Przysięgi... puste słowa...

Cóż za okrutny żart. Co za ironia. Przysięgi wymyślono po to, aby je przestrzegać.
A dzisiaj wydaje się, że są tylko po to by je łamać.

Czyż nie jest to wyraźny znak upadku cywilizacji?

Pewnie wielu z nas, przynajmniej z mego pokolenia, czasu zabaw w policjantów i złodziei, "indian' i kowboi, podchodów, gonitw, walk ulic (nie ulicznych), choć raz złożyło przysięgę krwi. Tego nauczyli nas Niemiec, Karol May i jego bohaterowie, Winnetou i Old Shatterhand, oraz James Fenimore Cooper z Sokolim Okiem i Ostatnim Mohikaninem.
Robiło się to tak: - ostrym scyzorykiem, a najlepiej finką, prezentując odwagę i pogardzając bólem, nacinało się kciuk tak, aby trysnęła krew. Tak samo robił przyjaciel, z którym właśnie zawierało się umowę, przypieczętowaną własną krwią.
Krwawiące kciuki przyciskało się do siebie, by krew się dobrze wymieszała. Oznaczało to, że właśnie złożyliśmy uroczystą przysięgę i od tej chwili jesteśmy braćmi krwi.
Nie trzeba dodawać, bo to oczywiste, że taka przysięga obowiązywała całe życie, aż do śmierci. Choć jako dziesięciolatkowie mgliście zdawaliśmy sobie sprawę, że po czterech latach każdy pójdzie w swoją stronę i prawdopodobnie nigdy się nie spotkamy więcej.
Jednakże w momencie składania przysięgi byliśmy niesłychanie poważni i autentycznie szczerzy.

Taką właśnie moc miała uroczysta przysięga.
Czy ma nadal?

Potem, w życiu każdego z nas, wielokrotnie składaliśmy uroczyste przysięgi. W Polsce często w imieniu Boga, kończąc ceremonię słowami: Tak mi dopomóż Bóg!

Tylko, że potem...

Raczej niewiele jest małżonków, którzy w kościele, przed Bogiem, księdzem i zgromadzonymi bliskimi, z uściśniętymi dłońmi, owiniętymi stułą, podczas liturgii sakramentu małżeństwa, złożyli sobie nawzajem ślubowanie wierności i wspierania się do końca życia, a potem choćby tylko raz nie zdradzili łamiąc święte przyrzeczenie.

Przysięgamy w życiu wielokrotnie. To przecież gwarancja przestrzegania umowy. To dotrzymywanie zobowiązań. Wywiązywanie się z powinności.

Gdy kraj nasz był przepełniony godnością i szlachetnością, złamanie przyrzeczenia związane było z poważnymi konsekwencjami – utratą honoru, czy utratą godności i zaufania.
A dziś szeregi wiarołomców wykrzykują co rusz swym cienkim dyszkantem zdrajcy – Bóg! Honor! Ojczyzna!
Nie myślą o tym, że w taki sposób zeszmacają nasze najważniejsze narodowe zawołanie.

Post-kultura... polityczna poprawność... i... upadek cywilizacji łacińskiej.
Czy to ma z założenia swobodne łamanie każdej przysięgi? Pełna swoboda. Róbta, co chceta? Przysięga jest tylko dobra, jeżeli daje mi osobistą korzyść?

Jest jeszcze wyższy poziom. Przysięgi składają wszyscy ludzie zaufania publicznego.Wszyscy ci, od których zależy nasze życie. Lekarze i farmaceuci.
Wiemy, że stając się medykami składają prastarą przysięgę Hipokratesa.
Jest tam:

... Będę stosował zabiegi lecznicze wedle mych możności i rozeznania ku pożytkowi chorych, broniąc ich od uszczerbku i krzywdy.

I jest także:

Nikomu, nawet na żądanie, nie dam śmiercionośnej trucizny, ani nikomu nie będę jej doradzał, podobnie też nie dam nigdy niewieście środka poronnego. W czystości i niewinności zachowam życie swoje i sztukę swoją.

To co robią i jak się czują doktorzy w Holandii i Belgii, którzy też uroczyście złożyli to przyrzeczenie, a teraz świadomie pomagają w eutanazji. Przecież są po to, by ze wszech sił ratować życie.
Przeprowadzają też aborcje. Dają środki poronne.
Śmieją się ze swojej zawodowej przysięgi? Zachowują godność i honor?

Uroczyste śluby składają księża i zakonnicy. To, co przyrzekają jest dla nich nie takie łatwe. Oddają się w służbę Bogu. I też te śluby łamią.

Są też ludzie zaufania publicznego, w których ręce oddajemy swój los. Ludzie, którym zawsze powinniśmy ufać, bo przecież przysięgali.
Policjanci, strażacy i żołnierze składają uroczyste przysięgi. Czy im wszystkim możemy w pełni ufać?
Przysięgają urzędnicy państwowi, a nawet uczniowie i studenci. Niestety, to są tylko puste słowa.

Co parę lat, w każdym kraju, przysięgę składają ci najważniejsi, często ci, których osobiście wybraliśmy, mając nadzieję, że pozostaną nam wierni. Ludzie, którym dajemy władzę i którym chcemy ufać.
To prezydent, premier, ministrowie, senatorzy i posłowie. To także sędziowie, prokuratorzy, adwokaci i radcowie. Szczyt zaufania i niezłomnego honoru.
Rota zaprzysiężenie naszych posłów na Sejm zaczyna się tak:

Ślubuję uroczyście, jako poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej”

Pozostawiono posłom do swojego wyboru, by zakończyć ślubowanie zdecydowanym akcentem Tak mi dopomóż Bóg bo jesteśmy państwem tolerancyjnym i religia jest oddzielona od państwa.

Puste słowa...

Słowa zawsze stają się puste, gdy znikają najważniejsze wartości tworzące pewną społeczność – godność, honor, uczciwość, lojalność, szacunek,czy choćby zwykła przyzwoitość. Stają się bełkotem, gdy za nimi stoi kłamstwo, cynizm i hipokryzja. Tracimy bezwarunkowo konieczny porządek rzeczy. Wszystko zamienia się w chaos, anarchię, bałagan.
W coraz większej ilości mózgów ludzkich zawala się system hierarchii wartości, obowiązków, szwankuje ośrodek decyzyjny, analiza percepcji. Więdną dobre uczucia. Stajemy się źli, a nawet wściekli. Od porannej pobudki aż do zmierzchu. Już spokojnie nie rozmawiamy, warczymy tylko na siebie.

***

W polskim niezawisłym sądzie stanęło na przeciwko siebie dwóch bardzo ważnych ludzi. Jeden w miarę rozsądny, mający ciągle przed sobą perspektywę odgrywania ważnej roli w rewolucyjnie zmieniającym się świecie.
I drugi sprawiający wrażenie wariata. On już pojął, że się skończył. Grał. Wygrywał, przegrywał. I jak praktycznie większość graczy kasyna nad ranem, przegrał ostatni grosz i już nikt więcej nie chce mu pożyczać.
Każdy oglądający ten sądowy spektakl zastanawiał się, czy to jest autentyczny wariat. Mając 75 lat ma do tego prawo. Wkrada się demencja, rodzi się pieniactwo i wiele innych objawów paranoidalnych. Skomplikowane teorie spiskowe. Dwóch demonicznych braci bliźniaków, którzy postawili sobie za główny cel zniszczyć go, odebrać mu wszystko i publicznie upokorzyć. Musi się przed nimi bronić. Są bardzo niebezpieczni. Niech świadczy o tym fakt, że ten silniejszy i sprytniejszy z nich poświęcił drugiego bliźniaka. Zabił go z zimną krwią, przy okazji mordując jeszcze 95 niewinnych ludzi. To demon zła. Osobnik na wskroś nienormalny. Ciężko chory umysłowo.

...

A może on tylko gra wariata? Wcielał się już w tyle ról... Więc czemu strategicznie nie ta, jeszcze jedna. Czai się za pancerzem osoby psychicznej. Jest cierpliwy, zimny i wyrachowany. Ma nadzieję, że jego moment jeszcze nadejdzie. Maska wariata pozwala mu na swobodę ruchów. Zmniejsza również czujność wrogów. Obniża niebezpieczeństwo. Jego przeciwnik, jego oprawca, powiedział włoskiej dziennikarce – "Pana Wałęsy nie można traktować poważnie". No bo jak? W rozdeptanych kapciach, gaciach do kolan i idiotycznych żółtych okularach siedzi bez przerwy przed komputerem i produkuje złośliwe, jątrzące głupoty.
Może właśnie o to chodzi – żeby go poważnie nie traktować. On poczeka.
Jeżeli tak jest na prawdę, to jestem przekonany, że to nie on sam wymyślił taką rolę. Prezes Kaczyński mówił prawdę oceniając jego możliwości intelektualne.
Co nie zmienia faktu, że był, kim był, zna go cały świat, a o Kaczyńskim wie nie za dużo ludzi (plus Donald Tusk oczywiście). Trzeba jednak uczciwie powiedzieć, że Prezes nigdy nie pragnął być przywódcą, liderem, trybunem ludowym. On woli działać cicho za kurtyną. Taki Puppet Master.
Charakterystyczna wymiana słów w sądzie:

Wałęsa - Żałuję, że zrobiłem pana ministrem.
Kaczyński - A ja pana prezydentem...

No więc – co jest i jak to jest?
Współczesny, klasyczny sąd polski – dwie zagubione, zdezorientowane i lekko przerażone sędziny plus ich milczący kolega.
Wariata – niewariata wspierają dwie cwane papugi, ciekawe przez kogo opłacane (wcale bym się nie zdziwił, że przez Państwo Polskie, czyli nas – obywateli). Ci dwaj raczej świadczą, że to niewariat, a cały spektakl został starannie wyreżyserowany. Jak "Urodziny Hitlera" made by TVN.

Gdyby świat był normalny – prawy, uczciwy, etc. , sąd taki, jak sobie wyobrażamy, że być powinien, nauczeni choćby przez "12 gniewnych ludzi" Sidneya Lumeta, czy kolejne książki Johna Grishama, to proces by się nie odbył.
Sąd by nie dopuścił, by pozwany, skierowany wstępnie na badania, gdyby okazał sie człowiekiem chorym psychicznie, występował jako strona w sądzie; a gdyby sobie tylko takiego udając, robił cyrk z powagi ławy i sali sadowej, to przez sam sąd zostałby natychmiast skazany za obrazę powagi wymiaru sprawiedliwości i prosto z sali wyprowadzony w kajdankach na odbycie, na przykład, dwóch tygodni aresztu.

A jak było? Wszyscy widzieli.
Było bardzo niepoważnie. Było bardzo nieprofesjonalnie.

Zawodowi prawnicy, zazwyczaj walczący z zaciekłością o każdy przecinek, każdą kropkę, kompletnie się pogubili.

Bo słowa już nie znaczą tego samego, a przysięgi, obietnice, ślubowania są puste. Nic nie warte.

Co za czasy!
Kto gasi światło?!

.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xena2012

23-11-2018 [11:39] - xena2012 | Link:

Co uderza i mam nadzieję że wzbudzi refleksję po wczorajszym spektaklu? Moim zdaniem dominuje niepojety strach przed ,,wielkim Wałęsą'' którego nikt nie smiał i nie śmie ruszyć ,bo jak powiedział niejaki Stuhr ,Wałęsie wolno wiecej'' a niejaki Traskowski ił głowa wiernopoddańcze ukłony roztkliwiajac sie na jego inteligencją.Przerażony sąd  nie zareagowałby nawet gdyby Wałęsa na sali uderzył J.Kaczyńskiego.Zadziwiająca była reakcja mediów nader wstrzemięźliwa, i stawiająca znak równości w zachowaniu obu stron. Moją uwagę zwrócił notki dwu blogerów-Estamosa na S24 i Echo24na NB.sprawiajacych wrażenie że nie ogladali wczorajszej rozprawy i nie wiedzieli nic o wieloletnim ataku Wałęsy na braci Kaczyńskich.,,Dwóch sędziwych staruszków wzajemnie sobie dogryza jak to maja we zwyczaju pospolici sadowi pieniacze.''.Estamos na S24 nawołuje obie strony do rozmyślań o życiu wiecznym i zbawieniu.Co jak nie strach powoduje blogerem,że nazywa Kaczyńskiego który cierpliwie znosi przez lata szykany ze strony Wałęsy pieniaczem? Wałęsa nawet na sali sadowej nie szczedził słów pogardy wobec całej rodziny Kaczyńskich łacznie z jego matką.I jest pieniaczem?

Obrazek użytkownika terenia

23-11-2018 [13:11] - terenia | Link:

Pani Xeno....O.Fallaci bardzo szybko rozszyfrowała osobowość Wałęsy  
Kiedy pomyślisz na przykład, że taki pijak jak Jelcyn był carem, a taki ignorant jak Wałęsa symbolem wolności, to nogi uginają się pod człowiekiem. Wałęsa był próżnym, pretensjonalnym, pewnym siebie ignorantem”. Niestety duża część naszego społeczeństwa (nie wyłączając niektórych blogerów)postrzega tę postać jako ikonę Solidarności.Ludzie nie czytają,łykają bezrefleksyjnie tabloidowo podane informacje.Wystarczy trochę chęci i czasu ,by poszerzyć swoją wiedzę ot np. " Przemysł pogardy 2: mowa nienawiści wobec Lecha i Jarosława Kaczyńskich przed i po 10 kwietnia 2010 r"
Książka autorstwa: Sławomir Kmiecik.  Cóż,można tylko głęboko westchnąć... cywilizacja obrazkowa wyraźnie górą.

Obrazek użytkownika xena2012

23-11-2018 [16:36] - xena2012 | Link:

Osobowość Wałęsy-bufona,ignoranta i prymitywa jest bardzo łatwa do rozszyfrowania dla kazdego,ale tylko Oriana Fallaci miała odwagę to publicznie to stwierdzić. 

Obrazek użytkownika jazgdyni

23-11-2018 [16:50] - jazgdyni | Link:

Czy to strach przed Wałęsą? A może raczej za siłami deep state, które są jego opiekunami, podobnie jak opiekunami prawie tak samo bezczelnego Schetyny, kodziarzy i reszty lemingów.
Opinia Kaczyńskiego, czy Fallaci, są ze wszech miar trafne.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

25-11-2018 [11:50] - maks jamnicki | Link:

Jest Pan pewien, że w tych krajach obowiązuje jeszcze przysięga Hipokratesa? Bo w Szwecji np, jak relacjonowała pewna  pani doktor, już dawno jej nie ma. A idąc dalej tym śladem. Tzw. ostatnia wola. Kiedyś świętość. Ileż to przypadków, że rodzina ma to w nosie. Nie będą spełniać jakiegoś "dziwactwa". Facet chce być pochowany w miejscowości  X, zapisane, ma powody emocjonalne, a dzieci uznają, że to fanaberia, decydują po swojemu. Zapiekły ateista i komunista nie chce kościelnego pogrzebu, może źle, ale ostatnia wola, a córeczki swoje, bo to i to, wiedzą lepiej. Coś tam przekazać osobie  x po śmierci. Skąd, to "pamiątka rodzinna", stary miał fanaberię. Temat szeroki, zasady i standardy szlag trafił. Szpital ma leczyć?  Bywa, często, ale jak się pechowo trafi to i uśpią. Oczywiście ktoś tym kieruje. Bo bez zasad, i łajdak staje się dobrym kandydatem na wszystko, wszystkie funkcje. Nawet jakby bardziej "swój". Jak Trzaskowski w Warszawie. 

Obrazek użytkownika zbychbor

23-11-2018 [13:30] - zbychbor | Link:

"Ślubuję uroczyście, jako poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej"
W przysiędze nie ma słowa o narodzie polskim, ślubujący sobie w myśli dopowiadają odpowiedni naród

Obrazek użytkownika cyborg59

23-11-2018 [14:33] - cyborg59 | Link:

Pytanie o zaufanie, o respektowanie przysiąg, jest kluczowe dla dalszego rozwoju, lub (jak kto woli) powrotu na drogę cnoty. Słowo dziś niemodne.

Obrazek użytkownika jazgdyni

23-11-2018 [16:55] - jazgdyni | Link:

Witaj Cybie

No właśnie. Co się dzieje? Gdzie ideały i wartości naszej młodości? Choć to była komuna, to takiej degrengolady nie było.
Jak to będzie? A na dodatek ta komusza idiotka Makrela wezwała dzisiaj, by państwa porzuciły swoją suwerenność.

Ps. Droga cnoty - dobre, zapomniałem

Obrazek użytkownika xena2012

23-11-2018 [20:06] - xena2012 | Link:

A nie dziwi Pana nadaktywność Merkel- polityka bądź co bądź schodzacego ze sceny? Może chce zostać wodzem naczelnym tej europejskiej armii?

Obrazek użytkownika paparazzi

23-11-2018 [18:06] - paparazzi | Link:

Przydał by się stary wakat woźnego sadowego z jajami, co by krzyknął Sąd, wypier...lać bo tu nie burdel.

Obrazek użytkownika angela

24-11-2018 [09:23] - angela | Link:

Siły co wystawiły Bolka będą bronić gob do upadłego. 
Nie moga przeciez przyznac sie, ze oszukali caly swiat, nie tylko Polakow.
Ale najgorzej nagrode Nobla zwracac, ktora kapus zagarnal. Możliwe że nie sam, podzieli się z opiekunami, a wtedy jeszcze bardziej szkoda.

Obrazek użytkownika Marek1taki

24-11-2018 [19:05] - Marek1taki | Link:

Przysięgi też ewoluują. Postęp. Modernizm. Obecne przyrzeczenie lekarskie nawiązuje do Deklaracji genewskiej, która jest na motywach przysięgi Hipokratesa.
To i owo się zmieniło.
"Nikomu, nawet na żądanie, nie dam śmiercionośnej trucizny, ani nikomu nie będę jej doradzał, podobnie też nie dam nigdy niewieście środka poronnego. W czystości i niewinności zachowam życie swoje i sztukę swoją. " - Nie przeszło.
Zamiast:
"na piśmie jak też ustnie wiedzę całą i doświadczenie swoim własnym synom i synom tego, który uczył mnie będzie, jak też przekażę uczniom, którzy umowę tę podpisali i przysięgą tą, jako prawem lekarskim, się związali, lecz nikomu więcej."
jest
"...przysięgam...stale poszerzać swą wiedzę lekarską i podawać do wiadomości świata lekarskiego wszystko to, co uda mi się wynaleźć i udoskonalić."
To szlachetne otwarcie ma swoją drugą stronę. Ustawowy brak możliwości kształcenia w wybranej specjalizacji i powierzenie tajemnic leczenia i praw patentowych koncernom farmakologicznym i ich właścicielom.