszę sobie tylko wyobrazić reakcję obecnego państwa żydowskiego... wystarczy sobie wyguglać, jak policja izraelska traktuje demonstracje żydowskich ortodoksów).

Nawiasem mówiąc, Nasze blogi od pewnego czasu schodzą na coraz niższy poziom. Prowadziłem tu bloga parę lat temu, zastanawiałem się nad reaktywacją, ale czytając takie brednie mam spore wątpliwości.

Obrazek użytkownika Marcin Niewalda

16-04-2019 [21:50] - Marcin Niewalda | Link:

ja się nie zniżę do dyskusji z p***niem - tym bardziej jeśli wykazuje się jaskrawym brakiem zrozumienia tekstu - żenam

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

16-04-2019 [22:04] - Imć Waszeć | Link:

To stary post, ale ponieważ ludzie to jeszcze czytają, więc należy się uściślenie. Tylko niektóre odłamy Chasydów uznają państwo Izrael. Do nich należy m.in. największa sekta pochodząca z Rosji z miejscowości Lubawicze koło Smoleńska. Z Chabad Lubawicz jest związana rodzina Trumpa. Inne sekty mogą podzielać te poglądy ze względu na to, że zostały np. kiedyś zawarte małżeństwa dynastyczne. Ci ortodoksi z Izraela, których regularnie pałuje policja, to są właśnie polscy Chasydzi, którzy nie godzą się z istnieniem Izraela, gdyż uważają je za twór szatana i przeczący przesłaniu z Pisma (kto ma przywrócić im państwo i kiedy). To oni wstawiają się od czasu do czasu za Polską. Ponadto talmudyści, czyli odłamy klasycznego judaizmu również są nazywani ortodoksami, tylko nieco innego rodzaju (chodzi np. o stosunek do kabały). Oprócz ortodoksów istnieją też odłamy reformowane, np. taki, gdzie rabinem jest kobieta. Śmiało proszę googlować w przypadku takich kontrowersji.

Obrazek użytkownika Marcin Niewalda

16-04-2019 [22:19] - Marcin Niewalda | Link:

Z punktu widzenia judaizmu ortodoksami są Ci którzy się trzymają radykalnej interpretacji literalnej - a więc ci, którzy odeszli od ducha.

Z punktu widzenia tego artykułu tradycyjny nurt judaizmu to duchowość mojżeszowa, bliższa Samarytanom niż "kapłanom i uczonym w Piśmie".

Co do grup dzisiejszych, to wiadomo, że nastąpiło wielokrotne przemieszanie, naleciałość Chasydyzmu, pojawiły się też różne grupy takie jak Jazydzi, bardzo radykalni.

Kwestia taka żeby zrozumieć istnienie tych dwóch zasadniczych nurtów w czasach przed Chrystusem i że Jezus bezpośrednio kontynuuje Objawienie i je wypełnia - pielęgnowane w jednym z nich. Jest to nasza tradycja niezależnie od tego jakich określeń i jakie podziały nastąpiły później.

Obrazek użytkownika mmisiek

10-12-2018 [02:44] - mmisiek | Link:

A mnie się widzi, że w naszej obecnej sytuacji to bardzo pouczające byłoby obchodzenie raczej święta Purim zamiast Chanuki.
No i uważna lektura Księgi Estery związanej z tym radosnym świętem też by nie zaszkodziła...
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

10-12-2018 [07:09] - jazgdyni | Link:

Zwróciłbym uwagę wszystkich dyskutantów, że już od dosyć dawna nasi papieże, włącznie z naszym świętym Janem Pawłem, nie cierpią i nie mają takich dylematów w stosunku do judaizmu.
Wiem, wiem... zaraz powiecie - to polityka. Czyżby?
Może oni doświadczają Ducha Świętego, czego niestety wiele prostych, grzesznych ludzi nie może dostąpić?

Pozdrawiam hobbystów - talmudystów

Obrazek użytkownika Marek1taki

10-12-2018 [08:55] - Marek1taki | Link:

Janio Daniels tu chyba nie bywa, ale może jacyś talmudyści-hobbyści i praktykujący odbiorą pozdrowienia.
Mogę mówić za siebie. Ja nie mam tu dylematu. Został on stworzony. M.in. z talmudyzacji słów naszego papieża o starszych braciach w wierze.
Kościół odstąpił od nawracania żydów, za to żydzi nawracają nas na różne herezje: marksizmu, marksizmu z ludzką twarzą, holokaustu, ekologizmu - odsyłam do wywiadu ks. biskupa Waldemara Chrostowskiego i innych jego wypowiedzi i książek - pogląd na sprawę osób duchownych nie jest jednoznacznie lewicowy:
https://www.pch24.pl/ksiadz-pr...
Świętowanie hanuki to nie jest forma dialogu politycznego, to jest forma jednokierunkowego podporządkowania się wrogiej cywilizacji. To jest jak polityka Tuska o przyjaźni z Rosją przy rozbijaniu szyb w Tupolewie.

Obrazek użytkownika krystal

11-12-2018 [09:53] - krystal | Link:

Tu warto dodać informację o coraz wiekszej cenzurze. Za co ocenzurowano (kto?) redaktora Michalkiewicza: https://wolnosc24.pl/2018/12/1...

Obrazek użytkownika adarus2

10-12-2018 [08:32] - adarus2 | Link:

"Gdyby nie Mojżesz nie było by Katolicyzmu." To nie jest powód obchodzenia świąt żydowskich. Powodem jest okazanie przez polski rząd swej służalczości i poddaństwa. Jeśli w Polsce mielibyśmy dużą społeczność wyznawców judaizmu to powinno się w sejmie zapalać te świece podobnie jak powinno się łamać opłatkiem. To nie nasza wina, że Niemcy wymordowali prawie wszystkich polskich Żydów.

Obrazek użytkownika Marcin Niewalda

16-04-2019 [21:55] - Marcin Niewalda | Link:

Oczywiście że to jeszcze nie powód. Tym powodem jest to, że Jezus wywodził się i wypełniał tradycję Objawienia rozpoczętego w tradycji wszak żydowskiej. Usilne mieszanie judaizmu kapłańskiego do historii Objawienia jest lekko mówiąc niesolidne. Jezus na Górze Tabor nie urządził wielkiego mordowania Eliasza i Mojżesza, powiedział też wyraźnie, że ani jedna litera Prawa (żydowskiego) nie może zostać zmieniona i że nie przyszedł Prawa łamać lecz je wypełniać. Judaizm o którym się myśli to ta gałąź która odeszła, potężna tradycja dominująca, która doprowadziła do zamordowania Boga. Ta DRUGA tradycja jest podstawą naszej religii, nasze świąta nawiązują i odnoszą się do niej, wymieniamy Proroków w Litanii do Wszystkich Świętych. Mordowanie tej tradycji tylko dlatego że z niej wyrosła druga niszcząca jest jest bezmyślne i uparte.

Obrazek użytkownika Marcin Niewalda

16-04-2019 [22:20] - Marcin Niewalda | Link:

Gdzie Pan wyczytał służalczość i poddaństwo wobec owego "drugiego nurtu" judaizmu w tym artykule ?!?!?! Ludzie, nauczcie się czytać ze zrozumieniem i nie komentować co Wam ślina na język przeniesie.

Obrazek użytkownika Marcin Niewalda

16-04-2019 [21:58] - Marcin Niewalda | Link:

Poziom większości komentarzy przeraża. Brak odnoszenia się do tekstu, brak rozumienia, wylewanie pomyj w sposób wulgarny, powielanie jakiś stereotypów, ad personam.

Uważam, że takie osoby powinno się blokować - w takich przypadkach jestem za całkowitą inwigilacją społeczeństwa na wzór chiński - kary, kary i jeszcze raz kary aby nigdy więcej nie mogli niczego komentować i nikogo po prostaku obrażać.

Obrazek użytkownika Marek1taki

16-04-2019 [23:11] - Marek1taki | Link:

To nas obraża świętowanie chanuki w sejmie. Obrażają nas konkretne persony, które są przez nas niepożądane. A zaczęło się 1,5 roku temu jawnie w Polsce. Wcześniej niewielu dostrzegało zagrożenie. Redaktor Michalkiewicz ostrzegał i miał rację.