Jak się ma antysemityzm w Europie?

CNN, o której prezydent Donald Trump mówi, że jest fabryką fake newsów, przeprowadziła badanie, z których wynika, że 73 lata po zakończeniu II wojny światowej, w Europie antysemityzm wciąż trzyma się dobrze. Żydzi w Niemczech znowu boją się przyznawać do swojego pochodzenia. We Francji w obawie o swoje bezpieczeństwo wielu z nich rozważa aliję, czyli powrót do ojczyzny swoich ojców. "Niemal przyzwyczailiśmy się do tego, że żydowskie placówki muszą być objęte ochroną policyjną - synagogi, szkoły, przedszkola, restauracje, cmentarze. Wszyscy jesteśmy przerażeni atakami na ludzi noszących jarmułki" - mówi kanclerz Merkel.
Na tym tle Polska jawi się niemal jako oaza spokoju i tolerancji, co niewątpliwie musi martwić zawodowych łowców polskiego antysemityzmu. Na tej kanwie w TNN24 przeprowadzono rozmowę z udziałem m.in. poseł Joanny Scheuring-Wielgus z nowo powstałej partii Później! Przywoływanie kilkakrotnie przez panią poseł "autorytetu" w postaci Jana Gorossa musi człowieka, mającego NAWET szczątkową wiedzę historyczną, szokować. Maciej Rybiński tak charakteryzował "prace" Grossa "Nie jest to dzieło historyczne, tylko raczej psychologiczne (…) Wydaje się, że Jan Tomasz Gross i jego amerykańscy recenzenci powielają, może nieświadomie, może celowo, wszystkie tradycyjne konstrukcje antysemityzmu z poszukiwaniem demonicznych i ciemnych cech w genetycznym, narodowym, rasowym pochodzeniu. Polacy są w ich oczach morderczymi antysemitami w tym samym stopniu i w ten sam sposób co Żydzi są zbrodniczym rządem światowym w oczach antysemitów. (…) Konsekwentnie, profesor Jan Tomasz Gross, zamiast następnej książki o Marcu 1968, co z pewnością ma w planie, powinien od razu, może do spółki z Wieselem, napisać „Protokoły mędrców Polonii”. Zapis planów tajnego spisku Polaków, eksterminacji narodu żydowskiego dla zawładnięcia kamienicami na krakowskim Kazimierzu. Hitler mógłby zostać nawet uznany za nieświadomą ofiarę tego sprzysiężenia. (…) Nie bójmy się Grossa, nie potrzebujemy psychoanalityka. Nie wykluczone, że na kozetce trzeba położyć jego samego. Niech opowie, co mu się śni. Szafa czy kluczyk".
Czy aby na pewno nie potrzebujemy psychoanalityka? Słuchając p. Joanny Scheuring-Wielgus nachodzą mnie poważne wątpliwości, czy aby w tym fragmencie ten znakomity, niestety już nieżyjący, polski feletonista nie pomylił się? Co kieruje ludźmi, którzy posługując się językiem polskim chcą z jakiegoś pojedynczego piksela nakreślić całościowy obraz Polaków w czasie i po II wojnie światowej? Na tych samych założeniach na podstawie Żydów kolaborujących z Niemcami  można zbudować podobny obraz, ale przecież nikt rozumny takiej figury nie buduje. Jedno zdanie mnie przeraziło. Posłanka Później! mówi: "Brak jest edukacji obywatelskiej, pogłębionej edukacji historycznej". Jeżeli materiały źródłowe owej "edukacji" będą stanowiły paszkwile Grossa, to faktycznie kolejnym krokiem będzie napisanie „Protokołów mędrców Polonii”, gdzie Hitler będzie zaledwie ofiarą, bezwolnym narzędziem polskich siepaczy. Pani poseł! "Szafa czy kluczyk"? 

Dorota Arciszewska-Mielewczyk
Poseł na Sejm RP

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

05-12-2018 [16:52] - xena2012 | Link:

No i mamy kolejny problem do rozważań tak jakby nic innego nie było ważne.I cóż z tego,że sondaze i badania pokazują wzrost antysemityzmu w całej Europie a nie akurat w Polsce? Czy tropiciel antysemityzmu Jan Tomasz Gross napisze o tym jakas książkę czy chociazby małe opracowanie? Czy pani Enkelging w Muzeum Polin pochyli sie nad losem obecnie zamieszkujacych Francje czy Niemcy Żydów?Watpię a jednocześnie  mam pewność że nadal będą oskarżać Polaków.Czy ówczesnie sami Żydzi mają pretensję do Niemców czy Francuzów ? Nie,nadal mają pretensje do Polaków.Więc po co sie tym zajmujemy?

Obrazek użytkownika smieciu

05-12-2018 [22:24] - smieciu | Link:

Bo PiS jest najczujniejszy w tropieniu wrogów ludu :) On dmucha na zimne. Widzi tam gdzie inni nie widzą. Mobilizuje członków i towarzyszy do ciągłej czujności...
Nie zrozumie ten kto nie żył w PRL ;)

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

07-12-2018 [16:11] - Imć Waszeć | Link:

Jeżeli za przejawy antysemityzmu uznaje się pomstowanie ludzi okradzionych przez jakąś nietykalną rodzinkę pokroju HGW (o dziwo, dużo większe uznanie mam dla słynnego Bagsika), reakcje na wyssane z palca żądania zwrotu ponad 300 mld dolarów, szkalowanie Polaków przez środowiska żydowskie, albo samo mówienie o ich udziale w UB i NKWD, odpowiedzi na prowokacje ambasadorów i rabinów, to rzeczywiście jest to straszna "patologia" i "zalew". Kłopot w tym, że jest to również działalność dywersyjna przeciwko państwu, a do tego realizowana przy współudziale rzekomo polskiego parlamentu i rządu, gdyż współpraca z obcym wywiadem jest dywersją i agenturą (mówią wpływu, choć to tylko chwilowa rola agenta).