Dlaczego nie czcimy bohaterów myśli?

Czcimy bohaterów czynu. Ale dlaczego… Dlaczego nie czcimy bohaterów myśli i koncepcji? Robią to Amerykanie, Francuzi, Anglicy, Włosi, Niemcy – my sporadycznie i z zawstydzeniem! Czczenie bohaterów czynu z pominięciem bohaterów myśli, jest ułomne. Najpierw powstaje myśl, potem koncepcja, a dopiero na końcu pojawia się konieczność czynu, jako dopełnienie wszystkiego.

Nie można odzyskać lub utrzymać niepodległości za pomocą samej koncepcji lub samego czynu; za pomocą wyłącznego rozwoju gospodarczego lub kulturalnego. A już na pewno nie za pomocą gadania lub manipulacji politycznych. Proces odzyskiwania poczucia tożsamości, bo on jest trwałym fundamentem państwa i kultury, musi się opierać na wielu płaszczyznach i czynnikach: ktoś musi sformułować koncepcje państwa, ktoś doktrynę obronną, gospodarczą i kulturową. To wszystko musi mieć swój zwornik, musi być ze sobą kompatybilne i spójne, jak w naczyniach połączonych. Nie mniej ważny jest przekaz społeczny i informacja, które nie mogą rozbijać inicjatyw społecznych, lecz muszą prowadzić je w jednym kierunku. To najogólniej, jak można.

***
Owszem to, co napisałem jest banalne, ale jak często ten banał trzeba powtarzać, aby mógł dotrzeć do naszej świadomości. Obchodzimy kolejna rocznicę Powstania Warszawskiego. Z relacji znajomych, Warszawa gromadnie powitała rocznicę wybuchu, i to jest bardzo dobry znak na przyszłość. Można zaryzykować nawet twierdzenie, że coś się przełamało, że coś głębszego dotarło do przeciętnego Polaka. Niestety, w Lublinie godzina „W” na ulicach była niezauważalna. Zastała mnie na skrzyżowaniu Krakowskiego Przedmieścia z ul. Chopina. Ulice proste, dużo widać. Zatrzymały się trzy osoby, w tym jeden rowerzysta. Pozostali zapewne myśleli, że pali się, bo wyje. Na Placu Litewskim VIP-wie pokazali się, ale z publiką nie powaliła na kolana. A jeszcze kilkanaście lat temu na uroczystościach państwowych podchodziły starsze panie i prosiły: zróbcie panowie coś, bo ja się urodziłam w wolnej Polsce i chcę w takiej umrzeć. Mówiły to ze łzami w oczach.

Czcząc wyłącznie bohaterów czynu, dyskryminujemy bohaterów myśli, obcinamy im skrzydła i zamykamy oczekiwania społeczne w ich kierunku. Taka praktyka pomiędzy Niemcami a Rosją,  dziś już pomiędzy Stanami a Chinami, to nic innego, jak niedowład kulturowy. To niemoc, która pozbawia nas atrybutów partnerstwa i państwa oraz szans na zdrowy rozwój. Ponadto czczenie bohaterów myśli nie może ograniczać się do prezentacji samej osoby, lecz musi towarzyszyć promocja ich dzieła. Niestety, takie zastrzeżenie zrobić trzeba, za względu na powszechną bylejakość, płytkość i wręcz flejostwo.

Ktoś zapyta, gdzie są ci bohaterowie polskiej myśli? Zebrało się ich sporo. Wystarczy spojrzeć do zupełnie nieznane dwutomowe dzieło pt. „Encyklopedia filozofii polskiej” wydanej przez KUL lub książki Piotra Eberhardta „Twórcy polskiej geopolityki”. Ale temu spojrzeniu musi towarzyszyć świadomość, że przez okres zaborów i w PRL, zabierano Polakom możliwości rozwojowe w ramach własnej kultury oraz, że w tzw. III RP przestaliśmy myśleć kategoriami państwa.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

04-08-2018 [09:27] - Jabe | Link:

Gdyby nasi bohaterowie czynu myśleli, nie byłoby tylu pięknych klęsk, którymi tak się chlubimy.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

04-08-2018 [11:23] - Ryszard Surmacz | Link:

Niezmienny Jabe. Panie, Pan nawet nie domyśla się o co tu chodzi.

Obrazek użytkownika maks jamnicki

04-08-2018 [12:31] - maks jamnicki | Link:

Na Placu Litewskim był "groch z kapustą", "oficjałka" jakich nie lubię, pełne zbratanie, nawet "KODziarki" z flagą przyszły "czcić". A jutro wyślą delegację do PE czyli Niemców o wsparcie. Bezczelność środowisk antypatriotycznych bywa wielka. Narodowcy zrobili sobie spotkanie w innym miejscu placu, przy pomniku Unii Pl-Lit. I ja ich odwiedziłem.  Ale to chyba naturalne, że w Warszawie najbardziej mocny ten dzień. Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Teutonick

04-08-2018 [20:20] - Teutonick | Link:

Osobiście uważam, że ten rodzaj czczenia PW ma największą siłę oddziaływania w stolicy i tak powinno pozostać, nie przeszczepiając na siłę tego obyczaju do innych miast i przysiółków. Kiedyś w całej Polsce sprawdzano system alarmowy na 01.09., ja ewentualnie dodałbym do tego 17 i na tym zakończył. Na ten przykład na Śląsku winniśmy szczególnie czcić pamięć Powstańców Śląskich, z jedynym obok wielkopolskiego zwycięskim III-cim powstaniem. Fatalnie jak dla mnie rezonuje za to pomysł uruchamiania syren na rocznicę tzw. powstania w getcie, takich "powstań w gettach" było więcej i żeby nie skończyło się na tym, że w woj. śląskim syreny będą wyć ku pamięci ruchawek w gettach zagłębiowskich, w woj. świętokrzyskim w rocznicę prowokacji kieleckiej, a o wspomnianych Strzelcach Bytomskich czy mającej na swoim koncie m. in. wyzwolenie Konzentationlager Brygadzie Świętokrzyskiej, nie wspominając już o innych naszych bohaterach zwyczajnie się zapomni

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

04-08-2018 [21:56] - Ryszard Surmacz | Link:

Tak, myślę, że to generalnie dobry pomysł. Warszawa dopiero teraz zaczyna być Warszawą. Zwyczaj ten powinien iść oddolnie. Dojdzie dalej i głębiej. Co oczywiście nie oznacza, że nie powinno się propagować odgórnie. Góra zwykle, a przynajmniej w naszym jeszcze postpeerelowskim społeczeństwie, jest ciągle kreacyjnie ważna.
Śląsk jest dzielnicą szczególną, ze względu na jego "świeżość". Tak tam rocznica III Powstania powinna być czczona w sposób podniosły. Wróciłbym też do nazwy ulicy im W. Szewczyka. Pisałem kiedyś artykuł na NB na ten temat. Pozdrawiam
PS. Napisałem dość obszerny komentarz na Pańskim wpisie.

Obrazek użytkownika Teutonick

04-08-2018 [23:59] - Teutonick | Link:

Ten obszerny komentarz chyba jednak na wpisie kogoś zupełnie innego niestety;) Pozdrawiam również

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

05-08-2018 [12:14] - Ryszard Surmacz | Link:

 "...kogoś zupełnie innego niestety". przyznam, nie bardzo wiem o co chodzi? To mój komentarz.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

04-08-2018 [23:47] - Imć Waszeć | Link:

Odkłamujemy polski romantyzm i mesjanizm (dr Jan Przybył): https://www.youtube.com/watch?...
Prof. Adam Wielomski "Liberalizm nie tworzy pozytywnego modelu porządku": https://www.youtube.com/watch?...
 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

05-08-2018 [12:50] - Ryszard Surmacz | Link:

O! Witam!!
Dzięki za linki. Nie znam wykładów Przybyła (chętnie przesłucham), ale abstrahując,  czasami porażają mnie wywody różnych uczonych, u których erudycja jest wielka, ale zupełnie oderwana od logiki polskiej kultury. Oczywiście można krytykować, ale już nie wyśmiewać i stawiać się w roli Wszechwiedzącego i Nauczającego. To efekt przerwania ciągu pokoleń i zaczynania nowej interpretacji starej kultury - czyli Polska zaczyna się od 1945 r.. Ogólnie, jesteśmy w okresie wielkiego zamętu na każdym poziomie, a wprowadzanie kolejnych pokładów dezorganizacji i dezorientacji, napawa lękiem. Takim papierkiem lakmusowym jest stosunek do polskiego romantyzmu. Jeżeli ktoś chce naprawiać romantyzm, a więc okres, który dla polskiej kultury był okresem niezwykle ważnym i wręcz konstytuującym, to zaczynam mieć jak  najgorsze skojarzenia. Zamiast wszczepiać jakąś logikę, to zaczyna się majstrować przy korzeniach. Prym wiedzie w tym lewactwo, które opanowało polską kulturę współczesną . To beznadziejnie głupie.

Jeżeli natomiast chodzi o muzykę, to Waszmość musisz dać mi nieco więcej czasu. Przestawić mentalny odbiór muzyki na jej rozumienie, to nie jest prosta sprawa. Postępy już są. Wcześniej bardzo nie  lubiłem muzyki ludowej, dziś zaczynam szukać w niej, ogólnie, jakiejś praprzyczyny. Co z tego wyjdzie, jeszcze nie wiem. Zajmując się Śląskiem, zacząłem doceniać kulturę ludową, która tam jest dominująca, a jednocześnie oporna na kulturę wyższą. Część antagonizmu śląsko-polskiego opiera się właśnie na stosunku do kultury ludowej. Na razie mam w głowie mętlik. Ale coś z tego się wyłoni. Kiedy, nie wiem. W życiu wypiłem dużo wina, a teraz muszę tyle samo słuchać muzyki. Nie zawsze mam na to czas. Serdecznie pozdrawiam

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

05-08-2018 [13:51] - Ryszard Surmacz | Link:

I jeszcze raz. Wykładem Przybyła jestem zafascynowany. Niezwykły umysł. Właśnie na takim poziomie powinni być polscy politycy i humaniści. 
Z członkami dawnego UPR, zawsze mi się dobrze rozmawiało. Tylko, że zbyt mocno weszli w zachodni model biznesu i w umysły młodych wtłoczyli pojecie "wolnego rynku". Zrobili to w sposób bezkrytyczny, lub może tak ich zrozumiano. Dzięki i pozdrawiam

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-08-2018 [22:29] - Imć Waszeć | Link:

Jeśli chodzi o propagandę UPR, to najpierw należy zadać sobie pytanie zasadnicze "A jak w zasadzie jest na tym zachodzie?" No i tu pojawia się problem, bo nie jest tak, jak sugeruje UPR i nawet nigdy tak nie było. Słynny "liberalizm" niemiecki w czasach powojennych to był w rzeczywistości żelazny plan realizowany z iście niemiecką pedanterią. Oczywiście musielibyśmy tu rozpocząć dyskusję o drenażu mózgów, ściąganiu fachowców z biednych krajów, trollingu patentowym, służbach niszczących celowo inwencję twórczą w krajach mniej wartościowych i stosujących dumping. Ani Korwin ani UPR nie wymyślili sobie tego liberalizmu, tylko został on im przez kogoś zaszczepiony. Korwin jest zresztą na mikroskalę takim samym liberałem jak kasta wielkich posiadaczy francuskich i niemieckich, czyli praktykujących od wieków przechodzenie majątku i prezesur z ojca na syna. Jeśli ci na zachodzie zachłysnęli się dziś marksizmem i socjalizmem, to jak skończyłby wprowadzenie u nas swojego liberalizmu taki Korwin? Tak samo, bo punkt siedzenia i tak dalej. Degeneracja jest najbardziej punktualnych procesem w cywilizacjach. przychodzi zawsze w największym rozkwicie. poza tym jakbym miał tyle szmalu co Soros, to mógłbym wierzyć w cokolwiek, nawet w córkę Lenina. Ładny mi liberalizm a la Krupp i Oetker, nieprawdaż?

Dr Przybył ma dar przekazywania swojej wiedzy w formie, która przykuwa uwagę współczesnego zblazowanego odbiorcy. To cenne u kogoś, kto w zasadzie jedynie krytykuje. No cóż, historycy i im podobni ;). Jednak nawet z tej krytyki da się wyciągnąć drobinę tego, o co nam w Polsce chodzi. Jest jeszcze kilka innych ciekawych jego wykładów, ale jest też parę "konserwatywnych" (vide Wielomski) bzdur typu "złoty wiek Polski był za cara", a Polacy "nie powinni dążyć do niepodległości". Na to akurat nie mogę się zgodzić.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

05-08-2018 [23:57] - Ryszard Surmacz | Link:

No tak, ale chodziło mi bardziej o spadek po Korwinie, które przejęło kilkanaście roczników studenckich. Pracowałem z takimi. Bardzo inteligentni ludzie, ale do tego stopnia zaczadzani wolnym rynkiem, że oczekiwali od nie go cudu. Miał załatwić wszystko. I żadne argumenty do nich nie docierały. "Najwybitniejszym" klasykiem w tym względzie jest chyba Lewandowski. Ten facet z przekonaniem sprzedałby zapewne nawet własną matkę.
Dr Przybył jest kolejną osobą (w dzisiejszym znaczeniu) po Karoniu, który naprawdę coś przekazuje. Ale to dzięki szerokiemu spektrum własnego oglądu. W jego wykładzie doskonale widać, jak w życiu wszystko łączy się w jedną całość. Chętnie przesłucham kolejnych jego wykładów. W jego wykładaach chodzi bardziej o umiejętność twórczego burzenia liberalnych schematów i właściwe ustawienie następnych, niż o szczegółową wiedzę.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-08-2018 [22:37] - Imć Waszeć | Link:

No to może teraz standardowy kącik muzyczny na koniec tygodnia.

Nu Jazz: The DIning Rooms - You: https://www.youtube.com/watch?...

Deep House: Dennis Ferrer - Hey Hey (Fomichev & Andrey Exx Remix): https://www.youtube.com/watch?...
Taka uwaga techniczna. Jest mało sensu w tym, żeby tego rodzaju muzykę słuchać od środka i oceniać na podstawie wycinków. Muzyka ta bowiem bazuje na wkrętkach, czyli najpierw wprowadza w odpowiedni rytm i nastrój, a melodia (o ile jakaś jest) rozwija się na kilku lub kilkunastu frazach. Warto zapamiętać, że choć rytm jest szybki, to muzyka jest wolna i tak należy się nastawiać do jej słuchania - refleksyjnie.
RAEVE - The Sweetest Sin: https://www.youtube.com/watch?...

Psybient: Shaman's Dream - Jai Hanuman: https://www.youtube.com/watch?...
To jest muzyka głębokiego fotela i półmroku. Gdy nadchodzi wieczór, sączy się niczym dym z trociczek i wypełnia sobą przestrzeń pokoju. Tej muzyki również nie da się ocenić na podstawie wyrwanego z kontekstu fragmentu.
Lauge & Baba Gnohm - Structures: https://www.youtube.com/watch?...

Dub i cała reszta: Nada - Bamboo Dub: https://www.youtube.com/watch?...
Czyż trzeba jeszcze coś więcej dodawać? Niech wyjaśnieniem dla tego wyboru będzie cytat z The Truman Show "We accept the reality of the world with which we're presented. It's as simple as that."
No to zamykamy teraz oczy i zanurzamy się w muzykę ;) Tripswitch - Concentric Circles: https://www.youtube.com/watch?...

Nieprawdaż, że to jest wielkie? To jest właśnie cecha złożonej kompozycji, że trzeba zagłębiać się we wszelkie jest meandry i rozstępy, żeby znaleźć i poczuć to coś, co nam pozostawił ukryte w swoim dziele twórca. Od początku do końca. Muzyka płynie jak czas, a czas upływa jak muzyka. W podobnym stanie pozostawił nam Wszechświat Stwórca, a językiem i drogą do jego zrozumienia jest matematyka. Ta cecha najpewniej łączy muzykę z matematyką.

Staram się wybierać rzeczy nowe, ale warto wracać też do starych, które podałem kilka tygodni wcześniej. Na koniec dowód, że ta cała muzyka wcale nie musi być elektroniczna:

https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

06-08-2018 [00:02] - Ryszard Surmacz | Link:

Dzięki. Gdyby nie Pan, muzykę nadal traktowałbym, jako przystawkę. Jest już późno, odsłucham to wszystko jutro. 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

07-08-2018 [18:35] - Imć Waszeć | Link:

No to jeszcze dwa kawałki, które choć bardzo wolno się rozkręcają, to warto wytrwać do końca:
1) Tripswitch - Harmonic Mean: https://www.youtube.com/watch?...
2) Tripswitch - Deer Park: https://www.youtube.com/watch?...

PS: Dub na deser: Ott - Escape From Tulse Hell (Tripswitch Remix): https://www.youtube.com/watch?...
Oryginał dla porównania: https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika admin

10-08-2018 [07:21] - admin | Link:

Fajna ta muza, dzięki za te odkrycia Imć Waszeciu. To się spokojnie nadaje na notkę jakby co i zachęcam żeby tak przy następnej porcji zrobić!