Okupacyjne realia na Krymie: ŚMIERĆ W KOLEJCE NA PROM

   Fakty, związane z rosyjska agresją a dotyczące konkretnie Półwyspu Krymskiego pozostają nieco w cieniu uwagi europejskich mediów.
   Tymczasem, jak już pisałem (wpis z 13.08: Cyrk Putina. Coraz trudniej dostać się z Rosji na Krym) konsekwencją rosyjskich działań związanych z agresją na Krymie jest paraliż komunikacyjny, związany z coraz większymi problemami dla mieszkańców półwyspu czy chociażby - paradoksalnie -  dla osób, pragnących dotrzeć na Krym z Rosji.
   Są już pierwsze ofiary.
   W nocy podano, że wczoraj w wielogodzinnej kolejce na przeprawę promową przez Cieśninę Kerczeńską zmarł na zawał 58-letni mieszkaniec Briańska, któremu służby medyczne nie zdążyły udzielić pomocy (Espreso.tv).
   Również wczoraj grupa oczekujących na prom kierowców pobiła kobietę, która próbowała ominąć kolejkę. Kobieta z raną głowy została odwieziona przez karetkę pogotowia (Krym. Realia).
   W sieci można znaleźć także informację o śmierci starszej kobiety (wspomina o tym rosyjska dziennikarka Ewita Samożenowa w liście do Putina - źródło: Espreso.tv).

*  *  *

   Rosyjska propaganda kreśli niezwykle optymistyczne wizje rozwoju Krymu, który ma stać się krainą mlekiem i miodem płynącą. Tymczasem, jak na razie, Putin znacząco wydłużył Rosjanom dojazd na półwysep.
   Jeżeli spojrzeć z punktu widzenia zwykłego Rosjanina, który chciał samochodem dotrzeć z Moskwy do Sewastopola, dotychczas droga liczyła 1477 km (przez Charków i Dniepropietrowsk).
   Po optymistycznym "przyłączeniu Krymu do Rosji", tenże Rosjanin omijając "faszystowską Ukrainę", pojedzie okrężną przez Rostów nad Donem oraz będzie przeprawiać się promem przez Cieśninę Kerczeńską, pokonując 1834 km oraz stojąc w kolejkach na prom nieraz i 40 godzin (oficjalnie według władz czeka się jedynie... jedną dobę).
   Uwzględniając wydłużenie trasy oraz oczekiwanie w kolejce na prom, podróż samochodem z Moskwy na Krym zabiera zatem obecnie dwa - trzy razy więcej czasu niż przed rosyjską agresją na Ukrainę!

*  *  *

   W sieci można znaleźć szereg relacji z kolejki do przeprawy, zamieszczanych przez świadków. Codziennością oczekiwania w 40-stopniowym nieraz upale są awantury, podczas których dochodzi nierzadko do rękoczynów (jak widać z powyższej informacji, także o skutkach dość poważnych). Kierowcy korzystają z rozmaitych, przemyślnych sposobów na ominięcie kilku - kilkunastokilometrowej kolejki (o przysłowiowej korupcji postsowieckich służb policyjno-drogowych wspominać chyba w tym miejscu nie trzeba). Osobny problem stanowią, mówiąc oględnie, kwestie sanitarne. Nie mówiąc już o tym, że zdjęcia i filmy z samej przeprawy przeładowanymi promami przypominają kadry z filmów katastroficznych.
   W ostatnich dniach kolejka samochodów zaczęła paraliżować ruch w samym mieście Kercz.

*  *  *

   Rosyjskie władze planują budowę mostu przez Cieśninę, co jednak prędko nie nastąpi. Według ostatnich doniesień mają postawić go Chińczycy.
   Te ambitne plany połączenia obu brzegów Cieśniny mają zresztą swoją historię. W 1942 Niemcy zbudowali tutaj most linowy. W następnym roku sam Albert Speer zaprojektował most betonowo-żelazny (do którego budowy Niemcy zdążyli zgromadzić materiały przed zajęciem Krymu przez czerwonoarmistów). Ostatecznie budowę mostu (podczas której użyto wspomnianych materiałów) władze sowieckie ukończyły w listopadzie 1944. Most nie przetrwał jednak trzech miesięcy, gdyż jego podpory zostały zniszczone zimą przez kry lodowe. Ciekawe czy praca chińskich inżynierów okaże się trwalsza...

Z youtube:
Arcydzieło rosyjskiej propagandy na temat oczekiwania na przeprawę promową. W krótkim streszczeniu: Pomimo tego, że w kolejce czeka się do 40 godzin, a sznur samochodów wynosi pięć kilometrów, samochody poruszają się dostatecznie szybko a wszyscy nastawieni są optymistycznie.

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

17-08-2014 [15:47] - NASZ_HENRY | Link:

Ale bryki! Skąd części zamienne będą brać ;-)

Obrazek użytkownika PIOTR Z GDAŃSKA

17-08-2014 [21:37] - PIOTR Z GDAŃSKA | Link:

Udział zachodnich firm w produkcji samochodów w Rosji to blisko 50% (ok 2 milionów egzemplarzy na 4.4 miliona wyprodukowanych). I co tu mówić o sankcjach.