FRANCISZEK POBLADZIL...

FRANCISZEK  POBŁĄDZIŁ...
Kto by pomyślał, że papież Franciszek dołączy do kampanii nienawiści rozpętanej przeciwko Polsce, a w Australii nawet  pół wieku temu ( o czym pisałem już tutaj w „Głosie z antypodów”, 29-11-2017). Po papieskiej wizycie na Litwie nagle z wysokości Watykanu rzucono w nas granatem kalumnii, oto Franciszek poszedł jakby w ślady takich kłamców jak np. Gross, Grabowski czy Michnik. Wypomniał to słusznie pan Tadeusz Płużański. Okazało się, że podobno naszymi ofiarami byli też bracia Litwini! Tę fantastyczną bajkę Franciszek ogłosił niestety urbi et orbi, czym jednak nie ośmieszył dogmatu papieskiej nieomylności, albowiem ten dotyczy tylko kwestii wiary. A zatem dogmat ten nie obejmuje  werdyktów dotyczących historii, polityki i innych. Tak czy owak, papież się zagubił w podszeptach Polsce wrogich, a tym łatwiej, że nie zna dziejów Europy wschodniej. W tej dziedzinie jest mało zorientowany. Posłuchaj tedy, Franciszku - z dalekiej argentyńskiej pampy – jak było naprawdę... Otóż było zupełnie odwrotnie, to Litwini od wieku XIII-tego najeżdżali i mordowali Polaków. Najazdy Litwinów na ziemie polskie zdarzały się często – na przestrzeni lat 1262 – 1280 odnotowano aż sześć najazdów. Litwini mordowali, palili osady i wsie, brali tysiące jeńców, których osadzali w dolinie Niemna, aby Polacy pracowali na roli, gdy oni dalej kontynuowali najazdy na sąsiednie kraje. W roku 1262 w walce z Litwinami zginął książę Ziemowit – od którego wywodzi się linia mazowiecka Piastów istniejąca do XVI wieku – a jego syn Konrad dostał się do niewoli. Sytuacja na pograniczu stała się tak niebezpieczna, że przeniesiono klasztor mniszek z Zawichostu do Skały. W roku 1294 Litwini dotarli aż do Łęczycy, gdzie spalili gród wzniesiony kiedyś przez Bolesława Krzywoustego. W bitwie z nimi nad Bzurą poległ książę łęczycki Kazimierz II.
       Polska musiała odpierać też najazdy Jadźwingów ( do 1264 ), potem Rusinów i Tatarów, a te ostatnie były najgroźniejsze. Niemniej uciążliwe były napady Litwinów, którzy po chrzcie Mendoga w r.1253 jakoś nie ulegli chrystianizacji, a w dziesięć lat później ( 1263) książęta Trojnat i Dowmont zamordowali Mendoga. Nieustanne najazdy z Litwy zatrzymała w końcu mądra polityka Łokietka, który „dla dobra i pokoju Królestwa Polskiego” doprowadził do małżeństwa syna Kazimierza z Aldoną – córką wielkiego księcia Litwy Giedymina, założyciela Wilna. Wcześniej biskup krakowski Nanker ochrzcił Aldonę, nadając jej imię Anny. Ich ślub odbył się 16 października 1325 roku, a owocem tego związku były dwie córki - Elżbieta i Kunegunda. Trzeba dodać, że z okazji ślubu Aldona przyprowadziła aż 24 tysiące polskich jeńców, wypuszczonych z niewoli litewskiej. Wiano i gest pojednania. Odtąd Litwini musieli chyba sami uprawiać ziemię nad Niemnem. To zbliżenie polsko-litewskie okrążyło także Krzyżaków, ale do bitwy pod Grunwaldem jeszcze daleko.  Małżeństwo Kazimierza i Aldony nie było udane, lecz  udało się powstrzymać falę najazdów z Litwy. I to niedługie przypomnienie z naszych dziejów dedykuję zwłaszcza papieżowi Franciszkowi. Powinien otrzymać je w wersji włoskiej, najlepiej z kancelarii premiera albo z Reduty Obrony Imienia Polski.
                                                                                              Marek Baterowicz
           ( na podstawie „Polska Piastów” Pawła Jasienicy, PIW 1979, str. 143-4, 164 i 198 )
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Novalia47

14-10-2018 [15:08] - Novalia47 | Link:

Staruszku poetycko-historyczny! Chyba już przeżarła Cię meglamoania i mania grandiosa. Już nie tylko pouczasz z dalekich antypodów  jak rządzić Polską, co ma robić prezydent, a czego nie,ale wreszcie  dopadłeś nawet Ojca św.! A za kogo ty się uważasz, starcze sędziwy, żeby pouczać papieża? Przytaczasz za innym pisarzem historię polsko-litewską sprzed kilkuset lat,a zapominasz  o tej najnowszej z XX w.? I jeszcze polecasz papieżowi,żeby głosił historię PiS-owską naszej Ojczyzny, czyli kłamstwa Morawieckiego  i tego - pożal się Boże! - instytutu rzekomo broniącego dobrego imienia Polski. A puknijże się wreszcie w czółko i posiwiałe skronie i przestań się coraz bardziej kompromitować, bo to wstyd w twoim wieku!

Obrazek użytkownika Jaworowski

14-10-2018 [15:58] - Jaworowski | Link:

Novalijka47 spłodziła  typowy wpis dla tej "jelity" komuszo- lewckiej. Pewnie jakaś następna sfrustrowana cwelebrytka na odwyku. Zainfekowanie mózgownicy komuną pełne. Sama powinna puknąć się w ciemię i to nie palcem, tylko z broni ostrej. Im mniej śmieci intelektualnych tym lepiej dla tego narodu.

Obrazek użytkownika Novalia47

14-10-2018 [20:04] - Novalia47 | Link:

@Jaworowski
Piękne dzięki składam za tak merytoryczny, kulturalny -  przepraszam za wyrażenie - "Komentarz"! Można się było od pana tego właśnie spodziewać.

Obrazek użytkownika angela

14-10-2018 [16:42] - angela | Link:

@Novalia, z twoich dotychczasowych wpisow wynika, ze patriotyzm dla pani/pana, to rzecz deficytowa. Dlatego na tematy dotyczące Polski i prawdy historycznej,  sie nie wypowiadaj, bo szkodnikow u nas dosc.
Racz dolaczyc do swojej KODomickiej rodzinki, tam jest twoje pole do popisu.

Obrazek użytkownika Novalia47

14-10-2018 [20:08] - Novalia47 | Link:

@Xena
Dzięki za jak zwykle kulturalny i niezwykle merytoryczny "komentarz"!

Obrazek użytkownika paparazzi

14-10-2018 [17:44] - paparazzi | Link:

A wy Novalia co tak syczycie jak stara kobra jak tylko się pojawi pan Baterowicz. Juź wam pisałem używajcie mniej przymiotników a więcej merytorycznych argumentów. To raczej wy  kompromitujecie się takim wpisem ja przeczytałem z przyjemnością.

Obrazek użytkownika Novalia47

14-10-2018 [20:11] - Novalia47 | Link:

@paparazzi
Dzięki za jak zawsze niezwykle  merytoryczny, kulturalny "komentarz", jakże adekwatny do poziomu intelektualnego paparazzich.

Obrazek użytkownika Dorota M

15-10-2018 [18:13] - Dorota M | Link:

To typowe dla trolli - BYĆ PIERWSZYM, ŻEBY NAPLUĆ, GDZIE KAZALI. Siedzi taki i czuwa, czuwa i klika, bo ma przygotowane odzywki na "zaplute karły reakcji", mówiąc komuną.

Obrazek użytkownika xena2012

16-10-2018 [08:10] - xena2012 | Link:

Czuwa i klika przecież nie za darmo.Teraz to chyba płacą nawet więcej bo tak jakos wzrosła jej/jego aktywność.....

Obrazek użytkownika Jaworowski

14-10-2018 [15:37] - Jaworowski | Link:

Prawda historyczna papieża Franciszka  nie interesuje. On wyraźnie wpisuje się w ten trend narzucony przez sorosowo -komusze lewactwo żydowskie, by Polsce dowalać na każdym kroku. Urabianie mózgownictw trwa w najlepsze, a prawda jest, jak d.pa , każdy ma swoją, i to na każdy temat.

Obrazek użytkownika Novalia47

14-10-2018 [20:16] - Novalia47 | Link:

@jaworowski
Tu już prześcignąłeś nawet Baterowicza pouczającego papieża: zrobiłeś z Franciszka "komusze lewactwo żydowskie". Ty zapewne także uważasz się za mędrca i wyrocznię we wszystkich sprawach, bo kiedyś coś ci na mózg padło. Zasługujesz na litość.

Obrazek użytkownika angela

14-10-2018 [21:50] - angela | Link:

Novalia nie widzi, ze sie osmiesza.
Zreszta dlaczego ma byc inna od reszty tej antypolskiej  "opozycji "
Ale jest jeden,  w miare pozytywny aspekt 
Przedstawiciel lewactwa broni Papieża.
A to numer.
Oni by juz nawet krzyzem w kosciele lezeli, byleby ich z powrotem do koryta dopuścić. 
Nie lzia, sobaka.

Obrazek użytkownika Novalia47

16-10-2018 [01:04] - Novalia47 | Link:

Anielka!
Może wiesz kto jest tym "przedstawicielem lewactwa" i co to jest to lewactwo - hę? Chyba nie wiesz, bo potrafisz tylko stale powtarzać po innych jak papuga, którzy też stale to bezmyślnie powtarzają do znudzenia...

Obrazek użytkownika paparazzi

14-10-2018 [22:29] - paparazzi | Link:

Ubral sie Mefistofeles w ornat i ogonem na msze dzwoni.

Obrazek użytkownika Dorota M

15-10-2018 [18:32] - Dorota M | Link:

Zastanawiam sie jak łatwo taki troll potrafi rozwalić dyskusję. Jest powiedzenie: nie karmić trolla, ale jak widać do naszych blogów nie dotarło. 
O. Św Franciszek jest trudny do rozgryzienia. W moim subiektywnym odczuciu zupełnie nie rozumiał przesłania JP II. Nie chciał go zgłębiać i co więcej traktował go powierzchownie. Po pierwsze ma zupełnie inne doświadczenia społeczne ze swojego kraju, a poza tym nie jest umysłem filozoficznym, tylko raczej pragmatycznym, jednak bez wyczucia politycznego. Traktując jego osobę pochlebnie, uważam, że jest zbyt prostym człowiekiem, jak na papieża.  

Obrazek użytkownika Novalia47

16-10-2018 [00:56] - Novalia47 | Link:

I się posypali dalsi krytycy (krytyczki) Franciszka, oczywiście mądrzejsi od niego, choć żaden (żadna) nie przebije tego przygłupa Cejrowskiego albo nieustępującego mu Terlikowskiego A tymczasem Duda zaprosił Ojca św. do Polski na przyszły rok. Trza mu tu będzie nawtykać jak się pojawi, niech wie!

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

16-10-2018 [12:55] - Lech Makowiecki | Link:

Papież Franciszek zaskakująco mało (jak na głowę Kościoła!) zajmuje się aktywnym wspieraniem, przypominaniem i obroną prześladowanych i mordowanych obecnie na całym świecie chrześcijan. Czasami odnoszę wrażenie, że chciałby nas wszystkich poprowadzić zgodnie wprost ku męczeńskiej śmierci tu, na Ziemi - celem osiągnięcia świętości w Niebie. To może i ewangeliczne, ale zdecydowanie samobójcze (przypominam, że  targnięcie się na swe własne życie jest zdecydowanie grzechem!). Mój ulubiony przykład zwalczania Zła -- to potraktowanie przez Jezusa przekupniów w świątyni. Są takie sytuacje i tacy podli ludzie, że nawet święty straci cierpliwość... PS A trolli - olewać...  Ci ludzie żyją tylko światłem odbitym. Bez dobrego blogera i jego wpisów nie istnieją zupełnie. Pamiętam każdorazowy jazgot, gdy św. pamięci "SEAWOLF" (ten od "pancernej brzozy" i "seryjnego samobójcy") kilkoma celnymi zdaniami uruchamiał na forum całe stado ujadającej "psiarni"... Cieszył się wtedy jak dziecko. "Zabolało" - mawiał zawsze  z szelmowskim uśmiechem...

Obrazek użytkownika Novalia47

16-10-2018 [15:07] - Novalia47 | Link:

@L.Morawiecki
Co do polityki Franciszka wobec prześladowań chrześcijan na świecie zgoda, ale i jego poprzednicy postępowali identycznie., widocznie tak Kościół wybrał, z czym trudno się pogodzić. Co do trollowania i t.p. bzdurnych ataków na oponentów, to i Pana Poetę można by do takich trolli zaliczyć, tyle że po drugiej stronie. Mało to powtarzania jak papuga, że prawdziwymi Polakami i patriotami, mądrze rządzącymi, uczciwymi, prawdomównym i t.p., i t.d, etc.czyli tym lepszym sortem są tylko PiS-owcy,a  pozostali Polacy o innych poglądach to zdrajcy, płatni agenci,lewacy (co to takiego?), wrogowie Polski (czyli PiSlandu), gorszy sort i właśnie te trolle (czyli co?).

Obrazek użytkownika paparazzi

17-10-2018 [01:13] - paparazzi | Link:

A co wy jakaś wyrocznia komisji kontroli partyjnej, pamiętasz? Były takie.