Co się w Polsce zmieniło oprócz władzy?


Fot. Adam Stępień

W lipcu 2013, a więc, jeszcze za rządów Platformy Obywatelskiej, - udzieliłem wywiadu kanadyjskiej „TV Niezależna Polonia”, w którym omówiłem następujące zagadnienia niekorzystne dla rozwoju naszego państwa (wymieniam hasłowo, w kolejności spraw poruszonych w wywiadzie):

patogenny antagonizm pomiędzy rządzącymi, a opozycją”; - „wszechobecna nienawiść”; - „kontrowersje związane z tragedią smoleńską”; - „brak tolerancji politycznej”; - „niedojrzałość państwa do demokracji”; - „wojna polsko polska”; - „podział społeczeństwa na dwa sobie wrogie obozy”; - „ostracyzm, zmowa milczenia i wykluczenie, jako narzędzia terroru poprawności politycznej”; - „nieprzyjmowanie krytyki, także konstruktywnej przez obóz rządzący”; - „brak woli politycznej do zasypywaniu podziałów społecznych”; - „manipulacje medialne”; - „propaganda sukcesu”; - „tęsknota za komuną” - „chleba i igrzysk”; - „demonstracja siły”; - „arogancja władzy”; - „emigracja młodego pokolenia”; - „niedopuszczanie ludzi młodych do decydowaniu o lasach Polski”; - „zadłużenie państwa”; - „katastrofalny stan szkolnictwa wyższego”; - „karygodna polityka rekrutacyjna szkół wyższych”; - „przerażająco niski poziom kształcenia”; - „dominacja zainfekowanych komuszą mentalnością polityków starszego pokolenia”; - „cenzura”; - „utwierdzanie obywateli w poczuciu awansu społecznego”; - „przekonanie obozu rządzącego o przynależności do grupy „lepszych” od „gorszych”; - „geneza i poziom powojennej inteligencji polskiej”; - „utrzymanie władzy, jako cel nadrzędny klasy rządzącej”; - pozorowanie przetasowań politycznych mające sprawić wrażenie reformowania kraju”; - „ignorowanie przez polityków ruchu blogerskiego”…

A teraz mam do Państwa prośbę o obejrzenie rzeczonego wywiadu, w którym rozwinąłem wymienione zagadnienia - vide:

https://www.youtube.com/watch?v=1iwN_nIgTzc

i wyrażenie obiektywnej opinii, - czy, a jeśli tak to, co? - zmieniło się w Polsce w kwestiach poruszonych w wywiadzie po przejęciu władzy przez Prawo I Sprawiedliwość w roku 2015.

UWAGA! Uprzejmie proszę komentatorów by swoje wypowiedzi odnosili wyłącznie do zagadnień omówionych w wywiadzie.

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki, niezawisły bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla polskiego państwa)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

17-04-2018 [20:27] - zbieracz śmieci | Link:

Wiele się zmieniło poza pasierbiewiczem a gdyby te odkrywcze zarzuty skomasować to i połowa by nie została bo się .Lepiej opisz jak ci się udało omotać a raczej nabrać przyzwoite małżeństwo właścicieli tej stacji  a raczej chęci nie będziesz miał to ja to zrobię ,nabrał ich na martyrologię swojego ojca i swoja i skromnie wspomniał ,ze ojca nie przebije ale i on poświęcił się całym swoim życiem walka o wolną Polskę a oni na Rynku powiedzieli ,że takich nam właśnie potrzeba.
Czy dziś powiedzieli by to samo gdy przejrzeli na oczy....!?

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

17-04-2018 [21:47] - Krzysztof Pasie... | Link:

@zbieracz śmieci

Komentarz niemerytoryczny - no comment.

Obrazek użytkownika Temperatus

18-04-2018 [00:09] - Temperatus | Link:

Panie Krzysztofie, wyszedłeś tu na pełnokrwistego proroka, można by pomyśleć, żeś napisał to teraz, a nie przed pięcioma laty. Że też cenzura Ci to przepuściła...

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

18-04-2018 [08:47] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Temperatus

Niech Pan nie żartuje, bo sytuacja jest poważniejsza niż się może zdawać.

Obrazek użytkownika angela

17-04-2018 [23:33] - angela | Link:

No wlasnie, co sie zmienilo.
Pan drrr pewnie nie widzi, co sie zmienilo za rzadow PiS.
To awanturnictwo polityczne na wielu portalach, notki-gnioty klecone na wladze,  o charakterze fake newsow, ewidentne sxkodzenie dobrej zmianie, z czegos sie wywodzi, cos ma na celu, i  powinno czyms skutkowac.
Dopoki pan drr Pasietbiewicz, i jemu podobni,  nie poznaja  na wlasnej skorze programu  CELA+, to nadal  'nie beda wiedzieli' , co sie w Polsce zmienilo.
I ta  ostatnio wzmozona  aktywnosc moze  tylko swiadczyc, ze w  gaciach robi sie mokro.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

18-04-2018 [00:39] - Krzysztof Pasie... | Link:

@angela

Szanowna Pani Angelo, proszę się nauczyć uważnie czytać teksty pisane. W notce wyraźnie podkreśliłem, że chodzi mi WYŁĄCZNIE o zmiany, o jakich mówiłem w wywiadzie dla TV Niezależna Polonia. Więc niech mi Pani z łaskiej swojej o awanturnictwie politycznym nie pitoli i, posłużę się pani słownictwem: swoich własnych gaci pilnuje.

PS. Ja noszę stringi. A Pani?

Obrazek użytkownika angela

18-04-2018 [09:45] - angela | Link:

@KP, tylko musi pan  konievznie  zaznaczyc, bo ja nie wiem czy tam maja stringi w paski.

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

18-04-2018 [00:30] - hr.Levak-Levatzky | Link:

Bardzo słusznie,pani Anielo, bardzo słusznie: dopóki się tych wszystkich targowiczan nie wyzamyka, nie będzie żadnej zmiany na lepsze,a już na pewno dobrej zmiany.Popieram Panią w 100%!

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

18-04-2018 [09:22] - Krzysztof Pasie... | Link:

@hr.Levak-Levatzky

Niezły kpiarz z Pana, Panie Hrabio. Ale Pani @angela nie dostrzeże tej cienkiej niteczki ironii.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

18-04-2018 [09:26] - Krzysztof Pasie... | Link:

@ALL

Jeśli ktoś chciałby przeczytać merytoryczne i wartościowe intelektualnie komentarze do tej notki, to zapraszam serdecznie na Salon24, gdzie niniejszą notkę również opublikowałem - vide: https://www.salon24.pl/u/salon...

Pozdrawiam,
Krzysztof Pasierbiewicz

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

18-04-2018 [10:21] - zbieracz śmieci | Link:

Panie Admin ,dziwi mnie ,że pasierbiewicz tak bezkarnie nagania do konkurencji ,nie dziwi natomiast ,że do szamba sralonu bo to jego naturalne Spa ...

Obrazek użytkownika admin

18-04-2018 [11:41] - admin | Link:

Nasze blogi mają swoje atuty. Blogerów mniej ale dają im większą rozpoznawalność i siłę przebicia, m.in. dzięki promocji na Niezalezna.pl, którą na S24 mało który bloger osiągnie jeśli w ogóle.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

18-04-2018 [13:33] - zbieracz śmieci | Link:

Ponowny donosik napiszę gdy Werner tu będzie reklamował bo to ,że się ślini satyr to jedno ale reklama za friko w to już nie uwierzę 
W sralonie obiecywał ,że gdy będę w krakówku to oprowadzi mnie po burdelach i nawet da mi swoją kartę stałego klienta,gość nadaje się do reklamy 

Obrazek użytkownika Czesław2

18-04-2018 [10:30] - Czesław2 | Link:

Nie zmienili się przede wszystkim Polacy. Kombinatorstwo przed pracą i kształceniem się, czołobitność wobec obcych, zwłaszcza Niemców, obojętność wobec spraw wspólnych, nieumiejętność i niechęć do współpracy nawet na najniższym szczeblu. To są wyborcy.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

18-04-2018 [12:22] - Imć Waszeć | Link:

W zasadzie tak, ale z jednym zastrzeżeniem. Im większy papierek w kieszeni tym bardziej lewe ręce do pracy i tym większe kombinatorstwo i włazid.... Na prywatnych uczelniach są nawet wydziały i specjalności, które można zasadnie nazwać "kombinatorstwo". Potem absolwenci zasilają call centra i inne eMbanki, a następnie zajmują się wciskaniem staruszkom oszukańczych polis i umów. Doły pracują ciężko i za psie pieniądze. To jest główna przyczyna braku chęci do zmian w Polsce (lewe wykształciuchy, którym jest względnie dobrze o ile są w jakimś układzie) i masowej emigracji (prości ludzie, którzy nie widzą sensu, żeby tu siedzieć do głodowej emerytury i czekać na ekonomiczną eutanazję). PIS to chyba częściowo zrozumiał, ale nie ma siły przekonywania wykształciuchów i woli utrwalać uboland niż z nim walczyć. Wszystko zatem może się odkręcić w każdej chwili po jakichś wyborach. Tak właśnie myślą ludzie i to dzięki ekumenizmowi politycznemu i "zgodzie" narodowej.

Obrazek użytkownika Czesław2

18-04-2018 [14:08] - Czesław2 | Link:

@Imć Waszeć. Z wykształciuchami to jest tak, że potrzeba stała się matką wynalazku. A wynalazkiem są uczelnie niby techniczne i humanistyczne jak ta w Pułtusku, gdzie lektorem był eksmitowany ruski szpieg.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

18-04-2018 [16:16] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Imć Waszeć. Dzięki za merytoryczny komentarz, z którym się zgadzam w całej rozciągłości. I zapraszam jeszcze do lektury mojej notki pt. "Jacy akademicy, takie uniwersytety" - vide: https://www.salon24.pl/u/salon...

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

18-04-2018 [13:47] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Czesław2

"Nie zmienili się przede wszystkim Polacy..."
------------------
To prawda. Zmiany mentalności trwają często całe pokolenia. Opierając się na własnych obserwacjach środowiska akademickiego, w którym przepracowałem prawie czterdzieści lat jestem skłonny zaryzykować tezę, że obecne pokolenie „50 Plus” jest już mentalnie niereformowalne, bądź reformowalne w stopniu poważnie ograniczonym.  Bowiem ludzie tej kategorii wiekowej nie są już w stanie dostosować do nienotowanego dotąd przyśpieszenia rozwoju cywilizacji, jakie nastąpiło w ostatnich dwudziestu latach i wciąż następuje. Wiek XXI staje się wiekiem elektroniki, komputeryzacji i telekomunikacji, a także ekspansji coraz bardziej doskonałych technik generowania, gromadzenia, przekształcania i udostępniania informacji, a zjawisko, jakim jest Internet nie ma precedensu w historii cywilizacji. I jak pisze profesor Akademii Górniczo Hutniczej Ryszard Tadeusiewicz w swojej książce pt. „Społeczność Internetu”, „nieomal z dnia na dzień pojawiła się w naszym życiu wszechobecna sieć informacyjna, obejmująca swym zasięgiem dosłownie cały świat, wnikająca do wszystkich przedsiębiorstw i instytucji, do szkół i uczelni...”.  Te nowe warunki pociągają za sobą konieczność zmiany mentalności i przestawienia się na idące z duchem czasu nowoczesne myślenie, kompatybilne z tempem i specyfiką dokonujących się zmian. Niestety, wielu ukształtowanych w czasach przed-internetowych reprezentantów pokolenia „50/60 Plus”, nota bene zajmujących większość stanowisk kierowniczo-decyzyjnych, nie mogąc bądź nie chcąc nadążyć za rozwojem współczesnego świata „poddało się”.

Obrazek użytkownika Lektor

18-04-2018 [11:18] - Lektor | Link:

Pan, panie Krzysztofie, nie powinien zajmować się Polską. Twierdzę, że jeśli pan nie widzisz co się zmieniło oprócz władzy, to pan jesteś i ślepy i głupi, a tacy nie powinni zajmować się poważnymi sprawami.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

18-04-2018 [13:48] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Lektor

Komentarz niemerytoryczny - no comment.

Obrazek użytkownika angela

18-04-2018 [12:09] - angela | Link:

Bloger drrKP,  do swoich notek,caly czas posluguje sie  tytulami sugerujacymi.
Z tytulu niniejszej notki  podaje w watpliwosc , by rzadzacy cos zrobili od 2015 roku.
Dalej jest tasiemiec wklejek, ktore stali czytelnicy NB juz dobrze znaja, co wielokrotnie autorowi wypominali.
Drt KP ma za zadanie taki przekaz zrobic .
I  wyszlo jak chcial przekazac, ze PiS od 2015 roku nie zrobil nic, albo nie zrobil tego, co pan drr chce.
Ale ja chcialam o wywiadach, dla mediow, dla rezyserow, ktorzy kreca filmy.
Ci co nakrecili, to podle klamstwo,  "Nasze matki.....tez radzili sie....p o l a k o w?, doktorow.profesorow.
Oszkalowali ludzi, ktorzy walczyli z narazeniem zycia o swoja ojvzyzne, o swoj kraj.
Przeszli pieklo niemieckie,  potem sovieckie, a teraz niby w wolnej Polsce, musza walczyc o dobre imie, o swoja  godnosc.
Po takich tytulach do wpisow, jakie  nadaje drrKP,  jest jeden wniosek. Niech nie szkodzi!!!!
 

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

18-04-2018 [13:50] - Krzysztof Pasie... | Link:

@angela

Komentarz niemerytoryczny noszący znamiona uporczywego trollingu - no comment.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

18-04-2018 [15:07] - Trotelreiner | Link:

Panie geologu z doktoratem od tłuczenia kamieni...
Na UJ było powiedzenie,że jak ktoś jest całkowitym osłem i zaliczył maturę na "ledwo z łaski trzy na szynach",to idzie do woja,albo na AGH...ceramika i geologia! 
Oraz pytanie powstało: CO JEST DWA RAZY GŁUPSZE OD GEOLOGA? 
Odpowiedź: DWÓCH GEOLOGÓW....
 

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

18-04-2018 [15:58] - Krzysztof Pasie... | Link:

@trotelreiner

Komentarz niemerytoryczny noszący znamiona uporczywego trollingu - no comment.

Obrazek użytkownika xena2012

18-04-2018 [17:07] - xena2012 | Link:

Pozwolę się nie zgodzić z twierdzeniemTrotelreinera odnośnie geologii.Moja ciotka była piątkową uczennicą w szkole , świetną studentką na geologii i wybitnym pracownikiem po jej ukonczeniu żadnym więc osłem.Nawiasem mówiąc była też koleżanką pana Pasierbiewicza z roku i jak pamieta uczył się dobrze Tak więc dowcip o geologu i dwóch beznadziejnie glupi. 

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

18-04-2018 [18:24] - Krzysztof Pasie... | Link:

@xena2012

"Pozwolę się nie zgodzić z twierdzeniem Trotelreinera odnośnie geologii..."
-------------------
Sęk w tym, że Pan Troterleiner jest z tych, którzy wszystko zawsze wiedzą lepiej. Szkoda zachodu.

Obrazek użytkownika angela

18-04-2018 [18:24] - angela | Link:

@KP, czy sie nie pomyle,  ze  Xeny wypowiedz, jest bardzo merytoryczna, na ktora p.drr odpowie przyklaskiem.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

18-04-2018 [19:13] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Angela

"Komentarz niemerytoryczny noszący znamiona uporczywego trollingu - no comment.

Obrazek użytkownika Donat Pytajło

18-04-2018 [19:34] - Donat Pytajło | Link:

Czy ktoś zauważył pewne zbieżności .... wygląda to tak jakby Pan dr sam siebie komentował pod innym nickiem.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

18-04-2018 [21:48] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Donat Pytajło

"Komentarz niemerytoryczny - no comment.

Obrazek użytkownika Donat Pytajło

18-04-2018 [22:08] - Donat Pytajło | Link:

Za przeproszeniem Ja Pana do odpowiedzi nie wywoływałem. Co się tyczy merytoryki, to u Pana wygląda ona dość osobliwie.... albo oklaski, albo niemerytoryczny .... bo do tej pory rękawicy Pan żeś nie podjął 

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

19-04-2018 [09:31] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Donat Pytajło

"bo do tej pory rękawicy Pan żeś nie podjął..."
-------------------------
I nie podejmę, bo rękawicę można podjąć tylko wtedy, gdy strona rzucająca rękawicę jest emocjonalnie zrównoważona.

Obrazek użytkownika Donat Pytajło

19-04-2018 [10:51] - Donat Pytajło | Link:

Masz Pan rację... nie dajesz Pan rady... Zaproponowałbym urlop, ale w Pan już go posiadasz dożywotnio. Więc może dłuuugi spacer na łono natury... Jest tak pięknie, wszystko się budzi do życia... Trochę pozytywnej energii nałapać i odpocząć od tego wszystkiego. Polityka to najgorsze szambo z możliwych. 
Co do tego o czym Pan piszę... To jest robione specjalnie, by zając gawiedź wszystkim i odciągnąć od tego co istotne. W Polsce od czasów 2 W.Ś. nie ma i nie było Polskiego rządu. 
Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkim duzo Miłości w życiu

Obrazek użytkownika xena2012

18-04-2018 [20:24] - xena2012 | Link:

Moja wypowiedź rzeczywiscie nie była zwiazana z notką ,a wiec i zapewne niemerytoryczna. Po prostu odpowiedziałam na komentarz Trofelreinera na temat głupoty geologów.nie oczekując żadnych przyklasków ze strony kogokolwiek.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

18-04-2018 [21:51] - Krzysztof Pasie... | Link:

@xena2012

"Po prostu odpowiedziałam na komentarz Trofelreinera na temat głupoty geologów.nie oczekując żadnych przyklasków ze strony kogokolwiek..."
-----------------
A ktoś Panią oklaskiwał? Dalibóg nie słyszałem.

Obrazek użytkownika angela

19-04-2018 [10:51] - angela | Link:

Zeby przyklasnac, nie trzeba klaskac.
Byla odpowiedz, zamiast no comment i niemerytorycznie.