Kolorowe kobierce z dzikich róż od wiatru pomarszczonych

Dziś znalazłem na FB ilustrujące notkę niecodzienne zdjęcie z akcji „różaniec do granic” na plaży w Jastarni i coś Wam chcę w związku z tym opowiedzieć.

Pewien stary rybak z mojej ukochanej Jastarni powiedział mi kiedyś, że Pan Bóg sypiąc helską mierzeję ze złotego piasku musiał być w szampańskim humorze. I wiedział, co mówi, gdyż ta od wieków zmagająca się z morzem piaszczysta kosa ulepiona z uśpionych bałtyckich wydm porosłych garbatymi od wichru czarnymi sosnami to dla mnie najpiękniejsze miejsce na ziemi, dokąd od ponad pięćdziesięciu lat każdego roku ciągnę skądkolwiek bym był i choćbym nie wiem, co ważnego miał do zrobienia.

Genialny architekt tego osobliwego pomnika natury był, jak na Stwórcę przystało nieśpieszny, bowiem gęsim piórem wykreślane średniowieczne mapy pokazują, że dzisiejszy Półwysep Helski był niegdyś archipelagiem podłużnych wysepek, które na przestrzeni wieków morskie prądy złączyły ze sobą w dziewiczą mierzeję, gdzie osiedli helscy Kaszubi Błotni żyjący od wieków w idealnej harmonii z tamtejszą naturą.

Nielekko się żyło na tej bałtyckiej riwierze Północy, a antenaci tubylczych rodów wypływając w karmiące ich morze nigdy nie wiedzieli, czy powrócą szczęśliwie do domu. Ukochali jednak nad życie ów wykradziony Neptunowi, jak pajęcze nitka cienki i wdzierający się hen na otwarte morze skrawek polskiego lądu, którego odwiecznie bronili przed naporem sztormowych fal. Niestrudzeni tubylcy całymi latami umacniali wiklinową faszyną brzeg od strony otwartego morza, nasadzali krzewy chroniące martwe wydmy od sztormowych wichrów, z dębowych pali budowali przybrzeżne ostrogi, a ostatnimi laty przesypywali piach z zatoki na od-morską stronę.

Więc, żeby im ten znojny żywot, choć trochę umilić, mieszkająca u nasady mierzei Matka Boska Swarzewska utkała im na rybackich krosnach ciągnące się kilometrami wzdłuż Półwyspu bajecznie kolorowe kobierce z dzikich róż od wiatru „pomarszczonych”, a owe „helskie arrasy” przydały mierzei niepowtarzalnego piękna, którego słowami opisać nie sposób..., koniec opowieści.

Pierwszoplanowa postać na zdjęciu ilustrującym notkę to Burmistrz Gminy Jastarnia pan Tyberiusz Narkowicz wraz z jastarnianami, którzy przyszli na plażę z różańcami, by Matce Boskiej Swarzewskiej modlitwą różańcową podziękować, - i ani im do głowy nie przyszło, by cokolwiek demonstrować, - zaś tak się składa, że znam osobiście pana Burmistrza i wiem, że to oddany ziemi kaszubskiej polski patriota i przyjazny ludziom przyzwoity katolik. I niech nikt, proszę nie mówi o "hipokryzji bez granic", bo to wobec polskich katolików nieuczciwe i krzywdzące.

Ja osobiście miałem mieszane odczucia, co do pobudek akcji „różaniec do granic”, ale jej efekt pokazał, że była pierwszą od wielu lat demonstracją religijną jednoczącą Polaków reprezentujących różne preferencje polityczne i choćby tylko z tego powodu była to inicjatywa słuszna.

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki, niezawisły bloger oddany prawdzie i sprawom ważnym dla polskiego państwa)
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika michnikuremek

09-10-2017 [19:41] - michnikuremek | Link:

https://wpolityce.pl/polityka/...
Jeżeli takim typkom jak "ksiądz" Lemański ten  różaniec się nie podoba, to znaczy, że akcja była pożyteczna i skuteczna.
Około milion polskich katolików już wie i jest świadome, że nasze granice są zagrożone.
A kto im zagraża bezpośrednio? Islamska dzicz z Afryki i Bliskiego Wschodu. Kto jest zwolennikiem otwarcia tych granic dla tej dziczy? Ano wielu biskupów katolickich..... "Korytarze humanitarne", "ujrzyj w uchodźcy twarz Chrystusa", "mamy obowiązek pomagać" i takie podobne niebezpieczne i samobójcze  idiotyzmy wygłaszane są z ambon....
Ci "różańcowi" chyba zaczynają to rozumieć i w niedzielę dali biskupom do zrozumienia, że nie chcą wprowadzania dzikusów od zakrystii...

Obrazek użytkownika xena2012

09-10-2017 [20:19] - xena2012 | Link:

Ponad milion ludzi nie poszło,nie pojechalo protestowac tylko modlić się. Celem modlitwy Różańcowej było pokazanie zlaicyzowanej Europie,że tępione przez nią chrzescijaństwo nadal istnieje i jest żywe,że w Polsce nikt nie zerwie medalika z szyi,ani nie zostanie zwolniony z pracy za krzyżyk.

Obrazek użytkownika michnikuremek

09-10-2017 [20:39] - michnikuremek | Link:

Jeżeli Polacy nie powiedzą biskupom Nyczowi, Gądeckiemu czy Pieronkowi zdecydowanego NIE, to już za kilka lat będzie można na ulicy dostać po twarzy za noszenie krzyżyka. Ich "korytarze humanitarne" (podyktowane tylko i wyłącznie chęcią doraźnego zysku) to wprowadzanie dzikusów do Polski od zakrystii.
Musimy się temu zdecydowanie przeciwstawić, bo nasze dzieci będą bały się wyjść na ulice, a docelowo skończą jako niewolnicy, albo zostaną zabici.
"Różańcowi" pokazali, że to coraz bardziej rozumieją. Oby kiedyś pokazali  tym "dostojnikom" w purpurach drzwi....

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

09-10-2017 [20:32] - zbieracz śmieci | Link:

Masz zgodę autora tego zdjęcia na jego publikację bo jak nie to inaczej jest to zwykłe złodziejstwo .

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

10-10-2017 [01:33] - Krzysztof Pasie... | Link:

@zbieracz śmieci

Wpadłeś w swoje własne sidła zbieraczu śmieci - vide:

https://www.facebook.com/tyber...

No i jak Ci w gębie trollu?

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

10-10-2017 [05:33] - zbieracz śmieci | Link:

Pasożycie co paszzę otworzysz to klamstwo bo link informuje ,że zamieszczone zdjęcia z "Modlitwy różańcowej"będą częścia albumu i autor ich jest wskazany.

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

10-10-2017 [22:21] - ExWroclawianin | Link:

zbieracz smieci

0/100

Bardzo czesto ZGADZAM sie z Twoimi wpisami ale dzisiaj PUDLO !!!

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

09-10-2017 [21:05] - zbieracz śmieci | Link:

PS.Zdjęcie z rózami nie jest bezpańskie ale ma swoja autorkę a jest nia Pani Kasia Foigt i data wykonania[lewy górny róg zdjęcia} ,od lat kradniesz cudzą własność intelektualną umieszczając bez zgody właściela wszystko co znajdziesz w sieci.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

10-10-2017 [01:35] - Krzysztof Pasie... | Link:

@zbieracz śmieci

"Kasia Foigt i data wykonania[lewy górny róg zdjęcia..."
--------------------
Ponieważ na zdjęciu jest widoczne nazwisko Autorki zdjęcia i data, to niczego nie ukradłem. Ale jesteś zbyt tępy, żeby to zrozumieć.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

10-10-2017 [05:43] - zbieracz śmieci | Link:

Jestem moze i tepy ale nie kradęcucdzej własności intelektualnej inajwyzszy czas aby do tyłka dobrały sie stowarzszenia broniące praw autorskich i zażądały zaległych tantiem,za te lata to do końca zycia byś sie nie wypłacił i autorka zdjęcia bo to co zademonstrowałeś jest częścią zbioru.
Ponieważ za notki ci płaca to są wykorzystywane komercyjnie a to nie sa żarty i za trzy lata do tyłu wystarczy abyś zbankrutował.

Obrazek użytkownika Krzysztof Pasierbiewicz

10-10-2017 [12:10] - Krzysztof Pasie... | Link:

@zbieracz śmieci

"Ponieważ za notki ci płacą to są wykorzystywane komercyjnie a to nie są żarty i za trzy lata do tyłu wystarczy abyś zbankrutował..."
------------------------
A może Pan wskazać, kto mi płaci za notki? Bo, póki co za grubo ponad tysiąc napisanych notek nie otrzymałem od nikogo ani jednej złotki. Więc bardzo proszę o informację na temat kto mi płaci, bo być może nie wiem, iż rzeczywiście jestem bogaczem.

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

10-10-2017 [22:23] - ExWroclawianin | Link:

Krzysztof Pasierbiewicz:

100/100

Bardzo celna riposta! 

Obrazek użytkownika Starszy Młotkowy

10-10-2017 [15:30] - Starszy Młotkowy | Link:

Łałłł! Jestem pod wrażeniem nieprzeciętego poziomu tego blogu kreowanego przez jego  wysoce kulturalno-intelektualnych blogerów i quasi komentatorów! Tym razem wykazali się wypowiedziami o niektórych kapłanach i hierarchach ( z iście chrześcijańską miłością bliźniego) oraz pyskówką na poziomie piaskownicy na temat rzekomej kradzieży własności intelektualnej. Świetnie też spisuje się moderator tego bloga pełnego nienawistnych,obraźliwych inwektyw.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

10-10-2017 [16:49] - zbieracz śmieci | Link:

Młotek coś odczuwa...!?

Obrazek użytkownika Starszy Młotkowy

10-10-2017 [17:44] - Starszy Młotkowy | Link:

Owszem: litość...

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

10-10-2017 [18:34] - zbieracz śmieci | Link:

Coś znajomego wyczułem jak się pojawiłeś a teraz już wiem ,to zapach Eau de cologne jakim robisz pokropek o znanej i tradycyjnej od lat nie poprawianej nucie a ta nuta zapachowa jako żywo bo tak ja reklamowano to przecudnej urody"zapach ludu pracującego w metrze moskiewskim wracającym do domów po pracy".
Brakowało mi ciebie i już sie nawet zamartwiałem co z tobą domasuł.
Nie ze mną te numery domasuł

Obrazek użytkownika Starszy Młotkowy

10-10-2017 [19:50] - Starszy Młotkowy | Link:

To Domasuł nadal używa duchi o starorosyjskiej nazwie "Adiekałon"? - Ciekawostka.

Obrazek użytkownika zbieracz śmieci

10-10-2017 [20:04] - zbieracz śmieci | Link:

Daj sobie spokój z tą przebieranką domasuł ,stary chłop a takie rzeczy mu w głowie! EOT

Obrazek użytkownika Starszy Młotkowy

10-10-2017 [21:40] - Starszy Młotkowy | Link:

Właściwie czego chcesz od tego Domasuła: że nadal zlewa się tą wodą kolońską?