Pośmiertny triumf „Annales…” Jana Długosza

25 lat temu, w maju 1993 roku w gmachu Sejmu oraz m.in. w Piotrkowie Trybunalskim uroczyście obchodzono 500-lecie Sejmu Polskiego. W lipcu 2018 roku na Zamku Królewskim w Warszawie uroczyście obchodzimy 550-lecie Parlamentaryzmu Polskiego.
Cofanie początków polskiego parlamentaryzmu w coraz bardziej odległe czasy to skutek krytycznej oceny akceptowanych 25 lat temu ustaleń XIX-wiecznych historyków oraz weryfikacji informacji podanych m.in. przez kanonika Jana Długosza w jego Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae.
W maju 1993 roku były wystawy, wydano znaczek pocztowy i wybito medal „z posrebrzanego brązu”. Znaczek i wystawa były nieco spóźnione, bo sejm – ćwierć wieku temu dość zgodnie nazywany przez historyków i polityków „pierwszym polskim sejmem walnym” – zebrał się za panowania król Jana Olbrachta w Piotrkowie 18 stycznia i obradował do 3 lub 4 marca 1493 roku.
W lipcu 2018 roku Mszę w Katedrze poprzedzająca zbojkotowane przez część opozycji Zgromadzenie Narodowe oraz spotkanie przewodniczących parlamentów państw Europy Środkowej i Wschodniej zorganizowano dokładnie w rocznicę sejmiku generalnego w Kole, który za panowanie króla Kazimierza Jagiellończyka poprzedzał „pierwszy w polskiej historii dwuizbowy sejm walny w Piotrkowie 9 października 1468 roku”.
Skoro tak dobrze to idzie, po zakończeniu tegorocznych warto pomyśleć o następnych obchodach:
650-lecia Pierwszego Polskiego Sejmu Walnego za panowanie króla Ludwika Węgierskiego w 2032 roku,
650-lecia Sejmu Walnego w Lublinie, na którym litewski książę Władysław Jagiełło został obrany królem Polski u boku swej małżonki, Króla (a nie tylko królowej) Jadwigi w 2036 roku,
600-lecia Pierwszego Sejmu Walnego w Piotrkowie Trybunalskim za panowania króla Władysława Warneńczyka w związku z jego krucjatą przeciw muzułmanom w obronie chrześcijańskich narodów na Bałkanach w 2044 roku.
Przez grzeczność nie wspomnę, które rocznice swoich pierwszych parlamentów będą mogli w tym czasie świętować politycy z niektórych wschodnich i zachodnich państw oraz organizacji międzynarodowych obdarzonych dużą łatwością pouczania innych o zaletach demokracji.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

12-07-2018 [23:26] - Marek1taki | Link:

Możemy świętować  rocznice świadczące o demokratycznej tradycji politycznej.
Obecny trekingowy zjazd przywódców politycznych wskazuje na naszą rolę i rolę naszych przywódców (Penderecki i Dmowski mieli więcej do powiedzenia?) oraz na przegraną demokracji i arystokracji z kryptokracją. Pozory zjazdów monarszych zostały zachowane.
Nie znalazłem okrągłej rocznicy, ale z najbardziej kojarzonych:
843r. Verdun
1000r. Gniezno
1335 Wyszehrad
1364r. Kraków
1648 Westfalia
1815 Wiedeń