Ewa Stankiewicz poleca: Na bycie Polakiem trzeba zasłużyć !!

A_Nowak01POLSKOŚĆ TO PRZYWILEJ! „Życiodajne dziedzictwo…” – wykład prof. Andrzeja Nowaka.

Wykład z cyklu „Filary polskości” odbył się w Domu Pielgrzyma „Amicus” przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Pełen jego tytuł brzmiał „Życiodajne dziedzictwo przeszłości – jak podjąć je dziś?”.

(...) Najważniejszym z ideałów jest wolność, rozumiana dwojako – jako suwerenność i niepodległość, czyli wolność od nacisków zewnętrznych, oraz jako wolność obywateli od tyranii władzy państwowej. Antypolska propaganda zaborców utrwaliła na przykład karykaturalny obraz sejmików szlacheckich, podczas, gdy przez większą część historii I RP były one wspaniałą szkołą samorządności, nieznaną wówczas w innych krajach Europy.

Polskość jest przywilejem, a nie garbem, jak uważali Donald Tusk /polskość to nienormalność/ i Tadeusz Mazowiecki, wspominający o „polskim piekle”. Na bycie Polakiem trzeba zasłużyć. Często robili to obcy etnicznie, jak Szopen, Matejko, Brueckner, Askenazy, czy Kolberg.
Czytaj dalej →

---

poza tym na blogu
YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika arieltiamson

13-06-2014 [13:57] - arieltiamson | Link:

Jesli chcesz zasluzyc to najlepiej sluzyc u starego Niemca on ci doskonale da do zrozumienia, ze jestes Polakiem i pokaze na co z tego tytulu zaslugujesz.
Dajcie Polakom wladze, z wykoncza (sprzedadza) sie sami.