Ukryta gra Prezydenta

Co spowodowało, że polityk mający doświadczenie w wygrywaniu wyborów postanowił zrobić z siebie głupa w oczach analityków polskiej polityki? 

PAD wielokrotnie wygrywał wybory na różnych szczeblach i przyglądnięcie się jego poczynaniom z tej właśnie perspektywy pozwoli zobaczyć w co gra prezydent. Pytania referendalne są bowiem tylko częścią większej układanki.

Obserwując poczynania PADa widać, że wygrana w kolejnych wyborach prezydenckich i druga kadencja to jego podstawowe priorytety.  Tutaj matematyka jest prosta: aby wygrać wybory prezydenckie należy zdobyć ponad 50% oddanych głosów.  Ze wszystkich głosujących najmniej jest osób z wyższym wykształceniem, a zwłaszcza zainteresowanych tematyką konstytucji, ustawodawstwa, sądownictwa, itp.

Liczą się więc właściwie tylko i wyłącznie głosy przeciętnych obywateli, którym w codziennej krzątaninie w celu utrzymania rodziny, nie zostaje wiele czasu na cokolwiek innego. To do nich skierowana jest idea referendum jako ogólny koncept, w myśl którego prezydent chce zadać ważne pytania na temat konstytucji każdej osobie, wyciągnąć dłoń do „wszystkich rodaków".
W tej grze, sens i logika pytań nie mają więc większego znaczenia (niewykluczone, że Andrzej usiadł z Marcinem przy grillu i w 10 minut pytania mieli gotowe). Liczy się przesłanie: prezydent zapyta każdego o zdanie i wszystkie opinie weźmie pod rozwagę.

Trudno sobie wyobrazić bardziej chwytliwy zabieg marketingowy przed wyborami. A to dlatego, że dalsze losy zaproponowanego referendum, będą również korzystne dla prezydenta. 
Jeżeli Senat połknie haczyk i do referendum dojdzie, otworzy to Andrzejowi Dudzie drogę do dyskusji o tym, co najbardziej go interesuje, czyli stworzeniu systemu prezydenckiego (patrz pytanie 13), w którym to on rozdawałby wszystkie karty (wygląda na to, że PAD z definicji zakłada wygranie kolejnych wyborów i drugą kadencję, ot - skromny człowiek).

W drugiej z możliwych opcji, czyli w przypadku odrzucenia przez Senat pomysłu referendum, PAD pochyli się nad ciężkim losem Kowalskich i Nowaków, i z bólem stwierdzi, że zły PiS nie pozwolił mu na wsłuchanie się w głos Suwerena.

Ta gra nie zmienia faktu, że zaproponowane do referendum pytania są kpiną z nas - osób poważnie zainteresowanych modelem rządzenia naszą Ojczyzną. Poziom intelektualny jaki proponuje nam prezydent w debacie nad przyszłością  Polski jest, krótko mówiąc, skandaliczny.

Spójrzmy choćby na pytanie 8. Czy prezydent dąży do debaty nad kwestią suwerenności Rzeczypospolitej? Sądzi, że rodacy mogą tę potrzebę kwestionować i odpowiedzieć na pytanie 8 negatywnie?

W przypadku odpowiedzi negatywnej polski prezydent za szefa miałby liderów UE.

Na tym przykładzie widać bezsens wielu z pytań zaproponowanych przez prezydenta, który zapewne nie chciałby mieć Donalda Tuska lub Jean-Claude Junckera za swego zwierzchnika.

Zrobienie szopki z debaty o sprawach najwyższej wagi to prawdziwa tragedia, gdyż nowa konstytucja jest Polsce potrzebna. 

Kiedyś myślałem, że dla PADa przyszłość RP to sprawa nadrzędna i w tym celu otwiera debatę nad konstytucją.

Wygląda na to, że się pomyliłem. Ciekawe czy tylko ja?

=====

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika RinoCeronte

17-06-2018 [08:26] - RinoCeronte | Link:

Niestety nie tylko Pan. Brakuje mi pytania o Aneks :-)

Obrazek użytkownika Marek1taki

18-06-2018 [21:33] - Marek1taki | Link:

@RinoCeronte
Wystarczy zebrać 1mln podpisów pod ideą referendum za/przeciw wprowadzeniu do prezydenckiego referendum 16-tego pytania o Aneks.

Obrazek użytkownika KajKOSZ

17-06-2018 [08:43] - KajKOSZ | Link:

Wygląda na to, że się pomyliłem. Ciekawe czy tylko ja?
Nie tylko TY !

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

17-06-2018 [09:15] - Zygmunt Korus | Link:

Im wcześniej się zacznie oficjalnie grillować tego Prez-dęta (to rola twardego elektoratu PiS-u), tym dla Polski lepiej, bo utnie się w zarodku jego niecne zamysły. Głównie chodzi o bezkonfliktowe ukonstytuowanie POLIN - realizację samostanowienia się struktur tej groźnej idei nad Wisłą. Nie tylko Pan dostrzegł te niebezpieczne gry "belwederskie" pod drugą kadencję - jest wiele osób na tym forum, które przestrzegały przed "chanukowym syndromem" tego aj-waj złotoustego oratora. Po raz kolejny pan Kaczyński wypuścił perfidnego dżina ze swej plastikowej butelki. Naprawdę bezwiednie?
Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika Jabe

17-06-2018 [09:56] - Jabe | Link:

Przede wszystkim Andrzej Duda nie wygrywał wyborów samodzielnie. Nawet do tych prezydenckich został wyznaczony. Na te czasy potrzebny jest mąż stanu, a panu prezydentowi do tego daleko. Jeśli już snuć domysły, to należałoby w posunięciu prezydenta doszukiwać się próby dalszego psucia państwa przez robienie ludziom wody z mózgu.

Obrazek użytkownika Piotr Węcław

17-06-2018 [22:23] - Piotr Węcław | Link:

Słuszna uwaga. Potrafił jednak przekonać wpływowych ludzi i decydentów aby postawili na niego. 

Obrazek użytkownika xena2012

17-06-2018 [10:30] - xena2012 | Link:

Nie bierzemy pod uwagę w tych rozważaniach roli tzw.doradców prezydenta. Przecież te pytania ktoś układał,czy naprawdę liczono na głupotę elektoratu którego pogaskano pytaniami referendalnymi w stylu 500+ i pójdą tłumnie do referendum? Żenujace wypowiedzi doradcy prezydenta pani Romaszewskiej dla RFM FM rodzą pytanie jakimi kryteriami kierował się prezydent w doborze owych doradców.Wydaje mi się,że przeszłość solidarnosciowa nie może być podstawa do doradzania,decydowania w sprawach diametralnie innych i w innych czasach.,,Prezydent łamie konstytucję ale mniej'' , ,,nikt przytomny500+ nie wpisze do konstytucji'',a już wręcz rozbrajające było obarczenie winą przez Romaszewską w kwestii niezbyt udanych pytań  jakiegoś mitycznego personelu.Ona wpychajaca się we wszystko ,przechwalajaca się ,,odstrzeleniem ''Macierewicza i przyszłym Ziobry nic nie wiedziała o pytaniach? 

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

17-06-2018 [11:18] - zbieracz śmieci | Link:

Długo facet śpioszkował w kreciej norze aby dojść do miejsca gdzie jest w czym pomógł mu niestety Pana Prezes uwiedziony niekończącymi się opowieściami buca o jego bezgranicznej miłości do śp.Prezydenta jako swojego guru w sprawach dotyczących państwa każda pochwała Jego Brata to miodzio na jego serce i otwarte wierzeje.
Uwiódł Prezesa ,cnoty pozbawił a ten nawet rubla nie dostał w zamian.
Za chwile minie rok jak dudaczewski zablokował zmiany w sądownictwie bez których nic nie można ruszyć i zrobił to świadomie ,dawno juz by loby po starym SN ostatnia nadzieja czerwo-czarnych a tak się szarpiemy stojąc w miejscu.
Dudaczewski jest skończony i żadne zaklęcia już mu nie pomogą bo nikt przy zdrowych zmysłach w PIS jego kandydatury na kolejna kadencję nie zaproponuje ,nawet gdyby był to po raz kolejny sam Prezes.,podobnie jest z gowinem jego uchem w rządzie i nie tylko.
Kto ma byc jego zapleczem ,przecież nie gowinowcy -zbieranina odpadów ,kukizowcy-schetynowcy czy chłopki odchodzący w niebyt ...!?

Obrazek użytkownika Art

17-06-2018 [19:48] - Art | Link:

Nie wiem co jest grane,ale wpadł mi w ręce taki oto filmik.Niezbyt odbiega od tematu,a wygląda groźnie.
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Teutonick

17-06-2018 [20:45] - Teutonick | Link:

Akcja pod hasłem "wracaj z LOT-em":)

Obrazek użytkownika xena2012

17-06-2018 [21:27] - xena2012 | Link:

Jeszcze bardziej niepokojace jest milczenie.Nikt nie śmie postawić pytania dlaczego LOT finansuje te paradę,w ogóle nie ma żadnych pytań odnośnie serwilistycznego zachowania naszych władz,nieustannych wyjazdów do Izraela czy obrad knesetu w Polsce.Chwilami myśle,że ta nowa konstytucja będzie tylko po to,by w nia wpisać sojusz polsko -izraelski i kierowniczą rolę knesetu.Może to będzie nawet konstytucja dla Polin a nie Polski.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

17-06-2018 [22:03] - Imć Waszeć | Link:

Gdybym był złośliwy, to zasugerowałbym, że widocznie żydzi mają jakieś śmierdzące kwity na pisowców. Na szczęście my mamy świetne służby w tym kontrwywiad najlepszy na świecie, więc to jest zupełnie niemożliwe ;)
Czy słuchała Pani debaty w UK?
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

17-06-2018 [22:05] - zbieracz śmieci | Link:

Gratulacje za wynalazek ,to bardzo ciekawy film a ponieważ pojawia się tam nazwisko Jacka Danielsa to już mniej dziwi-swoich trzeba wspierać a i samemu zarobić.
Ciekawy pseudonim sobie przybrał ten doradca-bez whiske,y czy inszego burbona nie dojdziesz,oczywiście koszer ?!.

Obrazek użytkownika Marek1taki

18-06-2018 [21:28] - Marek1taki | Link:

To działanie deprecjonuje sama ideę referendum, które, jak każde narzędzie może być wykorzystane lepiej lub gorzej.
I deprecjonuje ideę systemu prezydenckiego, bo każdy będzie patrzył na to rozwiązanie przez pryzmat Dudy i jego obozu - w warunkach braku suwerenności to dobrze, że deprecjonuje bo lepszy parlamentarny marazm we wprowadzaniu wrogich dyrektyw i aktów. W warunkach przewrotu i silnej władzy system byłby i tak nieaktualny.