Formatowanie polityczne w pełni. Czas III RP minął.

Poseł Adam Andruszkiewicz odszedł z Kukiz` 15, Zbigniew Gryglas odszedł z Nowoczesnej i to jest dopiero początek formatowania się polskiej sceny politycznej, która – czy to się na przykład podoba czy nie Pawłowi Kukizowi – zmierza ku bardzo jasnemu podziałowi na dwa obozy polityczne: patriotyczny i III RP. Innych podziałów nie będzie w Polsce przez długie lata. Nie narodzi się nagle ani nowa super lewica, ani nowa super liberalna partia, która zastąpi Nowoczesną czy PO. Zbyt silne jest przywiązanie do przywilejów, jakie dała III RP wybranym grupom społecznym i politykom, zbyt silna jest też presja na budowanie sprawnego i sprawiedliwego niepodległego państwa, by stanie w ideowym rozkroku mogło przynieść jakikolwiek korzyści polityczne. Kukiz` 15 będzie dalej dryfował w stronę Jana Grabca i Agnieszki Pomaski, co jest wybitną wręcz zasługą wicemarszałka Sejmu Stanisława Tyszki. Jego wpisy na Twitterze w niczym się nie różnią od napastliwych ataków na rząd Prawa i Sprawiedliwości liderów PO. Trudno więc dziwić się młodemu posłowi z Kukiz`15, że zdecydował się na odejście z formacji, która do tej pory nie stworzyła jasnego, czytelnego przekazu, o co jej chodzi w polskiej polityce. Zły PiS, złe PO, zła Nowoczesna, wszystkie partie złe, róbmy politykę bez partii. Ale gdzie to się udało? Nie będzie wielkiej straty po formacji Pawła Kukiza, choć mogła ona odegrać interesującą rolę jako skuteczny recenzent rządów Prawa i Sprawiedliwości. Być może powstanie jakiś obóz środka skupiony wokół Prezydenta Andrzeja Dudy, jakieś  kolejne polityczne przepoczwarzenie się III RP w III RP bis, kolejna próba zachowania okrągłostołowych układów, tylko pytanie po co?

Andrzej Duda nie jest już w ekipie Dobrej Zmiany. Zaczął budować swoją własną niezależną pozycję, do czego ma święte prawo, ale dzieje się to kosztem nie tylko zablokowanej reformy sądownictwa, ale także rozczarowaniem części jego wyborców  i zamieszaniem na prawicy.  Prezydent nie może, ot tak sobie nagle, ujmować się za rodakami, którzy w lipcu tego roku stanęli w obronie kasty sędziowskiej i III RP, skoro obóz polityczny Andrzeja Dudy szedł razem z nim do wyborów pod hasłami głębokiej naprawy państwa. Niestety, Prezydent, wybrany przede wszystkim głosami wyborców PiS, nie potrafi się w tej chwili określić z kim mu bardziej po drodze, nie potrafi jednoznacznie powiedzieć, że idzie razem z Jarosławem Kaczyńskim dokładnie tą samą drogą, w tym samym kierunku, z takimi samymi celami politycznymi. To oczywiście sprzyja atakom na głowę państwa ze strony części środowisk patriotycznych, które prezydenturę Dudy witały z entuzjazmem.

Będzie więc teraz owo formatowanie narastać i przyspieszać, ponieważ część polityków przejrzała na oczy. Tak po prostu. I nie chce wspierać sił politycznych, które zamiast racjonalnej budowy nowego demokratycznego państwa chcą jedynie przypudrować III RP, albo też – jak to mówił swego czasu Paweł Kukiz – rozwalić system. Rozwalić należy, ale nie z takimi ludźmi jak Stanisław Tyszka, nie w radykalnej opozycji do PiS, tylko w strategicznej koalicji dla dobra naszego państwa. Podział na obóz patriotyczny i obóz III RP będzie się przez najbliższe miesiące znakomicie krystalizował, przez co starcia polityczne w 2018 i w 2019 roku będą miały charakter totalny. Nie będzie zmiłuj się, nie będzie przebaczenia. Czy Andrzej Duda mógłby tu być arbitrem? Czy mógłby stać z boku budując swój autorytet? Przecież spór o sądy, choć tak fundamentalny i tak ważny dla reformowania państwa, nie powinien przesłaniać Prezydentowi wyższych celów. Realny kompromis z Jarosławem Kaczyńskim zapewni mu najprawdopodobniej reelekcję, pomimo tego, że dla opozycji znowu będzie tylko Adrianem. Sądami są już znużeni i wyborcy i politycy. Czas na mocne cięcie. Albo Prezydent i jego otoczenie zostanie w obozie politycznym, który chce naprawy państwa, albo będzie – nawet wbrew własnej woli – zbliżał się do opozycji. Kłopoty Beaty Szydło związane z rekonstrukcją  rządu są niczym w porównaniu z tym co czeka w najbliższych miesiącach Platformę Obywatelską, Nowoczesną i Kukiz1 15. Kto się nie odetnie od III RP, ten marnie skończy, bo jej czas minął.         
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

08-11-2017 [23:30] - Jabe | Link:

Trochę żyję już na tym świecie i jeszcze się nie zdarzyło, żeby w Polsce nie rządzili patrioci.

Napastliwość ataków jest obustronna, bo ma właśnie ukryć to, o czym Pan pisze – przywiązanie do przywilejów, bądż chęć ich zdobycia. To się odbija na Naszych Blogach. Albo się pluje jadem na nie-patriotów, albo bezrefleksyjnie klaszcze swoim. Przy czym chwalenie jest praktycznie zawsze rozmyte w ogólnikach, a ewentualny konkret zamaskowany partiotycznym lukrem.

Oczywiście Paweł Kukiz powinien się trzymać tego „zły PiS, złe PO, zła Nowoczesna”, bo generalnie właśnie tak jest. Nie powinien się angażować, tylko punktować zgniły system. Właśnie recenzować, co zresztą on i jego koledzy robili. Pan może tego nie zauważa, bo fanatyzm nie pozwala przyjąć żadnej krytyki inaczej niż jako atak. Naturalnie tak naprawdę nie da się robić polityki bez partii, ale jest różnica między ludźmi zrzeszonymi w celu zmiany państwa zgodnie ze swoją wizją, a gangiem walczącym o dostęp do dużych pieniędzy. Po to w końcu wynaleziono państwowe „spółki” i dotacje, po to się mnoży stanowiska.

Dlatego ciągle słyszę, jak tu, banialuki o budowie nowego demokratycznego państwa, na które pomysł jest tajny, albo wcale nie istnieje, co nie przeszkadza i wciąż jest wielce demokratyczny. Stąd ciągłe etykietkowanie, a to patriota, a to III RP, a to prawica. Po to też jest przeinaczanie, jak choćby ta reforma, która jakoby taka fundamentalna, choć chyba nikt się tu nią nie zajął. Nie zajął się nią, bo wie, że chodzi tylko o przejęcie, o ręczne sterowanie, o „dobrą” zamianę.

Marnie to wygląda. Kolejnej sanacji ten kraj może nie przetrwać.

Obrazek użytkownika Swisspola

09-11-2017 [12:28] - Swisspola | Link:

My mieliśmy już dwa obozy w Polsce. Jeden, który w „obronie zagrożonej wolności“ sprzymierzył się z carycą Katarzyną. Drugi, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się na naszych ziemiach prawosławia, poprosił muzułmańską Turcję o pomoc! Wynik jest znany. Szanowny panie to nie ilość obozów decyduje o ich jakości, ale wartości, zasady i cele ludzi, które te obozy tworzą! Niestety ograniczenie w naszej sytuacji sceny politycznej do 2 partii to dalsze spolaryzowanie i skłócenie naszego społeczeństwa i dalsze działania pozorne mające na celu wyłączne partykularne interesy partii i ich przywódców! I nie ma co powoływać się na USA, bo pomimo dwupartyjności ich system prezydencki jest klarownie jasny i klarownie jasna jest jednoosobowa odpowiedzialność za rządy wobec narodu.

Proszę też zwrócić uwagę na kręgosłupy polityczne naszych polityków. Oni ich nie posiadają. Nie posiadają zasad i poglądów, które u polskich polityków zależne są wyłącznie od wysokości oferowanego stołka i wysokości apanaże z nim związanego. Chyba przykładów panu nie muszę podawać. Właśnie to gwarantuje, że wciąż będą powstawały partie Palikotów, Gowinów, Ziobrów i innych buntowników z przerostami ambicji, którym wcale nie idzie o zasady, idee i dobro państwa, a wyłącznie o pozycję, stołek i władzę. Ja osobiście przewiduję o wiele większy chaos, jeśli nie wprowadzimy odpowiedzialności za rządy i to nie jakiegoś Trybunału Stanu, ale ściśle egzekwowanych przepisów karnych. Dzisiaj nawet jak politycznego złodzieja złapiesz za rękę np. HGW to krzyczy, że to sprawa polityczna, a ręką nie jest jego, tylko podłożona przez opozycje proteza!

Obrazek użytkownika xena2012

09-11-2017 [15:41] - xena2012 | Link:

Niedługo serial ,,Reforma sądownictwa''przekroczy ilością odcinków słynną ,,Modę na sukces''. Czy następne reformy też będą rodziły się w takich bólach i dlaczego? Są zbyt radykalne i prezydent musi tonować,a antysystemowiec Kukiz,ten dzielny trybun ludowy też reformy krytykuje? To co właściwie chce?

Obrazek użytkownika xena2012

09-11-2017 [15:42] - xena2012 | Link:

Niedługo serial ,,Reforma sądownictwa''przekroczy ilością odcinków słynną ,,Modę na sukces''. Czy następne reformy też będą rodziły się w takich bólach i dlaczego? Są zbyt radykalne i prezydent musi tonować,a antysystemowiec Kukiz,ten dzielny trybun ludowy też reformy krytykuje? To co właściwie chce?

Obrazek użytkownika Piotr Węcław

09-11-2017 [18:31] - Piotr Węcław | Link:

Bardzo dobry tekst. Linia podziału "prawica (konserwatysci) - lewica (liberałowie)" nieco utrudni jasny podział "Dobra Zmina - III RP", ale to na pewno bedą zasadnicze linie określające polityczną mapę w Polsce w najbliższych latach.  

Obrazek użytkownika foros

09-11-2017 [21:28] - foros | Link:

Polska scena polityczna jest b. stabilna od lat dzieli się na dwa obozy, dziś nazywa je Pan patriotycznym i IIIRP, między nimi była partia obrotowa (PSL) potem zbajpasowana (dziś rolę pivota pełni bipol Kukiz-Petru). Zaś opisywane przez Pana procesy to po prostu fluktuacje/castingi ludzi organizacji środowisk na te trzy, właściwie 4 stabilne sloty