Prawo i Sprawiedliwość nauczyło się rządzić

Niektórzy mogą się obruszyć na ten tytuł, bo przecież Prawo i Sprawiedliwość rządzi świetnie, wszystko idzie jak po maśle, a opozycja  dostaje już cięgi nawet od TVN 24. Nie jest i nie było przez  ostatnie dwa lata tak świetnie, jak to widzą liderzy PiS, ale oczywiście mają prawo postrzegać czas swoich rządów w taki sposób, tyle tylko, że zachwyt w polityce nie jest wskazany na dłużej niż krótką chwilę. Stało się jednak coś ważnego w ostatnich dniach, co pozwala postawić tezę, że Prawo i Sprawiedliwość nauczyło się rządzić. To jest oczywiście bezpośrednie odniesienie do sytuacji, jaka nastąpiła po rekonstrukcji rządu. Nie ma wątpliwości, że odwołanie ministra Antoniego Macierewicza było radykalnym cięciem, które mogło wywołać głębokie podziały polityczne nie tylko wśród wyborców prawicy. Nic takiego się jednak nie stało, choć ceną - konkretnie tej decyzji personalnej – jest duże rozczarowanie  w środowisku związanym z byłym ministrem. I jest to rozczarowanie całkowicie zrozumiałe, więcej, byłoby czymś dziwnym, gdyby nie było w pierwszej chwili tak gwałtownej reakcji niektórych publicystów. Durny jedynie był cichy lub głośny chichot niektórych byłych „niepoprawnych”, satysfakcja, że Antoni w odstawce. Cechą dziecięcego liberalizmu jest między innymi bardzo płytkie pojmowanie polityki wymieszane najczęściej z niebywałą i całkowicie nieproporcjonalną, do stopnia rozwoju intelektualnego, pychą i samouwielbieniem. Na szczęście to tylko margines życia na Twitterze.

Tak na poważnie, ani były szef MON nie jest w odstawce, ani nie zawaliła się „Dobra Zmiana”, nie doszło też znaczącej przewagi któregokolwiek  ze środowisk politycznych tworzących Zjednoczoną Prawicę. Na rekonstrukcji rzeczywiście zyskał Jarosław Gowin, ale chodzi głównie o resorty, w których PiS nie miał mocnych następców. Poza tym, do świadomości środowisk niechętnych Porozumieniu czy Solidarnej Polsce musi w końcu dotrzeć fakt, że trwa w tej chwili budowa silnego obozu rządzącego, którego ambicją jest wygranie wyborów parlamentarnych z taką przewagą nad konkurentami, która pozwoli nie tylko na samodzielne rządy, ale także na zmianę Konstytucji. Nie jest też prawdą, że bardziej liberalne skrzydło w rządzie porzuciło lub lekceważy sprawę Katastrofy Smoleńskiej. Wielokrotnie pisałem na ten temat, więc dziś pozostawiam zainteresowanym pod tekstem link do wpisu ze stycznia 2012 roku. Prawda o Smoleńsku to ostateczny koniec III RP i Jarosław Kaczyński doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Ani Prezes PiS, ani Antoni Macierewicz, nigdy nie ustąpią w wyjaśnieniu wszystkich okoliczności tej tragedii. Prośba o zaufanie, jaką wystosował do   wyborców prawicy Jarosław Kaczyński była czymś absolutnie wyjątkowym. Bo w tej rozgrywce, która toczy się od 2015 roku, nie chodzi przecież tylko o wygranie kolejnych wyborów czy naprawę państwa. To jest jak najbardziej batalia o pozycję Polski w Europie, która praktycznie przez cały okres III RP sprowadzała się do owej przysłowiowej „brzydkiej panny na wydaniu”. Pełnej wstydu i kompleksów, z czego może nas tylko wyleczyć europejskość. Ale nie ta bynajmniej, o której marzyli Polacy w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, i nie ta z początku naszej transformacji ustrojowej. To jest europejskość totalna, taka, która nie znosi sprzeciwu, wolności, dominującej roli narodów i demokracji.

Prawo i Sprawiedliwość ma tak wysokie notowania nie tylko dlatego, że opozycja jest dziś słaba i coraz bardziej podzielona, ale także dlatego, że jest konsekwentne w swojej polityce społecznej i ekonomicznej, że potrafi – mniej lub bardziej udanie – godzić liberalizm gospodarczy z aktywną rolą państwa. PiS jest także odporne na gry frakcyjne, które są czymś naturalnym w każdej formacji rządzącej. To, co udało się osiągnąć Jarosławowi Kaczyńskiemu, to polityczny balans pomiędzy różnymi grupami interesu wewnątrz obozu władzy. Jest nadzieja, a może nawet coś więcej, na dojrzałość polskiej prawicy, z jednej strony konserwatywnej, jeśli chodzi wyznawane wartości, z drugiej strony pragmatycznej i nowoczesnej, jeśli chodzi o gospodarkę i sterowanie państwem. Stąd być może nastąpiła swoista „technicyzacja” rządu Mateusza Morawieckiego, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo silnych wpływów głównych liderów Prawa i Sprawiedliwości w kluczowych ministerstwach. I niech tak zostanie, także dla dobra wyborców obecnej opozycji, ponieważ ta, w tym kształcie, z tymi liderami, z takim programem jak teraz, czyli opartym na kłamstwie i pogardzie do rządzących – nie ma szans na zwycięstwo wyborcze, a gdyby jakiś kataklizm politycznym umożliwił jej powrót do władzy, to sprowadziłaby Polskę ponownie do roli zwykłego europejskiego wyrobnika. Tymczasem już dziś widać, że polskie aspiracje i marzenia do odgrywania kluczowej roli w europejskiej polityce są jak najbardziej realne, a długo oczekiwany i z takim trudem wypracowywany dobrobyt większości Polaków po prostu nadchodzi. Sobotnia rozmowa Pence – Morawiecki – co wato podkreślić – dotyczyła przede wszystkim bezpieczeństwa energetycznego i militarnego, oraz realizacji idei Trójmorza.      

*https://www.salon24.pl/u/benevolus/379462,prawda-o-smolensku-to-koniec-iii-rp

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika smieciu

12-01-2018 [23:38] - smieciu | Link:

No właśnie. A niektórzy tu wieszczą jakiś podział/rozpad PiSu. Wystarczy przeczytać powyższy tekst i spać spokojnie :P
 

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

13-01-2018 [00:46] - Zygmunt Korus | Link:

Gratuluję Panu różowych soczewek oczu.

Obrazek użytkownika alchymista

13-01-2018 [08:23] - alchymista | Link:

Panie Grzechu! Ja bym to ujął mniej optymistycznie, ale z tą samą rozwagą i spokojem: https://blog-n-roll.pl/pl/prop...

Obrazek użytkownika elek

13-01-2018 [13:14] - elek | Link:

.. jak głosi pewna anegdota,dawno, dawno temu podczas konsekracji bazyliki w Madrycie,
konsekrujący :
 no dziś nie musimy jak Piotr mówić
"złota i srebra nie mam ...
a nikczemny wikariusz na to, nie możemy też jak on dokończyć
"wstań i idź...
(ale to pewnie heretycka anegdota - zatem nieważna)

ad rem: umiemy rządzić, tylko Polska nam się zawieruszyła po drodze...
oby nie !
J.P.

Obrazek użytkownika Lektor

13-01-2018 [13:16] - Lektor | Link:

Konkretne i rzetelne spojrzenie na temat. Dziękuję !  Trochę szkoda mi Macierewicza i Szyszki. To dwóch wybitnych speców w swoich dziedzinach, którzy musieli odejść bo: Jeden nie spodobał się prezydentowi. Tego można było się spodziewać już wtedy jak Duda wykrzykiwał, że w Polsce nikt nie będzie budował swojej prywatnej armii. A Profesor Szyszko głównie przez stukniętych pseudoekologów i lewackich pseudopolityków. 
I kiedy tak słucham z politowaniem słów tej całej Thun (niemki zresztą) o dyktaturze w Polsce, to zastanawiam się czy nie byłoby dobrze tak przynajmniej na tydzień ją wprowadzić, wyłapać tych wszystkich popaprańców, dać im łopaty i kilofy i zmusić do porządnej i potrzebnej pracy w kamieniołomach. Budulca potrzebujemy w ogromnych ilościach do budowy chociażby Via Karpatia.

Obrazek użytkownika 3rdOf9

13-01-2018 [14:30] - 3rdOf9 | Link:

Dobry tekst a postawione w nim tezy tłumaczą jednocześnie, czemu PiS się nie podoba różnej maści radykałom: właśnie z powodu wspomnianego balansu.

Miałbym tylko jedną uwagę co do Smoleńska i prawdy o nim: ważne tu jest nie tylko samo ustalenie prawdy, tzn. że będziemy w posiadaniu twardych dowodów. Na podstawie tych dowodów trzeba sprawić, by rację przyznały nam oficjalne instytucje zagraniczne (zachodnie rzecz jasna) zajmujące się problematyką bezpieczeństwa lotniczego. ICAO może się wypnie, bo powie, że samolot był wojskowy a oni są od cywilnych, ale rozmaitych podobnych instytucji jest sporo

Warto podkreślić w tym miejscu: chodzi o oficjalne instytucje a nie pojedyncze autorytety: łatwo jest bowiem przeciwnikom prawdy pozyskać swoje własne pojedyncze autorytety i doprowadzić do stanu "równowagi w autorytetach". Instytucje natomiast mogą wprawdzie wzbraniać się przed podjęciem tematu, ale jednak proste "przehandlowanie wiarygodności" już im tak łatwo nie przyjdzie.

Dopiero, gdy się to osiągnie, będzie to oznaczało koniec III-ej RP, ponieważ w takim układzie Lemingi nie będą mogły dłużej mówić, że to Macierewicz coś nazmyślał. Dojdzie wreszcie do wtłoczenia Lemingom tej niechcianej przez nich wiedzy: nie tylko o samej katastrofie ale także o tym, że Lemingi były oszukiwane przez swoje najukochańsze i najbardziej niekwestionowane autorytety. Efekt terapeutyczny będzie podobny jak po zażyciu taśm od Sowy, tylko większy.
 

Obrazek użytkownika Goral Supreme

13-01-2018 [14:41] - Goral Supreme | Link:

No coz..post Magdalenkowe zaczadzenie trwa...nic sie nie stalo...ciepla woda w kranie cieknie..
W realnej rzeczywistosci czlonkowie AKO z Uniwersytetu Poznanskiego wydali oswiadczenie : http://ako.poznan.pl/8258/
Oczywiscie ta wiadomosc i jej intencje sa gleboko ukrywane..nawet na GP...
Filozofia i pozycja strusia z glowa w piasku ma sie w dalszym ciagu dobrze ..vide autor tego wysmazonego tutaj pasztetu propagandowego..
ps. Ci ktorzy zgadzaja sie z trescia Listu moga sie pod nim podpisac..Mnie sie udalo zebrac okolo 200 podpisow..
Tyle glosow a moze i wiecej stracil Kaczynski i PIS w moim srodowisku..

Obrazek użytkownika OLI

13-01-2018 [15:17] - OLI | Link:

Na NB nadzwyczajny wysyp optymistów.
Oni nam wszystkie wątpliwości rozmasują, a nawet co trzeba w mózg wmasują.
Śpij, narodzie, nowy okrągły stół zbito wbijając gwoździe przez złożony ręcznik.
Nie ma powodów, żeby wierzyć, że nic się nie zmieniło, bo zmieniło się wszystko: władzę w Polsce objęli ludzie, których nikt nie wybierał.

Obrazek użytkownika Lektor

13-01-2018 [17:01] - Lektor | Link:

Ty OLI, przeczytałem tylko twoje pierwsze zdanie i zarzygałem sobie monitor. Czytaj notki na naszych blogach, ale na milość Boską miejże litość nad nami i nie komentuj  !!!
http://pl.memgenerator.pl/mem-...
 

Obrazek użytkownika OLI

13-01-2018 [17:31] - OLI | Link:

@Lektor
Gdyby nie wójtowa suka, byłbyś, chłopie, najmądrzejszy we wsi.
Widzisz, chłopie, każda rzecz ma swój porządek, i bezpiecznie jest się go trzymać.
Jak w swoich komentarzach zdołasz wymyślić coś mądrzejszego ponad to:
"I kiedy tak słucham z politowaniem słów tej całej Thun (niemki zresztą) o dyktaturze w Polsce, to zastanawiam się czy nie byłoby dobrze tak przynajmniej na tydzień ją wprowadzić, wyłapać tych wszystkich popaprańców, dać im łopaty i kilofy i zmusić do porządnej i potrzebnej pracy w kamieniołomach. Budulca potrzebujemy w ogromnych ilościach do budowy chociażby Via Karpatia." (cyt za: Lektor)
- to być może pozwolą ci na tym portalu decydować o tym, kto może komentować, a kto nie.
Jeśli ci się wydawało, że to będzie śmieszne, to trzeba było zaznaczyć, w którym miejscu się śmiać.
A na przyszłość, jak poczujesz kompresję na wnątrzu, to rzygaj do miednicy, ale dla pewności usiądź też na muszli.
 

Obrazek użytkownika Lektor

14-01-2018 [00:57] - Lektor | Link:

"  kompresję na wnątrzu "
OLI, po tym twoim komentarzu dostałem - kompresję na wnątrzu !  Tym wpisem udowodniłeś jeszcze raz, że jesteś psychicznie chorym lemingiem.  Twoim nieszczęściem jest trwanie w tej głupiźnie i dopuki nie zaczniesz się leczyć u psychiatry, twój stan nigdy nie ulegnie poprawie. A czas płynie .....................

Obrazek użytkownika Goral Supreme

14-01-2018 [13:04] - Goral Supreme | Link:

Popracuj nad podstawami wlasciwej ortografi ,nieletni trolu od Brudzinskiego..

Obrazek użytkownika OLI

14-01-2018 [14:21] - OLI | Link:

@Goral Supreme, dzięki. Poczucie własnej godności nie pozwala mi użerać się z każdym, kto by tego chciał, w dodatku na jego poziomie. I takiemu wydaje się potem, że wygrał, bo ostatnie słowo należało do niego.
Brudziński w roli policmajstra nie napawa optymizmem, bo to trochę taki młody Kiemlicz. Módlmy się, żeby tych dwóch idiotów, którzy nabluzgali Syryjczykom we Wrocławiu, nie dostało dożywocia, bo Brudziński się bardzo wczuł w rolę.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

14-01-2018 [14:36] - Goral Supreme | Link:

Yeah...Panstwo zdalo egzamin.."ksenofobow" zlapano z szybkoscia swiatla i ukarza przykladnie..Aby tylko to same panstwo dzialalo z taka szybkoscia w innych przypadkach :-))
Ci "syryjczycy" wykazali sie swietna znajomoscia jezyka Polskiego po 2 miesiecznym pobycie w Polsce..zrozumieli dokladnie co "ksenofobi" japali na nich w Polskim slangu :-))
Prywatnie to jestem dumny z tych "ksenofobow" Ostracyzm spoleczny jest wlasciwym narzedziem do odstraszania innych "syryjczykow" do osiedlania sie w Polsce..

Obrazek użytkownika xena2012

13-01-2018 [16:34] - xena2012 | Link:

Tylko AKO z Poznania wydało  oswiadczenie pisząc o zaniepokojeniu i rozgoryczeniu dymisją A.Macierewicza. AKO krakowskie odcieło się całkowicie pochwalając zapewne tę decyzje prezydenta.Ale czy mozna byc zdziwionym? Na rekonstrukcji rzadu najbardziej zyskało srodowisko krakowskie sadząc chociazby po awansie pani Emilewicz.Tym samym wzmacnia się Gowin do którego jakos podczas oceniania ministrów za pracę nikt nie miał pretensji,zapytań,wątpliwości.Czyżby minister Gowin az tak dobrze prowadził swój resort? Jakie to wspaniałe dokonania wprowadził czym sie zasłużył,ze został w rzadzie z którego pozbyto sie najlepszych ludzi: Panią Szydło,Szyszkę ,Macierewicza czy Waszczykowskiego.?

Obrazek użytkownika Goral Supreme

13-01-2018 [17:24] - Goral Supreme | Link:

Gowin zrobil ze swojego resortu agenture wymierzona w naprawe  i odbudowe Polski..
Gromadzi pod swoja Ministerialna opieka Sowiecko-Akademickie zlogi..Tych wszystkich Sowieckich Doktorow,Magistrow ,Profesorow i ich bekartow zwanych Srodowiskiem Naukowym i Akademickim..
Gowin i jego Bolszewickie Profesorskie pogrobowce ,wespol w zespol  torpeduja i opozniaj naprawe Polski...A Kaczynski I Duda dalei Gowina firmuje..
Wyrzucil jak psa na ulice Macierewicza a celebruje Gowina..Ja tego nie rozumie jak i wielu moich przyjaciol..
Ale jak w tym tutaj propagandowym pasztecie ponoc wszystko jest OK...
Nic nie jest OK...Zadne zaklinanie rzeczywistosci w imie hasla "aby sie wszystkim zylo dostatniej" czy "idzie ku lepszemu" nie pomoze ...Wszyscy ktorzy lansuja takie tezy powinni sie udac do psychiatrow..
Ps..Obserwuje obecnosc tlumu mlodych Arabow,Turkow i roznych Hindusow etc. na Polskich Uniwersytetach w ramach faszystowsko-komunistycznego programu prania mozgu i ksztalcenia Lemingow zwanego ERAZMUS..
Kto za to placi ? Kto wpuscil tych nie-Polakow i religijnych niechrzescijanskich fanatykow Islamu,Hinduizmu i Kabaly do Polski ?
Co oni tutaj robia ?
Nasze corki,mlode i glupie ,chetnie nastawiaja sie im i ich wplywom..
A Gowin i jego Komunistyczno-Sorosowskie przydupasy tworza Libertynska V kolumne i wplywy. oraz zacieraja rece...Kuzwa to jest progres !Tak ma wygladac "lepsza Polska" to jest ta slynna "lepsza zmiana"...Nikomu to nie przeszkadza tylko mnie ? Nikt o tym nie mowi ?
Dlaczego Kaczynski nie pogoni tego towarzystwa ? Bo przeciez jako wybitny Strateg musi wiedziec co Gowin tutaj wyrabia...Czyli co..akceptuje taki stan rzeczy ?..
 

Obrazek użytkownika xena2012

14-01-2018 [11:52] - xena2012 | Link:

Gowin istotnie wspiera te akademickie zlogi majac przykład z nienaruszalnego srodowiska sedziowskiego.A może po prostu się boi awantur,protestów jak w przypadku sądownictwa? Czyli mamy kolejną kastę nie do zreformowania. W jakich bolach rodziły sie reformy sadownictwa? Podejrzewam,że teraz też by tak było.

Obrazek użytkownika Goral Supreme

13-01-2018 [14:56] - Goral Supreme | Link:

Z kraju propagandy sukcesu tutaj prezentowanego dla otrzezwienia zaczadzonych umyslow pragne zwrocic uwage na realna rzeczywistosc..Sprawi to zalaczony link...Fascynujace !
https://www.youtube.com/watch?...
 

Obrazek użytkownika Lektor

13-01-2018 [17:16] - Lektor | Link:

Ty Gorol, ty albo nie pojąłeś o czym pisze Grzegorz w swej notce, albo w ogóle nie kapujesz o czym rozmawiali Macierewicz z Bolkiem !
Z wami degeneeratami należy tak postępować   https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Goral Supreme

13-01-2018 [17:44] - Goral Supreme | Link:

No to jedziemy..
Klika i zleceniodawcy (wiadomo kogo..nie pisze ogolnie znanego nazwiska bo Cenzor nie posci) to pogrobowce KLD..Sa wwszedzie...szczegolnie w PIS .Obecnosc (wiadomo kogo) w PIS nie jest przypadkiem..Takie dostal zlecenie.
KLD ma mokre rece ..to oni sa odpowiedzialni za smierc Michala Falzmanna.Stali sie tym samym zakladnikami Sowieckiej Rosji .Zmutowane KLD jest dziwka FSB i przez proxi Putina..
Bolszewicy przejeli Dobra Zmiane..Wiadomo kto jest tylko przekaznikiem..
A wybitny Strateg Kaczynski dokonal,jak chca tutejsi trole Brudzinskiego , Machaweliczno-strategicznego ruchu..mozna sie zlac ze smiechu..

Obrazek użytkownika Lektor

14-01-2018 [22:01] - Lektor | Link:

Ty gorol, coś dla ciebie:  http://pl.memgenerator.pl/mem-...

Obrazek użytkownika Celarent

26-01-2018 [19:02] - Celarent | Link:

Obawiam się, że kwestia ministra Macierewicza jest bardziej złożona a podział głębszy, choć może w pewnych miejscach mniej widoczny... Z mojej pozycji widać szok, rozgoryczenie a słychać dwa powody, dla których PiS już "głosu" nie doliczy: Macierewicz, który nie musiał odchodzić i Duda.. Osobiście jestem za wstrzemięźliwością i racjonalnym podejściem do rzeczywistości - druga część kadencji rządzi się jednak swoimi (wyborczymi) prawami.