Z punktu widzenia wyborcy

Wyborcy i obywatele naszego kraju wciąż nie mogą zdobyć się na stawianie wymagań swoim deputowanym. Wciąż są przekonani, że to wybrańcy i On - premier, prezydent stworzą im raj na ziemi. I idą głosować: a może ten, a może tamten. A prawda jest taka, że „ten” czy „tamten” po wyborze czy nominacji wchodzi w zupełnie inny świat, który niewiele ma wspólnego ze światem głosującego. O jakości polityków decydują wychowanie, szkoła, indywidualne cechy psychiczne, świadomość i tendencja chwili. Ale może być też tak, że to stan świadomości wyborców przyzwala na przekręty i korupcję. Wówczas sprawa staje się poważna, a może nawet nierozwiązywalna. Demokracja służy każdemu panu. To suweren wybiera.

Trzy flesze
1. Nowelizacja ustawy o IPN odsłoniła nam prawdziwy obraz Polski w świecie. Podczas, gdy my przez 29 lat piliśmy piwo, świat oglądaliśmy na różowo i pławiliśmy się w bylejakości, inni przyprawiali nam gębę. Dziś jesteśmy nazistowskim narodem, który rozpętał II wojnę światową i mordował Żydów. Tak widzą nas na Zachodzie, od którego nadal oczekujemy wybawienia. Ktoś za taki stan rzeczy powinien odpowiadać, ale czy to kogokolwiek interesuje?A teraz pytania: czy państwo polskie i naród polski mając tak złą opinię może zachować suwerenność; czy może mieć jakiś głoś w debacie przyszłości i zaufanie? To są pytania retoryczne, bo od prawie 300 lat nie zmieniło się nic. Wciąż prawda nie ma znaczenia, a my domagamy się jej uznania. W sprawie reformy sądownictwa pomostem okazała się „Biała księga” – bo tak chciano. Ale pytaniem otwartym pozostaje – czym Komisję Europejską przekonał Mateusz Morawiecki? Trudno uwierzyć, aby „bękart” nagle wyrósł na partnera.

2. Plotki, o zamrożeniu kontaktów Białego Domu z polskimi politykami, potwierdzają się. Jest więc problem: wojska amerykańskie stacjonują na naszym terytorium a my mamy tylko pośrednią komunikację z przywódcami zachodniego świata. I teraz pytanie: ile będziemy musieli zapłacić, jak się ukorzyć lub co zaoferować w zamian za zniesienie tej blokady? I następne: czy polityka PiS była niewłaściwa? Polityka PiS była suwerenna. Ale czy każda polska polityka suwerenna prowadzona od ponad 200 lat, musi się tak skończyć? Czy Amerykanie wycofają swoje wojska z Polski? Mało prawdopodobne, ale mogą je cofnąć na terytorium Niemiec, o co tak bardzo Niemcy zabiegają. Czy wojsko NATO wycofa się z krajów bałtyckich? Nie. A skoro nie wycofają się z Litwy, Łotwy i Estonii (przywódców tych państw przyjęto w Białym Domu z pominięciem Polski), to mało prawdopodobne, aby wycofali się z Polski. Policzek jednak nam wymierzono.

3. Liderem koncepcji międzymorza, oficjalnie i na wykresach, miała być Polska. Nieoficjalnie korzyści z tego projektu mają czerpać Amerykanie, a my, na złe i dobre, mamy firmować całość przedsięwzięcia. I tak się dzieje. Teraz pytania fundamentalne: czy przy okazji tak wspaniałej współpracy, władze polskie są w stanie zablokować import amerykańskiej żywności zmodyfikowanej i czy potrafią ograniczyć napływ lewactwa? Czy mamy gwarancje, że amerykański gaz będziemy kupować po takiej samej cenie, jak amerykańskie firmy w Polsce? Owszem, bezpieczeństwo nie ma ceny, ale wymierną cenę ma brak uregulowań prawnych.Po wizycie polskiej delegacji w Tel Awiwie, która pojechała z misją głoszenia prawdy, zapanowało milczenie, które zakończyło się amerykańską blokadą dyplomatyczną. I jaka z tego konkluzja? Musimy odwołać się do starego dowcipu: wy przestańcie kłamać, a my przestaniemy mówić prawdę. W biznesie taki układ byłby do przyjęcia; w polityce natomiast dano nam do zrozumienia, że gębę, którą nam przyprawiono musimy wziąć na klatę z całym inwentarzem i wynikającymi z tego skutkami, bo jak nie, to w mordę. I teraz najzabawniejsze jest pytanie: to źle czy bobrze? Źle, bo stajemy się ofiarami kłamstwa, będziemy płacić nieokreślone jeszcze sumy i nie mamy polityków na odpowiednim poziomie, którzy byliby w stanie ten manewr przeprowadzić bezbłędnie; dobrze, bo Amerykanie doją inaczej, niż Rosjanie.

I tu rzecz istotna. Ostatnim wydarzeniem charakterystycznym dla Polaków był okres „Solidarności”, a więc fakt o zasięgu krajowym, z wychyleniem na zagraniczną pomoc. I trzeba sobie wreszcie zdać sprawę, że taka edukacja nie generuje ludzi o dużych horyzontach. Ponadto po 1989 r. polska młodzież gromadnie wyjeżdżała na Zachód, tam znajdywała lepsze warunki bytowe, a wraz z nimi przyswajała sobie kosmopolityzm, który nie wymaga wysiłku. Swoje szanse na twórcze włączenie się w proces kształtowania UE Polska pogrzebaliśmy.
Ale skoro mamy formować projekt międzymorza, kiedyś się tej sztuki nauczymy i zaczniemy czerpać z niej korzyści. Do tego potrzebne są jednak trzy rzeczy: 1. niezależna edukacja w kraju, 2. Włączenie mechanizmów generujących nową polską inteligencję na światowym poziomie, 3. Poczucie tożsamości i przywiązania do kultury, państwa i polskiego narodu, choćby w takim zakresie jak prezentują Ukraińcy. Bez tych trzech przymiotów, zostaniemy takimi rabami, jakimi zrobił z nas PRL.
 
I na koniec
Rząd PiS ma wiele sukcesów, ale robi też wiele błędów. Jednym z nich była paniczna kampania wyliczająca ilu Polacy uratowali Żydów. Była ona tak namolna i zadziwiająca, że poboczny obserwator mógł nabrać wątpliwości co do szczerości jej intencji. Przyczyną spadku notowań PiS nie są więc jakieś ministerialne premia, lecz styl, w jakim przeprowadzono kampanię wiernopoddańczą. Ten błąd jest tak poważny, że ograniczenie płac parlamentarzystom i samorządowcom niewiele pomoże. Zwolennicy PiS byli gotowi przymknąć oko na harce Andrzeja Dudy, nie zaakceptują natomiast kapitulacji. Dziś PiS ma tylko jedną drogę – odzyskać twarz. I to zadanie personalnie należy do Jarosława Kaczyńskiego. Jeżeli tego nie zrobi, to wybory samorządowe, ze względu na „poślizg” jakoś mogą wypaść, ale parlamentarne, to już ryzyko. Co będzie, jak wygrają narodowcy, bez struktur i zaplecza politycznego?

Żelazny elektorat PiS plasuje się gdzieś na wysokości 25 procent, mniej więcej tyle samo, co PO. Zaczynamy więc od nowa. Co to znaczy? Znaczy, że stacje i komitety opozycyjne nadwerężone zaufanie będą wykorzystywały w sposób bezwzględny. Wyłonią się też wcześniej popełnione błędy partii rządzącej, jak zła polityka informacyjna, powielanie prymatu sensacji nad formacją, patrzenie na słupki poparcia zamiast podnoszenie świadomości społecznej Polaków, hasłowy współudział w rządzeniu (brak wykorzystania inicjatywy społecznej), myślenie partyjne zamiast państwowego (polityka kadrowa) itd. Nie można też zapomnieć, że społeczeństwo polskie przez 70 lat wychowywane było na lewicowych hasłach i że wciąż lepiej na nie reaguje. Przy najbliższych wyborach może więc dojść do wylania „dziecka z kąpielą”. I nie wykluczone, że zabraknie nawet szmaty, którą będzie mnożna wytrzeć podłogę.

***
Chcąc doszukać się tej jednej głównej przyczyny naszych niepowodzeń, niewątpliwie trzeba wskazać na wirtualne postrzeganie rzeczywistości i traktowanie wszystkiego ważnego, co się w Polsce dzieje w kategoriach na niby. Jeżeli nie wrócimy do konkretnego modelu II RP (szkoła, wychowanie patriotyczne, niepodległe prawo, odpowiedzialność funkcjonariuszy i naukowców za państwo itd.) pozostaniemy w PRL – mentalnie, materialnie i duchowo – na poziomie najniższej kultury, która dziś jeszcze nie ma swojej nazwy, ale która już w nas się zagnieździła. Proletariusz miał jakieś ideały, ale to, co się wyłania jest bezwonne, bezkształtne, bezmózgowe, jest plasteliną, z której można ulepić wszystko.
I na koniec słowa dr. Jerzego Targalskiego, które, skoro zostały wypowiedziane, wyznaczyły standard politykom i ludziom nauki w Polsce. Stało się.
Link: https://www.youtube.com/watch?v=nyzbePkTcXc (geopolityczny tygiel odc. 40); patrz także „Kurier Wnet” 04/2018, s.4.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

07-04-2018 [23:04] - Imć Waszeć | Link:

Ja wiem co trzeba zrobić, żeby przywrócić równowagę zawijającym jak pijany zając po żydowskiej wódzie Stanom Zjednoczonym. Trzeba dziabnąć profilaktycznie obostrzeniami w kilka ich firm na naszym terenie: 1) Dołączyć się do ogólnoeuropejskiej akcji przeciwko Facebookowi, 2) dać ultimatum Googlowi za lewacką cenzurę, 3) zdenominować Microsoft, który komputeryzuje wszystkie szkoły, uczelnie, urzędy, szpitale, składy celne, komendy policji, parlament oraz pokoje tajnych służb - pod pozorem zagrożenia dla wrażliwych danych i potencjalnym pogłębianiem tą drogą politycznych i finansowych szantaży, 4) Goldman-Sachs pod pozorem zapobiegania monopolowi bankowemu, 5) na przykład Amazon, który w sumie nam jest do niczego nie potrzebny. Walnąć raz a dobrze, bo wtedy nastąpi szok i potencjalne otrzeźwienie, a drugiego ciosu po słabym prztyczku moglibyśmy nie móc wykonać, gdyż przeciwnik byłby na to już dobrze przygotowany (czyli bez krojenia salami). No ale do tego trzeba mieć polityczne jaja, a nie przyszyte klęczniki. Ci goście z rządu nie są w stanie tego zrobić, tak samo też nie są w stanie stworzyć zrębów Międzymorza. Wszystko co stworzą, będzie z miejsca nafaszerowane takimi dźwigniami i wajchami naszych "sojuszników", że nasze przewodnictwo stanie się czysto iluzoryczne. Najprawdopodobniej na naszych plecach sterowanie w regionie przejmą żydzi (po to się ich tylu kręci przy miękkim Jarku).

Zgadzam się z tym, że te trzy rzeczy należy zrobić najpierw, zanim się zacznie cokolwiek budować w regionie: "1. niezależna edukacja w kraju, 2. Włączenie mechanizmów generujących nową polską inteligencję na światowym poziomie, 3. Poczucie tożsamości i przywiązania do kultury, państwa i polskiego narodu". Problem jednak w tym, że Polska nie ma żadnej kontroli nad ludźmi, którym wydała i nadal wydaje papiery. Wszyscy oni stają się automatycznie polską elitą, nawet ci świeżo z Afryki. Zupełnie jakby papier kupić na targu w Berlinie albo w Damaszku. To kompletny brak poszanowania dla ludzi, którzy prócz papierków są jeszcze patriotami i filarem polskiej tożsamości. Przykłady można mnożyć: od wykształciuchów marksistowskich piszących o "analizach analnych", przez Grossów i Polinów, wysokich profesorów relatywizmu, internacjonalistycznych i liberalnych pracowników naukowych, po znów durnowaciejącą i duraczoną młodzież akademicką. To durnowacenie jest naturalnym skutkiem kolejnej wymiany pokoleniowej i braku nawet prób oczyszczenia środowiska, którym młodzież nasiąka. Wiadomo w każdej rodzinie, że wnuki lepiej rozumieją się z dziadkami, czyli co drugie pokolenie młodzieńczy bunt wraca w stare koleiny. W ten sposób właśnie wygrał PIS, ale teraz będzie szansa dla lemingozy 2.0. PO to doskonale wie, a PIS lekceważy pławiąc się w sondażach.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

07-04-2018 [23:59] - Ryszard Surmacz | Link:

Nie mam tu nic do dodania. Na stawiane problemy sam Pan sobie odpowiedział.
Starałem się o jakieś lekcje teorii muzyki, ale okazuje się, że i z tym jest problem. Na przeszkodzie stanęła specjalizacja. No, ale mam nadzieję, że w końcu znajdę tę właściwa osobę.
Pozdrawiam 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

08-04-2018 [02:43] - Imć Waszeć | Link:

Ja znalazłem coś takiego: http://rms.edu.pl/cennik.html :)))
ul. Anny Walentynowicz 34 (II piętro) (dawna ul. Lucyny Herc 58), 20-328 Lublin, kontakt@rms.edu.pl
Ewa Dzikowska 511 337 370, Marcin Fidecki 792 744 404

Ponadto masa lekcji jest w YT:
Np. gitara klasyczna i elektryczna od podstaw: https://www.youtube.com/watch?...
Organy Hammonda i inne klawisze dla początkujących: https://www.youtube.com/watch?...
Są nawet lekcje kompozycji dla początkujących: https://www.youtube.com/watch?...
Jest tego masa.

Teraz trochę z innej beczki. Szukałem dla dzieciaków jakiegoś pozytywnego zajęcia zamiast łupania w strzelanki i znalazłem to:
1) Rozwijanie zmysłu geometrii: https://www.youtube.com/watch?...
2) Wariacje na temat: https://www.youtube.com/watch?...
3) A to już mistrzostwo szkicu ;) https://www.youtube.com/watch?...

Z ciekawostek, jak wygląda dźwięk:
1) Frotka: https://www.youtube.com/watch?...
2) Kształt wody: https://www.youtube.com/watch?...
3) Rezonans i harmoniki https://www.youtube.com/watch?...

Trochę muzyki na zakończenie:
1) Karl Jenkins - Benedictus: https://www.youtube.com/watch?...
2) Słyszał Pan o takiej grupie jak Afrocelt Sound System? Ja ją poznałem przypadkowo bardzo dawno temu, gdy w moje ręce wpadła taka gierka "Magic &Mayhem". Tu jest cała ścieżka, a pierwszy kawałek po prostu wymiata: https://www.youtube.com/watch?...
Potem dowiedziałem się, że oni grali z Peterem Gabrielem to: https://www.youtube.com/watch?...
3) No i trochę muzyki dub na koniec. Hallucinogen aka Simon Posford to część zespołów Younger Brother oraz Shpongle. To on zaprojektował dla Shpongle różne dziwne brzmienia. Tu zremiksowany przez Otta: https://www.youtube.com/watch?...
Younger Brother - Train: https://www.youtube.com/watch?...
....Tak kołysze, że aż chce się spać ;)
4) I jeszcze Shpongle - Dorset Perception: https://www.youtube.com/watch?...
Star Shpongled Banner: https://www.youtube.com/watch?...
Beija Flor: https://www.youtube.com/watch?...
Pozdrawiam
 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

08-04-2018 [11:04] - Ryszard Surmacz | Link:

Waszmość!!!! powaliłeś mnie. Zaczynałem od profesorów. Chodziło mi o ujęcie syntetyczne, całościowe. Chciałem na skróty, lekcje wziąć od kogoś, kto ogląda muzykę w całości. Ale być może ma Pan rację, że trzeba pochodzić i fragmentarycznie. Zobaczymy. Za chwilę muszę wyjść, ale Pański wpis przeczytam po powrocie. Wielkie dzięki.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

08-04-2018 [14:06] - Imć Waszeć | Link:

Jeśli chodzi o ujęcie syntetyczne, to ja mam raczej prace na temat matematyczności muzyki. Kiedyś na PW miałem wykład z algebry z taką zakręconą panią, która potrafiła w połowie zapomnieć się i mówić w obcym języku (Romanowska ;) Jej specjalnością była taka teoria szczególnych tworów algebraicznych znanych modami i modałami. To ponoć wiąże się z muzyką, lecz bardzo trudno jest ten związek dostrzec bez wstępnego treningu:
https://www.mini.pw.edu.pl/tik...
Pewnie coś w tym jest, ja jednak mam dziś na tapecie znacznie ciekawsze zagadnienie: koalgebry (oczywiście związane z teorią kategorii i logiką modalną ;) Wystarczy tylko przejrzeć tytuły w sieci, jakie to ciekawe zagadnienie: automaty, teoria gier, semantyki, probabilistyka, teoria miary, indeterminizm, równoległość, niemonotoniczność, reprezentacja wiedzy w SI, obliczenia kwantowe itd.
# http://www.cs.le.ac.uk/people/...
# https://www.scss.tcd.ie/matthe...

Żeby nie było, iż zapodaję tylko muzykę zagraniczną, to teraz kilka polskich perełek.
1) Daab - W moim ogrodzie; może nie jest perfekcyjny i można popracować nad basem i falowaniem, ale po 35 latach nadal da się słuchać: https://www.youtube.com/watch?...
2) Golden Life - Oprócz błękitnego nieba; niedawno znów wygrzebały to stacje radiowe. I słusznie, bo jest to dobry transujący kawałek muzyki: https://www.youtube.com/watch?...
3) Agressiva 69 - Nie widać końca; bardzo niedoceniona grupa, która dziś byłaby pewnie na samym topie światowej muzyki. Prawdziwa awangarda: https://www.youtube.com/watch?...
4) Profetyczny song Kazika i grupy Kult; to oczywiście żart ;))) - https://www.youtube.com/watch?...
Ale to powinno być chyba znane: Kazik - Mars napada: https://www.youtube.com/watch?...
5) Coma - Zaprzepaszczone siły wielkiej armii świętych znaków; po prostu świetne: https://www.youtube.com/watch?...
 

Obrazek użytkownika paparazzi

08-04-2018 [18:47] - paparazzi | Link:

Panie Jarosławie Kaczyński, słyszysz, do dzieła. Ale tak poważnie kto to ma zrealizować. Piłsudski nowych czasów by się przydał. Bez patyczkowania ale jaki aj waj i rejwach by był w EU i na całym świecie. A może to zrobi niejaki prrrrsor Pasierbiewicz nasz mistrz oddany prawdzie i sprawom ważnym dla polskiego państwa. Niewątpliwie potrzebny lider z cojunes. Na Biedronia nie stawiam. Pozdrawiam.

.

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-04-2018 [09:26] - Marek1taki | Link:

To racjonalna taktyka. Dlatego takich ludzi jak Pan nie ma w okolicach rządu.

Obrazek użytkownika Czesław2

08-04-2018 [12:33] - Czesław2 | Link:

Uczelnie bardzo wysokie, a jakże humanistyczne jak w Pułtusku z lektorami wydalanym z polski.

Obrazek użytkownika Marek1taki

07-04-2018 [23:12] - Marek1taki | Link:

Stawianie wymagań deputowanym jest istotne, ale kto ma te wymogi im stawiać? Ci co sami nic od siebie nie wymagają, bo nikt nie wymaga od nich niczego poza wyzbyciem się poczucia wolności i odpowiedzialności?
W tym kontekście istotne są kwestie edukacji, elit, poczucia tożsamości. W drodze do szczytnego celu suwerenności Polski tworzy się plastelinę. Od plasteliny się nie wymaga świadomości i aktywności, od plasteliny wymaga się plastyczności. To osiąga się propagandą i kontrolą w miejsce prawdy i wolności.
Rząd prowadzi zakulisowe rozmowy w kwestiach przekraczających jego uprawnienia. Ukrywa konflikt ze środowiskami podobno żydowskimi, a na pewno manipulującymi polityką USA i Izraela. W takich okolicznościach nie wolno władzy niczego ukrywać pod pretekstem robienia nam dobrze. Jest to błędem bo robienie Polakom wody z mózgu podcina wiarygodność rządzących w oczach większości manipulowanych. W dodatku ujawnienie prawdy rozbroiłoby bombę polityczną.
Trochę nie dziwię się rządzącym, bo są wyalienowani i zmanipulowani, zostali wybrani do tej roli zawczasu - to nie jest tajemnicą. Wybrani zostali z powodu lewicowych odchyleń od patriotyzmu, a ich patriotyzm jest przedmiotem manipulacji propagandowej, w którą sami uwierzyli. Ich ideowa wiara w socjal i pragmatyczna wiara w jego zbawienne skutki w tak sterowanej demokracji są wykorzystywane bez ich świadomości. W rzeczywistości są mechanizmami ekonomicznego i socjotechnicznego sterowania Polską przez wrogą ideologicznie zagranicę.
Z obniżenia pensji rządu, który zresztą nadaje się do czystki, należy wyczytać inny przekaz niż powszechnie głoszony: Polacy zaciskajcie pasa.

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

08-04-2018 [01:11] - Zygmunt Korus | Link:

"Z obniżenia pensji rządu, który zresztą nadaje się do czystki, należy wyczytać inny przekaz niż powszechnie głoszony: Polacy zaciskajcie pasa."

Niekoniecznie. A może...: gdy poprawi się bilans ogólny, to wszyscy będziemy mieli pełniejsze kieszenie. Mam nadzieję, że proporcjonalnie do wkładu pracy oraz zasług intelektualnych i honorowych. Na każdym poziomie zatrudnienia czy działania.

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-04-2018 [09:19] - Marek1taki | Link:

Ideą w kibucu Polin są raczej "takie same żołądki".

Obrazek użytkownika Czesław2

08-04-2018 [09:41] - Czesław2 | Link:

Wyborów w Polsce i gdzie indziej chyba też nie wygrywa się ludźmi świadomymi, tylko plasteliną. Zresztą wśród świadomych podział na drani i wżględnie chociaż uczciwymi jest tak na oko po połowie.

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-04-2018 [19:37] - Marek1taki | Link:

@Czesław2
Porównajmy elity i plasteliny sprzed 100lat i współczesne. Co pomyślałyby o realiach i wyborach? Co Władysław Grabski i Roman Rybarski pomyśleli by o dokonaniach naszych ministrów? Co dziadkowie naszych ministrów pomyśleli o swoich wnukach? A zwłaszcza o wnuczce z ministerstwa socjalu?
Nie da się budować suwerenności na materializmie roszczeniowym plasteliny, bez klasy średniej o aspiracjach innych niż etatyzm albo dojście do pozwoleń i dotacji. Nie da się jej budować z elitami plastycznymi intelektualnie.
A przecież 100 lat temu rządzili w Polsce socjaliści. To gdzie jesteśmy dzisiaj? Wygląda, że w drodze do suwerenności przez systematyczne wyzbywanie się jej politycznych i finansowych atrybutów, przez sprawną realizację ideologii lewicowej. Lepiej już jakby nasze władze ogłosiły wejście na drogę do socjalizmu, to by się im też nie udało.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

08-04-2018 [20:25] - Ryszard Surmacz | Link:

Bardzo rozsądny głos. Ciągłość polega również na zadawaniu sobie pytań - co by powiedział o mnie dziadek, czy uznany autorytet lub lider, czy zachowuję się właściwie?. Oczywiście, są obszary na plastelinę, ale rdzeń musi korzeniami dotykać Piastów, a koroną sięgać nieba współczesności. I musi być prosty jak ułan i twardszy niż dąb. Gdy tego pytania zabraknie, zacznie się produkcja bufonów i miernot. I teraz pytanie - co statystyczny obywatel Polski wie o II RP, o problemach z suwerennością podczas zaborów, o wysiłku przodków dla utrzymania państwa? Patrząc na przygotowania do 100-lecia odzyskania niepodległości, coraz bardziej wyłania się cypeliada. Nadal wszystko traktowane jest w kategoriach "na niby".

Obrazek użytkownika Czesław2

08-04-2018 [20:44] - Czesław2 | Link:

Ja przecież nie mam pretensji do władzy, że ludzie są wygodni i roszczeniowi. Jeśli się ich pominie, przegra się wybory. Homosovieticus u nas to wiele milionów ludzi. Mówi Pan, że praca u podstaw powinna być w szkołach. Zgoda. Tylko że szkoły , a zwłaszcza uczelnie humanistyczne to komuna, piszę rzeczy oczywiste. Nie widzę walki z takimi uczelniami, jak słynna Pułtuska ze szpiegiem wykładowcą.

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-04-2018 [22:42] - Marek1taki | Link:

@Czesław2
Ja też nie mam pretensji do władzy, że ludzie są roszczeniowi, ale mam, że stają się bardziej gdyż polityczne (zrozumiałe) tu i teraz jest realizowane nie pod kątem idei polskości tylko pod potrzeby idei międzynarodowego socjalizmu. Ludzie są roszczeniowi, ale tym bardziej, im się ich do tego zmusza brakiem alternatywy. W 2 lata PiS przekroczył możliwości adaptacyjne wyścigu na obietnice wyborcze socjalu, zamknął sobie możliwości manewru w polityce międzynarodowej - jak wynika z ostatnich wydarzeń, nie zrealizował (czego uczciwie nie obiecywał): żadnych konkretów w drodze do suwerenności. Moje pretensje są o ten tramwaj czerwony.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

08-04-2018 [11:16] - Ryszard Surmacz | Link:

Dlatego też od lat postuluję ideologiczny powrót do II RP. Tam powstały początki, które trzeba kontynuować. Minęły dwa lata i coś rypło. To nie tylko rząd, ale my wszyscy nie jesteśmy przygotowani na nadchodzące czasy. Będzie boleśnie. Całość spadnie na nasze dzieci. Młodzież II RP doskonale zdała egzamin w 1939 r., obecna młodzież - ucieka, w pogoni za lepszym życiem, puste pole pozostawiając dziadkom, ojcom i matkom. I nawet nie wie o co chodzi. Ten plan może się udać.

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-04-2018 [19:57] - Marek1taki | Link:

Pan Andrzej Owsiński wskazuje na formalne podstawy ciągłości II RP. Godziłoby jednak w sojusze IIIRP zerwanie postanowień Teheranu i Jałty, bo ówcześni sojusznicy II RP sprzedali nas swojemu sojusznikowi. Dzisiaj znowu jesteśmy im potrzebni i wybrali metodę kija nie marchewki. Jako IIRP moglibyśmy mieć roszczenia do byłych sojuszników.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

08-04-2018 [20:44] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Marek1taki
Nie, no oczywiście nie można wstawić II RP w ramy tzw. III RP, bo to dwa zupełnie inne światy. Ale chodzi o przejęcie idei polskości, która została wypracowana na bazie wzmagań z trzema zaborcami, którzy dziś nadal są aktywni ( Austria popiera Niemcy w kwestii bałtyckiej rury). Do II RP można mieć wiele zastrzeżeń, ale była ona formą wyjściową, która sprawdziła się w warunkach najbardziej ekstremalnych (choćby Polskie Państwo Podziemne). Trzeba wrócić, jeżeli nie do pełnej konstytucji kwietniowej (choćby na 1 dzień), to na pewno już do zapisów o ciągłości władzy, do wzorów szkolnictwa, organizacji młodzieżowych, sposobu myślenia o własnej historii, o państwie, do modelu nauki, kultu pracy (Śląsk i COP), honoru itd. Gdyby nie II RP, to PRL rozleciałby się szybko, jak stara buda. Nie można zapomnieć o tym kto był matką i ojcem. Jeżeli wyrzekniemy się przodków, wyrzekamy się wszystkiego i stajemy się ludźmi bezdomnymi, znikąd. Chodzi o powtórzenie modelu przedwojennego Polaka. Dziś to niezwykle trudne, ale skoro udało się w ciągu 20 lat niepodległości scalić trzy mentalności z trzech zaborów i pokonać trzy różne systemy prawne, gospodarcze i mentalne, to powinno udać się i dziś. Tylko rzecz w tym, że dziś nie ma takiego myślenia w polskich głowach..    

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-04-2018 [23:02] - Marek1taki | Link:

1 dzień czy dłużej, ale formalne przesłanki są argumentem. Nie my musimy się tłumaczyć za Teheran i Jałtę. Sfingowane roszczenia z szantażem politycznym na wielu płaszczyznach oznaczają wojnę a nie sojusz. Nie widzę korzyści z ukrywania, że opłacamy się i w perspektywie jest eskalacja. Plastelina, nie plastelina, ma prawo do wglądu w rachunki jakie płaci.

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

08-04-2018 [09:20] - Zygmunt Korus | Link:

"Co będzie, jak wygrają narodowcy, bez struktur i zaplecza politycznego?
Żelazny elektorat PiS plasuje się gdzieś na wysokości 25 procent, mniej więcej tyle samo, co PO. Zaczynamy więc od nowa."

Problem w tym, że PiS nie ma serca do zbawiennej roli dla każdego Państwa, jakim jest nacjonalizm. Raczej woli głaskać po główkach nosicieli i głosicieli Polin.

A dr (brrr) Targalski - objawiający nam prawdę o antysemityzmie i zbawienną taktykę wobec żydów...? Gość, z gniazdka PZPR-u, co przez lata swą wojowniczą aktywnością na niwie krzewienia i umacniania filosemityzmu, kisił to, o czym od pradziejów wszystkie wróble wokół ćwierkały: że ta "szemrana", bo jednokierunkowa przyjaźń z Izraelem, w końcu pierdyknie. Jak więc słucham wymądrzania się takiego faryzeusza, to mi najzwyczajniej szczęka opada. Ale koty ma ładne, głaszcze je skutecznie (czasem odruchowo pod włos), bo te z podniecenia jakby go słuchają. Chociaż i one w trakcie tych "uconych" dywagacji w pewnym momencie uciekły mu z kolan. Signum temporis?
 

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

08-04-2018 [11:31] - Ryszard Surmacz | Link:

Targalskiego znam osobiście. Pamiętam jego teksty w stanie wojennym. Pomijając szczegóły, były dobre. Ale załączając filmik chodziło mi o to, ze to on, a nie ktoś inny postawił sprawę jasno: jeżeli nie przestaniecie nas atakować, zlikwidujemy waszą religie - holocaust. I to jest standard dla każdej władzy, bo władza nie jest po to, aby brać pieniądze, lecz ma bronić interesu państwa. Czy nadal podtrzymuje swoje zdanie na jego temat?

Widzę, że jest Pan uprzedzony. Nie można myśleć schematami: ten czerwony, to won; ten różowy - spadaj itd. Każdy ma swój rozum i powinien na tle spektrum zachować własny osąd. Przepraszam, że tak piszę, ale życie mnie nauczyło, że najwięcej argumentów dostarczali mi nie koledzy z tej samej gildii, lecz właśnie antagoniści. 
Nacjonalizm osiągnął już taką konotację, że nie sposób go obronić w przedwojennym znaczeniu. Wyjściem jest patriotyzm, który większą uwagę zwraca na własne przymioty, ale z poszanowaniem partnera. Gdy partner zaczyna wchodzić na pole nacjonalizmu (w nowym znaczeniu), patriotyzm nakazuje nam spinać swoje możliwości i budować własna immunologię państwową.

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

08-04-2018 [12:26] - Zygmunt Korus | Link:

Panie Ryszardzie - a ilu ludzi ja poznałem osobiście?!  25 lat pilotując wycieczki. To znaczy, że mam nie oceniać poglądów znajomych? Stosownie - albo prywatnie, czasem w duchu, albo w przypadku osób znanych - na głos?
To, co gada pan Targalski, to polityczny alfabet - ja tylko pytam Pietrzakiem: "czy te usta mogą kłamać...?". Często słyszę: "Chyba nie. Ależ skąd." A ja tam swoje wiem, bo doświadczyłem cynizmu tego pana na swojej skórze. I mam prawo być tutaj sceptyczny.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

08-04-2018 [20:46] - Ryszard Surmacz | Link:

Nie, no wszystko ok. Każdy ma swoje doświadczenie. Ja też zajmuję się geopolityką i u Targalskiego nie widzę żadnych nieprawidłowości. Czy to jest alfabet? Patrząc na polskie społeczeństwo, nam wątpliwości. W geopolityce za bardzo nie da się kłamać. Geopolityka, to logika, parametry polityczno-geograficzne i wyobraźnia. Inną rzeczą jest możliwości wykorzystania swoich atutów - tu potrzebna jest siła fizyczna państwa, spójność świadomościowa społeczeństwa i siła charakteru polityków. Ostatnim z takich ludzi był Piłsudski. Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

08-04-2018 [21:54] - Imć Waszeć | Link:

A ja zauważyłem nieprawidłowości. Pan Targalski ze szczegółami opisuje przebieg blokowania konta na NB, lecz nie zauważył czegoś takiego:

"Kot i dwie świnki morskie należące do byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala, zostały znalezione martwe - poinformował rzecznik brytyjskiego ministerstwa do spraw ochrony środowiska.

Miesiąc po próbie otrucia Skripala i jego córki Julii w Salisbury na południowym zachodzie Anglii poinformowano o losie zwierząt domowych byłego oficera GRU, czyli Głównego Zarządu Wywiadowczego - rosyjskiej służby specjalnej.

Rosja domaga się przebadania zwierząt

- Gdy weterynarz uzyskał dostęp do domu Skripala, dwie świnki morskie niestety już nie żyły - wyjaśniał w czwartek agencji AFP rzecznik resortu środowiska. - Kota także znaleziono w ciężkim stanie i weterynarz podjął decyzję o uśpieniu zwierzęcia, by zakończyć jego cierpienia - dodał.

Nowe ustalenia w sprawie nowiczoka, którego użyto do otrucia Skripala Julia Skripal... czytaj dalej » Rzecznik nie wyjaśnił, czy śmierć zwierząt nastąpiła na skutek otrucia czy z głodu. Ambasada Rosji w Londynie twierdzi, że Skripal miał też drugiego kota, o którym jednak nie wspomniał przedstawiciel brytyjskiego ministerstwa."

A teraz pytania:
1) Jak szybko działa nowiczok? Mamy trasę z domu (od klamki) do centrum handlowego.
2) Jak długo działa nowiczok? Przy badaniu mieszkania ofiar ataku terrorystycznego chyba w każdym normalnym państwie wchodzą specjaliści i opisują wszystko. Dlaczego więc zwierzęta znaleziono po miesiącu i do tego żywego kota. Kto w ogóle sprawdzał, czy miesiąc wcześniej były tam zwierzęta?
3) Jak silny jest nowiczok? Czyli jak to się stało, że niektórzy się zatruli zdalnie, a kot przeżył?
4) Czy zwierzęta zginęły od nowiczoka z klamki lub okolic, czy może z głodu? Kot wiadomo, jest samobieżny i wścibski. Ale świnki morskie musiałyby przetrałować w okolice skażone niosąc ze sobą klatkę. Jeśli zaś nowiczok zadziałał na nie na odległość, to dlaczego nie trafiło to weterynarza? Także patrz pkt 2.
5) Dlaczego w rozmowie "telefonicznej" córki nie ma tematu zwierząt? Każdy kto ma kota, w tym pan Targalski i ja w pierwszym odruchu po ocknięciu zapytalibyśmy o to. Chyba, że czegoś nie wiem o panu Targalskim i kocie.
6) Gdzie te czternaście osób zetknęło się z nowiczokiem? W centrum handlowym? W domu? Jeśli w domu, to dlaczego więc kot żył ponad miesiąc, a także dlaczego zainteresowano się nim po miesiącu.

Sprawa śmierdzi, bo nic się logicznie kupy nie trzyma. Co w ogóle o tym wiadomo na pewno? Oczywiście jeśli celem było spreparowanie zdarzenia, które pozwoliłoby UK zerwać stosunki dyplomatyczne z Rosją, to zostało to przeprowadzone haniebnie nieudacznie.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

08-04-2018 [22:02] - Imć Waszeć | Link:

Nie zmieściło się pytanie:
7) Dlaczego to weterynarz podjął decyzję o uśpieniu kota, skoro nikt nie wiedział o tym, czy został on otruty, czy zagłodzony. Policjant podobno zatruł się w domu Skripala, czyli weterynarz i kot musi być odporny ;)

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

08-04-2018 [23:16] - Ryszard Surmacz | Link:

Czytając Waszmości tekst muszę zapytać: a dlaczego Witia nie przyjechał na kocie lecz na koniu? Na kotach najlepiej się zna Jarosław Kaczyński.
Jeżeli natomiast jakieś państwo chce zerwać stosunki dyplomatyczne z drugim państwem, to każdy pretekst jest dobry. Zresztą, wcześniej takie sygnały dawała sama May. Ruscy np. swoje wkroczenie do Polski w 1939 r. motywowali ochroną swoich mniejszości narodowych - absurdalne. I co ciekawe, tego argumentu używają do dziś. Ciekawszym pytaniem jest dlaczego W.Brytania chce zerwać stosunki z Rosją? Zbyt dużo ma milionerów rosyjskich w Londynie, czy chce przejąc ich pieniądze?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

09-04-2018 [00:59] - Imć Waszeć | Link:

To już są sprawy drugorzędne. Pierwszorzędna sprawa to ta, dlaczego tak schrzanili śledztwo, to znaczy dopuścili do nielogiczności, zaniechań, niejednoznaczności, niedookreśleń? Spowodowali sytuację, że ruscy faktycznie mają czym podważyć ich wiarygodność i zadawać niewygodne pytania, choćby tym kotem, a wielu rusofili tylko na to czeka. Niech Pan popatrzy jak szybko zareagował Korwin i wcale nie dlatego, że jest agentem ruskim, lecz rzeczywiście dostrzegł, że to się kupy nie trzyma. W końcu jest matematykiem i mistrzem w brydża ;) Czy oni nie zdawali sobie sprawy z kim zaczynają tę wojenkę, czy może celowo chcieli zrobić z siebie głupków, żeby móc się potem z głupim uśmiechem wycofać? Wojnę o kota. A może kondycja brytyjskich służb jest pochodną i wiernym odzwierciedleniem kondycji całej Multikulti Brytanii? Zaczynam się poważnie niepokoić tym, że firma, która pod rządową tezę kilka lat badała czy Litwinienko został aby otruty substancją radioaktywną, bo może się zadławił żelkiem Haribo, teraz chce wsadzić łapki w sprawę Smoleńska. Przeraża mnie to, że mogą nas wciągać w jakąś swoją lewą narrację, zamiast dostarczenia twardych dowodów. A potem jak w 39, sojusze, gwarancje, pohukiwania i te rzeczy. Robimy za worek z piaskiem na wale przeciwpowodziowym i nawet nic z tego nie mamy. Czy Ziemkiewicz już może wjechać do GB? Czy zaprzestali porywania polskich dzieci? Czy skończyli z napuszczaniem hołoty na pracujących tam Polaków? Wątpię, więc po co się im pchamy na półmisek?

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

09-04-2018 [11:37] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Imć Waszeć
@ Zygmunt Korus
A no właśnie, z tym półmiskiem jest problem od 1989 r. Każda polska formacja polityczna chciała zając na nim poczesne miejsce. To jakaś nasza przypadłość trzymająca nas od czasów zaborczych. Zachód słońcem, Zachód wzorcem, zapomniano, że to właśnie Polska na pograniczu dwóch cywilizacji stworzyła nową wartość kulturową, która osadziła nas na innym korzeniu, niż Zachód i Wschód. Przede wszystkim nie znamy kolonializmu i to jest chyba przyczyna naszej naiwności. Po prostu, nie potrafimy sobie wyobrazić, że można myśleć tymi kategoriami i w tych kategoriach realizować politykę.
Nie miałem czasu śledzić dokładnie sprawy Skripala, ale sposób jego zlikwidowania pokrywał się ze specyfiką polityki rosyjskiej. Dlaczego schrzanili śledztwo? Być może w grę wchodzi angielska buta, być może powszechna europejska bylejakość pokazała swoją twarz? Ale jeżeli zobaczą z kim mają do czynienia, to lepiej zrozumieją czym jest Rosja.
Macie panowie rację, że razi to polskie dreptanie. Mając granicę i takie doświadczenie z tym państwem, powinniśmy się zachowywać bardziej racjonalnie. Na granicy mamy NATO, mamy Amerykanów, nie musimy wychodzić przed szereg.
Ostatnio na temat pojednania z UE wymienia się jakieś ustępstwa, a "zapomina", że na tacy położono im głowy Macierewicza i Szyszki. Pozostali sami spolegliwi. Zobaczymy co pokaże Morawiecki? Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

09-04-2018 [13:10] - Imć Waszeć | Link:

Pomiędzy kontynentami Chaosu i Kosmosu rozpościera się wzburzone morze Logosu pełne wysp i raf. Ale my jesteśmy nie tylko za słabi w tej geografii, lecz po omacku usiłujemy dopiero wynaleźć nawigację.

Pink Floyd - "Us And Them": https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

09-04-2018 [15:08] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Imś Waszeć
Tak. Tak to właśnie jest. Pięknie powiedziane.

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

09-04-2018 [02:42] - Zygmunt Korus | Link:

@Imć Waszeć
Ten wykaz nielogiczności bił od razu po oczach, ale wcześniej zauważyłem, że niektóre małe państewka wykazywały się większą powściągliwością w wierze o tym nowiczoku z Rosji, a więc dbałością o swą suwerenność, niż to hołdowanie GB i USA. Np. Bułgaria. Zdaje się prowokację spartolono? Stadnie się deklarowano przeciw Putinowi, a po cichu będą się rakiem wycofywać, każdy osobno. Zobaczy Pan. A konta oligarchów o rodowodzie z Kremla? Trump już je zajął. Teraz ruch należy do May. Ciekaw jestem, czy ma zgodę/zalecenie Brata Sama, na taką odwagę...
Pozdrawiam wraz z Gospodarzem.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

09-04-2018 [13:32] - Imć Waszeć | Link:

Ma Pan rację. Niezgrabność aż bije po oczach. A tak przy okazji - Białorusini właśnie pokonali w programowaniu zjednoczone siły polskich doktorów UW i PW:

http://wgospodarce.pl/informac...

Mówię to w tym kontekście: https://wpolityce.pl/polityka/...

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

08-04-2018 [11:32] - Ryszard Surmacz | Link:

Targalskiego znam osobiście. Pamiętam jego teksty w stanie wojennym. Pomijając szczegóły, były dobre. Ale załączając filmik chodziło mi o to, ze to on, a nie ktoś inny postawił sprawę jasno: jeżeli nie przestaniecie nas atakować, zlikwidujemy waszą religie - holocaust. I to jest standard dla każdej władzy, bo władza nie jest po to, aby brać pieniądze, lecz ma bronić interesu państwa. Czy nadal podtrzymuje swoje zdanie na jego temat?

Widzę, że jest Pan uprzedzony. Nie można myśleć schematami: ten czerwony, to won; ten różowy - spadaj itd. Każdy ma swój rozum i powinien na tle spektrum zachować własny osąd. Przepraszam, że tak piszę, ale życie mnie nauczyło, że najwięcej argumentów dostarczali mi nie koledzy z tej samej gildii, lecz właśnie antagoniści. 
Nacjonalizm osiągnął już taką konotację, że nie sposób go obronić w przedwojennym znaczeniu. Wyjściem jest patriotyzm, który większą uwagę zwraca na własne przymioty, ale z poszanowaniem partnera. Gdy partner zaczyna wchodzić na pole nacjonalizmu (w nowym znaczeniu), patriotyzm nakazuje nam spinać swoje możliwości i budować własna immunologię państwową.

Obrazek użytkownika Czesław2

08-04-2018 [09:36] - Czesław2 | Link:

A problem jest tylko jeden przecież. Jak zawsze, brak suwerenności.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

08-04-2018 [11:35] - Ryszard Surmacz | Link:

Tak, brak suwerenności, ale przede wszystkim w głowach polskich obywateli.

Obrazek użytkownika Czesław2

08-04-2018 [12:32] - Czesław2 | Link:

Tym razem Polacy dobrowolnie oddali suwerenność, poniekąd poprzez manipulację. O marksizmie kulturowym kwitnącym od lat na tzw Zachodzie jakoś zapomniano nas powiadomić. Reszta jest porażającą głupota.

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

08-04-2018 [18:32] - Ryszard Surmacz | Link:

Ogólnie ma Pan rację, ale warto też spojrzeć na możliwości manewru, jaki ma rząd. PiS bez porównania lepiej wyczuwa i wyraża polska rację stanu, niż PO, czy Nowoczesna. Głupoty jest dużo, sprzedajności też, ale groźna jest tez bezideowość. Złe jest to, że rząd nie komunikuje się lub zbyt mało komunikuje się ze społeczeństwem.

Obrazek użytkownika Czesław2

08-04-2018 [15:05] - Czesław2 | Link:

Trudno na tym forum zorientować się, czyja wypowiedź komu jest dedykowana. Jakoś kiedyś zagnieżdżenia wypowiedzi były czytelniejsze, choć czasem dochodziło się do prawej bandy. Proponuję stosować swoje odnośniki do interlokutorów.