Tanie posły

Od czasu do czasu pojawia się w przestrzeni publicznej sprawa zarobków posłów. Abstrahując od niedawnej wypowiedzi jakiegoś idioty z PSL, warto powiedzieć sobie kilka słów prawdy na ten temat. Posłem nie jestem i nie muszę nic udawać -- mogę mówić szczerze.

Z posłami to jest tak: byłoby najlepiej, aby byli to solidni fachowcy, chyba każdy przytaknie. Oczywiście powinni być to fachowcy od prawa, zarządzania, nauki, finansów, polityki, mediów, stosunków zagranicznych, przedsiębiorcy, rolnicy -- bo oni mają stanowić prawo, dobre prawo. Posłów w Polsce jest 460. Mniej więcej tylu jest kardiochirurgów. Ile zarabia dobry kardiochirurg? Pokażcie mi fachowca w tych dziedzinach -- człowieka z odpowiednim dorobkiem zawodowym i doświadczeniem, który zarabia mniej niż polski poseł. Namówcie takiego specjalistę, żeby zrezygnował ze swojej pracy i poszedł w politykę -- jeśli nie kopnie was w rzyć, to śmiechem zabije.

Przeciętniakowi, takiemu jak większość z nas, wydaje się, że te 10 patoli miesięcznie to ho, ho. Ale dobry hydraulik, kafelkarz, lekarz, mechanik, tłumacz, prawnik, księgowy, bankier czy naukowiec -- naprawdę dobry, a nie jakiś cienki partacz, któremu zazwyczaj "nic się nie opłaca" -- spokojnie zarabia tę "dychę" i więcej -- i to bez kantów. Narobi się, nabiega, nazałatwia -- to prawda -- ale nie musi odkładać połowy zarobku, by co parę lat płacić za kampanię i to bez gwarancji powodzenia. Im dłużej pracuje, tym ma lepszą pozycję i szacunek. I tym mniej mu się opłaca "iść w posły".

Więc bardzo często do polityki idą tacy cwaniacy jak pan Nowak czy inny Tusk -- którzy w normalnej pracy szybko zostaliby zweryfikowani. Im gorzej będziemy płacić posłom, tym gorszych posłów będziemy mieli. Oczywiście, zawsze będą pokusy korupcyjne, niezależnie jaka będzie pensja. Ale im będzie ona mniejsza, tym te pokusy będą silniejsze. Więc może przestańmy powtarzać za funkcjonariuszami merdiów, że posłowie zarabiają za dużo -- BTW, wiecie ile zarabiają ci pismacy? -- przestańmy poprawiać sobie samopoczucie, jeśli sami nie jesteśmy zadowoleni z tego, co nam się w życiu udało czy nie udało, ale pomyślmy jak biali ludzie -- tanie mięso psy jedzą. Tani poseł to prędzej wycwaniony flejtuch niż solidny fachowiec. Taniemu posłowi byle kto rzuci dwa złote i już go ma na posyłki. Na tym nam zależy? Płaćmy i wymagajmy, bo nie stać nas na gówniany parlament.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika wandaherbert

04-06-2014 [19:00] - wandaherbert | Link:

chyba nie zna Pan realiow rynku pracy.Tą dyche ci fachowcy,oprocz bankierow ,prawnikow,moga zarobic za granicą .Chyba w Polsce jest jedno z największych rozwarstwien dochodow w Europie

Obrazek użytkownika gorylisko

04-06-2014 [21:29] - gorylisko | Link:

w rzeczy samej...skoro kafelkarze, hydraulicy etc. zarabiją w Polsce 10 patoli to skąd u licha ich tyle w UK... tutaj w przeliczeniu na tzw. PLN bez problemu
tę dychę zrobią...coś nie ten teges z tymi zarobkami... owszm, jak się robi kafelki chłopakom z po czy innym notablom...ale nie dla psa kiełbasa... zwykły hydraulik musi zadowalać się zwykłymi ludźmi a ci z kolei na kasie nie siedzą...

Obrazek użytkownika tipsi

05-06-2014 [18:18] - tipsi | Link:

A gdzież ja u licha napisałem, że wszyscy kafelkarze tyle zarabiają? Albo większość?

Obrazek użytkownika tipsi

05-06-2014 [16:47] - tipsi | Link:

Sęk w tym, że znam realia. I nie napisałem, że większość [tu wstaw dowolny zawód] tyle wyciągnie. Ale w każdym z tych zawodów jest grupa, której się to udaje. I nie są to sami dentyści i bankierzy albo menedżerowie. Wcale nie. Mieszkam w 18-tysięcznej dziurze, a w moim banku (największym, ale jednym z wielu w mieście) klientów z siedmiocyfrowym kontem jest kilkunastu. A z sześciocyfrowym kilkuset. No dobra, niech to się liczy na cały powiat, 50 tys. ludzi. Ale przecież posłów też nie widuje się na każdym rogu. Znam wielu ludzi, którzy -- bez kantowania -- zarabiają spokojnie to 10 tysięcy i 99% z nich nie pójdzie w politykę, bo im się to po prostu nie kalkuluje. To kto w takim razie pójdzie? Ano, pewnie paru ideowców, paru fachowców z poczuciem misji, ale większość to jednak takich, dla których Sejm, sejmik czy nawet rada powiatu są jakimś życiowym WYJŚCIEM z sytuacji. Formą upragnionego awansu. No, ale czy o takich ludzi nam chodzi? Przecież prawo powinni stanowić najlepsi, którzy mają największe doświadczenie, potwierdzone niekwestionowanym zawodowym sukcesem. A nie obrotni przeciętniacy czy potulni klienci władzy wykonawczej.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

05-06-2014 [07:38] - NASZ_HENRY | Link:

Zmniejszyć ilość etatów POselskich o POłowę to będą mieć na POdwyżki ;-)