Donos za jeden uśmiech

Dowiedzieliśmy się od aktorki Szczepkowskiej, że  jej dziadek był antysemitą, a co gorsza pozytywnie się wyrażał na temat Hitlera. Obecnie en voque jest wypominanie cierpień Żydów spowodowanych przez Polaków, więc Szczepkowska jak zawsze znalazła się w pierwszym szeregu. Istnieją osoby, którym przy najsłabszym  nawet podmuchu wiatru historii rosną skrzydła i do nich należy Szczepkowska. Wiedziała na przykład kiedy dokładnie skończył się komunizm czego nie ośmielili się stwierdzić najlepsi analitycy.
W donoszeniu na rodzinę Szczepkowska ma też godnych prekursorów. Należy do nich słynny Pawka Morozow, 14-letni pionier ze wsi Gierasimowka w guberni tobolskiej, który w 1932 roku doniósł tajnej policji na własnego ojca-„kułaka” i  w ten sposób spowodował jego śmierć. Niezależnie od tego jak wyglądała prawdziwa historia Pawki, czy został wraz z bratem zamordowany przez dziadka czy przez sąsiadów ze wsi, czy motywacją dla jego donosu była komunistyczna ideologia czy zemsta na ojcu, który opuścił rodzinę, denuncjator Pawlik Morozow został oficjalnym wzorem do naśladowania dla sowieckich dzieci. Opisywano go w podręcznikach, stawiano mu pomniki, napisano o nim poematy, sztuki, pieśni, symfonie a nawet operę, przedstawiano go na znaczkach pocztowych i etykietkach pudełek od zapałek.
Kilka lat temu w pensjonacie we wsi Matyty nad Jeziorakiem podobny jak Szczepkowska coming out wykonał pewien inżynier z Gdańska informując wszystkich obecnych, że jego ojciec oficer AK zastrzelił Żydówkę .  Okazało się, że nie byliśmy pierwszymi adresatami tego donosu, bo pan inżynier zdążył donieść na ojca dwóm paniom żywo zainteresowanym przyprawianiem  gęby Polakom (a w szczególności AK) , a te  panie  czyli Anna Bikont i jej koleżanka jak twierdził woziły go po całej Europie jako coś w rodzaju żywej skamieniałości, świadka polskiego antysemityzmu, który obrócił się przeciwko własnemu ojcu gdyż nie mógł pogodzić się z jego postępkiem i dożywotnio będzie przeżywał z tego powodu traumę.
Goście pensjonatu chcieli się jednak czegoś więcej dowiedzieć na temat okoliczności tego nietypowego zdarzenia. Okazało się , że zastrzelona Żydówka była jedną z szóstki enkawudzistów, którzy przyszli ojca aresztować. Ojciec broniąc się strzelał na oślep i akurat trafił  kobietę. „Czy przyszli po ojca z bronią czy bez broni?”- zapytał ktoś dociekliwy. „ Z bronią, faktycznie z bronią, ale przecież te żydziaki nie umiały posługiwać się bronią” -odpowiedział inżynier dając żywy dowód swego odruchowego antysemityzmu sprowadzającego się do traktowania każdego Żyda jako osoby niezdolnej do walki czy nawet do konnej jazdy. Sama po wielokroć słyszałam opowieści różnych starych szwoleżerów jak to usiłowali z rekruta żydowskiego zrobić jeźdźca i pomimo faktu, że być może w tych opowieściach było źdźbło prawdy( dzieci żydowskie miały z oczywistych przyczyn gorszy dostęp do koni niż dzieci ziemiańskie czy chłopskie) wydawały mi się one obrzydliwe. Wracając do Matyt - obecni ryknęli śmiechem. „Ojciec być może kogoś w samoobronie zastrzelił ale pan to dopiero jesteś prawdziwy antysemita” -powiedział jeden z gości pensjonatu. Inżynier wyszedł trzaskając drzwiami co świadczyło, że jest w dodatku źle wychowany. Faktem jest ,że na rzekomej czy prawdziwej  traumie z powodu rzekomego czy prawdziwego postępku ojca usiłował zbić kapitał polityczny a w każdym razie towarzyski. Wyraźnie czuł się dowartościowany przyjaźnią ( a może tylko sobie tę przyjaźń uroił) z paniami ze środowiska GW. Poza tym chyba go dobrze karmiły w czasie tych podróży.
Tak więc można sprzedać ojca za jeden uśmiech Anny Bikont.
Wcale się temu nie dziwię, Anna Bikont jeszcze jako Anna Kruczkowska była moją uczennicą i bardzo ją lubiłam. Była miła, dowcipna, inteligentna i towarzyska. O ile pamiętam funkcjonowała w szkole pod pseudonimem Mrówa. Była zaprzyjaźniona (  mam nadzieję, że nadal się przyjaźni )z większością klasy.  Trudno się pogodzić z tym, że to wszystko okazało się bez znaczenia i że ta miła przebojowa dziewczyna wyrosła  na zaciekłego polakożercę. Aby to  zrozumieć trzeba chyba odwołać  się do historii. Matką Anny Bikont jest Wilhelmina Skulska-Kruczkowska (Lea Horowitz) współzałożycielka głównego organu partii komunistycznej "Trybuny Ludu" oraz dziennikarka tej gazety w latach 1948-1956. Córkami Skulskiej i redaktora przedwojennych  "Sygnałów" Andrzeja Kruczkowskiego są Anna Bikont i Maria Kruczkowska. Wilhelmina Skulska była typową reżimową dziennikarką. W siedzibie SDP odbył się kiedyś wykład pod tytułem "Wkład reportaży Wilhelminy Skulskiej w realizację zadań Planu Sześcioletniego". Nawet zaprzyjaźniony ze Skulską, redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Maciej Łukaszewicz, pisał o Skulskiej jako "niegdyś czołowej przedstawicielce prasy reżimowej" ("Weryfikacja. Z notatnika stanu wojennego 1981-1982", s. 77).
Nie śledziłam uważnie losów mojej byłej uczennicy, ale cud jedności ponad podziałami skończył się definitywnie w 1989 roku. Dowodem tego może być jej atak na podręczniki znanego, patriotycznego historyka Andrzeja Szcześniaka, który przeprowadziła wraz z siostrą w "Gazecie Wyborczej" z 6-7 marca 1999 r. Bikont była również autorką artykułu „ Brunatny kowboj RP”( GW 4 marca 1995 r.), w którym zarzucała Cejrowskiemu antysemityzm i propagowanie faszyzmu. Jest współautorką książki „ My z Jedwabnego” ( Warszawa 2004). Jakby tego było mało w książce „ Sendlerowa. W ukryciu” ( wydawnictwo Czarne) dezawuuje mit Sendlerowej i usiłuje ją „ odbić” z rąk prawicy i kościoła.  Wraz z Joanną Szczęsną Bikont wydała również książkę pod tytułem „ Lawina i kamienie. Pisarze wobec komunizmu” ( Warszawa 2006 rok), którą Bogdan Urbankowski trafnie określił jako „walkę drugiego pokolenia UB z drugim pokoleniem AK”.( Gazeta Polska z dnia 7.02.2007). To określenie jest najlepszym chyba wyjaśnieniem faktu, że nasze narracje zupełnie się rozeszły i choć żyjemy w tym samym kraju mamy zupełnie  inną historię.
Natomiast donoszenia na rodzinę nie da się w żaden sposób wyjaśnić.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

17-03-2018 [08:58] - wielkopolskizdzichu | Link:

Patrz Pani jak to kaprysy ludu własnymi ścieżkami chodzą. Szczepkowska jeszcze niedawno była bohaterską aktorką przeciwstawiajacą się homoseksualnemu lobby w świecie filmu i teatru. Opuściła szeregi Dream Teamu Wysokich Obcasów i nawet dość często gościła na łamach prasy zbliżonej ideologicznie do Pani kasty.
Być może konkurencja  jest  zbyt duża po tej właściwej stronie, na której Gurkenregel
Trzeba czymś okupić powrót pod poprzedni adres wszak nie każdy ma tak dobrze, że z grzędy od Żaka do Kuraka.
PS
Starzy ludzie powiadają, że pokorne ciele dwie matki ssie.

Obrazek użytkownika izabela

17-03-2018 [10:00] - izabela | Link:

Życzę jej powodzenia, ale w fachu aktorskim a nie donosicielskim. Te usługi są jednak obecnie w mniejszej niż kiedyś cenie.Trudno zostać wybitnym pisarzem wydając jedną książkę i dwóch kolegów.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

17-03-2018 [10:25] - zbieracz śmieci | Link:

Koniec kariery to ja wreszcie naszło aby wreszcie ujawnić ,że po matce jest izraelitką.Cała ta jej opowieść o swoim dziadku budzi u mnie jedynie obrzydzenie.
Przy szczęśliwym dla mnie zbiegu okoliczności publicznie pokażę jej swoją gołą dupę.

Obrazek użytkownika cyborg59

17-03-2018 [10:52] - cyborg59 | Link:

Skoro ten p.inżynier świecił "mordą i nazwiskiem" po otaczającym świecie, to czy mógłbym je poznać (bez wczytywania się w beletrystykę salonu) ? Proszę !

Obrazek użytkownika izabela

17-03-2018 [17:33] - izabela | Link:

Jan Skrodzki. Opisałam to co słyszałam na własne uszy. Podobno wzbogacał swoją narrację ale tylko o tym słyszałam od innych, którzy czytują Bikont.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

17-03-2018 [14:53] - Imć Waszeć | Link:

My tu śmichy chichy, ale to jest poważny problem, albowiem na Polakach jest uprawiany żydowski prozelityzm. Mówił o tym w wykładzie dr Krajski. Środkiem do celu są tu pieniądze, których Polakom brakuje z różnych względów, np. z powodu przyjętych założeń polityczno-ekonomicznych (zmuszanie ludzi do podejmowania słabo płatnej pracy - liberalizm). W efekcie zjawia się w firmie wujek z Chabad Lubawicz, mówi tyś jest "nasz" i tu masz, tylko rób to i to. No i POlak dostaje pieniądze na biznes, a potem chodzi na czarno i w kapelutku. Prawdopodobnie analogiczny schemat zadziałał w przypadku pana inżyniera.

https://www.youtube.com/watch?...
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika izabela

17-03-2018 [17:37] - izabela | Link:

Ja myślę, że chciał "zaistnieć" i uważał, że zapewni mu to opowieść na czasie. 

Obrazek użytkownika AZ

17-03-2018 [15:25] - AZ | Link:

Kiedyś przeczytałem tę wypowiedz Joanny Szczepkowskiej w internecie. Wynikało z niej, że rzeczony dziadek był Żydem. Musiał więc odnosić się do swoich przeżyć podczas wojny i zachowania swoich rodaków- Żydów. Wypowiedz jego miała o wiele głębsze znaczenie niż nam się w obecnej, płytkiej polemice politycznej wydaje.

Obrazek użytkownika izabela

17-03-2018 [17:40] - izabela | Link:

Tym gorzej dla niej.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

17-03-2018 [17:46] - zbieracz śmieci | Link:

Wspomina Pani w notce Cejrowskiego którego lubię ale od czasu gdy nadaje z USA wali czasami takie teksty ,że ręce opadają .Słychać te jego objawienia od czasu gdy ma okienko u Rachonia i wczoraj dał tekst-nie opłaca sie dzieci wysyłać do szkół i na uczelnie bo nic tam nie uzyskają lepiej oddać do terminu bo tam się czegoś nauczą ,podobnej głupoty najgorszy wróg stanów nigdy by nie powiedział bo wie ,,że w czy jak w czym ale uczelnie w USA reprezentują wysoki poziom nauczania ,nawet te stanowe nie wspomnę o wielkiej trójce z których każda ma więcej noblistów niż kraje w Europie Zachodniej.Według niego USA jest potęgą gospodarczą i militarną dlatego ,że wszyscy terminowali i terminują ...!?
Pomyślałem sobie ,ot facet krytykuje USA gdzie mieszka jak poprzednio zachwalał żarliwie kraje Aneryki Południowej gdzie wszystko było wolno a z tej wolności najwięcej było biedy.
Nic z tego ,myliłem się głęboko bowiem wszystko to wynik jego głębokiego patriotyzmu i wyższości nauki tutaj w kraju bowiem jak powiedział po trzydziestu latach napisał na KUL pracę magisterską czy obronił doktorat.KUL pępkiem świata wiedzy jest i basta...!?

Obrazek użytkownika izabela

18-03-2018 [07:14] - izabela | Link:

Wtedy jak pamiętam Cejrowski występował z kubkiem którym walił w stół i słynął z lekceważenia politycznej poprawności, czyli na ogół z mówienia niepopularnej prawdy. W tym sensie był prawicowy, nigdy nie słyszałam jego wypowiedzi antysemickich, ale mogę się mylić, nie słuchałam go zbyt uważnie. Ostatnio w ogóle go nie słucham- choć nic do niego nie mam- bo nudzą mnie te pochwały życia w prymitywie. Ja sama lubię prymityw i chodzenie na bosaka ale nie uważam, że powiązane są z tym jakieś szczególne wartości.Ot taki styl. Opinie Cejrowskiego na temat systemu edukacji też należą do tego przaśnego stylu. Sama znam ludzi, którzy skończyli 4 klasy przedwojennej wiejskiej szkoły a wobec niejednego maturzysty są geniuszami, ale nie wyciągam z tego takich skrajnych wniosków. Atak Bikont na Cejrowskiego był związany z polityczną poprawnością czyli formatowaniem mózgów społeczeństwa w jeden określony sposób tak żeby  nie mogła się przebić żadna niepopularna prawda.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

18-03-2018 [11:02] - zbieracz śmieci | Link:

Poszukałem w internecie i wyszło ,że w 2013 roku skreślono go z listy doktorantów za niedostarczenie pracy w terminie mógł się odwołać ale tego nie zrobił w proteście przeciwko postawie rektora i jego rzeczniczki gdy wybuchła afera z teatrem dnia ósmego ,władze KUL postawiły na wolność wypowiedzi.Wrócił zrobił doktorat a przecież na KUL działy się rzeczy niesłychane na katolickiej uczelni[tak się reklamują],wypowiedzi jednego z ks.profesorów to już prawie schizma .Zabroniono mu wypowiedzi publicznych ale nie wykładów a on nawet ten zakaz złamał.
Cejrowskiego lubię bo w swoich filmach świat który widzi opisuje w sposób to tej pory niespotykany i nie mający nic wspólnego z cepeliadą.
Ma piękna kartę z czasów opozycji ,stracił płuco po pobiciu i do szału doprowadzał lewicę jako I-szy kowboj RP.,zebrał najważniejsze nagrody świata podróżników i zarobił a nie ukradł ,same plusy dopóki nie wpadnie w   wysokie C ale kto nie ma wad.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

17-03-2018 [19:22] - Kazimierz Kozio... | Link:

dzieci funkcjonariuszy tez zostaja funkcjonariuszami.

przypomnial mi sie stary kawal. dlaczego dzieci milicjantow nie chca sie uczyc? - bo tez chca zostac milicjantami.

ale dzieci wyzszych sfer resortowych dostaly najczesciej doskonale wyksztalcenie, podobnie jak przebojowe, inteligentne siostry kruczkowskie. czyli wychowanie rzuca sie na geny. aczkolwiek widze swiatlo w tunelu bo te srodowiska rozglaszaja ze rozmnazanie sie jest passe. przynajmniej jezeli chodzi o chrzescijanskich gojow, z reszta mozna sobie poradzic poprzez swoich bankierow.
w jednej rodzinie roznie bywa. bikontowa poszla w ekstreme, u marii kruczkowskiej widze zdrowa refleksje i zdaje sie przez to popadla w nielaske elyt
 

Obrazek użytkownika izabela

18-03-2018 [07:17] - izabela | Link:

Losy Marii Kruczkowskiej są mi zupełnie nieznane.Bikont sama dba o to żeby być na ustach świata. Ostatnio zasłynęła podobno antypolskim wystąpieniem w szwedzkich mediach.

Obrazek użytkownika xena2012

17-03-2018 [20:36] - xena2012 | Link:

Porównanie zachowania Paszki Morozowa i Szczepkowskiej jest dość niefortunne,nie tylko z racji dzielacej ich różnicy wieku .Morozow wychowany w atmosferze ideologii komunistycznej jest nia na wskroś przesiąkniety Szczepkowska pop prostu donosi na rodzinę,bo to teraz takie modne.Nie wiadomo,czy jest jakas prawda w tym donosie,ale dla wielu w Polsce donoszenie weszlo już w krew.

Obrazek użytkownika izabela

18-03-2018 [07:20] - izabela | Link:

Zgadzam się, to taka figura retoryczna. Losy Pawki pokazują ohydę donoszenia na rodzinę , a jego imię funkcjonuje już prawie jako związek frazeologiczny. "Pawka Morozow ci się kłania" - mawiała znajoma nauczycielka gdy ktoś z uczniów przychodził do niej ze skargą na kolegów. 

Obrazek użytkownika lala

27-03-2018 [09:17] - lala | Link:

mam wrażenie, że informacje Pani dotyczące ksiązki o Sendlerowej pochodzą z jakiejś ogólnikowej recenzji czy zasłyszanej opinii -
może warto najpierw przeczytać całość zanim się napisze cokolwiek....
ot, taka elementarna rzetelność - ważna, zwłaszcza gdy się lekką ręką feruje oceny