Polskę może jeszcze skleić jedynie niezawisły Prezydent

Czy da się jeszcze skleić Polskę pękniętą na pół?
Skąd to pytanie?

Patrz tu:
https://www.youtube.com/watch?...  
i tu:
https://www.youtube.com/watch?...  

Jak tedy zaradzić temu podziałowi?

Otóż uważam, że to dobrze, iż pan prezydent zatańczył w Lednicy z młodymi Polakami, ale może Andrzej Duda powinien pojechać na Woodstock i tam również zatańczyć? Bo to dalibóg też Polacy! Może to tędy wiedzie jedna z dróg do pojednania zwaśnionych Polaków? Przeczytajcie Państwo proszę notkę pt. „Inna kultura modlitwy” – vide: https://www.salon24.pl/u/salon..., którą napisałem w czasie krakowskich Światowych Dni Młodzieży, gdzie pisałem między innymi, cytuję:

Przecież Światowe Dni Młodzieży nie dla nas seniorów były urządzone, lecz dla młodych, których tylko nowa kultura modlitwy w radości i tańcu wyrażonej może przy Kościele zatrzymać i połączyć ze sobą. Papież Franciszek to wie, bo wiedział to już jego duchowy ojciec ks. Karol Wojtyła, gdy na Kopiej Górce w Krościenku nad Dunajcem ruch oazowy zakładał, a potem już, jako papież Jan Paweł II wymyślił ideę ŚDM i po raz pierwszy ten jak to się teraz mówi „ewent” zorganizował w Polsce...", koniec cytatu.

I na koniec chciałbym jeszcze przypomnieć, co pisałem 13 listopada 2015 w notce pt. „Nie myślałem, że dożyją Polski moich marzeńhttps://www.salon24.pl/u/salon..., cytuję:

Politycy zamienili nasz kraj w jeden wielki dom wariatów, a Polska wkroczyła w ostatnie stadium paranoidalnej schizofrenii zrodzonej z maniakalnej nienawiści wszystkich do wszystkich, za czym jest już tylko czarna dziura. PIS właśnie wygrał wybory. Ale nie oszukujmy się i powiedzmy otwarcie, że niezależnie od bezspornie gigantycznej pracy wspomaganej przez Jarosława Kaczyńskiego Beaty Szydło i jej sztabu wyborczego, paradoksalnie, PIS wygrał te wybory w dużym stopniu dzięki Platformie Obywatelskiej, która w kampanii wyborczej odsłoniła swoje prawdziwe oblicze pokazując, że głoszona przez nią polityka miłości zmieniła się z czasem wynaturzoną nienawiść do prawicy, nienawiść, która osiągnęła tak irracjonalne rozmiary, że straszenie PIS-em przestało działać. Nie oszukujmy się jednak i powiedzmy szczerze, że ludzie żelaznego elektoratu Prawa i Sprawiedliwości, mimo, że Jarosław Kaczyński po wygranych wyborach zapowiedział, że nie będzie zemsty i odwetu, nie zaczną z dnia na dzień kochać tych, którzy ich przez ostatnie lata w ordynarny i brutalny sposób wyśmiewali, lżyli i poniżali odżegnując od czci i wiary. Bo po prostu "dorzynania watah" i sikania na znicze złożone pod krzyżem przed Pałacem Prezydenckim po smoleńskiej tragedii narodowej zapomnieć się nie da. Na szczęście tych, którzy sikali nie będzie już w nowym Parlamencie bo, im Polacy właśnie czerwoną kartkę pokazali przy urnach wyborczych.
Słowem Polsce potrzebne jest teraz jak powietrze pojednanie narodowe, jako warunek sine qua non by polskie sprawy rzeczywiście ruszyły do przodu. Co oczywiście nie znaczy, że o tym, co było złe należy zapomnieć, a wręcz przeciwnie ci, którzy dopuścili się czynów niegodnych powinni ponieść stosowne i przewidziane prawem konsekwencje. I choć gromy spadną mi teraz na głowę, jako prawicowemu blogerowi zaryzykuję stwierdzenie, że PIS do takiej powszechnej zgody nie jest w stanie doprowadzić, bo mówiąc zwyczajnie po ludzku jego działacze, szczególnie ci starsi, jak Terlecki, Kuchciński, Lipiński, którym nadal powierzono stanowiska decyzyjne w państwie nie zmienią już mentalności obciążonej zaszłościami jeszcze z czasów komuny, kiedy doznali zbyt wielu upokorzeń poczynając od okrągłego stołu, poprzez Smoleńsk, kończąc na skazaniu Mariusza Kamińskiego.
Co zatem robić? Otóż uważam, że w zaistniałej sytuacji Polaków może ze sobą pojednać młody prezydent Duda, który pomagając PIS-owi w kampanii parlamentarnej spłacił już dług wdzięczności wobec Jarosława Kaczyńskiego za wystawienie jego kandydatury w wyborach prezydenckich. I choć zabrzmi to dla niektórych szokująco uważam, że właśnie teraz, po wygranej PIS-u, pan prezydent Duda powinien się od partii Jarosława Kaczyńskiego formalnie zdystansować, podobnie jak przed kilkoma laty zdystansował się od Unii Wolności - i publicznie zadeklarować, że czyni to w imię tego, iż rzeczywiście, a nie tak, jak prezydent Komorowski, chce być prezydentem wszystkich Polaków. Powiem więcej. Paradoksalnie w realizacji tego wielkiego wyzwania prezydentowi Dudzie może pomóc fakt, że karierę polityczną zaczynał w partii premiera Mazowieckiego, co mu kiedyś wytknąłem na blogu, lecz jednak po głębszym przemyśleniu sprawy doszedłem do wniosku, że ta zaszłość teraz może mu teraz pomóc w odzyskaniu sympatii światka platformerskiego, które jego przejście z Unii Wolności do PIS-u potraktowało, jako zdradę.
Wszakże jest kolejny warunek by prezydent Duda mógł się stać prezydentem wszystkich Polaków. Otóż, pan Prezydent, żeby się nie narazić tym razem środowisku pisowskiemu musiałby wyzbyć się piętna podświadomej uległości wobec poprawnego politycznie i zdominowanego przez sympatyków Platformy Obywatelskiej "opiniotwórczego" salonu III RP, którą to uległość na swój prywatny użytek nazywam „salonowo celebryckim syndromem galicyjsko jagiellońskim” i bynajmniej nie o dynastię Jagiellonów mi chodzi. Moim zdaniem tym piętnem pan Prezydent się niechcący zaraził w czasie studiów i pracy na niegdyś szacownym i przezacnym uniwersytecie, który jednak w ostatnich dekadach został zdominowany ideologicznie przez przez para-feudalne rządy dusz zwichniętych etycznie post-komunistów o pezetpeerowskim rodowodzie. Uniwersytecie, który go wykształcił, a nie „ukształtował”, jak to mam nadzieję tylko przez grzeczność pan Prezedent powiedział na tegorocznej inauguracji roku akademickiego Jagiellońskiej fabryki dyplomów.
Słowem uważam, że głęboko zwaśnionych Polaków jest w stanie pogodzić tylko niezależny od partyjniackich układów prezydent – byle tylko „pokonana” Platforma i „zwycięski” PIS potrafiły się zdobyć na to, by mu w tym fundamentalnym dla losów Polski przedsięwzięciu nie przeszkadzać. Dlaczego tak uważam? Bo pan prezydent Andrzej Duda z własnego doświadczenia zna specyfikę, zalety i wady zarówno tych, dla, których nadrzędnym drogowskazem jest polska tradycja narodowo niepodległościowa pod hasłem BÓG, HONOR OJCZYZNA, jak i tych, którzy uważają, że w dobie globalizacji najważniejsze to liberalizm i rządzący światem pieniądz. I właśnie to osobiste doświadczenie pozwoli mu znaleźć potrzebne teraz Polsce jak tlen modus vivendi układające niezbędnie dla rozwoju państwa kompromisowe stosunki między Polakami o różnych poglądach. Pojednanie zwaśnionych Polaków i zakończenie wojny polsko polskiej to już rola pana Prezydenta, który jest w stanie tego dokonać, jeśli PIS mu w tym nie będzie przeszkadzał i wykazując dobrą wolę polityczną pójdzie na ustępstwa, które zaproponuje pan Prezydent. Tak bym to widział na teraz, kiedy zgoda narodowa, sprawna koordynacja służb i głównych ośrodków władzy staje się szczególnie ważna dla polskiej racji stanu…
”, koniec cytatu.

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki, niezawisły bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla polskiego państwa)

Post Scriptum
na Salonie24 do tej notki dodano ponad 200 komentarzy ( https://www.salon24.pl/u/salon... ) i daje się zauważyć, iż prawie nikt nie wspomniał o potrzebie pojednania Polaków, więc wygląda na to, że Polacy nie widzą takiej potrzeby. Przeważają komentarze niechętne, a nawet nienawistne w stosunku do prezydenta Dudy, zarówno autorstwa przeciwników, jak zwolenników partii rządzącej. Natomiast ton znakomitej większości pozostałych komentarzy jest, jeśli nie wrogi to nieprzyjazny rodakom o odmiennych poglądach politycznych, a niektóre charakteryzuje nieskrywana agresja i warcholstwo. Przykro mi to pisać, ale samorzutnie nasuwa się skojarzenie z Polską przedrozbiorową, kiedy Polaków cechowała wzajemna nieufność, wrogość i nienawiść, a niektórzy bez skrupułów zwracali się o pomoc do mocarstw ościennych. Źle to wróży. Bo pragnę nadmienić, że w czasie rozbiorów de facto sami żeśmy się rozebrali, a jak widać rodacy żadnych nauk z tego nie wyciągnęli.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika elefants

04-06-2018 [06:28] - elefants | Link:

Trzeba wprowadzić stan wojenny,godzinę policyjną oraz 20 stopień zasilania.)))
W. Jaruzelski,  to ostania osoba która tak mocno zjednoczyła  polaków, w dodatku w tamtych czasach co chwile wyłączano prąd ,dzięki czemu mieliśmy najwyższy przyrost naturalny w historii. ))))

Obrazek użytkownika xena2012

04-06-2018 [09:29] - xena2012 | Link:

Owszem mam pomysł -robić swoje.Bez ogladania się na to co powie taki Schetyna , Arłukowicz czy jakies niemieckie media ze zgrozą komentujace wydarzenia w Polsce.Zadziwiajace ,ze tańce i spiewy podczas Swiatowych Dni Młodzieży nikogo nie gorszyły teraz w Lednicy okazują sie być niestosowne i passe......

Obrazek użytkownika Trotelreiner

04-06-2018 [20:12] - Trotelreiner | Link:

Co 3 godziny notka...czyżby pracodawca pana echotvn24 wprowadzłi mu akord?! 
Najgorszy system pracy na świecie....Bieńkowska nie wstaje z łóżka za 6000...ciekawe ile wyciąga echtvn24....może powinien zmienić nick...na echotvn48? 

Obrazek użytkownika xena2012

04-06-2018 [21:31] - xena2012 | Link:

Recepty pana Echo24 wyszczególnione w notce tyleż naiwne co bezużyteczne.Nie zauważa on bowiem różnicy miedzy pojednaniem Polaków a byciem prezydentem wszystkiich Polaków bo nie jest to tożsame.Z politowaniem można spojrzeć na proponowane sposoby pojednania-udział prezydenta w imprezie Owsiaka na Woodstocku spacyfikowania PiS-u na tyle by,,nie przeszkadzał i poszedł na ustępstwa''...Jakie to ustępstwa PiS ma uczynić notka nie wyszczególnia,choc można sie domysleć,że PiS ma się grzecznie usunąć zaczynając od znienawidzonych przez niego Kaczyńskiego,Terleckiego ,Kuchcińskiego a z czasem wszystkichPrzeciez nie tak dawno zyczył im by ich pieklo pochłonęło.Wtedy nastanie oczekiwana zgoda narodowa,sprawna koordynacja służb i głównego osrodka władzy w nowoutworzonym systemie prezydenckim.Jakbym słyszała panią Romaszewską tak dzielnie na ten system pracującą.A czego wzgledem pojednania Echo24 oczekuje od opozycji?Jakiś gestów ,ustępstw których tak dowściąga sie od PiS-u? Tu akurat wymowne milczenie!

Obrazek użytkownika spike

04-06-2018 [22:13] - spike | Link:

"Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach. "
.....................................................................................
"może Andrzej Duda powinien pojechać na Woodstock i tam również zatańczyć?" (może jeszcze zaśpiewać).

Panie dr Krzysiu, zwolenniku aborcji, eutanazji, in vitro, pigułek PO, chędożenia do woli, nie kto inny, a Ty powinieneś pojechać na przystanek Woodstock, będziesz się tam czuł jak ta przysłowiowa ryba w wodzie, a swoje rady zachowaj dla siebie i zacznij od siebie.

Obrazek użytkownika Temperatus

05-06-2018 [00:38] - Temperatus | Link:

Jest coś z prawdy w tym sarkastycznym komentarzu Elefants: wspólny wróg zawsze nasz jednoczył. Ale chyba nie w tym rzecz: podział spowodowany przez  obecnie rządzących i stale się pogłębiający przez szczucie i jątrzenie prorządowych mediów i samą wierchuszkę polityczną, prawdopodobnie przetrwa przynajmniej przez dwa pokolenia, co będzie klęską naszego państwa i nieprędko zabliźnioną raną. A  co do Dudy: przecież ten nieodpowiedzialny, niesamodzielny, nieudany polityk będzie pierwszym prezydentem RP , który stanie przed Trybunałem Stanu! I taki ktoś miałby zjednoczyć te nieszczęsne 2 plemiona w jednym narodzie? A  niby jak: tańcem,pokrzykiwaniem i kompletnym brakiem autorytetu ostatnio także wśród swoich wyborców?

Obrazek użytkownika xena2012

05-06-2018 [07:34] - xena2012 | Link:

Doprawdy Pan/Pani wierzy że szczucie i jatrzenie to domena prorzadowych mediów a podział Polaków jest spowodowany przez obecnie rzadzacych? Nie widać w tym wiodącej roli opozycji szukajacej pomocy u obcych zęby tylko odzyskac władzę? Tej hańby Pan /Pani nie zauważa?Po cóż więc szlachetna misja pojednania Polaków skoro opozycja nawet się za Polaków nie uważa?Wstydzą się mówić po polsku za granicą,z dumą twierdzą,że sa Europejczykami tak im ta Polska uwiera.Nie ma sensu łaczyć sztucznie i na siłę Polaków,trudno też sadzić ,że sekowanie i marginalizowanie PiS-u ,zmuszania do nieustannych ustępststw w wizji pana Echo24 to metoda racjonalna i potrzebna.

Obrazek użytkownika Vadim Niżyński

05-06-2018 [14:34] - Vadim Niżyński | Link:

@Xena2o12
@Spike
Ta "hańba" z rzekomym szukaniem pomocy u obcych, żeby opozycja odzyskała władzę to jeden z ulubionych "argumentów" PiS, które - jak mawia Jacek Kurski - ciemny lud kupił (chociaż już coraz mniej tego ludu wierzy w te bzdury). Oczywiście to opozycja wymyśliła  gorszy sort, targowiczan, zdrajców i płatnych zadaniowych agentów (nie mówiąc już o zdradzieckich mordach i kanaliach-mordercach) i stale tym wyzwiskami obrzuca polityków i wyznawców PiS. Dlatego  Nie ma sensu łaczyć sztucznie i na siłę Polaków, więc nadal trzeba ich oskarżać o hańbiące i szkodzące Polsce (czytaj: PiS-owi) czyny. Z taką filozofią nigdy nie nastąpi zgoda narodowa i Polacy będą się wyniszczać aż do skutku, czyli  znowu popadnięcia w zależność od czyhającego na to Wielkiego Brata. A może właśnie o to chodzi..?
Jest jeszcze jedna metoda odpowiadania na na komentarza anty wyznawców PiS: piszą zawsze idiotyzmy, więc nie ma co im odpowiadać. Bardzo to inteligentna metoda.

Obrazek użytkownika xena2012

05-06-2018 [15:34] - xena2012 | Link:

,,Jest jeszcze jedna meoda odpowiadania na na komentarza anty wyznawców PiS (pisownia oryginalna):piszą zawsze idiotyzmy,więc nie ma co im odpowiadać.Bardzo to inteligentna metoda''W rzeczy samej -inteligentna więc po co Pan odpowiada czyżby inteligentny inaczej?

Obrazek użytkownika Vadim Niżyński

05-06-2018 [15:00] - Vadim Niżyński | Link:

To,co wczoraj ukazało się wTVPiS najwyraźniej potwierdza tezę pani Xeny,że nie warto próbować jakiegoś pojednania międezy Polakami - i to jest dopiero hańba!
http://www.newsweek.pl/polska/...

Obrazek użytkownika xena2012

05-06-2018 [16:35] - xena2012 | Link:

A cóż takiego Pan proponuje w celu tego szumnie ogłaszanego pojednania? Polakom niepotrzebne takie sztuczne ,puste gesty nic nie wnoszące i nic nie znaczące.Polacy powinni jednoczyc się w pracy dla dobra kraju bo tylko wspólny cel moze jednoczyć a nie podlane patosem brednie i bieganina do Brukseli na skargi.

 

Obrazek użytkownika Vadim Niżyński

07-06-2018 [00:55] - Vadim Niżyński | Link:

Nie chodzi o puste gesty, ale o zaprzestanie tego jątrzenia i szczucia w postaci bezustannego powtarzania o rzekomym bieganiu do Brukseli na skargi i t.p. bredni. Czy to naprawdę tak trudno zrozumieć?

Obrazek użytkownika spike

05-06-2018 [10:56] - spike | Link:

Temperatus
Dawno takich głupot nie czytałem, tym bardziej na NB :)))))))))))))))

Obrazek użytkownika Vadim Niżyński

05-06-2018 [15:14] - Vadim Niżyński | Link:

@Spike
Dzięki za  jak zwykle merytoryczny, kulturalny, inteligentny komentarz!