Zespołowy walc ukarał nieskuteczne tango

Wreszcie spełniła się jedna z najpopularniejszych piłkarskich sentencji: (...) na końcu i tak wygrywają Niemcy. Po rozgrywanym w ślamazarnym tempie meczu, faworyci pokonali po dogrywce i pięknej bramce zmiennika Goetzego Argentynę 1:0. Mimo, iż finał mundialu 2014 nie obfitował w sytuacje podbramkowe i szaleńcze akcje, trudno nazwać go nudnym. Napięcie wisiało w powietrzu, emocje, błędy, pozycyjna gra naszych zachodnich sąsiadów, próby zabójczych kontrataków ich rywali.

Argentyńczycy mogą mieć pretensje wyłącznie do samych siebie. Mogli i powinni pokonać świetnego (i brutalnego) Neuera co najmniej w kilku kapitalnych sytuacjach. Zawiedli Higuain, Palacios, czy piłkarski geniusz Messi - który chyba jednak na wyrost mylony był przez polskiego komentatora Szpakowskiego z niezapomnianym Maradoną. Szansa na zwycięstwo w mundialu, na złość gospodarzom, Brazylii, była bliżej Argentyńczyków, niż ktokolwiek mógł przewidywać przed samymi mistrzostwami. Ich grę nie można nazwać porywającą, trenera wielkim - byli niezwykli skuteczni, świetnie zorganizowani, defensywnie doskonali. Prawie się udało.

Prawie - czyni wielką różnicę. Jakkolwiek zwycięstwo podopiecznych Loewa nie cieszy mnie wcale, należy szczerze przyznać, że na przestrzeni całego turnieju okazali się po prostu drużyną zdecydowanie najlepszą. W finale nie zachwycili, ale potrafili z determinacją i wolą walki postawić kropkę nad "i". Lahm, Kroos, Howedes, Neuer, Muller... oraz pozostali zawodnicy - nie będę wyróżniał nikogo w szczególności - ich siłą okazał się kolektyw, zgranie.

Niemcy grali momentami futbol fascynujący, piękny, skuteczny. Waleczny i zorganizowany. Ich triumf w tych pięknych, pełnych niespodzianek mistrzostwach trudno nazwać sensacyjnym. Piłkarski walc udowodnił w końcu po 24 latach, że klasyczny taniec rodem zza Odry przewyższa żywiołową sambę, nieskuteczne tango. Tiki-taka i rewelacje mundialu odchodzą w niepamięć, po raz czwarty w historii, na żelaznym, futbolowym tronie, pewnie zasiadają Niemcy. Pełne kibicowskiego smutku i szacunku - brawo!

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika aM

14-07-2014 [01:11] - aM | Link:

slusznie -bo do tanga trzeba dwojga-pozdrawiam

Obrazek użytkownika Marcin Tomala

14-07-2014 [07:52] - Marcin Tomala | Link:

Ano racja - wal(e)c przyjechał i zrobił swoje ;) pozdrawiam również!

Obrazek użytkownika gracz ogame

14-07-2014 [10:28] - gracz ogame | Link:

Zabrakło w tym finale Angela Di Marii, a w całych mistrzostwach Carlosa Teveza.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

15-07-2014 [10:48] - NASZ_HENRY | Link:

Polska nigdy nie była tak blisko pucharu świata ;-)