„Wszystko jest wypisane na twarzy”

Jak byłem mały i ktoś nie wzbudzał mojego zaufania często prosiłem Mamę, żeby mi wytłumaczyła powód mojej niechęci do tego kogoś, a Matka mi zawsze odpowiadała: „przyjrzyj mu się Krzysiu uważnie, bo ludzie mają wszystko wypisane na twarzy”.

I począwszy od lat 50. ubiegłego wieku w moim życiu zawsze niezawodnie, sprawdzała się maksyma Mamy. Bowiem już podstawówce zauważyłem, że lizus miał twarz lizusa, kujon kujona, skarżypyta skarżypyty…; w liceum robiący gazetki ścienne hołdownicy komuny mieli twarze hołdowników, podlizuchy podlizuchów, kółkowicze kółkowiczów…; na studiach zetemesowcy mieli twarze zetemesowców, potakiewicze potakiewiczów, przydupasy przydupasów, bramkarze bramkarzy…; natomiast w pracy kameleony miały twarze kameleonów, agitatorzy agitatorów, politrucy politruków, gnidy gnid, plugawcy plugawców, pezetpeerowcy pezetpeerowców, klakierzy klakierów, sługusy sługusów, konfidenci konfidentów, karierowicze karierowiczów i tak dalej.

Zaś wspólną cechą wszystkich wyżej wymienionych było coś odstręczająco śliskiego w twarzy tych ludzi i co najgorsze to właśnie oni, a nie ci, co powinni, - zawsze na wierzch wypływali.

Ostatnio zauważyłem, że twarzą Platformy Obywatelskiej jawi się niejaki Marcin Kierwiński, natomiast ze zgrozą obserwuję, iż twarzą Prawa i Sprawiedliwości staje się niejaki Stanisław Piotrowicz.

I to mnie wielce niepokoi, bo w roku 2015 nie o takiej Polsce marzyłem.

Sorry, ale musiałem się z Państwem tą refleksją podzielić, bo mnie to już od dłuższego czasu męczyło.

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki, niezawisły bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla polskiego państwa)

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika gorylisko

21-11-2017 [19:59] - gorylisko | Link:

a co takiego panu zrobił w/w Stanisław Piotrowicz ? nie chciał się z panem umówić ?

Obrazek użytkownika Jabe

21-11-2017 [20:14] - Jabe | Link:

Czekałem, aż się Pan pojawi, by zapytać Autora, co z Pańskiej twarzy wyczytać potrafi.

Obrazek użytkownika Janek67

21-11-2017 [20:16] - Janek67 | Link:

Szanowny Panie! Postac Pana Piotrowicza moze wzbudzac emocje, zwlaszczza te negatywne( i mam tu na mysli jego dzialanosc przed '89-choc do konca nie ma przekonywujacych dowodow, ze przesladowal dzialaczy Solidarnosci). Prosze jednak przyznac, ze Pan Posel ''rozwalil '' opozycje w czasie owego posiedzenia Komisji Sprawiedliwosci. I czyni to regularnie w czasie posiedzen Sejmu. na pewno nie mozna mu zarzucic braku wiedzy prawniczej. I tak sie zastanawiam czy to nie on stoi za wszystkimi dzialaniami PiS-u w sprawie reformy KRS i SN( o TK nie wspomne).

Obrazek użytkownika Jabe

21-11-2017 [22:22] - Jabe | Link:

Spec od opozycji.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

21-11-2017 [22:58] - Krzysztof Pasie... | Link:

@janek67

Podoba się to Panu? - vide: https://youtu.be/54WWPH6CWOs

Chciałby Pan żyć w takiej Polsce?

Oczekuję na odpowiedź. Ale szczerą.

Obrazek użytkownika Swisspola

21-11-2017 [21:50] - Swisspola | Link:

Typowa twarz dezubekizacji. Strach się bać. Jak zaufać partii, której twarzą najważniejszych ustaw o sądownictwie jest ten PRL-owski prokurator, skarżący chłopaków z Solidarności? Może goryle to potrafią, ale ludzie mający choć trochę oleju w głowie, już chyba nie!

Obrazek użytkownika gorylisko

21-11-2017 [22:02] - gorylisko | Link:

zakładam, że jest pan katolem... to jak pan radzi sobie ze św. Pawłem z Tarsu ?...jakby nie patrzeć, wcześniej byl aktywnym bojówkarzem... a nawet brał udzial w mordach...

Obrazek użytkownika Swisspola

22-11-2017 [08:56] - Swisspola | Link:

Szanowny panie, po śmierci i za kilkaset lat pan Piotrowicz może również zostanie świętym. Mam nadzieje, że nie mojej religii, bo to byłby już kompletny jej upadek.

Pozdrawiam serdecznie.

Obrazek użytkownika spike

24-11-2017 [10:26] - spike | Link:

Swisspola
"PRL-owski prokurator, skarżący chłopaków z Solidarności?"

może kilka przykładów, kogo skazał?
Swoją drogą, obecnie skazani za nielegalne manifestacje i burdy, też są bohaterami, a prokuratorzy i sędziowie katami?
Taki Niesiołowski za PRLu był skazany, a i obecnie też by był i to może z większym wyrokiem, to terrorysta jest i bandyta.

Obrazek użytkownika Swisspola

24-11-2017 [14:46] - Swisspola | Link:

Proszę czytać ze zrozumieniem. Ja napisałem, że skarżył, a nie skazywał. Biedne PiS mające w sprawie reformy sadownictwa zwolenników nieodróżniających prokuratora od sędziego! A swoją drogą ma pan racje, tylko pan Piotrowicz ciągle po stronie skarżącego. Przypomina mi to pewne ekstrementa, pływające zawsze po wierzchu!

Oto cytat t Wikipedii:

"Podczas stanu wojennym był autorem aktu oskarżenia przeciwko działaczowi opozycji Antoniemu Pikulowi, oskarżonemu o kolportaż wydawnictw drugiego obiegu."

Obrazek użytkownika spike

24-11-2017 [19:32] - spike | Link:

"Podczas stanu wojennym był autorem aktu oskarżenia przeciwko działaczowi opozycji Antoniemu Pikulowi, oskarżonemu o kolportaż wydawnictw drugiego obiegu."

a nie napisali, że jego akt oskarżenia został oddalony, bo był za łagodny?
Czy obecnie za kolportowanie antyustrojowych ulotek by nie było aktu oskarżenia?
za podeptanie flagi unijnej POlszewicy chcieli pod sąd oddawać, pan by pewnie za to dał wyrok dożywocia.

Taki nasz pan Krzysio za PRLu się wykształcił, dostał ciepłą posadkę, niczym się nie przejmował, nawet miał czas panienki i cudze żony obracać, nie był PRLowskim pupilkiem?
Za PRLu, prawie każdy, kto zajmował stanowisko wyższe od łopaciarza, musiał być w partii, z małymi wyjątkami, więc szukanie obecnie niepartyjnych fachowców jest idiotyczne, ważne
jest jakim człowiek był ten aparatczyk, ja znałem kilku, których uważam że byli przyzwoitymi ludźmi.
Proszę sobie teraz zestawić sitwę sędziowską, popieraną przez obecną opozycję, do posła Piotrowicza, choć już wiem, jaki będzie wynik.
 

Obrazek użytkownika Swisspola

25-11-2017 [11:44] - Swisspola | Link:

Miałem panu nie odpowiadać, bo staram się nie prowadzić durnych dyskusji. Jednak zdawało mi się, że jest w kraju wielu ludzi naiwnych i tak rozemocjonowanych, że zatracają choćby znamiona zdrowego rozsądku. Dlatego przytoczę panu przykład kogoś z mojej rodziny. Przez 30 lat był oficerem kryminalnym. Widział takie okropności, że jak sam twierdzi, bez nadużywania alkoholu nie szlo tego przeżyć. Zamknął wielu bandziorów i morderców. Przynajmniej dwa razy w czasie służby cudem uniknął śmierci. Wszystko to okupił nerwicą, depresją i chorobą alkoholową. No i oczywiście zmniejszono mu emeryturę na skutek ustawy deubekizacyjnej. Sam mu tłumaczyłem, że niestety gdzie drwa rąbią, tam wióry lecą i to było konieczne. Teraz na tym forum jakiś nawiedzony stara mi się wmówić, że oddalono akt oskarżenia działacza solidarności, bo był przez jakiegoś komunistycznego prokuratora zbyt łagodnie sformułowany. Czy naprawdę wie pan, co pan pisze? Mnie się wydaje, że chyba nie. Sama osoba pana Piotrowicza, jako posła sprawozdawcy ustaw reformujących polski wymiar sprawiedliwości, te ustawy dyskwalifikuje jako godne zaufania. Widząc, jak silnie PiS krytykuje byłych postkomunistycznych prokuratorów, wskazuje na tak wielka hipokryzje, która nie pozwala uwierzyć w pozytywne intencje PiS-u!

Pozdrawiam serdecznie!

Obrazek użytkownika OLI

21-11-2017 [20:17] - OLI | Link:

Nowa gałąź nauk politycznych: fizjonomika :)
Chociaż w jednym bym się zgodziła: jeśli coś wygląda jak świnia, kwiczy jak świnia i zachowuje się jak świnia, zapewne jest świnią.

Obrazek użytkownika paparazzi

22-11-2017 [03:01] - paparazzi | Link:

Nie ta, nowa gałąź nauk a ta na której zawisną.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

21-11-2017 [22:51] - Imć Waszeć | Link:

Tak jest drogi @Autorze. Piękny Władek jest nie do ruszenia, gdyż ma uczciwość, czułość i klasę wypisaną na twarzy:

https://en.wikipedia.org/wiki/...

Obrazek użytkownika Bona

21-11-2017 [23:00] - Bona (niezweryfikowany) | Link:

Szanowni Państwo,
Czy pracujący (uczciwie) w epoce minionej byli komunistycznymi prokuratorami, komunistycznymi inżynierami, komunistycznymi lekarzami, komunistycznymi....
Dyskutanci, tacy mądrzy niejednokrotnie- Chwila Refleksji i dość głupot po prostu.
Dziękuję.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

22-11-2017 [00:12] - Krzysztof Pasie... | Link:

@Bona

"Czy pracujący (uczciwie) w epoce minionej byli komunistycznymi prokuratorami, komunistycznymi inżynierami, komunistycznymi lekarzami, komunistycznymi....
Dyskutanci, tacy mądrzy niejednokrotnie- Chwila Refleksji i dość głupot po prostu..."
------------------------------
Nigdy nie byłem komunistycznym inżynierem. Ani Komunistycznym akademikiem. Ani komunistycznym... cholera wie kim jeszcze. A wie Pani dlaczego? Bo nie wstąpiłem w szeregi przestępczej i antypolskiej partii PZPR. Jeszcze raz powtarzam. Przestępczej i antypolskiej PZPR, której za organizację przestępczą nikt dotąd się uznać nie ośmielił, łącznie z rządem Beaty Szydło, który ma przewagę sejmową. Dlaczego? No pytam! Dlaczego???

Obrazek użytkownika Bona

22-11-2017 [07:56] - Bona (niezweryfikowany) | Link:

Szanowny Panie, 
I tu ma Pan rację. Ja też nie wstąpiłam. Dlatego napisałam o UCZCIWYCH ! Przecież nijak nie da się połączyć uczciwości z przynależnością do tej przestępczej i antypolskiej organizacji- PZPR ! - z definicji jest to wykluczone.
Wielce Szanowny Panie,
dramatycznych pytań dlaczego można postawić jeszcze, co najmniej kilka. Najbardziej niepokojące- LUSTRACJA I NAUKA ! A minister Gowin twierdzi z naiwnością (?), że był czas i nie przeprowadzono, to teraz nie czas na lustrację i nie trzeba jej przeprowadzać ! Ale w części przynajmniej tłumaczy się to stanowisko Gowina "oglądem" jego Szkoły Wyższej.
Z wikipedii: Wśród wykładowców znajdują się m.in.: Jarosław Gowin (były rektor uczelni), Piotr Sztompka, Tadeusz Sławek, Aleksander Hall, Ryszard Legutko, Paweł Dembiński, Jarosław Górniak, Zdzisław Najder, Jerzy Kranz, Czesław Porębski, Paweł Biedziak, Jarosław Flis.
Uczelnia posiada Radę Patronacką. Jest to grupa osób wybitnych na arenie polskiej i międzynarodowej, autorytetów, z dziedzin związanych z profilem uczelni. Radę Patronacką WSE tworzą: Zbigniew Brzeziński, Norman Davies, Jerzy Jedlicki, Zdzisław Krasnodębski, Piotr Nowina-Konopka, bp Tadeusz Pieronek, Aleksander Smolar, Władysław Stróżewski, Jerzy Szacki, Maciej Zięba OP, Andrzej Zoll. Zmarli członkowie Rady: Władysław Bartoszewski, Bronisław Geremek, Ryszard Kapuściński, Leszek Kołakowski, Jan Kułakowski, Tadeusz Mazowiecki, Krzysztof Michalski, Czesław Miłosz, Barbara Skarga, Jacek Woźniakowski, abp Józef Życiński i Jan Nowak-Jeziorański. Członkowie Rady goszczą w WSE na wykładach otwartych i innych uroczystościach.
Wystarczy ?
Pozdrawiam Szanownego Pana,

Obrazek użytkownika gorylisko

22-11-2017 [06:54] - gorylisko | Link:

właśnie z netu dowiedziałem się, że w/w Stanisław Piotrowicz informuje iz chłopcy z krs-u składali wizyty w ambasadzie rfn czyli u hajlhitlerów... czego tam szukali ?
kto chce może poczytać   http://tefakty.pl/2017/11/21/posel-pis-ujawnia-szokujace-dzialania-krs-takie-rzeczy-po-prostu-nie-mieszcza-sie-w-glowie/

Obrazek użytkownika Bona

22-11-2017 [08:54] - Bona (niezweryfikowany) | Link:

Tak gwoli ścisłości: pierwszą była pani prof. dr Krystyna Pawłowicz kilka dni temu, nie wczoraj ! Gorylisko- spóźniony zapłon?

Obrazek użytkownika gorylisko

23-11-2017 [22:04] - gorylisko | Link:

no dobrze spóxniony... i co w związku z tym ? mam pani przypiąć order na stringach ? ;-)
 

Obrazek użytkownika Jabe

22-11-2017 [09:09] - Jabe | Link:

Czy wiadomości mogą być jeszcze bardziej szokujące? Jasne. Niech no się okaże, że tam ruską wódkę pili.

Obrazek użytkownika Bona

23-11-2017 [22:29] - Bona (niezweryfikowany) | Link:

informuję Gorylisko uprzejmie, iż stringów nie posiadam. 

Obrazek użytkownika paparazzi

25-11-2017 [00:26] - paparazzi | Link:

Bez majtek????? Wow, Doda to ty?

Obrazek użytkownika Oona

23-12-2017 [07:26] - Oona | Link:

A co jest wypisane w pańskiej twarzy? Koleżanka kilkanaście lat temu opisała Pasierbiewicza mówiąc tak - "słuchaj, on ma p***ę w oczach i kompletną pustke".