Kaczyński, Warzecha i przedwojenna historia sądowa

Taka mi się przypomniała historia, zasłyszana dawno temu.
 
Działo się to ponoć przed wojną. Przed sądem stanął oskarżony o zabójstwo garbus. W sprawie chodziło to, że kaleka, doprowadzony do ostateczności przez grupę wyrostków, którzy dokuczali mu, wydrwiwając jego ułomność, nie wytrzymał nerwowo, rzucił za nimi kamieniem i jednego z nich w ten sposób zabił.
Adwokat broniący oskarżonego, zanim zaczął wygłaszanie końcowej mowy, wyjął z kamizelki srebrny zegarek i położył go na blacie, przed sobą. Następnie wstał i zaczął wygłaszanie mowy:
 - Wysoki Sądzie…
Po czym zamilkł.
Po pięciu minutach zniecierpliwiony sędzia poprosił go, by kontynuował.
 - Wysoki Sądzie… – powiedział adwokat, po czym znów zapadła cisza.
Minęło kolejne pięć minut zanim już nieco zirytowany sędzia ponaglił znów mecenasa.
 - Wysoki Sądzie… – powiedział po raz trzeci prawnik, po czym znów zawiesił głos.
Wtedy prowadzący rozprawę sędzia nie wytrzymał i zagroził adwokatowi grzywną za obrazę sądu, jeśli ten natychmiast nie przestanie się wygłupiać i robić kpin z sali sądowej.
Obrońca podniósł wtedy zegarek, spojrzał na cyferblat i powiedział:
 - Wysoki Sądzie, minęło zaledwie jedenaście minut. Zaledwie jedenaści minut wystarczyło, żeby osoba tak szanowana i tak doświadczona jak Wysoki Sąd, dała się ponieść zdenerwowaniu. Jedenaście minut potrzeba było, by Wysoki Sąd wyprowadzić z równowagi. A ten człowiek, który zasiada na ławie oskarżonych znosił drwiny na temat swej ułomności nie przez jedenaście minut, tylko przez czterdzieści lat. I po czterdziestu latach kpin, po czterdziestu latach zaczepek jeden jedyny raz nie zdzierżył. Nie wytrzymał. Podniósł kamień i rzucił…
Podobno oskarżony został skazany na niezbyt surowy wyrok za zabójstwo w afekcie.
 
Ta historia odnosi się do dnia dzisiejszego w dwójnasób. Pierwsze, co chciałem przy jej pomocy skomentować, to słowa Jarosława Kaczyńskiego, wypowiedziane w gniewie, z trybuny sejmowej, w kierunku ludzi, którzy go prowokowali od wielu miesięcy na najróżniejsze sposoby i słowa redaktora Warzechy zapisane w komentarzu twitterowym. Prezes Kaczyński powiedział tak:
 
Wiem, że boicie się prawdy, ale nie wycierajcie swoich mord zdradzieckich nazwiskiem mojego świętej pamięci brata. Zniszczyliście go, zamordowaliście go, jesteście kanaliami!
 
  Redaktor Warzecha, w reakcji na powyższe słowa, stwierdził autorytatywnie, że nic nie tłumaczy słów prezesa PiS:
 
Napiszę to tylko raz: nic, absolutnie nic nie usprawiedliwia słów, które wygłosił pan prezes. Niestety.
 
Jakoś nie pamiętam z jego strony oburzenia na wulgarne słowa płynące w przeciwną stronę, ale przyznam, że słów redaktora Warzechy jakoś nadmiernie uważnie nie śledzę, więc pewności nie mam. Wiem jednak, że  Jarosław Kaczyński to człowiek, który nie unosi się gniewem z byle powodu. Niejeden na jego miejscu wyszedł by z siebie znacznie wcześniej. Redaktor Warzecha, tak surowy w swych ocenach, sam na prowokacje reaguje banowaniem swoich adwersarzy na twitterze i ręka mu nie drgnie. Prezes Kaczyński możliwości wyciszenia agresywnych posłów totalnej opozycji z oczywistych powodów nie ma. W jednym tylko redaktor Warzecha miał rację. Istotnie nie powinien swych słów powtarzać więcej niż raz, gdyż w ten sposób tylko raz palnął głupstwo.
Napisałem na początku, że przedwojenna historia garbatego człowieka odnosi się do dzisiejszej rzeczywistości na dwa sposoby. Istotnie. W części dotyczącej oskarżonego, który dał się sprowokować do czynu, którego się później żałuje, jest ona analogią.  Tak było, jest i będzie, że człowiek doprowadzony do ostateczności może stracić panowanie nad sobą. Ale jest coś, co różni czasy przedwojenne od dzisiejszych. Jeśli wierzyć statystykom, jeśli przyjrzeć się danym mówiącym o tym, jak kiepskie poważanie mają dziś wśród Polaków sądy, jeżeli wreszcie posłuchać wielu dostępnych w sieci nagrań z sal sądowych, można chyba powiedzieć, że  do bardzo wielu sędziów dziś słowa przedwojennego obrońcy nie pasują. Na pewno wielu jest dobrych sędziów, ale nie można już – z definicji – powiedzieć: „nawet osoba tak szanowana, jak Wysoki Sąd”…
I cała ta awantura jest po to, by to uległo zmianie.
 
Lech Mucha
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

19-07-2017 [12:44] - Jabe | Link:

Nie wiem, co zaszło. Nie widziałem. Chodzi o to, że Jarosław Kaczyński się zniecierpliwił, jak ten sędzia?

Obrazek użytkownika admin

19-07-2017 [14:31] - admin | Link:

Ja zrozumiałem, że garbaty :/

Obrazek użytkownika Losek

19-07-2017 [18:43] - Losek | Link:

Dokładnie tak. :-)

Obrazek użytkownika Jabe

19-07-2017 [19:42] - Jabe | Link:

Oglądnąłem. Takie rzeczy nie powinny się dziać. Szef partii nie powinien reagować jak garbaty. Jednak myślę, że wiele osób niezainteresowanych normalnie polityką też oglądnie, a prezes nie wypadł tak źle, w zestawieniu z jazgotem tej pani, która się tak niby oburzała. No ale widać, że potrafią go sprowokować. To chyba nie pierwszy raz?

Obrazek użytkownika Losek

19-07-2017 [20:13] - Losek | Link:

Twierdzę po prostu, że szef partii też człowiek, czasem nie "strzyma", prowokacja była bezdyskusyjna i to nie od wczoraj, a o jej kulisach (prowokacji) mówił w dzisiejszym Chłodnym Oku red. Adrian Stankowski. Stąd nie zgadzam się ze słowami red. Warzechy. Zupełnie inna sprawa to to, jak różną miarę do takich reakcji przykładają różne pseudodziennikarki, jak choćby Wielowieyska...

Obrazek użytkownika Tarantoga

19-07-2017 [13:02] - Tarantoga (niezweryfikowany) | Link:

Funkcjonariusz Ł.W. przeszedł dobrą szkołe...ostatni pobyt w niemieckim FAKCIE dał mu niezależność finansowa i utwierdził go w arogancji oraz w przeświadczeniu że jest nieomylny
a jego intelekt sięga granic naszej galaktyki.
Tyle o szczurach i bakteriach...
Co do wybuchu J.Kaczyńskiego...wiesz...jako socjolog i psycholog...mogę to z trudem zrozumieć...z zaciśnietymi zębami jednakowoż.
Człowiek majacy 68 lat,doświadczenie polityczne i różne przeżycia...[nawet gdyby to była prawda co powiedział],to powinien nie reagować.
"Łatwiej sobie uciąć głowę wlasnym językiem,niż własnym mieczem"...ta sentencja wisi w Kioto przy wejściu do świątyni shintoistycznej i ma jakieś 600 lat...
Dał paliwo idiotom z opozycji,a Duda dołożył swoje 20 groszy..."I przyszedł Kazek i zepsuł cały wynalazek" tyle o prezydencie.
Ostrego skalpela i nie pij eteru :-)))
P.

Obrazek użytkownika Losek

19-07-2017 [18:40] - Losek | Link:

Są źródła, które twierdzą, że sprawa była dogadana między prezydentem, a min. Ziobro i nic nie było przypadkowe. Ja nie wiem jak było, po  owocach poznamy...
Jest jasne, że należy trzymać nerwy na wodzy, nie wolno rzucać kamieniami nawet we włóczęgów, którzy drwią z garbatego, nie należy pozwolić ponieść się nerwom, ale są też zbrodnie w afekcie i ludzie są tylko ludźmi. I tylko to chciałem powiedzieć. Że zdanie Warzechy jest głupie. 
Pozdrawiam serdecznie, eteru nie piję, bo już go się nie używa... :-)

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

19-07-2017 [13:06] - Kazimierz Kozio... | Link:

Wlasciwie dobrze ze Prezes Kaczynski dal sie sprowokowac i w koncu z tej trybuny zostalo powiedziane to co juz dawno byc powinno. Natomiast takich pol-dziewic politycznych jak Warzecha nie brakuje na prawicy i poniekad tez dobrze ze ujawniaja sie niewytrzymujac presji niepewnych czasow. Jezeli nic sie nie potrafi poza podczepianiem sie do koterii politycznych, to lepiej sie zabezpieczyc na nastepne rozdanie.   

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

19-07-2017 [13:55] - wielkopolskizdzichu | Link:

"I cała ta awantura jest po to, by to uległo zmianie."
Czyli zastąpienie kasty sędziowskiej z układu okołoczerskiego, kastą z układu nowogródzkiego jest zmianą, na dobre według Pana Lekarza.  W sumie to sensowna strategia, od czasu do czasu zmienić ludzi nie  ruszając zastanego systemu, który ma przynieś profity następnej kaście.

Obrazek użytkownika michnikuremek

19-07-2017 [15:07] - michnikuremek | Link:

Jednym słowem sędziowie powiązani  z komunistyczną wojskówką (WSI) dla ciebie mają taka samą wartość jak sędziowie wyznaczeni przez PIS? To taka sama jakość - tylko gęby się zmienią? Gratuluję cynicznej głupoty......
Znam wielu ludzi o podobnej mentalności: komuniści po wojnie zwalczający polskich patriotów też mieli swoje racje, GL (AL) też walczyli o Polskę tylko mieli inną jej wizję, Komunizm też ma dobre strony.....
Ludzi bełkoczących podobne idiotyzmy jest sporo, więc możesz się cieszyć - nie jesteś sam.........

Obrazek użytkownika Losek

19-07-2017 [18:42] - Losek | Link:

Przyznam, że wogóle nie czytam bredni zdzicha... 
Pozdrawiam serdecznie.

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

20-07-2017 [06:36] - ExWroclawianin | Link:

wielkopolskizdzichu;

0/100

Kretyn......

Obrazek użytkownika szara_komórka

19-07-2017 [18:27] - szara_komórka | Link:

Warzecha, to ten pilot Boeinga!
Zamiast pisać to już niech lepiej pilotuje te swoje boeingi.:)

Obrazek użytkownika Losek

19-07-2017 [18:41] - Losek | Link:

Pilot Boeinga? Nie wiedziałem :-)

Obrazek użytkownika szara_komórka

20-07-2017 [00:26] - szara_komórka | Link:

Kiedyś porównał blogerów do (zdaje się) traktorzystów a siebie do pilota boeinga.

Obrazek użytkownika xena2012

19-07-2017 [19:36] - xena2012 | Link:

Wielki krzyk i żądanie by sprawą zajęła się Komisja Etyki  bo J.Kaczyński ,,obraził'' kobietę.Na sali sejmowej jest posłem a nie kobietą i trzeba dodać że bardzo miernym.Ma mandat do wykonywania obowiazków posła tymczasem zachowuje się ordynarnie,można nawet dodać że przy tej róznicy wieku powinna się hamować, 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

19-07-2017 [20:02] - wielkopolskizdzichu | Link:

Rozumiem że do Posła Pawłowicz Krystyny będzie się można odnieść w taki sam sposób i nie wywoła to u Prawdziwych Polaków żadnej dezaprobaty.

Obrazek użytkownika xena2012

19-07-2017 [20:41] - xena2012 | Link:

To poseł Pawłowicz tez biegała po sali sejmowej i napastowała komórką dajmy na to Schetynę? Kiedy,bo jakos nie pamiętam.przypomina mi sie natomiast pucz grudniowy gdzie po wyjsciu z sejmu została zaatakowana przez ludzi podjudzanych przez Niesiołowskiego do jej pobicia.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

19-07-2017 [21:15] - wielkopolskizdzichu | Link:

Nie bardzo wiem co oznacza być napastowanym komórką - liczę na wyjaśnienie mi tego terminu. Natomiast wcale mnie nie dziwi aprobata dla poczynań Poseł Pawłowicz Krystyny skoro taki  aplauz wśród Prawdziwych Polaków i Polek wywołało bezpodstawne nazywanie prawie połowy Posłów i Posłanek RP kanaliami i publiczne ich oskarżanie o mord bez jakichkolwiek dowodów na takowy.  

Obrazek użytkownika xena2012

19-07-2017 [21:47] - xena2012 | Link:

A Pan byłby zachwycony gdyby ktoś natrętnie przystawiał Panu do twarzy komórkę? Takie postepowanie okresla się jako nękanie, Praca w sejmie to nie zabawa w paparazzi.

Obrazek użytkownika michnikuremek

19-07-2017 [20:55] - michnikuremek | Link:

https://www.youtube.com/watch?...
Towarzyszowi Szechterowi najwyraźniej puszczają nerwy – a to dobry znak. :))
Duda  przecież musi sobie zdawać sprawę, że zebranie 60% głosów praktycznie w każdym sejmie będzie niemożliwe. A więc będzie paraliż i następne ataki agentury niemiecko-rosyjskiej (błędnie nazywanej opozycją) oraz tej neomaksistowskiej hołoty z Brukseli…..
Duda jest jakiś dziwny – już raz się popisał w 2010 roku wydając klucze od kancelarii prezydenta przydupasom Bula nie mając w ręku aktu zgonu Lecha Kaczyńskiego.
Niedawno przyłączył się do ataków na ministra Macierewicza, kiedy ten rozpędzał bolszewickich „generałów”.
No, a teraz idzie z odsieczą komunistycznej wojskówce ulokowanej w polskim sądownictwie……
Trochę dużo tego…. dziwnego zachowania….

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

20-07-2017 [06:51] - ExWroclawianin | Link:

michnikuremek

100/100

Prezydent Duda juz jest prezydentem PONAD 2 LATA. Obiecal w kampanii wyborczej swojej prezydenckiej ze gdy zostanie Prezydentem RP to opublikuje ANEKS DO WSI. Czy widzial ktos juz te publikacje?  To moze trzeba poprosic autora pana ministra A.Macierewicza aby "udostepnil" ten Aneks i opozycjonisci z PRL-u wydrukuja ten tekst w "podziemiu"....chyba ze Bul-Komorowski to ukradl, majac juz doswiadczenie z obrazami i automatem do kawy a prezydent Duda boi sie to publicznie oglosic.....

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

19-07-2017 [21:17] - wielkopolskizdzichu | Link:

Ciekawe jaki wpis popełni Pan Lekarz gdy pojawi się jakiś następny Cyba. Czy będzie podobnie łaskawy jak sąd wobec garbatego.

Obrazek użytkownika szara_komórka

20-07-2017 [00:31] - szara_komórka | Link:

zdzichu idź się leczyć i nie zaśmiecaj bloga.
Zużywasz tylko linijki tekstu na stronie wypisując idiotyzmy.
Troll to za mało napisane.

Obrazek użytkownika michnikuremek

19-07-2017 [23:50] - michnikuremek | Link:

We wszystkich polskich miastach jak grzyby po deszczu wyrastają tureckie/arabskie kebaby….. Otwierają swoje lokale w najlepszych – najdroższych punktach polskich miast (rynki, dworce kolejowe, główne ulice miast)…… Jak oni to robią? Jak przechodzą przez te wszystkie przepisy sanitarne (Sanepid) , przez prawo pracy, przez Państwową Inspekcję Handlową ,przez Straż Pożarną itp?? Ogłaszają swoje usługi na bilbordach i w gazetach…. Kto im wydaje te wszystkie zezwolenia???????? Jak oni to robią????? Skąd oni mają pieniądze na takie inwestycje, na które nie stać polskich przedsiębiorców specjalizujących się w gastronomi????? Miasto ok. 73 tysięcy mieszkańców i 5 kebabów otwartych niedawno w najlepszych punktach miasta?????
CO SIĘ DO CHOLERY DZIEJE W TEJ POLSCE????????????????

Obrazek użytkownika ExWroclawianin

20-07-2017 [06:58] - ExWroclawianin | Link:

michnikuremek:

100/100

Nastepne bardzo dobre pytanie..........PiS rzadzi ale "zebow" to zadnych nie ma a i Polska nadal jest krajem TEORETYCZNYM.  Za malo akcji policyjnych przeciwko kryminalistom ktorzy JAWNIE LAMIA PRAWO i nic sie nie dzieje, bo moze Unia Jewropejska podniesie LARUM..............wypiac zadek na EU i robic swoje.....Taka "legenda" wroclawska Frasyniuk publicznie do kamery powiedzial ze ma prawo w dupie, i co? I NIC !!!!!!!

Obrazek użytkownika paparazzi

20-07-2017 [15:01] - paparazzi | Link:

Jak to co? Korupcja.